Cera każdej i każdego z nas charakteryzuje się innymi właściwościami oraz wymaga indywidualnie dopasowanej pielęgnacji. To, z jakim typem cery mamy do czynienia, jest uwarunkowane genetycznie. Jednym z rodzajów cery jest ta sucha, niezwykle delikatna i wymagająca — w jaki sposób możemy się o nią zatroszczyć? O czym musimy pamiętać? Jakie kosmetyki wybierać, a których powinniśmy bezwzględnie unikać?

Cera sucha — charakterystyka 

Czym charakteryzuje się cera sucha? W dotyku może przypominać delikatny, szorstki pergamin. Jeśli nie jest w odpowiedni sposób zadbana, może być napięta, nieprzyjemnie chropowata i matowa. Bardzo często sucha skóra prowadzi również do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak łuszczenie, swędzenie czy pieczenie, szczególnie w okolicach oczu, czoła, nosa oraz brody. Taki stan wiąże się z poczuciem dyskomfortu, na przykład w czasie snu, gdy kontakt z poduszką czy kołdrą może prowadzić do podrażnienia skóry twarzy. 

Suchość skóry twarzy decyduje również o jej niezwykłej wrażliwości i delikatności. Intensywne, nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą ją bardzo łatwo podrażnić, naruszając delikatną warstwę ochronną. Sucha cera ulega odwodnieniu o wiele szybciej niż pozostałe rodzaje skóry, natomiast stosunkowo niski poziom nawodnienia sprawia, że pierwsze zmarszczki są bardziej widoczne niż w przypadku innych typów cery. 

Sucha skóra jest najczęściej wynikiem uwarunkowań genetycznych. Płaszcz lipidowy suchej cery jest wyraźnie osłabiony ze względu na zmniejszoną aktywność gruczołów łojowych lub obniżoną zdolność do wiązania i utrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Innymi czynnikami wewnętrznymi, które mogą mieć wpływ na suchość skóry, są zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego, dolegliwości, takie jak atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Ważny jest również dany okres życia — bardzo często stan skóry ulega zmianie w czasie ciąży oraz menopauzy. 

Zdarza się jednak, że na stan skóry bezpośredni wpływ mają czynniki zewnętrzne, które sprawiają, że staje się nadmiernie sucha. Możemy zaliczyć do nich podatność na emisję suchego powietrza, małą wilgotność otoczenia, używanie mocnych detergentów, które dodatkowo naruszają płaszcz lipidowy skóry, częste mycie i wycieranie skóry, brak prawidłowej ochrony przed słońcem oraz zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska. 

Jak pielęgnować cerę suchą? 

Podstawą pielęgnacji cery suchej jest oczywiście zadbanie o intensywne nawilżenie i natłuszczenie. Ponieważ skóra sucha nie potrafi samodzielnie zatrzymywać sebum i wody w warstwach naskórka, musimy jej w tym pomóc, wybierając odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi. 

Podobnie jak w przypadku pozostałych typów cery, w pielęgnacji cery suchej istotna jest regularność. Powinniśmy zadbać nie tylko o dobór nieszkodliwych kosmetyków, lecz także odpowiednią temperaturę wody, delikatne waciki kosmetyczne oraz miękki ręcznik, który nie będzie dodatkowo podrażniał suchej skóry twarzy. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego materiału, możemy sięgnąć po jednorazowe, ekologiczne, bawełniane ręczniczki kosmetyczne, dzięki którym w prawidłowy sposób zadbamy o stan naszej twarzy. 

Ponieważ podstawą dbania o suchą skórę jest jej odpowiednie nawilżenie, musimy również zadbać o prawidłowe oczyszczenie twarzy. W przeciwnym razie wszelkie substancje nawilżające i odżywiające nie zostaną przyswojone przez nasza skórę. W jaki sposób powinniśmy przygotowywać skórę twarzy do dalszej pielęgnacji? 

 1. Krok pierwszy — demakijaż. Dokładne oczyszczenie skóry twarzy z resztek kosmetyków do makijażu to podstawa każdej pielęgnacji. Ponieważ sucha skóra jest bardzo delikatna, musimy wybrać takie środki do demakijażu, które nie zawierają silnych substancji aktywnych i nie będą dodatkowo przesuszać skóry. Zarówno płyn micelarny, jak i żel do twarzy czy mleczko, powinny być pozbawione alkoholu etylowego i mydła, ponieważ te substancje mogą dodatkowo wysuszać skórę. Dobrym wyborem będzie dermokosmetyk FACE CLEANSER, który jest w formie delikatnej pianki. W składzie znajdziemy kombinację 5 składników myjących, w połączeniu z betainą i gliceryną, co zapewni skuteczny demakijaż, bez naruszenia bariery hydrolipidowej, co jest niezwykle istotne w przypadku cery suchej.  
 2. Krok drugi — oczyszczenie. Sięgając po żele i pianki do mycia skóry suchej, powinniśmy wybierać łagodne, najlepiej hipoalergiczne kosmetyki, przeznaczone do cery suchej i wrażliwej. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z delikatnych pianek lub emulsji, chroniących skórę przed utratą wody i sebum. Kosmetyk, który nam to zapewni jest FACE GEL - delikatny żel myjący, pełniący również funkcję toniku. Wysoka zawartość organicznego miąższu z liści aloesu (aż 40% składu), gliceryny oraz betainy, zapewnia nawilżenie, wygładzenie i zredukowanie podrażnień suchej skóry.   
 3. Krok trzeci — nawilżenie. To najważniejszy etap pielęgnacji skóry suchej. Warto zacząć od toniku lub hydrolatu, który nie tylko pomoże nam w wyrównaniu poziomu pH naszej skóry, lecz także sprawi, że wszelkie substancje nawilżające będą się o wiele łatwiej przyswajać. Kosmetyki do cery suchej muszą mieć przede wszystkim właściwości nawilżające i odżywiające. Jednym z ich podstawowych zadań jest stworzenie na skórze tak zwanego okluzyjnego filmu tłuszczowego. To warstwa, która w naturalny sposób zatrzymuje wodę w naskórku. Mogą to być kremy, sera oraz oleje. Przykładowym produktem tego typu jest FACE CREAM - krem bogaty w kompozycję olejków, ekstraktów roślinnych i substancji nawilżających, który dodatkowo zadba o skórę pod kątem przeciwstarzeniowym.     

Trzy grupy substancji nawilżających — pielęgnacja cery suchej

Kosmetyki nawilżające zawsze zawdzięczają swoje działanie jednej z trzech substancji wspomagających nawadnianie skóry. To substancje hydrofilowe, hydrofobowe i okluzyjne, a także regenerujące oraz wzmacniające naskórek. 

Pierwsza grupa to substancje hydrofilowe, odpowiadające za utrzymanie wody wewnątrz naskórka. Do tej kategorii należą między innymi: 

 • kolagen — ma działanie nawilżające, ale odpowiada również za elastyczność oraz sprężystość skóry;
 • kwas hialuronowy — to substancja naturalnie występująca w warstwach naszej skóry. Ponieważ ma bardzo silne działania wiążące wodę, stanowi niezwykle istotną pomoc w walce z nadmiernie wysuszoną skórą;
 • mocznik — wpływa nie tylko na nawilżenie organizmu, ale działa również jako substancja przeciwzapalna i przeciwbakteryjna, dodatkowo uszczelniają naskórek; 
 • kwas mlekowy — ma właściwości nawilżające i przeciwbakteryjne, dodatkowo zwiększając produkcję ceramidów, które zapobiegają parowaniu wody z naszej skóry. 

Kolejną grupą są substancje hydrofobowe i okluzyjne. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie odwodnieniu skóry, poprzez stworzenie warstwy ograniczającej utratę wilgoci. To między innymi: 

 • wosk — ma właściwości regeneracyjne, przyjmuje formę stałą lub ciekłą (wosk pszczeli lub jojoba);
 • wazelina i olej parafinowy — pomagają w procesie okluzji, czyli stworzenia na skórze szczelnej warstwy ochronnej, zapobiegającej utracie wody. 

Ostatnią grupą składników, które powinny znaleźć się w kosmetykach nawilżających, są substancje regenerujące i wzmacniające naskórek. Mówimy tu o: 

 • ceramidach — które są niczym spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej skóry. Skóra, która zawiera odpowiednią ilość ceramidów, nie tylko traci mniej wilgoci, lecz także jest bardziej podatna na wchłanianie niezbędnej wody; 
 • cholesterol — pomaga w wytworzeniu na powierzchni skóry warstwy tak zwanego filmu, ochronnej bariery, która powstrzymuje procesy utraty wody. 

Dodatkowa pielęgnacja — zabiegi dla cery suchej 

Codzienną pielęgnację cery suchej możemy również wesprzeć wykonywanymi w pewnych odstępach czasu zabiegami kosmetycznymi, które pozwolą dobroczynnym substancjom nawilżającym wniknąć w głąb cery. 

Dobrym sposobem na suchą cerę będzie na pewno zabieg sonoforezy. Polega na wprowadzaniu aktywnych składników nawilżających przy pomocy specjalnego urządzenia, bezpośrednio do głębszych warstw skóry. W ten sposób substancje, takie jak kolagen czy kwas hialuronowy, trafią do miejsc, w których mogą o wiele szybciej wspierać odbudowę uszkodzonych warstw skóry. Drugim często polecanym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. Polega na usuwaniu martwego naskórka za pomocą ultradźwięków. Dzięki temu skóra nie zostaje podrażniona, a stosowane przez nas kosmetyki nawilżające mogą trafiać bezpośrednio do tych warstw skóry, które potrzebują wsparcia substancji odżywczych.