Cienie pod oczami są częstym problemem. Pojawiają się szybko, a pozbycie się ich nie jest takie łatwe. Zdarza się, że pojawiające się sińce pod oczami mogą świadczyć o chorobie, jednak zdecydowanie częściej są oznaką tego, że jesteśmy przemęczeni i zaniedbujemy swoje samopoczucie. Co powinniśmy zrobić, kiedy sen i zdrowa dieta nie wystarczają? Jak zająć się sińcami pod oczami? Co zrobić, żeby nasza twarz nabrała blasku i nie wyglądała na smutną i zmęczoną? 

SKĄD SIĘ BIORĄ CIENIE POD OCZAMI? 

Brak odpowiedniej jakości snu, zarwane noce czy niehigieniczny tryb życia to najczęstsze przyczyny pojawiających się cieni pod oczami. Kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasz organizm nie ma czasu na regenerację, podkrążone oczy są sygnałem mówiącym nam o tym, że kawę warto zamienić na wodę, a godziny dodatkowej pracy na odpoczynek. Sińce pod oczami pojawiają się również wtedy, kiedy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie silnego stresu, lub gdy nasz organizm jest niewystarczająco nawodniony. Często podkrążone oczy są również efektem spożywania alkoholu lub palenia dużych ilości tytoniu, szczególnie wtedy kiedy alkohol wypijamy wieczorem lub w późniejszych godzinach. 

Wszystkie wymienione wyżej czynniki powodują, że w naszym organizmie zatrzymywane są zbędne ilości wody. Efektem tego są widoczne zasinienia oraz obrzęk skóry wokół oczu. 

CIENIE POD OCZAMI A STAN ZDROWIA

Warto pamiętać o tym, że cienie pod oczami mogą niekiedy wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, jednak najczęściej są jedynie jednym z objawów pogorszenia się naszego stanu czy osłabienia będącego skutkiem choroby. Cienie pod oczami mogą świadczyć o anemii, oraz o niedoborach żelaza lub innych ważnych składników takich jak magnez. Jeśli są wynikiem alergii, wtedy może również pojawiać się lekki obrzęk. Zdarza się również, że zasinienia pod oczami są jednymi z objawów zaburzenia pracy tarczycy czy problemów z nerkami. Wszystkie dolegliwości, które osłabiają system immunologiczny i sprawiają, że jesteśmy zmęczeni. Mogą prowadzić do pojawienia się cieni pod oczami.

CIENIE POD OCZAMI U DZIECI

Zdarza się, że problem z podkrążonymi oczami dotyka najmłodszych. Czy w ich wypadku może to świadczyć o chorobie? Czasami sińce pod oczami u dzieci wynikają stąd, że mają one płytko unaczynioną i cienką skórę. Wtedy lekkie zasinienia są obecne przez większość czasu i mijają wraz z rozwojem i dorastaniem dzieci. Co jednak kiedy cienie pod oczami pojawiają się nagle? W takiej sytuacji najlepiej udać się na wizytę w celu wykonania odpowiednich badań i sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Cienie u maluszków mogą pojawiać się w związku z alergią, niedoborem żelaza lub osłabieniem systemu immunologicznego. Konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania pomogą nam rozwiać wątpliwości i zdiagnozować źródło zmian pod oczami. 

CIENIE POD OCZAMI – CHARAKTERYSTYKA 

Sińce pod oczami mogą przybierać różne barwy oraz intensywności. Najczęściej podkrążone oczy kojarzą się nam z sinym lub lekko fioletowym odcieniem.  Wynika to z tego, że skóra pod oczami jest bardzo cienka i wrażliwa, co sprawia, że w wyniku zmęczenia czy odwodnienia znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne i prześwitujące. Cienie pod oczami mogą mieć również żółtą lub lekko brązową barwę. Może być to związane z nadmierną ekspozycją na słońce, ale najczęściej to, jaki kolor mają sińce pod naszymi oczami, wynika bezpośrednio z indywidualnych cech i właściwości naszej skóry. Ma to związek z odcieniem skóry, wiekiem oraz rodzajem cery. Na przykład kobiety z cerą naczynkową będą wykazywały większą tendencję do fioletowych cieni pod oczami. 

JAK POZBYĆ SIĘ CIENI POD OCZAMI? 

Aby poradzić sobie z cieniami pod oczami, musimy wiedzieć, czy mamy do czynienia z jednorazowym zasinieniem, czy przewlekle podkrążonymi oczyma. Jeśli poprzedni wieczór spędziliśmy na długich rozmowach z przyjaciółmi w towarzystwie alkoholu, a rano widzimy u siebie podkrążone i lekko opuchnięte oczy, wystarczy szybki masaż schłodzonym masażerem, kostkami lodu  lub łyżeczkami, albo żelowy krem pod oczy. Jeśli jednak problem z cieniami pod oczami męczy nas od jakiegoś czasu i wiąże się ze zmęczeniem, przewlekłym stresem lub chorobą musimy znaleźć inny sposób na pozbycie się zasinienia. 

DORAŹNE METODY NA CIENIE POD OCZAMI

Kiedy cienie zaskakują nas o poranku, warto mieć w zanadrzu kilka szybkich i sprawdzonych sposobów na podkrążone oczy. O czym mowa? 

  • Schłodzony roller do oczu lub małe łyżeczki – szybki masaż schłodzonym metalem pomoże rozprowadzić limfę zaległą pod oczami (jest to jeden z newralgicznych punktów, o których powinniśmy pamiętać w trakcie codziennego masażu twarzy). W ten sposób pozbędziemy się obrzęku i usprawnimy krążenie, niwelując cienie pod oczami. 
  • Plasterki świeżego ogórka – szybki i naturalny sposób celebrytów i wielkich gwiazd, który rzeczywiście działa. Oprócz tego, że ogórek ma działanie chłodzące i odświeżające, pomaga również, rozjaśniając skórę wokół oczu. 
  • Żelowa maska pod oczy – najlepiej jeśli jest schłodzona – przynosi przyjemne ukojenie i szybko niweluje obrzęk oraz cienie pod oczami. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pomoc w takich sytuacjach jest specjalna  formuła INSTANT BEAUTY & DETOX FACE MASK od Swederm, którą możesz aplikować pod oczy dzięki specjalnie przeznaczonym do tego płatkom kosmetycznym. Doskonale sprawdzi się tutaj również ELIXIR – żelowy preparat będący połączeniem kwasu hialuronowego i miąższu z aloesu. Nie tylko wspomoże regenerację skóry, rozjaśni ją ale również zredukuje zmarszczki. ż

 

DŁUGOTERMINOWE METODY NA CIENIE POD OCZAMI

Wiemy już jak możemy szybko pozbyć się cieni pod oczami jeśli są  wynikiem jednorazowego niewyspania czy zmęczenia. Co jednak w sytuacji, gdy cienie pod oczami męczą nas od jakiegoś czasu, są związane z chorobą czy długofalowym osłabieniem organizmu? 

W takich momentach powinniśmy zadbać o dodatkowe wsparcie w pielęgnacji oczu. Oprócz żelowych maseczek, specjalnych kremów czy serum, powinniśmy pamiętać również o masażu twarzy. Na szczęście obecnie, coraz więcej mówi się o codziennym automasażu.  Pomaga nie tylko tworzyć piękne rytuały pielęgnacyjne, ale również ma szalenie pozytywny wpływ na stan naszej cery, w tym skóry pod oczami. Masaż twarzy ułatwia rozprowadzać gromadzącą się na niej limfę, czyli naturalny płyn tkankowy spływający do naczyń chłonnych. Dzięki temu możemy pozbyć się obrzęku, nasza twarz nabiera wyraźnych kształtów, a my wyglądamy zdrowiej i młodziej. To naturalny sposób na zatrzymanie czasu. Masując twarz, musimy szczególnie pamiętać o kilku punktach: łuku brwiowym, okolicach oczu, linii żuchwy, linii prowadzącej od czoła do żuchwy oraz linii prowadzącej od krawędzi nosa, przez policzki do stawu skroniowo-żuchwowego. 

To kluczowe miejsca w odprowadzaniu limfy i rozluźnianiu wszelkich napięć pojawiających się na twarzy. Taka codzienna, regularna pielęgnacja ułatwi zachowanie pięknej cery i jasnego spojrzenia.

Pamiętajmy jednak, że w momencie, gdy podkrążone oczy są bezpośrednio związane z chorobą, czy osłabieniem immunologicznym powinniśmy przede wszystkim skupić się na głównym źródle problemu. Odpowiednia diagnoza i leczenie pomogą nie tylko pozbyć się nielubianych przez nikogo cieni pod oczami, ale co ważniejsze – dzięki skutecznemu leczeniu wrócimy do pełni sił i zdrowia. Kiedy nasz organizm będzie działał prawidłowo, cienie pod oczami znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. 

JAK WYBRAĆ KREM NA CIENIE POD OCZAMI?

Wybierając krem lub serum na cienie pod oczami, powinniśmy wybierać takie kosmetyki, w skład których wchodzą następujące substancje i witaminy: 

  • Witamina C, która ma działanie rozjaśniające i rozświetlające. 
  • Witamina  E, wykazująca  działanie antyoksydacyjne. 
  • Kofeina, która pobudza pracę układu limfatycznego i usuwa nadmiar płynów zgromadzonych pod skórą.
  • Algi morskie, posiadające działanie detoksykacyjne. 
  • Aloes, czyli naturalny składnik nawilżający i łagodzący. 

Wśród naturalnych produktów marki Swederm możecie znaleźć doskonałe serum pod oczy EYE SERUM. W jego skład wchodzą między innymi: miąższ z liści aloesu, olej z pestek granatu, który ma działanie przeciwzapalne oraz wyciąg z opuncji figowej – doskonały surowiec, który ze względu na obecność polifenoli oraz witaminy E ma działanie antyoksydacyjne. 

ZABIEGI NA CIENIE POD OCZAMI – JAK USUNĄĆ CIENIE POD OCZAMI? 

Kiedy cienie pod oczami nie znikają mimo stosowania profesjonalnych kosmetyków wysokiej jakości, warto odwiedzić profesjonalny gabinet medycyny estetycznej i dowiedzieć się jakie zabiegi możemy wykonać, abysię ich pozbyć. 

Jednymi z najskuteczniejszych terapii usuwających cienie pod oczami są zabiegi wykorzystujące metodę mezoterapii igłowej i mikroigłowej, a także iniekcja osocza bogatopłytkowego oraz kwasu hialuronowego. Do bardzo popularnych i często wybieranych metod należy również karboksyterapia, która dotlenia skórę i odżywia okolice oczu, usprawniając mikrokrążenie. Aby dobrać zabieg najbardziej odpowiedni dla Twojej cery, wybierz się na profesjonalną konsultację ze specjalistą.