Wraz z poprawą pogody, coraz cieplejszymi i dłuższymi dniami więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Leniuchujemy na hamaku w ogródku, grillujemy, chodzimy na piesze wycieczki, wyruszamy na te rowerowe. Radość z przebywania na świeżym powietrzu często zakłócają nam komary. Na szczęście istnieją sposoby zarówno na złagodzenie efektów ugryzienia, jak i odstraszenie tych insektów. Poznaj sposoby na komary.

DOMOWE SPOSOBY NA KOMARY, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Sposoby na komary przydadzą się każdego lata. Owady te lubią ciepłe, wilgotne miejsca, dlatego najczęściej rezydują w pobliżu akwenów wodnych. Ich wzmożone ilości pojawiają się też po letnim deszczu. Komary wabione są ciepłem ciała, potem i wyższym stężeniem dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. j We krwi znajduje się białko, którym żywią się komarzyce. Aby je zdobyć, muszą przebić skórę i wpuścić do niej swoją ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. W reakcji na naszym ciele pojawia się dokuczliwy bąbel. Znika on po ok. 7 dniach, ale przez ten czas swędzi i piecze. To, dlatego warto chronić się przed tymi insektami. Sposobów na odstraszanie komarów nie brakuje. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się różnego typu spraye, które aplikowane były na ciało. Niestety nie brakuje w nich szkodliwych nie tylko dla owadów, ale i dla nas substancji. To, dlatego o wiele lepiej sięgnąć po domowe sposoby na komary, a także naturalne kosmetyki ochronne.

JAK ODSTRASZAĆ KOMARY?

Preparatów na komary nie brakuje. Kupić można je w każdej aptece, a także supermarkecie czy na stacji benzynowej. Chociaż trudno im odmówić skuteczności, to niestety są na bakier z bezpieczeństwem. Szkodzą nie tylko komarom, ale i nam oraz domowym zwierzętom. Mogą one wywołać reakcję alergiczną, a w skrajnych przypadkach nawet zatrucie. To, dlatego coraz popularniejsze stają się domowe sposoby na komary. Można je wykorzystać do chronienia siebie, a także odstraszania komarów od pomieszczeń, ogrodów, tarasów. Alternatywę dla nich stanowią naturalne kosmetyki bazujące na organicznych substancjach. Są one równie bezpieczne co domowe sposoby, a przy tym wyróżniają się bardzo dużą skutecznością. Preparaty takie jak Citronella Mosquito bazują na ekologicznych substancjach odstraszających insekty. W sprayu znajdują się ekstrakty z lawendy i geranium, aloes, oliwa z oliwek, rumianek. Te składniki aktywne łagodzą efekty ewentualnych ukąszeń.

ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY

Większość naturalnych sposobów na odstraszenie komarów opierają się na roślinach. Niektóre z nich wydzielają zapachy, z którymi insekty się nie polubią.  Odstraszać je będą wonie geranium, mięty, komarzycy, kocimiętki, mitry, bazylii i lawendy wąskolistnej. Wystarczy te rośliny ustawić w donicach na parapecie lub balkonie i komary nie będą pojawiać się w tej okolicy. Niektórymi z roślin można również natrzeć skórę przed wybraniem się do lasu czy nad wodę, będą one chronić przed ugryzieniem.

OLEJKI ETERYCZNE NA KOMARY

W walce z komarami pomogą też olejki eteryczne. Odstraszą je olejki takie jak migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy. Dużą skuteczność wykazuje też kamfora, olejek anyżowy, waleriana, wyciąg z kwiatu pomarańczy. Z tymi substancjami możesz sama przygotować domowy aerozol na komary. Jego produkcja jest bardzo prosta. Wystarczy, że do butelki (najlepiej z atomizerem) wlejesz alkohol (najlepiej wódkę) i 20 ml wybranego olejku eterycznego, a następnie całość wymieszasz. Takim preparatem można spryskać całe ciało. Warto pamiętać, że przed użyciem domowego środka na komary powinno się zrobić próbę uczuleniową. W tym celu specyfikiem musisz spryskać niewielki fragment skóry (najlepiej za uchem), jeśli nie pojawi się uczulenie, a zapach będzie Ci odpowiadał, możesz go bezpiecznie używać.

CEBULA I OCET NA KOMARY

Mniej przyjemnym dla naszego nosa, ale niezwykle skutecznym domowym sposobem na komary jest surowa cebula. Warzywo pokrojone na plasterki i pozostawione na parapecie przez noc, chronią dom przed insektami. Nie będą one chciały wlatywać do pokoi, a przez to nie będą budzić nas nad ranem. Z mniej przyjemnych pod względem zapachowym substancją na komary jest również ocet. Odstraszające działanie będą miały gąbki czy szmatki położone przy łóżku lub na parapecie. Najskuteczniejsze działanie będzie miał ocet z liści orzecha włoskiego.

NATURALNE KOSMETYKI NA KOMARY

O zapachach odstraszających komary mówi się bardzo wiele, rzadziej można znaleźć informacje o tym, co je przyciąga. Łatwą ofiarą będą dla nich osoby ubierające się w ciemne ubrania – czerwone, granatowe, czarne. Wynika to z tego, że komary potrafią wytropić swoją ofiarę za pomocą wzroku. Oprócz tego owady te uwielbiają zapachy kwiatowe i owocowe aromaty kosmetyków, perfum, detergentów. Latem warto więc sięgać po produkty, naturalne, świeże, bez konserwantów, z dodatkiem olejków odstraszających komary.  W letniej kosmetyczce przede wszystkim powinny znaleźć się preparaty pozwalające zadbać o higienę osobistą takie jak Shower Cream oraz Deo Free. Dzięki nim zlikwidujesz zapach potu, który również komary uwielbiają.

JAK ŁAGODZIĆ UKĄSZENIA KOMARÓW?

Ugryzienie komara to nic przyjemnego. Chociaż dla większości osób nie oznacza ono zagrożenia zdrowia czy życia, to wywołuje dyskomfort. Zaczerwienienie na skórze nie tylko nie wygląda estetycznie, ale i wywołuje swędzenie, pieczenie, a także chęć ciągłego drapania się. Aby temu zapobiegać, warto sięgnąć po środki łagodzące efekty ugryzienia. Ich zadaniem jest zmniejszenie odczynu zapalnego, złagodzenie podrażnień i przyspieszenie gojenia. Działania takie wykazują preparaty zawierające, chociażby olejek lawendowy np. Citronella Mosquito. Ten składnik aktywny przyspiesza zmniejszenie podrażnień i zaczerwienienie skóry. W gotowych specyfikach na ugryzienia komarów można też spotkać olejek cytronelowy, czy inne olejki ziołowe. Świąd po  ukąszeniu  komara można również zminimalizować domowymi sposobami takimi jak roztwór z soli, cytryna, natka pietruszki, biała kapusta, cebula, ziemniaki, węgiel w tabletkach, ocet, perfumy o wysokim stężeniu alkoholu, spirytus salicylowy.

Sezon na komary powoli się zaczyna. Za niedługo charakterystyczne brzęczenie będzie nam towarzyszyć na co dzień. Warto więc już dziś zastanowić się, jak odstraszać komary. Sięgać możesz zarówno po te domowe, jak i po naturalne, organiczne preparaty. Świetnie sprawdzą się one na letnich wyjazdach. Zapewniają zarówno ochronę, jak i łagodzą objawy ukąszeń. Plusem środków na komary opartych na organicznych substancjach jest to, że mogą być bezpiecznie stosowane i przez dorosłych i przez dzieci.