Wraz z upływem lat zdolność skóry do regeneracji spowalnia. Aby zachować młodość na dłużej, należy ją stymulować do naprawy. Takie właściwości wykazują bioaktywne peptydy, które wnikają do głębokich warstw skóry i pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny. Efekty stosowania peptydów są różnorodne. Związki te m.in. redukują zmarszczki, poprawiają koloryt cery, zagęszczają i napinają skórę. Dowiedz się więcej o peptydach i ich działaniu! 

Czym są peptydy? 

Za podstawowy budulec ciała uznawane są białka, a peptydy bywają zapominane w tej kwestii. Tymczasem to właśnie z ich połączeń powstają białka. Przedstawiając w uproszczeniu budowę chemiczną tych związków, można wskazać, że aminokwasy białkowe budują peptydy i białka. Peptydy są związkami organicznymi zbudowanymi z reszt aminokwasowych, połączonych wiązaniem peptydowym. Jeśli tych reszt jest nie więcej niż 10, są to oligopeptydy. Związki o dłuższych wiązaniach to polipeptydy, a te, które mają ich ponad 100, to białka. 

Pozornie tak niewielkie różnice wpływają jednak diametralnie na znaczenie i funkcjonalność peptydów oraz białek. Peptydy mają znacznie mniejsze cząstki, a to właśnie ta cecha sprawia, że są tak wyjątkowe dla naszej skóry, włosów i paznokci.

Peptydy, ze względu na znane i wykorzystywane od przeszło 30 lat właściwości kosmetyczne, pozyskuje się obecnie z roślin lub syntetycznie na drodze reakcji chemicznych. Naturalnie w przyrodzie występują natomiast w niektórych roślinach, takich jak soja. Znajdziesz je również w ryżu i grochu. 

Stosowane w kosmetyce peptydy stymulują skórę. Pod ich wpływem kolagen jest wytwarzany w zwiększonej ilości, a także znacznie szybciej. Związki te zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, a to te składniki odpowiadają za zachowanie jędrnej, gęstej i napiętej skóry. Z tego powodu kosmetyki z peptydami to głównie preparaty typu anti-age, które redukują zmarszczki i spowalniają proces starzenia się skóry, wygładzają oraz ujędrniają cerę czy poprawiają jej koloryt.  

Najpopularniejsze rodzaje peptydów

Stosowanie peptydów ma wielowymiarowe, korzystne działanie na skórę. Jednak to przede wszystkim rodzaj peptydów warunkuje ich właściwości. Wyróżnia się m.in.:

 • Peptydy sygnałowe – wnikają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu mogą stymulować jej komórki, intensyfikując tym samym syntezę kolagenu i elastyny. Efekt? Skóra staje się gładka, elastyczna, napięta i jędrna, a wszelkie niedoskonałości, takie jak wykwity, podrażnienia i otarcia, znacznie szybciej się goją.  
 • Peptydy transportujące – wspomagają funkcje peptydów sygnałowych. Wnikają głęboko, a także ułatwiają wnikanie innych składników aktywnych do głębiej położonych warstw skóry. Dzięki temu kosmetyki działają intensywniej i skuteczniej. 
 • Neuropeptydy – mają zdolność blokowania połączeń płytek nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu rozluźniają mięśnie twarzy. Zmarszczka mimiczna pod wpływem peptydu tego rodzaju zanika, ponieważ nerw odpowiadający za skurcz ulega zwiotczeniu. Nieco podobne jest działanie toksyny botulinowej, potocznie określanej jako botoks. Obecnie kosmetologia zna jednak mniej inwazyjne metody, jakimi są najsilniejsze kosmetyki z peptydami. 

Wiedz, że peptydy biomimetyczne występują naturalnie w skórze. Niestety, ilość peptydów maleje wraz z wiekiem. Wówczas oznaki starzenia się skóry można zredukować dzięki kosmetykom z ich zawartością.  

Dlaczego warto stosować kosmetyki z peptydami?  

Skóra zdrowej, młodej osoby ma wysoką zdolność regeneracyjną. Niestety, już po ok. 25. roku życia metabolizm komórkowy zaczyna spowalniać, co jest zupełnie normalne, związane z postępującymi procesami starzenia się organizmu. 

Kolagen, który pełni funkcję spójnika, zapewniając skórze sprężystość i strukturalność, wraz z wiekiem ulega osłabieniu. Jego włókna nie są już tak spójne, ulegają rozciągnięciu i nie regenerują się tak sukcesywnie, jak w młodości. 

Zmniejszeniu ulega także ilość elastyny w skórze, która odpowiada za jej sprężystość i rozciągliwość. Gdy jej brakuje, pojawiają się oznaki starzenia się skóry, takie jak pierwsze zmarszczki mimiczne. Kolejno skóra traci napięcie, staje się poszarzała i pozbawiona blasku. Zaburzeniu ulega też naturalny owal twarzy, a drobne zmarszczki zaczynają przeobrażać się w głębokie, utrwalone bruzdy. 

Procesy starzenia się są przyspieszane także przez czynniki środowiskowe, takie jak niewłaściwa dieta, częsta ekspozycja na promienie słoneczne czy zanieczyszczenia. Są one główną przyczyną tworzenia się wolnych rodników, które w nadmiarze działają na skórę destrukcyjnie. Aby walczyć z oznakami starzenia się skóry i spowolnić ten proces, warto sięgać po preparaty przeciwstarzeniowe – takimi są właśnie kosmetyki z peptydami.     

Warto pamiętać, że kolagen to białko fibrylarne, a elastyna jest dodatkowo hydrofobowym białkiem strukturalnym. Oba te związki są zbudowane z reszt aminokwasowych. Peptydy mają więc wysokie powinowactwo do stymulacji właśnie tych składników skóry. Bioaktywny peptyd jest cennym składnikiem kosmetyków, które hamują widoczne procesy starzenia.  

Jak peptydy działają na skórę? Zalety 

Peptydy mają znacznie mniejsze cząsteczki niż białka, dlatego wnikają w głąb skóry, gdzie naśladują działanie naturalnych substancji występujących w komórkach organizmu. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki zdolności zagęszczenia włókien podporowych skóry (kolagenu i elastyny), peptydy stosowane na cerę poprawiają jej napięcie i elastyczność. 

W zależności od tego, jakie rodzaje peptydów zostały zastosowane w danym kosmetyku, mogą one wykazywać nieco inne działanie na skórę. Niektóre peptydy intensywniej redukują zmarszczki, inne rozjaśniają przebarwienia czy ujędrniają skórę, a jeszcze inne dbają o jej nawilżenie.  

Jak kosmetologia wykorzystuje peptydy? 

Obecnie kosmetologia zna kilkaset peptydów biomimetycznych. Peptydy wykorzystuje się do produkcji kosmetyków o szerokim spektrum działania. Wśród nich najpopularniejsze to te typu anty-age, czyli przeznaczone do cery dojrzałej z oznakami starzenia, ale nie tylko. Peptydy znajdziesz m.in. w preparatach do pielęgnacji skóry twarzy, takich jak np.:

 • serum z peptydami,
 • krem z peptydami,
 • booster z peptydami,
 • eliksiry z peptydami. 

Peptydy stymulują jednak nie tylko skórę twarzy, dlatego dodaje się je również do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Pomagają m.in. w walce z cellulitem, rozstępami czy utratą jędrności.   

Stanowią one także cenny składnik preparatów do pielęgnacji włosów i paznokci. Mogą zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów oraz stymulować ich porost. Dzięki peptydom łodygi stają się mocne, miękkie i gładkie. Z kolei na paznokcie działają wzmacniająco, zapobiegają ich łamliwości i pękaniu.  

Komu polecane są kosmetyki z peptydami? 

Po oczyszczeniu skóry i nałożeniu toniku normalizującego jej pH, np. organicznego FACE TONER przychodzi najlepsza pora na odżywienie za pomocą skoncentrowanego kosmetyku. Na tym etapie do pielęgnacji skóry dojrzałej warto zastosować odpowiednio dobrane serum z peptydami. 

Najlepsze kosmetyki z peptydami to te, które zawierają ich sporo. Ilość peptydów jest kluczowa, ale liczy się także ich rodzaj i pochodzenie. W następnym kroku pielęgnacji można zastosować krem z peptydami. Po tego typu preparaty powinny sięgać zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, ale jest to również doskonały składnik kosmetyków spowalniających oznaki starzenia się skóry, dlatego jeszcze przed 30. rokiem życia warto się nim zainteresować. 

Ponadto peptydy są doskonale tolerowane przez skórę. Nie wywołują reakcji uczuleniowej i nadają się do pielęgnacji każdego typu cery, oczywiście w zależności od tego, jakie inne składniki są zawarte w wybranym kosmetyku z peptydami. 

Przy regularnym stosowaniu peptydów możesz liczyć, że Twoja skóra będzie: 

 • jędrna i wygładzona,
 • wyraźnie młodsza,
 • jednolita i promienna,
 • nawilżona i sprężysta,
 • pozbawiona niedoskonałości.