Mycie i dezynfekcja rąk to tematy, które są wiodące od kilku miesięcy. Powodem ich popularności jest pandemia koronawirusa. Z racji tego, że przenosi się on drogą kropelkową, dezynfekcja rąk jest bardzo ważna. Stosowanie się do zasad higieny ogranicza przenoszenie się wszystkich wirusów i bakterii. Myjąc i dezynfekując ręce, dbasz więc o zdrowie swoje i innych osób, z którymi masz kontakt. Jak jednak prawidłowo dezynfekować dłonie?

Dezynfekcja rąk - kiedy ją przeprowadzać?

Mycie rąk jest czynnością, która powinna stać się dla ciebie nawykiem. Należy wykonywać ją kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Wskazana jest:

 • po przyjściu do domu,
 • po skończonej pracy,
 • po sprzątaniu,
 • po wykonywaniu prac ogrodowych,
 • po skorzystaniu z toalety,
 • przed przygotowywaniem posiłku,
 • przed jedzeniem,
 • po opróżnieniu kosza na śmieci,
 • po zakrywaniu dłońmi nosa i ust podczas kaszlu i kichania,
 • po kontakcie z osobą chorą,
 • przed zabiegami pielęgnacyjnymi (szczególnie tymi na twarz),
 • przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych,
 • przed i po zmianie pieluszki u dziecka,
 • po kontakcie ze zwierzętami, ich karmą, zabawkami.

Czy mycie rąk wystarczy, czyli czym jest dezynfekcja?

Mycie rąk każdy z nas powinien mieć w nawyku. Warto jednak wiedzieć, że czym innym jest mycie, a czym innym dezynfekcja. Czym ona jest? Dezynfekcja, inaczej odkażanie, jest procesem, w czasie którego dochodzi do zniszczenia form wegetatywnych drobnoustrojów. Metody dezynfekcji rąk nie zabijają jednak form przetrwalnikowych. Takim procesem jest sterylizacja, czyli jałowienie.

Dlaczego dezynfekcja rąk jest ważna?

Lekarze i epidemiolodzy od dawna podkreślają, że dezynfekcja rąk, dbałość o higienę i czystość są bardzo ważne. Wynika to z tego, że przenoszące się drogą kropelkową wirusy i bakterie mogą przetrwać poza organizmem człowieka przez kilkanaście godzin. Sprawia to, że łatwo mogą osiąść na dłoniach, a z nich przenieść się do błon śluzowych, np. poprzez mimowolne dotykanie twarzy – ust, nosa, oczu.

Dezynfekcja rąk: technika

Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i ECDC (Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) prawidłowa dezynfekcja rąk opiera się na użyciu wody i mydła, a także stosowaniu środków odkażających o właściwościach likwidujących wirusy. Środków, takich jak ALCO GEL, użyć należy przede wszystkim po każdym kontakcie z przedmiotami, których dotykała inna osoba. Najlepiej miej go zawsze pod ręką i używaj na zakupach, podczas płacenia kartą lub gotówką, w pojazdach komunikacji miejskiej, a także po naciśnięciu guzika domofonu lub klamki na klatce schodowej. Pamiętaj, że dezynfekcja dłoni nie sprawia, że możesz zapomnieć o ich myciu. Po przyjściu do domu obowiązkowo użyj wody i mydła.

Na czym polega prawidłowa dezynfekcja rąk?

Higieniczna dezynfekcja dłoni nie jest trudna, ale wymaga zastosowania się do kilku zasad. To, jak używać preparatów odkażających dokładnie, opisuje każdy producent na ich opakowaniu - warto stosować się do tej instrukcji. W przypadku ALCO GEL niewielką ilość żelu musisz nanieść na suchą skórę dłoni, a następnie wcierać przez ok. 30 sekund.

Dłońmi z nałożonym żelem powinnaś najlepiej pocierać po wewnętrznej części prawej dłoni o grzbietową część lewej dłoni i na odwrót. W kolejnym kroku pocieraj wewnętrznymi częściami rąk z przeplecionymi palcami, potem wcieraj środek w górną część palców prawej dłoni o wewnętrzną część lewej dłoni i odwrotnie. Następny etap prawidłowej dezynfekcji rąk to pocieranie kciuka prawej dłoni w wewnętrzną część lewej, ruchem obrotowym i odwrotnie. W ostatnim kroku pocieraj ruchem okrężnym opuszkami palców lewej dłoni wewnętrznego zagłębienia prawej dłoni i odwrotnie.

Po dezynfekcji nie musisz opłukiwać rąk wodą, a jedynie pozostawić je do wyschnięcia. Nie wskazane jest również wycieranie dłoni, dobrze natomiast, jeśli przed nałożeniem żelu umyjesz ręce.

Dezynfekcja rąk: preparaty

Na to, czy dezynfekcja dłoni będzie skuteczna, wpływa nie tylko technika, lecz także wybrany preparat odkażający. Aby usuwał z powierzchni skóry wirusy i bakterie, powinien bazować na alkoholu. Jego stężenie musi wynosić minimum 70% etanolu lub izopropanolu. Środki dezynfekujące o takim stężeniu są w stanie zabić wirusa w 15-30 sekund, o ile naturalnie będą odparowywać, a dłońmi w tym czasie nie będzie się niczego dotykać.

W wybraniu skutecznego środka do dezynfekcji dłoni pomoże ci dokładne przeczytanie etykiety. Najważniejsze informacje, jakie na niej znajdziesz, to skład preparatu oraz to, czy jest przeznaczony do kontaktu ze skórą. Ważne jest również, aby producent poinformował, jak używać środka do dezynfekcji rąk. Pamiętaj, że nie wszystkie dostępne produkty są gotowymi do użytku preparatami, takimi jak ALCO GEL. Niektóre przejmują formę koncentratu, który sama będziesz musiała rozpuścić w alkoholu.

Dezynfekcja rąk – jak wpływa na skórę?

Częste mycie i dezynfekowanie rąk chronią przed groźnymi chorobami, ale mogą też negatywnie wpływać na kondycję skóry. Działanie wielu preparatów odkażających opiera się bowiem na niszczeniu warstwy lipidowej, zmienianiu pH i uszkadzaniu naturalnej flory. To dlatego ważne jest, abyś jak najczęściej (najlepiej zaraz po myciu/dezynfekcji) sięgała po HUDLOTION. To balsam regenerujący i nawilżający, który możesz stosować zarówno do ciała, jak i dłoni. Zawarte w nim składniki, takie jak witamina E, allantoiny, masło shea i kwas mlekowy, mają działanie nawilżające, odbudowujące warstwę lipidową, chroniące przed wolnymi rodnikami i procesami starzenia się, łagodzące podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry. To dzięki temu unikasz problemów z przesuszeniem i pękaniem naskórka po dezynfekcji rąk.

Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej lub atopowej, do mycia rąk powinnaś używać SHOWER CREAM FOR ATOPIC AND SENSITIVE SKIN, natomiast w pielęgnacji wspomagać się HUDSALVA SENSITIVE, będącą maścią do skóry bardzo suchej.