Na sukces naszego makijażu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia jakość kosmetyków, która ma ogromny wpływ nie tylko na trwałość i wygląd makijażu, lecz także na stan naszej skóry. Podstawowym elementem każdego makijażu jest odpowiednio dobrany podkład - od niego zależy efekt końcowy całego make upu. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o ten aspekt pielęgnacji. Z czego powinniśmy korzystać, nakładając podkład? Lepiej sprawdzi się gąbeczka czy pędzel? Czy rodzaj podkładu ma wpływ na sposób aplikacji?

Podkład - najważniejszy element make upu 

Podkład jest bazą, która utrzymuje pozostałe elementy naszego makijażu. Pozwala wyrównać koloryt skóry oraz ukryć wszelkie niedoskonałości, takie jak zaczerwienienia, cienie pod oczami czy zmiany naszej cery. Jednak, aby podkład mógł spełniać swoją rolę, bardzo ważne jest to, w jaki sposób zadbamy o jego aplikację - wiąże się to nie tylko z wyborem kosmetyku, który najlepiej odpowie na indywidualne potrzeby naszej cery, lecz także jego nałożeniem. W zależności od typu cery i formy produktu, sposoby aplikacji mogą i będą się od siebie różnić. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? 

Obecnie na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami podkładów - są dostępne w kamieniu, płynie oraz sztyfcie. Nie należy również zapominać o podkładzie mineralnym, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pozwala zadbać o wymagający typ cery. Czym różnią się poszczególne rodzaje podkładów? 

Podkład w kamieniu jest stosunkowo łatwy w aplikacji i pozwala nam na szybkie poprawki w ciągu dnia, dzięki czemu możemy zachować kontrolę nad stanem make upu. Ten rodzaj podkładu ma jednak nieduże właściwości kryjące, co sprawia, że jest w stanie zatuszować jedynie niewielkie niedoskonałości. Bardzo często pomaga w matowaniu cery oraz wygładzeniu. Jednocześnie może wpływać na skórę twarzy wysuszająco, dlatego nie jest najlepszym wyborem dla osób zmagających się z problemem suchej cery. 

Kolejnym, częstym wyborem jest podkład w płynie. Ma istotne funkcje matujące, a dobrany odpowiednio do konkretnego koloru i typu cery, pozwala zapewnić subtelne oraz naturalne krycie, bez efektu maski. Podkłady w płynie często są bardzo mocno kryjące i ciężkie dla skóry, dlatego osoby, które mają tendencję do łatwo zatykających się porów, powinny uważać na ten wybór. Uniwersalnym wyborem dla osób lubiących płynną formułę podkładów, jest PERFECT DROP. Zapewnia naturalne wykończenie, wyrównanie kolorytu skóry oraz krycie, które można stopniować. Zawartość oleju z nasion słonecznika w składzie, chroni skórę przed nadmierną utratą wody, a dodatek ekstraktu z liści rozmarynu zapewnia ochronę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. 

Kolejną propozycją są podkłady w sztyfcie - skondensowane i mocno kryjące. Ich zaletą jest kompaktowość, która ułatwia wykonywanie makijażu w trudnych warunkach, na przykład w czasie podróży lub gdy masz mało czasu przed wyjściem do codziennych zajętości. Natomiast podkłady mineralne będą idealna opcją dla tych osób, które mają problemy z wrażliwa cerą, podatną na alergie i podrażnienia. 

Sposoby aplikowania podkładu

Możemy wyróżnić trzy najbardziej powszechne i sprawdzone sposoby nakładania podkładu - dłonie, gąbeczka oraz pędzel. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak spróbujmy sprawdzić, których jest najskuteczniejszy oraz pozwala osiągnąć najlepszy efekt dla naszej skóry. Pamiętajmy również, że na skuteczność aplikacji wpływają też nasze doświadczenie oraz umiejętności. Dlatego niezależnie od sposobu, który wybierzemy, ważne jest, aby sprawdzić czy potrafimy przygotować naszą skórę do aplikacji podkładu oraz czy wiemy, jak skutecznie rozprowadzić kosmetyk na twarzy. 

Sposób pierwszy - aplikacja przy pomocy dłoni 

Aplikacja podkładu przy wykorzystaniu dłoni to najbardziej znany sposób, z którego korzysta wiele z nas. Pozwala na bardzo precyzyjne rozprowadzenie kosmetyku i dużą oszczędność czasu. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku kosmetyków płynnych. Korzystając z tej aplikacji, podkład nakładamy delikatnie wklepując go w twarz lub rozmasowując na jej powierzchni. Bardzo ważne, aby nie rozcierać podkładu zbyt mocno, ponieważ doprowadzi to do uzyskania zupełnie przeciwnego efektu - zamiast przykrywać niedoskonałości naszej cery możemy sprawić, że będą one bardziej widoczne. Zbyt mocno roztarty podkład może bowiem uwydatnić pory lub doprowadzić do powstawania nieestetycznych plam i przebarwień na powierzchni naszej twarzy. Aplikacja podkładu palcami wymaga od nas również tego, aby odpowiednio zadbać o dezynfekcję dłoni. To szczególnie ważne, ponieważ bakterie i drobnoustroje znajdujące się na powierzchni skóry naszych dłoni mogą zostać przeniesione bezpośrednio na twarz. W ten sposób możemy doprowadzić do powstawania wyprysków oraz rozwoju stanów zapalnych. Podsumowując – aplikacja podkładu przy pomocy dłoni może być skutecznym sposobem, jeśli zadbamy odpowiednio o czystość i dezynfekcję dłoni oraz sposób rozprowadzenia kosmetyku na twarzy.

Sposób drugi - gąbeczka do podkładu 

Gąbeczki do nakładania podkładu są szczególnie wygodnym sposobem aplikacji kosmetyków. Ze względu na swoją wyjątkową strukturę, która imituje lekko porowatą powierzchnię naszej twarzy, wykorzystanie gąbeczki pozwala na dokładną i niezwykle efektowną aplikację fluidu, skracając czas wykonywania makijażu. Najbardziej popularnym rodzajem gąbeczki jest tak zwana gąbeczka beauty blender, która dzięki stożkowatemu kształtowi pozwala na równomierne pokrycie nawet trudno dostępnych miejsc (okolice oczu i nosa). Korzystając z tej metody, szybkimi ruchami wklepujemy podkład w powierzchnię skóry, co pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu naszej cery. Bardzo ważną informacją jest to, aby przed każdym użyciem gąbeczki zwilżyć ją wodą, a następnie odsączyć, na przykład przy użyciu papierowego ręcznika. W ten sposób gąbeczka zostaje lekko wilgotna i pozwala skutecznie aplikować wybrany przez nas podkład. Pamiętajmy również, aby po każdym użyciu dokładnie czyścić gąbeczkę. W przeciwnym razie może stać się siedliskiem bakterii i zarazków, które będą przenoszone na powierzchnię naszej twarzy.

Sposób trzeci - pędzel do nakładania podkładu 

Kolejnym znanym sposobem aplikacji podkładu jest ten wykorzystujący do tego specjalne pędzle do podkładu. To jednak najtrudniejszy i czasochłonny sposób, który dodatkowo wymaga ogromnej precyzji wykonania. Jeżeli podkład nie zostanie równomiernie rozłożony, może prowadzić do powstawania nieestetycznie wyglądających smug oraz zacieków. Co więcej, bardzo trudne jest dokładne naniesienie podkładu na trudno dostępne miejsca, takie jak okolice oczu i nosa. W przeciwieństwie do pędzli, gąbeczka do makijażu świetnie poradzi sobie z tym zadaniem. Dlatego, korzystając z pędzli do makijażu, musimy pamiętać, że istnieje kilka różnych wariantów pędzli do nakładania podkładu. Najczęściej wykorzystuje się tak zwany „koci języczek”, lat top oraz duo fibre. Korzystając z tych trzech narzędzi, jesteśmy w stanie wykonać prawidłowy make-up, ponieważ dzięki swojej różnej budowie pędzle pomogą nam w dotarciu do trudnych miejsc lub pokrywania większych powierzchni skóry twarzy. 

  • Koci języczek - niewielki, wąski, zazwyczaj zaokrąglony pędzel. Większość osób wybiera ten rodzaj pędzla ze względu na wygodę w czasie stosowania i łatwość w utrzymaniu czystości. 
  • Flat top - to pędzel ścięty płasko, który pozwala na dokładne rozprowadzenie podkładu na największych partiach skóry. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go do nakładania podkładu od nosa w kierunku skroni oraz zewnętrznej części twarzy. W tym wypadku aplikacja nie może odbywać się kulistymi ruchami. 
  • Duo fibre - do jego wykonania wykorzystuje się włosy syntetyczne i naturalne. Sprawia to, że możemy osiągnąć wspaniały efekt przykrycia niedoskonałości, ponieważ podkład nałożony tym pędzlem stapia się z twarzą i tworzy naturalny efekt.

Baza pod make up - o czym powinnyśmy pamiętać? 

Pamiętajmy, że oprócz wyboru odpowiedniego narzędzia do aplikacji, ważne jest również   właściwe przygotowanie skóry. Powinna zostać dokładnie oczyszczona z ewentualnych pozostałości po kosmetykach. Możemy użyć w tym celu płynu do demakijażu lub oczyszczającej pianki (FACE CLEANSER). Kolejnym krokiem przygotowania cery będzie aplikacja bazy lub lekkiego kremu nawilżającego. Pozwoli to nie tylko na wygodną aplikację i rozprowadzanie fluidu, ale również wpłynie na lepszy, bardziej wygładzony wygląd cery.