





Dolegliwości określane jako egzema to zespół objawów, takich jak nadmierna suchość, rogowacenie, zaczerwienienie i łuszczenie skóry. Objawy zwykle pojawiają się na dłoniach, twarzy, nogach lub tułowiu. Suchości towarzyszy uporczywy świąd, często tworzą się również głębokie rany podatne na nadkażenia. Zastanawiasz się, co to jest egzema i jakie są jej przyczyny? Obserwujesz niepokojące zmiany na swojej skórze i chcesz się ich pozbyć? Przeczytaj ten tekst. Podpowiadamy, jak poprawić kondycję skóry dotkniętej egzemą.
Stan zapalny skóry, w przebiegu którego pojawia się nadmierna suchość, rogowacenie, świąd i zaczerwienienie określa się jako egzema. Schorzenie to często bywa mylone z atopowym zapaleniem skóry. Już na wstępie należy jednak zaznaczyć, że egzema i AZS to nie to samo!
Egzema jest objawem dermatologicznym, który może mieć różne przyczyny. Mogą one wynikać z alergii, często są również odpowiedzią na czynniki drażniące i zanieczyszczenia. Nie zawsze jednak egzema pojawia się u osób z zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, co ma miejsce w przypadku chorych na atopowe zapalenie skóry.
Mianem egzemy określa się więc zmiany skórne. Nazwa schorzenia wywodzi się od słowa „eczema”, co oznacza „wyprysk”. Zmiany takie mogą występować u osób cierpiących na wiele schorzeń. Jest to więc objaw, przypadłość, podrażnienie i wysuszenie skóry, a nie sama choroba.
Jak było wspomniane, innym określenie egzemy jest wyprysk. U osób dotkniętych egzemą faktycznie pojawiają się wykwity skórne. Zwykle przyjmują one postać krostek zlokalizowanych miejscowo, np. na dłoniach, zgięciach kończyn, twarzy, czy tułowiu.
Drobne wykwity „zlewają” się w całość, ponieważ skóra wokół nich jest zaczerwieniona w wyniku powierzchownego stanu zapalnego. Grudki, a nawet większe bąble na skórze zwykle wywołują trudne do wytrzymania swędzenie.
Warto zaznaczyć, że już samo wysuszenie skóry jest jedną z głównych przyczyn uczucia ściągania i świądu. Nasz zewnętrzny płaszcz ochronny podlega ruchom, jakie nieustannie wykonujemy. Jeśli skóra jest obarczona zmianami, dochodzi do zaburzenia jej funkcji. W odpowiedzi układ odpornościowy uruchamia szereg mechanizmów obronnych w celu jej regeneracji. To niestety wiąże się ze sporym dyskomfortem.
Egzema może być następstwem zewnętrznego kontaktu z czynnikiem drażniącym lub reakcji odpowiadających na czynniki zlokalizowane wewnątrz organizmu. Objaw ten towarzyszy schorzeniom, takim jak atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, alergia, czy podrażnienie kontaktowe.
W zależności od przyczyny zmian dermatologicznych egzema może być jedynym objawem lub występować wspólnie z innymi, np. z łzawieniem oczu, katarem, czy chorobami górnych dróg oddechowych.
W wielu przypadkach egzema to objaw przejściowy. Często pojawia się, gdy przebywamy w warunkach niesprzyjających skórze, takich jak:
Bardzo często egzema pojawia się również po kontakcie ze związkami drażniącymi lub chemicznymi. Ma to miejsce głównie w przypadku dłoni, na które oddziałują związki, których dotykamy. Stosowanie niektórych proszków do prania, chemicznych środków czyszczących, a nawet kosmetyków z konserwantami może sprawiać, że na skórze pojawiają się suche plamy. Z tego powodu egzema na palcach lub całych dłoniach jest częstą przypadłością osób dorosłych. U dzieci zwykle obserwuje się zmiany skórne na twarzy, kolejno na zgięciach kończyn i tułowiu.
Nieco rzadziej za egzemę odpowiadają infekcje. Zwykle w ich przebiegu zmiany skórne wyglądają nieco inaczej. Różnią się także lokalizacją.
Egzemę można podzielić na dwa typy:
Zmiany skórne występujące przy tym schorzeniu często są przyczyną kompleksów, zwłaszcza, jeśli występują na widocznych partiach ciała, jak twarz, dłonie i przedramiona. Z tego powodu są przyczyną dyskomfortu, wzbudzają również obawy wśród innych osób, które często zastanawiają się, czy egzema jest zaraźliwa.
Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ nie jest to schorzenie mogące wywołać objawy u innych osób. Niemniej jednak w rzadkich przypadkach, jeśli za egzemę odpowiadają grzyby lub bakterie, może dochodzić do rozprzestrzeniania się infekcji po kontakcie z osobą chorą. Co więcej, nadmiernie wysuszona skóra, którą dodatkowo drapiemy, staje się niemal idealną drogą dla drobnoustrojów. Niezwykle ważna przy zmianach dermatologicznych jest więc odpowiednia higiena.
Leczenie egzemy to postępowanie objawowe. Stosuje się emolienty, które odbudowują warstwę lipidową naskórka i nawilżają skórę. Wszystko zależy jednak od przyczyn dolegliwości. Jeśli sucha i zrogowaciała skóra pojawia się często, należy w pierwszej kolejności wykluczyć choroby ogólnoustrojowe.
W przypadku AZS, czy alergii poza pielęgnacją skóry, która stanowi podstawowy sposób leczenia, stosuje się również inne metody, w tym dietę eliminacyjną, środki steroidowe, a nawet terapię immunosupresyjną.
Sam objaw, jakim jest egzema, w stanach zaostrzenia można łagodzić przy pomocy maści i kremów zawierających kortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym. W pozostałych, nieco łagodniejszych przypadkach stosuje się preparaty natłuszczające i nawilżające dostępne bez recepty.
W przypadku skór zmienionych chorobowo ogromne znaczenie mają preparaty do mycia. Powinny być bogate w łagodne środki myjące, bez dodatków zapachowych i barwiących produkt, ponieważ często to one powodują uczulenia. Produktem godnym polecenia jest SHOWER CREAM for atopic and sensitive skin. Zawiera olej Canola, który wzmacnia barierę hydrolipidową i natłuszcza naskórek. Jest bezzapachowy, o kremowej konsystencji. Koi i łagodzi podrażnienia. W celu redukcji miejscowo występujących zmian możesz wypróbować maść Hudsalva Sensitive. Jest ona wolna od barwników i konserwantów, które często podrażniają skórę osób skłonnych do występowania egzemy. Nadaje się ona również dla chorych na atopowe zapalenie skóry, w przebiegu którego egzema często przyjmuje ciężką postać.
Maść ta bazuje na naturalnych, ekologicznych składnikach. Poza bezpieczeństwem dla delikatnej skóry zapewnia także nawilżenie, koi ból i swędzenie towarzyszące wysuszeniu oraz przyśpiesza regenerację skóry.
Osoby skłonne do nadmiernego wysuszenia i rogowacenia skóry powinny również pamiętać o profilaktyce. Delikatną i wrażliwą skórę warto wzmacniać każdego dnia, co w wielu przypadkach zapobiega egzemie.
Pamiętaj, aby w miarę możliwości unikać zanieczyszczeń. Zadbaj również o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu. Nie bój się świeżego powietrza. Stan zapalny skóry przy egzemie raczej nie grozi „zawianiem”. Wręcz przeciwnie, przewietrzony pokój to dawka tlenu dla skóry. Jeśli jednak mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, wietrz pokój nocą, kiedy wszystkie zarazki opadają i w mniejszym stopniu przedostają się przez okno.
Niezwykle ważna dla pielęgnacji skóry z oznakami egzemy jest również wspomniana dieta. Warto nie tylko wykluczyć z niej produkty nasilające objawy, ale także niektóre wprowadzić w większej ilości. Przede wszystkim pij dużo wody, która nawilża tkanki od wewnątrz. Przekonaj się również do ryb morskich, które dostarczają do organizmu kwasy omega-3. Te doskonale dbają o ciało, także o skórę.