Bogata w minerały glinka kosmetyczna to surowiec naturalny, który ze względu na liczne właściwości, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Za pomocą glinki do twarzy możesz m.in. oczyszczać skórę, zredukować wykwity, regulować pracę gruczołów łojowych czy przyspieszać regenerację naskórka. Znanych jest kilka rodzajów glinki do twarzy, które różnią się składem i siłą działania. Stosuje się je też do ciała oraz włosów. Podpowiadamy, jak działają i do jakich typów cery można je stosować! 

Czym jest glinka? 

Glinką kosmetyczną określa się minerały ilaste, które stanowią uwodornione glinokrzemiany. To substancja naturalna, bogata w mikro- i makroelementy, a jej właściwości pielęgnacyjne były znane już wieki temu. 

Peloidy, czyli utwory geologiczne, po sproszkowaniu i połączeniu z wodą znajdują zastosowanie kosmetyczne, ale też lecznicze. Co ciekawe, np. glinka biała była stosowana do leczenia m.in. owrzodzeń i zainfekowanych ran jeszcze przed wykorzystaniem antybiotyków. Do dziś glinki znajdują zastosowanie przy leczeniu m.in. bólów reumatycznych, żylaków, a nawet bólów migrenowych. 

Zastosowanie glinek jest obecnie tak popularne, że metoda leczenia za ich pomocą zyskała nawet własną nazwę – argilloterapia. Glinki do stosowania zewnętrznego występują w postaci płynnej, zwykle o konsystencji pasty oraz sypkiej - przeznaczonej do samodzielnego przygotowywania, które po połączeniu z odpowiednią ilością wody tworzą gęstą, treściwą pastę. Istnieją również glinki do picia, które działają wspomagająco przy wielu schorzeniach. 

Glinka – występowanie w przyrodzie i proces wydobycia 

Mając przed sobą kolorową glinkę w postaci płynnej lub sypkiej, aż trudno sobie wyobrazić, że pierwotny surowiec jest wydobywany z wnętrza ziemi w postaci krzemionkowo-aluminiowej skały osadowej. Występowanie glinek w przyrodzie zawdzięczamy złożonym procesom geologicznym, biologicznym i chemicznym. 

Wydaje się, że glinki występują powszechnie na Ziemi, jednak powstają w miejscach wietrzenia skał, czyli tam, gdzie były one narażone na zmienne warunki atmosferyczne (wodę, wiatr). Gdy związki zawarte w wodzie i powietrzu wchodzą w reakcje z minerałami skalnymi, powstają kolejne związki, cenne dla naszego ciała. Procesy zostały zapoczątkowane nawet setki milionów lat temu, dzięki czemu dziś możemy korzystać z dobroczynnych, niezwykłych właściwości glinek.  

Glinka jest wydobywana z różnych części świata, z głębokości od 20 do 70 metrów. Ze względu na tak dużą głębokość występowania złóż, glinki kosmetyczne są wolne od zanieczyszczeń. Ten naturalny osad skalny poddaje się kolejno obróbce, a skruszona i odpowiednio wysuszona glinka staje się cennym kosmetykiem.   

Minerały zawarte w glince kosmetycznej 

Skóra i włosy potrzebują wielu minerałów, a w te właśnie bogata jest glinka kosmetyczna. Glinki zawierają przynajmniej kilkadziesiąt związków oraz jonów pierwiastków, wśród których najważniejsze to: 

 • żelazo,
 • potas, 
 • krzem, 
 • wapno, 
 • mangan, 
 • fosforany,
 • tritlenek diglinu, 
 • selen, 
 • kobalt,
 • cynk, 
 • tytan,
 • sód. 

Właściwości glinki, niezależnie od jej rodzaju, zawsze są takie same, jednak o różnej sile, co zależy od składu danego surowca, np. przewagi któregoś z wymienionych związków lub jonów. Sole mineralne nadają również barwę glince.

Jakie zalety mają glinki kosmetyczne? 

Bogaty skład związków korzystnych dla urody sprawia, że glinki do twarzy, ciała i włosów mają bardzo dużo dobroczynnych właściwości, które można wymieniać niemal bez końca, ale najważniejsze dla skóry jest to, że:

 • są uniwersalne – do każdego rodzaju skóry można dobrać odpowiednią glinkę;
 • są hipoalergiczne (nie uczulają) i mogą być stosowane także do skóry wrażliwej;
 • działają mineraluzująco, czyli dostarczają skórze ważnych dla niej minerałów;
 • działają zabliźniająco, czyli przyśpieszają regenerację skóry;
 • mają właściwości absorbujące, dlatego każda glinka reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum;
 • wykazują zdolność wiązania toksyn, dzięki czemu oczyszczają skórę;
 • normalizują pH skóry, zwiększając jej naturalną ochronę;
 • działają antyseptycznie, czyli hamują namnażanie się bakterii.

 Jakie zastosowanie w kosmetyce ma glinka? 

Obecnie glinki do twarzy, ciała i włosów są chętnie wybierane jako składniki rozmaitych kosmetyków. Stosuje się je również jako pojedyncze preparaty. Znajdziesz je pod postacią kosmetyków, takich jak m.in.: 

 • maseczka na skórę twarzy, 
 • peeling do twarzy i ciała,
 • maseczka do włosów,
 • dodatek do szamponów i płynów, 
 • tonik do twarzy, 
 • okład na skórę, 
 • kolorowe kosmetyki, 
 • pasta do zębów.

Rodzaje i właściwości glinki do twarzy 

Najbardziej znane i cenione w kosmetyce są glinki: biała, czerwona, żółta i zielona, ale jest ich o wiele więcej. Wszystkie glinki składają się z kombinacji podstawowych rodzajów, takich jak:

 • kaolin – najdelikatniejsza, nadaje się do skóry wrażliwej i suchej;
 • illit – ma nieco silniejsze działanie;
 • montmorylonit – ma silne właściwości, jest odpowiednia do cery tłustej, trądzikowej, problematycznej. 

Właściwości glinki różnią się przede wszystkim w zależności od zastosowanych proporcji różnych surowców, a także miejsca ich wydobycia. Tak więc, nie wszystkie glinki tego samego koloru będzie działała tak samo. Każdy rodzaj glinki ma swoje własne cechy, o których warto pamiętać, wybierając kosmetyki dla siebie. Poniżej przybliżamy najważniejsze właściwości znanych glinek kosmetycznych, ponieważ nie sposób omówić tych wszystkich cennych darów natury. 

Glinka ghassoul – możesz nią oczyszczać każdy typ cery 

Glinki wyróżnia się na podstawie koloru, ale kluczowe znaczenie ma miejsce ich wydobycia. I tak, niezwykłe właściwości wykazuje pochodząca z Maroka glinka ghassoul, wydobywana jako glinka wulkaniczna wyłącznie w dolinie Moulouya. Ta glinka kosmetyczna działa matująco, dlatego świetnie sprawdza się do cery tłustej i mieszanej. Glinka ghassoul usuwa nadmiar sebum, wzmacnia naskórek i ujędrnia skórę. 

Jeśli interesuje Cię glinka, która ma silne właściwości oczyszczające, wypróbuj właśnie glinkę ghassoul. Jest ceniona m.in. jako najsilniejsza glinka do twarzy pod względem zdolności absorbujących. Wypróbuj np. maskę oczyszczającą  LEROSETT z marokańską glinką ghassoul. Maseczka tego typu nadaje się szczególnie do cery tłustej i mieszanej. Jeśli masz problemy trądzikowe, ten kosmetyk sprawdzi się doskonale. 

Glinka ghassoul intensywnie się pieni i dokładnie oczyszcza skórę, ujędrnia i reguluje pracę gruczołów łojowych. To kosmetyk gotowy, który możesz stosować punktowo na zmiany trądzikowe lub powierzchnię całej twarzy. 

Glinka biała – jedna z najłagodniejszych, do cery suchej i wrażliwej 

Biała glinka określana jest też jako glinka porcelanowa. Pierwszy raz wydobyto ją z góry Kaolin w Chinach, dlatego bywa nazywana glinką kaolinową. Obecnie może pochodzić z różnych miejsc na świecie, dlatego występuje pod wieloma nazwami. 

To jedna z najłagodniej działających glinek, dlatego można ją polecać nawet do skóry bardzo wrażliwej, naczynkowej, suchej i skłonnej do łuszczenia. Glinka biała działa na skórę łagodząco, koi podrażnienia oraz łagodzi stan zapalny. 

Jeśli chcesz przyśpieszyć gojenie ran lub wykwitów na skórze twarzy, pomocna będzie właśnie biała glinka. Maseczka z niej działa ściągająco, przyspiesza gojenie, odżywia i oczyszcza skórę. Działanie zabliźniające możesz wykorzystywać też do walki z cellulitem i rozstępami.     

Glinka niebieska (błękitna) – do każdej skóry, także suchej

Glinka błękitna czy też glinka niebieska im jest jaśniejsza, tym lepiej wpływa na skórę. Podobnie jak inne glinki do twarzy, działa regenerująco, przeciwzapalnie i odżywczo. Usuwa nadmiar sebum i pochłania martwe komórki naskórka. Jest jedną z najłagodniejszych, bywa porównywana do glinki białej, dlatego można nią oczyszczać cerę bardzo delikatną. 

Glinka niebieska zastosowana jako maseczka nie tylko oczyszcza, lecz także ujędrnia, wygładza i odświeża skórę. Nadaje się do cery suchej, tłustej i mieszanej, a także jako preparat przeciwtrądzikowy.     

Glinka zielona – bogata w żelazo, jedna z najstarszych 

Omawiając glinki, nie sposób o niej zapomnieć – glinka zielona, najstarsza, która powstała w okresie kambru (ok. 542 miliony lat temu!). Wyobraź sobie, jak tak cenny dar natury może działać na Twoją skórę. Zawarte w niej żelazo warunkuje ten pełen nadziei kolor. A właściwości glinki zielonej niczym nie ustępują barwie. 

Zielona glinka oczyszcza i dezynfekuje skórę, ponieważ działa antybakteryjnie. Jest to więc kolejna glinka kosmetyczna, dzięki której pielęgnacja twarzy staje się znacznie łatwiejsza, a przy jej regularnym stosowaniu, cera problematyczna odchodzi w zapomnienie. Maseczka z glinki zielonej usuwa nadmiar sebum, ale też zwęża pory, zapobiegając tym samym dalszym problemom z nadprodukcją łoju.   

Glinka czerwona – idealna do skóry naczyniowej, ale nie tylko 

Posiadaczki cery naczynkowej, skłonnej do zaczerwieniania, tworzenia się pajączków czy nawet trądziku różowatego powinny zainteresować glinkę czerwoną. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, przy czym jej silne właściwości matujące i ściągające idą w parze z łagodnym działaniem. 

Czerwona glinka zastosowana na skórę pobudza ją także do produkcji włókien kolagenowych. Działa więc ujędrniająco i poprawia jej napięcie. Poprzez korzystny wpływ na naczynia krwionośne usprawnia też dotlenienie tkanek, a tym samym pomaga zachować zdrową i młodą skórę na dłużej. 

Glinka idealna do cery tłustej i trądzikowej – Multani Mitti 

Wracając do właściwości glinki pod względem miejsca jej wydobycia, a nie koloru, warto wspomnieć o glince Multani Mitti. Obecnie jest wydobywana w USA, Anglii i Chinach. Jest bogata m.in. w żelazo, magnez, wapń, krzem, a także kryształy szafiru. To glinka żółta, jej odcień przypomina piasek Sahary.  

Ta żółta glinka działa m.in. intensywnie oczyszczająco, usuwa martwe komórki naskórka i nadmiar sebum, a także wygładza i ujędrnia skórę. Z tego powodu nadaje się więc do każdego typu skóry. Znajdziesz ją m.in. jako jeden ze składników w masce FACE MASK 4w1. Po jej zastosowaniu skóra będzie czysta, odświeżona i świetnie przygotowana do nałożenia kolejnych kosmetyków. 

Pozostałe glinki do twarzy warte uwagi 

Glinka biała, błękitna, zielona, czerwona i żółta to najpopularniejsze, naturalne kosmetyki. Znane są też nazwy nawiązujące do miejsca ich wydobycia. Wszystkich glinek nie omówimy, ale biorąc pod uwagę kolor, który jedynie przybliża właściwości glinki, można wyróżnić też kosmetyki, takie jak: 

 • glinka różowa – właściwości tej glinki uznaje się za połączenie różowej i białej. Różowa glinka kosmetyczna jest nieco mniej znana od pozostałych, ale nadaje się świetnie do cery suchej, a także dojrzałej.  Łagodzi stan zapalny i podrażnienia, wyrównuje koloryt, poprawia stan naczyń krwionośnych, przy czym jest bardzo delikatna;
 • glinka czarna – wydobywa się ją z dna Morza Martwego. Cenione są przede wszystkim jej niezwykłe właściwości detoksykujące, matujące i oczyszczające. Ma silne właściwości absorbujące, oczyszcza pory i usuwa zaskórniki; 
 • glinka brązowa – podobnie jak glinka żółta, poprawia koloryt skóry, nadając jej brzoskwiniowy odcień. Oczyszcza, zmiękcza i wygładza skórę. 

Zainteresowały Cię niezwykłe właściwości glinki? W takim razie sprawdź nasz sklep internetowy. Znajdziesz tutaj kosmetyki z glinkami oraz inne ze składnikami naturalnego pochodzenia!