Miejsca intymne wymagają szczególnej pielęgnacji delikatnej  i naturalnej. Niestety, te partie ciała są narażone na zaburzenia flory bakteryjnej oraz podrażnienia, które powodują dyskomfort i przyczyniają się do rozwoju infekcji. Chcesz czuć się świeżo i świadomie dbać o kobiecość? Dowiedz się jakie kosmetyki wybierać, jak się myć i jak wzmocnić naturalną ochronę.

Bakterie kwasu mlekowego jaki poziom pH jest optymalny dla zdrowia intymnego?

Dbając o higienę miejsc intymnych, należy pamiętać, że mikroflora tych okolic na ciele człowieka jest skolonizowana przez pałeczki bakterii Lactobacillus spp., które odpowiadają za produkcję kwasu mlekowego. Dzięki obecności tego kwasu w okolicach intymnych możliwe jest utrzymanie odpowiedniego (kwaśnego) poziomu pH, który powinien wynosić od 3,8 do 4,5. W sytuacji, w której wartość pH spada lub wykracza poza ten zakres, miejsca intymne mogą zostać zaatakowane przez patogeny powodujące różnego rodzaju schorzenia. Istnieje kilka najważniejszych czynników, które wpływają na namnażanie się patogenów. Są to m.in.:

 • miesiączka,
 • ciąża,
 • brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w okolicach intymnych,
 • brak codziennej prawidłowej higieny miejsc intymnych,
 • wysoka aktywność seksualna,
 • stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz antybiotyków,
 • częste korzystanie z basenów oraz sauny.

Dlaczego higiena intymna jest ważna? 

Miejsca intymne są wyjątkowo delikatne i bardziej niż pozostałe obszary ciała potrzebują dedykowanej pielęgnacji. W tej partii ciała błona śluzowa pochwy oraz ujście cewki moczowej mają bezpośredni kontakt z widocznymi narządami płciowymi, a tym samym są narażone na wnikanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów ze środowiska zewnętrznego.  

Prawidłowa ilość pożytecznych bakterii chroni przed infekcjami. Naturalna higiena intymna jest więc niezbędna do zachowania zdrowia. Wszelkie podrażnienia i infekcje miejsc intymnych są przyczyną swędzenia, pieczenie czy dyskomfortu podczas zbliżeń. Nieodpowiednia dbałość o higienę intymną może też zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych i wewnętrznych narządów rozrodczych. 

O strefy intymne warto dbać dla komfortu fizycznego, ale także emocjonalnego. Poczucie świeżości, brak podrażnień i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia to najważniejsze efekty rozsądnej higieny intymnej. Ze względu na lokalizację kobiecych sfer intymnych, dbałość o zachowanie czystości przekłada się także na komfort podczas aktywności fizycznej. 

Co sprzyja podrażnieniom okolic intymnych? 

W miejscach intymnych panuje nieco inne, wyższe (kwasowe) pH niż na powierzchni reszty ciała, dlatego uniwersalne kosmetyki pod prysznic nie spełnią oczekiwań. Do zaburzeń mikroflory sfer intymnych może dochodzić pod wpływem wielu czynników, takich jak np.:

 • nieodpowiednia dieta – pokarmy słodkie, tłuste, smażone i wysoko przetworzone zaburzają naturalną mikroflorę;
 • przyjmowane leki – niektóre leki, m.in. antydepresanty, środki moczopędne, antybiotyki czy pigułki antykoncepcyjne, mogą zaburzać fizjologiczne pH pochwy;
 • zbyt częste mycie – prowadzi do podrażnień i zaburzeń mikroflory;
 • źle dobrane kosmetyki – mogą drażnić delikatne tkanki, wywoływać reakcje uczuleniowe lub niszczyć bakterie kwasu mlekowego. 

Dyskusyjnym czynnikiem, który może utrudniać higienę intymną, jest owłosienie. Zgodnie z naturą ma ono za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia. Jednak w dzisiejszych czasach skuteczniej dbamy o czystość, a zbędne owłosienie bywa uważane za siedlisko drobnoustrojów. Paradoksalnie również depilacja stanowi jeden z czynników, który poprzez podrażnienia zwiększa ryzyko infekcji. W zależności od własnego wyboru higiena intymna skóry depilowanej lub naturalnej powinna uwzględniać indywidualne potrzeby. Jeśli stawiasz na naturalność, pamiętaj o konieczności intensywniejszego mycia. Jeśli lubisz gładką skórę, nie zapominaj o stosowaniu preparatów nawilżających i łagodzących podrażnienia.

Prawidłowe dbanie o higienę intymną 

Rosnąca świadomość potrzeby dbania o zdrowie i czystość jest domeną współczesnych kobiet. Ale higiena intymna to sprawa ważna dla wszystkich – mężczyzn, dzieci, kobiet w ciąży, seniorów. W zależności od wieku zasady higieny są podobne, jednak zmieniające się potrzeby ciała wymagają także zmiany stosowanych kosmetyków.  

Prawidłowa higiena intymna to taka, którą dobieramy do własnych potrzeb. Nieco inaczej należy dbać o wrażliwe sfery, będąc dojrzewającą nastolatką, aktywną kobietą, mamą tuż po porodzie czy kobietą dojrzałą lub zmagającą się z konsekwencjami procesów starzenia. Inaczej wygląda także higiena intymna mężczyzn czy kobiet w trakcie menopauzy. Pielęgnacja każdej części ciała, w tym okolic intymnych, powinna więc odpowiadać własnym potrzebom. 

Kilka żelaznych zasad higieny intymnej kobiet

O umyciu skóry głowy nie musimy pamiętać każdego dnia, ale miejsca intymne zdecydowanie wymagają znacznie częstszej pielęgnacji. Prawidłowa higiena intymna kobiet powinna być przede wszystkim codzienna. Nie oznacza to jednak, że wrażliwe obszary trzeba myć wielokrotnie w ciągu dnia. 

Zdecydowanie wystarczy staranne mycie rano i wieczorem, a w ciągu dnia łagodne odświeżenie. Dlaczego? Ponieważ zbyt intensywna higiena intymna może przyczyniać się do wypłukiwania pożytecznych bakterii kwasu mlekowego. Częściej należy myć sfery intymne tylko w okresie upławów, menstruacji lub przy infekcji. 

Podczas codziennej pielęgnacji sfer intymnych należy pamiętać o podstawowych zasadach, czyli:

 • do mycia należy używać wody o temperaturze zbliżonej do naturalnej ciepłoty ciała (36-37 stopni Celsjusza);
 • okolice intymne najlepiej myć pod bieżącą wodą, dlatego na co dzień warto wybierać prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie, a jeśli korzystamy z wanny, to codzienna kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut;
 • wielokrotnie używane gąbki i myjki są siedliskiem drobnoustrojów, dlatego najlepiej myć okolice intymne czystą dłonią;
 • należy zapamiętać podstawową zasadę: miejsca intymne myjemy od przodu, tak aby bakterie okolic odbytu nie miały styczności z narządami rozrodczymi;
 • każdorazowo po umyciu trzeba zadbać o staranne osuszenie skóry, najlepiej przy użyciu bawełnianego ręcznika przeznaczonego tylko do tego celu;
 • pamiętaj, aby odróżniać żele, pianki i płyny do higieny intymnej od środków do irygacji – pierwsze z wymienionych służą do mycia zewnętrznych narządów płciowych, natomiast środki przeznaczone do wewnątrz znajdują zastosowanie tylko w wybranych przypadkach, a zbyt często aplikowane mogą wyjaławiać naturalne środowisko bakteryjne;
 • podczas menstruacji często zmieniaj podpaski lub tampony, najlepiej przynajmniej co 3-4 godziny, nawet jeśli są to bardzo chłonne produkty. 

Pamiętaj, że prawidłowa higiena intymna to nie tylko odpowiednie mycie. Spore znaczenie dla zdrowia sfer intymnych ma noszona bielizna. Dobrze, jeśli zapewnia przewiew i nie podrażnia skóry. Jeżeli czujesz się swobodnie w stringach i skąpych figach, wybieraj te wykonane z naturalnej bawełny, najlepiej w nieco większym rozmiarze, tak aby hafty nie uwierały w fałdy skórne. 

Co powinny zawierać środki do kobiecej higieny intymnej? Sprawdź, jakich kosmetyków do higieny intymnej należy używać

Zewnętrzne narządy płciowe to zróżnicowana grupa różnych tkanek. Część z nich pokrywa skóra owłosiona, część jest zbudowana z tkanki pozbawionej tłuszczu, a widoczne elementy graniczą z delikatną błoną śluzową, wyściełającą pochwę i cewkę moczową. Tak wiele typów skóry o różnych potrzebach i jeden środek myjący, który musi sprostać wszystkim wymaganiom. 

Najważniejszym składnikiem kosmetyków do higieny intymnej jest kwas mlekowy, który wspiera utrzymanie prawidłowej mikroflory. Niektóre środki do mycia zawierają także prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu się pożytecznych szczepów bakterii, np. inulinę. 

Tkanki sfer intymnych powinny być utrzymane w optymalnym nawilżeniu. Jednym ze składników kosmetyków do higieny intymnej, wykorzystywanych w tym celu, jest betaina – związek hydrofilowy (skłonny do wiązania się z cząsteczkami wody) o działaniu intensywnie nawilżającym.    

Higiena intymna jest ważna dla zdrowia, ale także samopoczucia, dlatego dobrze, jeśli kosmetyki mają łatwą w aplikacji konsystencję. Wiemy też, jak ważny jest przyjemny zapach, pozostawiający uczucie świeżości, dzięki któremu dbałość o delikatne partie ciała gwarantuje komfort w ciągu dnia. Warto więc wybierać preparaty naturalne, z delikatnym perfumowaniem.  

Pamiętaj, że kosmetyki do higieny intymnej służą do mycia zewnętrznych sfer intymnych i nie należy ich aplikować do ujścia pochwy. Jednak ze względu na bliskie położenie zawsze istnieje ryzyko, że część środka myjącego przedostanie się nieco głębiej. Z tego powodu wszelkie żele, pianki i mydła do higieny intymnej muszą być delikatne i nie mogą powodować podrażnień.  

Dlaczego naturalna higiena intymna to dobry wybór?  

Flora bakteryjna damskich i męskich stref intymnych stanowi fizjologiczną tarczę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, ale też wewnętrznymi. Z tego powodu naturalna higiena intymna, czyli prowadzona przy użyciu środków pochodzenia ekologicznego, jest najbardziej skuteczna i zgodna z biologią ciała. 

Stawiając na naturalność, mamy pewność, że kosmetyki nie będą podrażniały delikatnych tkanek i umożliwią skuteczne, a jednocześnie łagodne oczyszczenie. Świadomość potrzeb ciała oraz otaczającego nas świata sprawiła, że modna ostatnio stała się również higiena intymna zero waste. Polega na użyciu środków, które w możliwie najmniejszym stopniu zanieczyszczają planetę.  

Higiena intymna – jakie płyny i żele najlepiej się sprawdzą?

Wiesz, że higiena intymna to podstawowy element codziennej pielęgnacji ciała. Najlepiej, jeśli kosmetyki są naturalne, czyli zawierają składniki bezpieczne dla skóry. Środki myjące muszą nie tylko oczyszczać, lecz także pielęgnować, nawilżać i regenerować delikatne tkanki. 

Higiena intymna kobiet podczas miesiączki

Podstawą pielęgnacji intymnej podczas okresu jest regularne zmienianie podpasek, tamponów i wkładek higienicznych. Przetrzymywanie ich bez zmiany przez wiele godzin w okolicach intymnych może sprawić, że wda się infekcja, którą później trzeba będzie leczyć. Co ważne, jeśli kobiecie często zdarzają się infekcje, a używa tamponów, zdecydowanie lepiej jest zmienić je na podpaski. Zapewni to większy przepływ powietrza i całkowicie zniweluje konieczność trzymania wydzieliny miesiączkowej przez kilka godzin w tamponie umieszczonym w pochwie. Trzeba także pamiętać o częstym podmywaniu się – jeżeli to możliwe, należy to robić 2-3 dziennie.

Jak dbać o zdrowie intymne w ciąży? 

Znaczenie higieny intymnej znacznie wzrasta w okresie ciąży. W tym czasie pH zwykle przyjmuje wartość powyżej 4,5, co podnosi ryzyko infekcji dróg rodnych i moczowych. Te z kolei stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia matki, lecz także jej dziecka.

Kobieca higiena intymna w czasie ciąży obejmuje podstawowe zasady, czyli mycie dwa razy dziennie i unikanie czynników drażniących. Trzeba uważać, aby nie myć się zbyt intensywnie oraz nie wprowadzać środków myjących do pochwy. Do higieny intymnej należy wybierać preparaty dedykowane kobietom w ciąży. Z kolei odczuwając jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak swędzenie, pieczenie, upławy lub nadmierną suchość, warto niezwłocznie poradzić się lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.  

Higiena miejsc intymnych dziewczynek

Naturalne pH sfer intymnych dzieci różni się od pH osób dorosłych. Niski poziom estrogenów przed osiągnięciem dojrzałości wpływa na obojętne lub zasadowe pH, tymczasem miejsca intymne dorosłych cechują się środowiskiem kwaśnym. 

Trzeba więc pamiętać, że kosmetyki do higieny intymnej o kwaśnym odczynie nie nadają się do higieny intymnej dzieci czy nastolatków. Jednocześnie nabłonek pokrywający miejsca intymne osób młodszych jest bardzo delikatny, a skóra jest pozbawiona owłosienia. W okresie pokwitania w organizmie zachodzą też liczne zmiany hormonalne. Z tego powodu sfery intymne potrzebują szczególnej ochrony, a ich higiena jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Wówczas warto wybierać preparaty możliwie najbardziej naturalne, o właściwościach nawilżających i hipoalergicznych. 

Higiena intymna kobiet dojrzałych 

Wiek i zaburzenia hormonalne następujące po okresie przekwitania i w późniejszych latach, wpływają na skład mikroflory sfer intymnych. Kobiety dojrzałe borykają się m.in. z nadmierną suchością skóry, dlatego ważne jest, aby codzienna higiena intymna była wspierana przez kosmetyki o właściwościach nawilżających. 

Stopniowy spadek poziomu estrogenów i wygasanie pracy jajników (zwłaszcza u kobiet w okresie senium) wpływają nie tylko na zmniejszenie populacji bakterii kwasu mlekowego, lecz także wiotczenie mięśni oraz ścieńczenie nabłonka. Kobiety w wieku senioralnym, które borykają się z problemami zewnętrznych narządów rozrodczych, powinny wiedzieć, że higiena intymna jest szczególnie ważna i w dużej mierze to od niej zależy stopień ryzyka infekcji i uciążliwych podrażnień. 

Poza kosmetykami dbającymi o pH warto więc wybierać także te, które dbają o nawilżenie i regenerację śluzówki, np. z zawartością pantenolu czy nagietka lekarskiego. Ważne jest także stosowanie środków redukujących oznaki starzenia, bo te widoczne są nie tylko na twarzy.

Higiena intymna kobiet po stosunku na co zwrócić uwagę?

W przypadku zachowywania zasad dbania o okolice intymne po stosunku koniecznie należy pamiętać o oddaniu moczu. Dzięki temu z organizmu wydostaną się drobnoustroje, które mogłyby spowodować powstanie infekcji. Ważne jest również podmycie się. Dobrze jest użyć do tego delikatnego żelu, który w żaden sposób nie podrażni miejsc intymnych, a pozwoli skutecznie je oczyścić.

Higiena intymna mężczyzn – o czym pamiętać?

Żel pod prysznic 3w1, który oczyszcza jednocześnie włosy, ciało i okolice intymne, bywa ulubionym kosmetykiem panów. Warto jednak pamiętać, że nie tylko kobieca higiena intymna jest ważna. Także mężczyźni powinni szczególnie dbać o wrażliwe partie. 

Uniwersalne preparaty myjące nie są wystarczająco łagodne, natomiast zwykłe mydła mogą wysuszać i podrażniać męskie okolice intymne. Warto więc stosować specjalne kosmetyki, które dbają o nawilżenie, eliminację zanieczyszczeń, ale też przyspieszają regenerację naskórka i pozostawiają uczucie świeżości. 

Higiena intymna mężczyzn różni się także pod względem sposobu mycia. Warto mieć na uwadze, że skóra męskiego krocza jest grubsza, bardziej owłosiona i zawiera liczne gruczoły łojowe oraz potowe. Z tego powodu panowie są bardziej narażeni na wzmożoną potliwość i odparzenia.