Zmarszczki pod oczami są zazwyczaj pierwszymi oznakami starzenia, jakie zauważamy na naszej twarzy. Mimo, iż są one nieuniknioną częścią procesu starzenia się, istnieją pewne działania, które możemy wprowadzić, aby znacząco opóźnić ich powstawanie. Zrozumienie możliwych przyczyn pojawiania się zmarszczek, drobnych linii pod oczami czy nieestetycznych opuchlizn, pomoże Ci odkryć najlepsze sposoby na złagodzenie oraz zmniejszenie ryzyka ich dalszego powstawania.

Co wpływa na proces starzenia się skóry wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, co czyni ją delikatną i podatną na pielęgnacyjne błędy. Rejon ten jest niemal zupełnie pozbawiony gruczołów łojowych, przez co skóra wokół oczu jest niedostatecznie nawilżona i bardziej wrażliwa. Ponadto charakteryzuje się słabym krążeniem krwi oraz limfy, co może skutkować powstawaniem obrzęków. Upływ czasu powoduje, że w okolicy oka zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, przez którą mogą prześwitywać naczynia krwionośne, dając efekt zasinienia w tym obszarze. Z czasem obniża też się poziom kolagenu, czego skutkiem jest utrata elastyczności skóry otaczającej oczy, a w konsekwencji powstawanie zmarszczek. Niestety skóra w tym miejscu ma też tendencję do wiotczenia i obwisania – tak powstają nieestetyczne worki pod oczami.

Starzenie się skóry wywołane czynnikami genetycznymi to nie jedyna przyczyna pojawiających się oznak upływu czasu wokół oczu. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, przekładających się na przyspieszenie tego procesu, na które mamy bezpośredni wpływ – ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony, niedobór snu, stres, palenie tytoniu, picie alkoholu, tarcie oczu, ekspresyjna mimika twarzy, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Nieestetyczną opuchliznę pod oczami mogą nasilać słone potrawy i niedostateczne nawodnienie organizmu. Natomiast pocieranie oraz szarpanie delikatnej skóry pod oczami, np. przy nieodpowiednio wykonywanym demakijażu, może przyczynić się do zwiotczenia tej okolicy.

Podstawy prawidłowej pielęgnacji

Jednym z pierwszych kroków w celu utrzymania młodości skóry na dłużej, jest odpowiednia pielęgnacja okolic oczu. O ten rejon powinna zadbać każda kobieta w momencie rozpoczęcia swojej przygody z makijażem lub najpóźniej po ukończeniu 25. roku życia. Istotne jest działanie wielokierunkowe, skoncentrowane na zapewnieniu działania przeciwstarzeniowego, nawilżającego oraz niwelującego obrzęki i zacienienia skóry pod oczami.

– krem pod oczy – skóra w okolicach oczu jest bardzo cienka, stąd kosmetyk, który na nią aplikujemy musi być dedykowany do jej specyficznych potrzeb. Użyj kremu nawilżającego o działaniu przeciwstarzeniowym. Szczególnie cenne dla obszaru wokół oka są kremy zawierające składniki wiążące wodę w naskórku – kwas hialuronowy, glicerol, hialuronian sodu czy aminokwasy, a także składniki działające antyoksydacyjnie – witamina A, kompleks witamin z grupy B, C, D i beta-karoten. Kremem tego typu jest SWEDERM EYE SERUM. Starannie dobrana kompozycja olejów naturalnych (ze słodkich migdałów, z pestek granatu i winogron) w połączeniu z masłem shea, pomaga odbudować barierę lipidową i ujędrnić delikatną skórę w okolicy oka. Dodatek hialuronianu sodu nadaje produktowi łagodzące, a także nawilżające właściwości. Miąższ z liści aloesu łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Serum jest też bogate w antyoksydanty (polifenole i witamina E – ekstrakt z opuncji figowej), które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dla uzyskania najlepszych efektów, rano i wieczorem nałóż cienką warstwę kremu na okolice oczu oraz delikatnie wklep, aż do całkowitego wchłonięcia. W celu uzyskania lepszego efektu redukcji opuchlizny, przechowuj produkt w lodówce i aplikuj natychmiast po jego wyjęciu.

– ochrona przeciwsłoneczna – to, oprócz kremu pod oczy, prawdopodobnie najskuteczniejsza forma ochrony skóry przeciwdziałająca efektom starzenia. Cienka i delikatna skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na działanie promieniowania UV, dlatego krem z filtrem stosuj każdego dnia. Użyj w tym celu SWEDERM FACE CREAM SUN CARE SPF30. Połączenie aloesu z gliceryną nadaje produktowi nawilżające i łagodzące właściwości. Dzięki dużej zawartości ekstraktów roślinnych bogatych w antyoksydanty (wyciąg z opuncji figowej, kopru morskiego, owoców oliwki europejskiej) oraz witaminy E, FACE CREAM SUN CARE SPF30 chroni skórę przed jej przedwczesnym starzeniem spowodowanym działaniem wolnych rodników. Wyselekcjonowane połączenie olejów roślinnych (ze słodkich migdałów, jojoba, pestek granatu i winogron) z masłem shea stanowi wysoką ochronę przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody. Ułatwia także odbudowę bariery lipidowej i sprawia, że skóra staje się miękka i elastyczna. Na zaaplikowany wcześniej na okolice oka EYE SERUM, po jego całkowitym wchłonięciu, delikatnie nałóż krem ​​przeciwsłoneczny na powieki i wokół nich, unikając bezpośredniego kontaktu z oczami. Dobrym sposobem ochrony oczu przed działaniem promieni słonecznych jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV.

– właściwa aplikacja produktów – oprócz zadbania o odpowiednie kosmetyki, które nakładamy na okolicę wokół oka, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich aplikacji. Krem nakładaj delikatnie wmasowując w skórę opuszkiem serdecznego palca (jest on najdelikatniejszy i ma najmniejszą siłę nacisku), tak aby jej nie rozciągać. Pod okiem ruch wykonuj od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, a na łuku brwiowym w odwrotnej kolejności. Staraj się nie nakładać kremu w bezpośredniej okolicy oka – wzdłuż dolnej linii rzęs i na powiece ruchomej w pobliżu górnych rzęs – może to doprowadzić do podrażnienia oraz łzawienia oczu. Jeśli Twoim problemem są obrzęki, wykonaj masaż skóry wokół oczu – delikatnie uciskaj górną powiekę od wewnętrznego kącika w stronę skroni, a dolną powiekę – ruchem okrężnym kierując się do wewnętrznego kącika. Możesz w tym celu użyć kostek lodu lub specjalnego masażera. Dla ukojenia zmęczonych oczu zaparz rumianek lub wysokiej jakości czarną herbatę, po czym po ostygnięciu zamocz w uzyskanym płynie płatki kosmetyczne, lekko odciśnij i nałóż na zamknięte powieki na około 10-15 min.

– dokładny, ale delikatny demakijaż – oczyszczanie okolicy oka powinno być przeprowadzane łagodnie, bez mocnego pocierania i ciągnięcia skóry – stosuj ruchy oklepujące, a nie rozciągające. Wacik nasączony produktem do demakijażu przyłóż do zamkniętego oka – nie trzyj, a jedynie przytrzymaj w miejscu przez kilkanaście sekund, aby kosmetyk rozpuścił makijaż. Następnie delikatnym ruchem przesuń wacik w kierunku nosa. Pamiętaj – nigdy nie zasypiaj w makijażu!

– odpoczynek – nie bez powodu mówi się, że sen jest najlepszym kosmetykiem. Pozycja leżąca pozwala na swobodne odpłynięcie krwi z opuchniętych miejsc pod oczami, dzięki czemu zauważysz zmniejszenie się cieni i worków. Ponadto nie zapominaj, że oczy potrzebują odpoczynku, dlatego jeśli przez dłuższy czas patrzysz w ekran komputera lub telefonu, zrób krótką przerwę.

Działanie czynników zewnętrznych, nadmiernie eksploatujący styl życia oraz upływ czasu powodują, że pierwsze oznaki starzenia najszybciej pojawiają się w okolicy oczu. Istotną rolę w opóźnieniu tego procesu odgrywa wczesna profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu.