Brudny pędzel do makijażu to doskonała pożywka dla bakterii. Brak odpowiedniej higieny wpływa negatywnie na naszą skórę. W ten sposób narażamy się na rozmaite schorzenia. Pielęgnacja akcesoriów niezbędnych do wykonania make-upu zajmuje mało czasu. Podpowiadamy, jak i czym czyścić pędzle do makijażu, by zadbać o dobrą kondycję cery i uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Czy pędzel do podkładu trzeba myć codziennie? — Dlaczego to jest takie ważne?

Gdy aplikujesz pędzlem kosmetyki do makijażu, na jego powierzchni znajdują się resztki podkładu, łój oraz bakterie, które znajdowały się wcześniej na twarzy. Wszystkie te elementy przyczyniają się do rozwoju kolejnych. Aby temu zapobiec, należy dokładnie myć pędzle po każdym make-upie. W przeciwnym razie na Twojej buzi mogą się pojawić wypryski i inne nieprzyjemne dolegliwości, których będzie się trudno pozbyć bez pomocy dermatologa.

Zabrudzone pędzle do makijażu przyspieszają procesy starzenia. Jak to możliwe? Nieczystości znajdujące się na ich powierzchni przyczyniają się do rozpadu kolagenu oraz elastyny. To z kolei powoduje stres oksydacyjny. W konsekwencji na twarzy szybciej pojawiają się zmarszczki. Na szczęście można temu łatwo zapobiec, starannie usuwając wszystkie zanieczyszczenia. To jeden z nawyków, który pozwoli Ci cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas.

Ponadto brudne pędzle przyczyniają się do powstawania smug. Zlepione włosie utrudnia precyzyjne wykonanie makijażu. To z kolei sprawia, że efekt bywa niezadowalający. Warto dodać, że brak odpowiedniej pielęgnacji skraca żywotność akcesoriów. Tym samym narażamy się na dodatkowe koszty.

To, jak często należy myć pędzle, zależy od kosmetyków, z których korzystasz. Zasada jest bardzo prosta: narzędzia używane do aplikacji płynnych i kremowych artykułów myjemy po każdym makijażu. Z kolei akcesoria przeznaczone do nakładania pudru oraz sypkich cieni do oczu, różu czy rozświetlacza, czyścimy kilka razy w miesiącu (2-3 to absolutne minimum).

Jak umyć pędzel do makijażu z naturalnym włosiem?

Do mycia pędzli możesz użyć wody i delikatnego mydła. Dobrym wyborem jest też szampon dla dzieci. Wystarczy odrobina preparatu, aby szybko odświeżyć włosie. Możesz go nałożyć na dłoń albo na specjalną szczoteczkę. Zabrudzone akcesorium obracaj kolistymi ruchami. Potem spłucz pianę pod bieżącą wodą. Nie trzyj mocno pędzla. W przeciwnym razie rozczochrasz włosie. W konsekwencji wykonanie precyzyjnego make-upu stanie się trudniejsze albo niemożliwe. Z kolei nadmiar wilgoci może spowodować wypadanie włosia. 

Do czyszczenia możesz wykorzystać też delikatną piankę do demakijażu FACE CLEANSER. Z jej pomocą skutecznie usuniesz resztki kosmetyków, sebum oraz bakterie. 

Jak wyczyścić wegańskie pędzle do makijażu?

Syntetyczne pędzle są bardziej wytrzymałe od akcesoriów wykonanych z naturalnych komponentów. Sztuczne komponenty wchłaniają mniejszą ilość kosmetyków. Dzięki temu szybko je wyczyścisz. W tym celu możesz użyć np. olejku do twarzy albo płynu micelarnego. Aby pozbyć się zabrudzeń, możesz wykorzystać też mydło w kostce oraz wodę. 

Jak szybko i dokładnie wyczyścić pędzle do makijażu?

Do czyszczenia możesz użyć miseczki, specjalną tarkę albo bieżącą wodę. Brudne akcesoria zamocz w letniej wodzie i dodaj trochę mydła. Poczekaj chwilę, aż wytworzy się piana. Powtórz czynność tyle razy, aż woda będzie idealnie czysta. Obchodź się delikatnie z włosiem. Nie wyginaj go i nie ciągnij. Wypłucz dokładnie pędzel w letniej wodzie. 

Nadmiar wody odciśnij palcami albo papierowym ręcznikiem. W trakcie czyszczenia akcesoriów trzymaj trzonek pędzla, a także skuwkę z dala od płynów. Te elementy przetrzyj płynem micelarnym. W ten sposób zachowasz akcesoria w nienagannym stanie przez długi czas.

Czy można myć pędzle płynem do mycia naczyń?

Płyn do mycia naczyń doskonale poradzi sobie z usunięciem sebum oraz resztek kremowych kosmetyków do kosmetyków. To świetny środek do czyszczenia pędzli przeznaczonych do korektora czy podkładu. Z jego pomocą zadbasz nie tylko o komfort pracy, ale również o zdrowie cery. 

Jak w domowy sposób wyczyścić pędzle do makijażu?

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się brudu z pędzli do makijażu jest przygotowanie domowej mikstury. Przygotuj szampon do włosów, oliwę z oliwek i wodę. Możesz użyć też olejku rycynowego oraz mydła dezynfekującego. Tłusty składnik wymieszaj z kosmetykiem do higieny w proporcji 1:3. Włosie zamocz w roztworze. Poczekaj, aż zacznie się mocno pienić. Oczyszczone włosie wypłucz pod bieżącą letnią wodą. Zabezpiecz rączkę przed kontaktem z wodą. Czyste akcesoria rozłóż na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar wilgoci.

Jakich błędów unikać w trakcie czyszczenia pędzli do makijażu?

Poszukując informacji w Internecie na temat czyszczenia akcesoriów do makijażu, możesz się natknąć na rozmaite triki. Niestety niektóre techniki szkodzą gąbkom oraz pędzlom. Jeśli brakuje Ci fachowej wiedzy i masz wątpliwości, czy dana metoda jest prawidłowa, lepiej zweryfikuj ją w kilku źródłach. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę dotyczącą właściwej pielęgnacji:

  • Zrezygnuj ze stosowania agresywnych detergentów.
  • Nie pierz ręcznie ani w pralce pędzli, ani gąbeczek. 
  • Nie zanurzaj całego pędzla w wodzie.
  • Nie wkładaj akcesoriów do makijażu do zmywarki. 
  • Nie susz pędzli na grzejniku, w pralko-suszarce, ani włosiem do góry.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Twoje narzędzia do make-upu będą Ci służyć przez długi czas.

Ile czasu schną pędzle do makijażu? — Jak je poprawnie suszyć?

Suszenie pędzli wymaga odpowiedniej techniki. Wyczyszczone pędzle połóż na ręczniku albo chusteczce higienicznej, najlepiej na brzegu stołu w taki sposób, żeby końcówki wystawały poza krawędź blatu. Zostaw je w takiej pozycji na całą noc. Rano upewnij się, czy wszystkie akcesoria są suche.

Ciekawym rozwiązaniem jest też suszenie akcesoriów zawieszonych na sznurku trzonem do dołu. To kolejny sposób, by zminimalizować ryzyko rozpuszczenia kleju. Odradzamy suszenie pędzli za pomocą suszarki do włosów czy kaloryfera. Trzymaj akcesoria z dala od źródeł ciepła. Włosie, które schnie w naturalny sposób, zachowuje wszystkie swoje właściwości. Akcesoria suszone sztucznie stają się napuszone. Ponadto ich kształt ulega zmianie.

Złym pomysłem jest też suszenie pędzli w pionowej pozycji. W takim położeniu woda spływa do dołu. Nadmiar wilgoci niszczy trzonek oraz włosie, które po czasie zaczyna wypadać. Czas niezbędny do wysuszenia pędzli zależy od konkretnego modelu. 

Aby zadbać o higienę i zabezpieczyć pędzle przed kurzem, warto skorzystać ze specjalnych osłonek. Możesz je też przechować w specjalnym etui, kosmetyczce albo w szufladzie. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, uważaj na włosie. Zabezpiecz je przed odkształceniami. W ten sposób przedłużysz żywotność pędzli i zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy.

Jak dezynfekować pędzle do makijażu?

Pędzle warto dezynfekować po każdym użyciu, nawet wtedy, gdy sama z nich korzystasz. W tym celu możesz wykorzystać specjalne produkty albo zdecydować się na preparat przeznaczony do dezynfekcji dłoni. Jednym z nich jest ALCO GEL. Kosmetyk zawiera 70% alkoholu. Skutecznie zabija wirusy oraz bakterie. Dodaj odrobinę żelu do wody, namocz w niej wacik kosmetyczny, a następnie przetrzyj pędzel. W ten sposób uchronisz się przed wieloma chorobami.

Jak czyścić gąbki do makijażu?

Gąbki ułatwiają aplikację korektora, podkładu, a także kremu BB. Tego typu akcesoria bardzo mocno chłoną wszelkie barwniki. Z tego powodu należy zadbać o ich czystość, usuwając zabrudzenia po każdym użytku. Do tego wystarczy woda oraz odrobina mydła lub innego środka myjącego. Pocieraj delikatnie brudną gąbeczek, by pozbyć się resztek kosmetyku, a następnie wyciśnij nadmiar wody. Jeżeli ten zabieg okaże się mało skuteczny, zamocz na chwilę akcesorium w roztworze. Potem wypłucz je w letniej wodzie. Później należy je dokładnie wysuszyć, by zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii na powierzchni akcesorium.