Jednym z kosmetyków, który warto zawsze mieć przy sobie, jest rozświetlacz. Odpowiednio dobrany sprawia, że cera zyskuje promienny i świeży wyraz. Z kolei jego aplikacja na wybrane partie twarzy, wspólnie z bronzerem i różem, pozwala na tzw. konturowanie, dzięki któremu możesz uwydatnić zalety oraz ukryć drobne mankamenty. Sprawdź, jak nakładać rozświetlacz i na jakie części twarzy go nakładać!

Czym jest rozświetlacz do twarzy i w jakim celu się go stosuje?

Rozświetlacz to kosmetyk do makijażu, który służy do aplikacji na twarz, szyję i dekolt. Zawiera on mieniące się drobinki, które odbijają światło. Dzięki temu uzyskuje się efekt promiennej i świeżej skóry. Odpowiednio dobrany preparat w niewielkiej ilości można aplikować na całą powierzchnię twarzy, uzyskując efekt tafli, czy też tzw. efekt mokrej skóry. Częściej jednak rozświetlacz stosuje się do konturowania twarzy i wykończenia make-upu. 

Za pomocą rozświetlacza można podkreślić i uwydatnić wybrane obszary, jak również optycznie zmienić rysy twarzy. Kosmetyk ten może więc służyć zarówno do subtelnego wykończenia makijażu, jak i uzyskania efektu glow. Przy codziennym makijażu, naturalny efekt uzyskasz, stosując odrobinę rozświetlacza. Z kolei większą ilość kosmetyku możesz nałożyć, wykonując makijaż wieczorowy krok po kroku. Połyskujące drobinki odbijają również sztuczne światło, tworząc magiczne wykończenie. Uzyskane efekty zależą jednak nie tylko od ilości preparatu, ale też jego rodzaju.  

Podstawowe rodzaje rozświetlaczy

Zanim powiemy sobie, jak nakładać rozświetlacz, warto poznać jego najczęściej spotykane rodzaje. Rozświetlacze można podzielić na suche i płynne. Pierwsze z nich to najbardziej klasyczne rozświetlacze w pudrze. Rozświetlacz w kamieniu może być:

 • prasowany – powstaje przez zgniatanie wszystkich składników;
 • wypiekany – wytwarza się go przez wypalanie składników, dzięki czemu mają one bardziej zwartą formułę, są wydajniejsze i łatwiejsze w aplikacji.

Ponadto wyróżnia się także:

 • rozświetlacz w kremie – ma gęstą konsystencję, można go łatwo rozetrzeć na skórze; 
 • rozświetlacz w sztyfcie – jego zaletą jest łatwa aplikacja i kompaktowe wymiary;
 • rozświetlacz w płynie – przypomina podkład, wymaga nieco więcej wprawy podczas makijażu, ale sprawdza się świetnie przy aplikacji na większych obszarach;
 • rozświetlacz w żelu – wtapia się w skórę i zasycha, nadaje się do uzyskania efektu mokrej twarzy.

Poza formą kosmetyki te różnią się od siebie także składem, a niektóre dodatkowo pielęgnują skórę. Ważny jest też rodzaj zastosowanych drobinek, ponieważ to od nich zależy przeznaczenie rozświetlacza. Inny kosmetyk będzie nadawał się do makijażu codziennego, inny przy ważnych okazjach czy w trakcie wakacji. Możesz spotkać rozświetlacze z:

 • brokatem – duże cząsteczki dają mocno rozświetlający efekt, dlatego kosmetyki takie nadają się głównie do makijażu wieczorowego;
 • drobinkami średniej wielkości – idealne do konturowania i modelowania twarzy, nadają skórze promienności;
 • mikrodrobinkami – pozwalają na uzyskanie efektu tafli, można nimi pokrywać całą twarz, np. podkreślając opaleniznę.

Podstawowe zasady strobingu, czyli konturowania światłem

Zastanawiasz się, jak nakładać rozświetlacz? To ważne, jednak nie należy pomijać kroków, które dobrze, jeżeli poprzedzą nałożenie na twarz tego kosmetyku. Jeśli chcesz wymodelować twarz, użyj też bronzera lub podkładu w ciemniejszym odcieniu. Zasady są proste:

 • Warto stosować rozświetlacz na partie twarzy najbardziej wysunięte do przodu, dzięki czemu można uzyskać trójwymiarowy efekt.
 • Rozświetlacz nakładamy na te obszary, które chcemy uwydatnić.
 • Bronzer aplikujemy w miejsca, które chcemy optycznie wyszczuplić lub ukryć.
 • Najczęściej rozświetlacz nakładamy tuż nad bronzerem, po czym całość rozcieramy, tak aby uzyskać naturalny, wielowymiarowy efekt.
 • Linie poziome optycznie poszerzają, a pionowe i ukośne wyszczuplają. 

Na jakie partie twarzy nakładać jasne odcienie?

Rozświetlacz należy nakładać na te partie twarzy, które chcemy uwydatnić. Podpowiadamy, jak nakładać rozświetlacz na:

 • Łuk kupidyna – warto go rozświetlić, ponieważ dzięki temu usta będą wyglądały na pełniejsze, bardziej ponętne, a kolor szminki lub pomadki będzie skontrastowany.
 • Łuk brwiowy – aplikacja rozświetlacza pod łukiem brwiowym daje efekt optycznego uniesienia powieki, rozjaśnia spojrzenie i podkreśla kształt brwi.
 • Kącik oka – odrobina jasnego koloru w tym miejscu optycznie powiększa oczy.
 • Czubek nosa – delikatne rozjaśnienie góry nosa i przyciemnienie boków da efekt zgrabnego noska.
 • Kości policzkowe – dzięki nałożeniu rozświetlacza ukośnie od wysokości ucha wzdłuż policzka twarz wygląda na młodszą i świeżą, a cały makijaż staje się naturalny, bez nadmiernie matowego wykończenia.
 • Żuchwa – nakładanie rozświetlacza na brodę pozwala na optyczne wydłużenie i wysmuklenie twarzy.
 • Skronie – powinna je rozjaśniać posiadaczka twarzy wąskiej, podłużnej, natomiast lepiej unikać tego manewru przy buzi okrągłej i trójkątnej.

Jak nakładać rozświetlacz? Prawidłowa aplikacja

Najprostsze pod względem aplikacji są rozświetlacze w sztyfcie, które wystarczy rozprowadzić na wybrane miejsca na twarzy. Kosmetyki płynne i kremowe możesz nakładać palcami, ale znacznie lepszy efekt uzyskasz dzięki gąbeczce do makijażu. Ułatwi ona również późniejsze blendowanie, zwłaszcza jeśli chcesz nadać twarzy efekt naturalnego cienia. Z kolei preparaty w kamieniu oraz te sypkie powinno się nakładać pędzlem. Najlepiej aplikować rozświetlacz pędzlami, takimi jak:

 • okrągły, w kształcie płomienia z puchatym włosiem;
 • fun brush (płaska miotełka).

Jaki rozświetlacz wybrać? Odcień i detale

Rozświetlacz najlepiej wybierać w zależności od jego planowanego przeznaczenia. Zwróć więc uwagę na kolor i wielkość drobinek, a tym samym możliwy stopień rozświetlania. Niektóre cząsteczki są naturalne, inne złote, srebrne lub mieszane. Pod uwagę weź również typ Twojej karnacji. Zbyt ciemny lub zbyt jasny kosmetyk da nienaturalny, nieestetyczny efekt. Kolor rozświetlacza powinien być najbardziej zbliżony do odcienia cery, ewentualnie o 1-2 tony ciemniejszy. Jeśli masz problem z dopasowaniem odcienia kosmetyku, wypróbuj pudry dopasowujące się do kolorytu cery, czyli takie, których krycie zależy od ilości zaaplikowanego kosmetyku.