Utrata owalu twarzy to jeden z naturalnych efektów procesu starzenia się skóry. W określonych okolicznościach może też jednak wystąpić u osób młodych. Stanowi niekorzystny efekt estetyczny, który najczęściej ma także wpływ na nasze samopoczucie i sposób postrzegania samych siebie. Na szczęście istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które pomagają odwrócić ten proces. Innym sposobem, który nie wymaga użycia skalpela, jest opanowanie określonych technik wykonywania makijażu.

Poprawa owalu twarzy – kiedy jest potrzebna?

Włókna kolagenowe zanikają wraz z wiekiem. Organizm nie produkuje ich już tak szybko, jak dawniej, przez co twarz traci swoją objętość, a tkanki zaczynają poddawać się grawitacji i opadać. Dodatkowo dochodzi do utraty jędrności skóry, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Kąciki oczu i ust przesuwają się ku dołowi, przez co wyglądamy na nieustannie przygnębionych lub niezadowolonych.

Wszystko to składa się na postępującą utratę owalu twarzy, czyli widoczną na pierwszy rzut oka zmianę jej dotychczasowego kształtu. W wyniku tego procesu buzia traci swoją wyrazistość, a jej rysy zaczynają się zacierać. Dochodzi też do utraty regularności linii żuchwy, która zamiast litery V zaczyna przypominać swoim kształtem literę W. Kiedy policzki opadają (tworząc tzw. chomiki), przestają być też widoczne kości policzkowe.

Starzenie się skóry to najczęstsza przyczyna zmiany owalu twarzy na niekorzyść. Efekt ten występuje jednak również w innych okolicznościach. Jedną z nich jest sytuacja, w której dana osoba w krótkim czasie pozbywa się dużej liczby nadmiarowych kilogramów. Gwałtowna utrata wagi (a zatem tkanki tłuszczowej) sprawia, że skóra nie ma czasu, aby przystosować się do nowych warunków, przez co wiotczeje i traci jędrność. Innym czynnikiem wpływającym negatywnie na wygląd twarzy są problemy hormonalne, a także określone predyspozycje genetyczne. Utrata owalu twarzy może być również związana ze szkodliwymi nawykami, takimi jak palenie papierosów czy eksponowanie cery na promienie słoneczne bez uprzedniego zastosowania filtra UV. Jeśli chodzi o kremy z filtrem UV, warto stosować je codziennie, nawet w okresie jesienno-zimowym. Wówczas ich działanie będzie pomagało Ci walczyć z oznakami starzenia. Wypróbuj więc SWEDERM® FACE CREAM SPF 50

Zabiegi na owal twarzy

Podniesienie owalu twarzy można uzyskać w gabinetach medycyny estetycznej. Ważne, aby wybrać klinikę, która jest wiarygodna – ma dobre opinie i zatrudnia profesjonalnych lekarzy oraz kosmetologów. Zabiegi, które mogą poprawić kształt twarzy to m.in.:

 • lifting HIFU – nieinwazyjna terapia ultradźwiękami. Umożliwia poprawienie jędrności skóry oraz wygładzenie takich zmarszczek, jak np. kurze łapki, bruzdy poprzeczne czoła czy bruzdy nosowo-wargowe;
 • iniekcja nici liftingujących – fizyczne uniesienie i ukształtowanie tkanek przy pomocy bezpiecznych, medycznych nici PDO wyposażonych w drobne haczyki. Metoda ta dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry;
 • wolumetria twarzy – wstrzyknięcie wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego, niekiedy autologicznej tkanki tłuszczowej) w określone miejsca twarzy. Metoda pozwala m.in. na wypełnienie zapadniętych policzków, ubytków pourazowych, a także zapadniętych dolnych powiek;
 • terapia laserem – zabieg odmładzający, który polega na krótkotrwałym bombardowaniu tkanek wiązkami promieni elektromagnetycznych. Utworzenie drobnych punktów koagulacji stymuluje skórę twarzy do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. W efekcie dochodzi do przywrócenia tkankom elastyczności i młodego wyglądu.
 • kriolipoliza – zabieg polegający na kontrolowanym schładzaniu określonych obszarów skóry. Jego celem jest uszkodzenie komórek tłuszczowych i pobudzenie organizmu do ich usunięcia. Kriolipolizę można zastosować m.in. do poprawienia kształtu podbródka;
 • masaże medyczne – całkowicie nieinwazyjny sposób na poprawę owalu twarzy bez użycia skalpela. Zabiegi tego typu stymulują skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych. Wzmacniają też jej ukrwienie i natlenienie, a dzięki temu umożliwiają dogłębne odżywienie tkanek.

Wymienione zabiegi medycyny estetycznej nie zmieniają rysów twarzy, a jedynie korygują niekorzystne zmiany, jakie pojawiły się na skórze wraz z upływem lat. Prawidłowo wykonany lifting daje naturalnie wyglądający efekt odmłodzenia skóry. Nie sprawia natomiast, że jest ona w widoczny sposób sztucznie naciągnięta i wygładzona.

Zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest poprawienie owalu twarzy, zwykle są nieinwazyjne lub mało inwazyjne. Oznacza to, że wiążą się z nieznacznym ryzykiem wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Są również stosunkowo bezbolesne – przeprowadza się je bez znieczulenia lub przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że przez nasz styl życia, lub choroby nasza buzia może być opuchnięta. Opuchnięta twarz może dawać złudzenie pogarszającego się owalu twarzy. Na szczęście dość łatwo z tym walczyć. Tak samo kiedy robią się nam tzw. „worki pod oczami”.

Modelowanie twarzy makijażem

Poprawę konturów twarzy można uzyskać również dzięki odpowiednio wykonanemu makijażowi. Dobrze dobrane i prawidłowo nałożone kosmetyki pozwalają optycznie wyszczuplić buzię i podkreślić jej rysy. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu naturalnej gry światła i cienia. Nie bez znaczenia są również dobrej jakości produkty, które pomagają zatuszować niedoskonałości cery oraz wyrównać jej ewentualne asymetrie.

W jaki sposób prawidłowo konturować twarz? Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie światłocienia. Użyj bronzera do przyciemnienia tych miejsc, które chcesz optycznie wyszczuplić. Do tego celu doskonale sprawdzi się SWEDERM® BRONZING STONE i pędzel SWEDERM® POWDER BRUSH. Rozświetlaczem i/lub korektorem rozświetlającym wyeksponuj natomiast te części twarzy, które mają wydawać się większe i wysunięte na pierwszy plan. Jeżeli zależy Ci na mocniejszym rozświetleniu, postaw na rozświetlacz, który nada Twojej skórze zdrowego blasku. Jego aplikację ułatwi Ci pędzel w kształcie wachlarza, np. SWEDERM® FAN BRUSH.

W praktyce konturowanie twarzy polega na przyciemnieniu:

 • czoła wzdłuż linii włosów,
 • skroni,
 • boków nosa,
 • obszaru poniżej kości policzkowych),
 • linii żuchwy,
 • podbródka.

Za pomocą produktów rozjaśniających i rozświetlających należy natomiast uwypuklić takie części twarzy, jak:

 • środek czoła,
 • miejsca pod łukami brwiowymi,
 • szczyty kości policzkowych,
 • grzbiet i czubek nosa,
 • łuk kupidyna,
 • broda.

Korektor w odcieniu o pół tonu jaśniejszym od podkładu nałóż również w okolicach dolnych powiek oraz pomiędzy brwiami. Dzięki temu uzyskasz efekt rozjaśnienia centralnej części twarzy i przyciemnisz jej boki. Postaraj się również uwydatnić kości twarzy. Taki zabieg wyszczupli ją optycznie.