Trądzik to zmora dzisiejszego społeczeństwa. Szacuje się, że zmiany trądzikowe dotyczą przeszło połowy osób po 25. roku życia i ponad 80% społeczeństwa, biorąc pod uwagę nastolatków. Niestety często, pomimo pozbycia się problemu, uszkodzenie skóry może być tak duże, że trądzik pozostawia trwałe ślady w postaci blizn i przebarwień. Tobie również przeszkadzają nieestetyczne blizny po trądziku? Sprawdź, w jaki sposób można się ich pozbyć!

Jak dochodzi do powstawania blizn potrądzikowych?

Trądzik, szczególnie trądzik różowaty, jest przewlekłym schorzeniem objawiającym się wykwitami skórnymi często o sporych rozmiarach, wypełnionych surowiczą wydzieliną, a nawet w postaci torbieli ropnych. Zmiany występują na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Mieszki włosowe, w których powstają wykwity, zagłębione są w warstwach skóry właściwej. Często towarzyszy im stan zapalny i nadkażenie bakteryjne, przez co nawet gdy wypryski się zagoją, a stan skóry ulegnie ogólnej poprawie, mogą występować zmiany potrądzikowe w postaci blizn. 

Blizny potrądzikowe powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej i głębokich warstw naskórka. Są one wynikiem naturalnych reakcji naprawczych organizmu. Ubytek powstały po wykwicie zostaje w pierwszej kolejności zastąpiony tkanką łączną włóknistą. Z czasem miejsce krosty ulega wygojeniu, do tego potrzebne są jednak nowe komórki włókien kolagenowych. Gdy ilość kolagenu jest niedostateczna, mowa o niepełnym procesie regeneracyjnym, co skutkuje powstawaniem blizn.

Wygląd i rodzaje blizn po trądziku

Warto wiedzieć, że beżowe lub różowe plamki na skórze nie są bliznami, a przebarwieniami pozapalnymi, które również należą do częstych powikłań po trądziku. Powstają one, ponieważ w przebiegu schorzenia dochodzi do zaburzeń melanogenezy. W konsekwencji wokół ogniska zapalnego wykwitu gromadzą się komórki barwnikowe skóry odpowiedzialne za zmianę jej zabarwienia. Zmiany takie są najczęstszymi powikłaniami po trądziku, ale zwykle są płytkie i łatwo można się i pozbyć.

Z kolei typowe blizny po trądziku dzieli się na:

 • Blizny zanikowe - to najczęstszy rodzaj blizn po wykwitach trądzikowych. Są to nieregularne wgłębienia w skórze. Początkowo mogą mieć różowy odcień, z czasem stają się białawe. Często otacza je beżowa otoczka wynikająca z zaburzeń pigmentacyjnych.
 • Blizny przerostowe - występują rzadziej niż blizny zanikowe. Zwykle są wypukłe i przypominają niewielkie guzki. Przyczyną ich powstawania jest nadmierny rozrost komórek w następstwie przebytego stanu zapalnego.

Czy blizny po trądziku mogą zniknąć samoistnie?

Niestety typowe blizny potrądzikowe nie znikną same, z wyjątkiem przebarwień, które niekiedy mogą przypominać drobne blizny. Z czasem, gdy blizny jaśnieją, może się wydawać, że są mniejsze. Jednak mogą one ponownie uwydatnić się wraz z wiekiem, pod wpływem procesów starzenia. Gdy skóra traci jędrność i napięcie, nierówności stają się bardziej widoczne.

Co przyczynia się do powstawania blizn po trądziku?

Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia głębokich warstw skóry. Pogłębieniu uszkodzeń sprzyja natomiast zbyt intensywna ingerencja mechaniczna w trakcie leczenia trądziku. Mowa głównie o wyciskaniu pryszczy, a także wykonywaniu zbyt agresywnych zabiegów złuszczających. Zanieczyszczenia i niewłaściwa pielęgnacja skóry, a nawet zła dieta, to kolejne czynniki, które zaburzają prawidłowe gojenie się zmian skórnych.

Jak pozbyć się blizn za pomocą pielęgnacji skóry?

Blizny najczęściej występują na twarzy, ale także na szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Aby pozbyć się blizn potrądzikowych, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Skóra potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Jednak dzięki systematycznej pielęgnacji można usunąć płytkie zmiany i znacznie zredukować widoczność tych głębokich.

Pomocny może okazać się specjalny krem na blizny. Zwykle preparaty tego typu zawierają w swoim składzie substancje, takie jak:

 • żele silikonowe,
 • heparyna,
 • alantoina,
 • kolagen,
 • retinoidy,
 • masa perłowa,
 • wyciąg z cebuli.

Do wygładzenia skóry i spłycenia blizn można stosować kosmetyki złuszczające. Usunięcie warstwy rogowej naskórka pozwala na wyrównanie powierzchni skóry i redukcję blizn. Rodzaj peelingów chemicznych i mechanicznych, a także ich intensywność, trzeba jednak dobierać do typu cery. Peelingi mechaniczne nie są wskazane jeśli zmiany skórne wciąż się goją. W takim przypadku możemy z powodzeniem stosować inny rodzaj peelingów, tj. enzymatycznych, np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER. Zapewnia delikatne, a przy tym skuteczne złuszczanie martwego naskórka. 

Przy cerze trądzikowej bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Za powstawanie krostek w dużej mierze odpowiada nadprodukcja sebum i zaskórniki. Z kolei powstawanie kolejnych wykwitów może utrudniać odbudowę uszkodzeń. Warto więc regularnie stosować kosmetyki seboregulujące, które zmniejszają nadmiar sebum oraz powstawanie niedoskonałości. Wypróbuj serum SWEDERM® REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL oraz krem SWEDERM® REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING. To kosmetyki pochodzenia organicznego, które są niezwykle skuteczne w przypadku cer trądzikowych. Włącz je do codziennej pielęgnacji, a szybko dostrzeżesz różnicę w stanie swojej skóry. 

W walce z przebarwieniami sprawdzą się również kosmetyki z witaminą C, która ma intensywne właściwości rozjaśniające i wyrównujące koloryt cery. Sprawdź jak działa serum SWEDERM® ACTIVE FACE CONCENTRATE ANTI DISCOLORATION VITAMIN C.

Popularne zabiegi kosmetyczne redukujące blizny

W przypadku głębszych i rozległych blizn po trądziku warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które pozwalają na znaczne spłycenie blizn potrądzikowych. Wśród nich wymienia się takie jak np.:

 • Dermabrazja - zabieg ten polega na ścieraniu wierzchniej warstwy skóry. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie wyposażone w końcówkę złuszczającą. Jest to dość inwazyjna metoda, po której skóra przez pewien czas pozostaje zaczerwieniona i opuchnięta. Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest nałożenie opatrunku o właściwościach przeciwbakteryjnych.
 • Mikrodermabrazja - jest to bardziej łagodny zabieg polecany nawet przy wrażliwej cerze. Naskórek złuszcza się za pomocą końcówki z korundu lub diamentu. Dzięki tej metodzie powierzchnia skóry zostaje wyrównana, a także pobudzona do regeneracji (podobnie, jak w przypadku dermabrazji). Nie ingeruje się jednak w głębsze warstwy skóry.
 • Wysoko stężone peelingi chemiczne - zawierają kwasy AHA o właściwościach złuszczających martwy naskórek i oczyszczających gruczoły łojowe.

Wsparcie medycyny estetycznej w leczeniu blizn

Jeśli samodzielne zabiegi pielęgnacyjne skóry i zabiegi kosmetyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów, problem trądziku oraz pozostałych po nim blizn można rozwiązać za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jako jeden z najskuteczniejszych sposobów redukcji blizn potrądzikowych uznaje się ablacyjny laser frakcyjny. Urządzenie takie emituje energię, która wnika w głąb skóry i pobudza naturalne procesy naprawcze. Pod wpływem podniesionej temperatury dochodzi do odparowania tkanek blizny. Z kolei kontrolowane mikrouszkodzenia stymulują produkcję kolagenu i intensywną regenerację skóry. Zaczynają tworzyć się nowe włókna kolagenowe, które wypełniają miejsce wcześniejszego występowania blizn.