Prawidłowe przechowywanie pędzli do makijażu chroni akcesoria przed zabrudzeniem i odkształceniem włosia. Dodatkowo nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na włosie. Z tego powodu w schowku powinno być sucho. Narzędzia do wykonania make-upu należy trzymać daleka od źródeł ciepła. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć pędzle, żeby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. 

Dlaczego przechowywanie pędzli do makijażu jest ważne?

Wyczyszczone, zdezynfekowane i dokładnie wysuszone pędzle do makijażu, należy zabezpieczyć przed kurzem oraz wilgocią. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi bakterii na powierzchni akcesoriów, zadbasz o swoje zdrowie oraz przedłużysz żywotność kosmetycznych narzędzi. 

Jak przechowywać pędzle do makijażu?

Wybierając odpowiednie miejsce, pamiętaj o tym, że promienie słoneczne, podobnie jak wysoki stopień wilgotności uszkadzają włosie. Ekspozycja na słońce skutkuje przebarwieniami oraz wysuszeniem pędzla. Z tego powodu warto wybrać szczelne, zacienione schowki. Puszyste pędzle, np. do pudru, zabezpiecz koniecznie specjalną osłonką. 

Wiele kobiet przechowuje pędzle w łazience. Czy to bezpieczne rozwiązanie dla delikatnego włosia? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób to robimy. Aby uchronić narzędzia do make-upu przed szkodliwymi czynnikami, włóż je np. do szklanego naczynia wyposażonego w pokrywkę. Na dnie wysyp np. kolorową sól do kąpieli. W ten sposób powstanie efektowna ozdoba.

Niektóre pędzle są sprzedawane w zestawie z zamykaną tubą. Jeśli w Twojej kolekcji znajduje się kilka takich modeli, umieść je wszystkie w jednym pojemniku. W ten sposób będzie łatwiej utrzymać porządek. Taki schowek powinien być łatwo dostępny.

Pomysły na przechowywanie pędzli do makijażu

Sposobów na przechowywanie pędzli do makijażu jest sporo. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje:

 • kosmetyczka wykonana z hydrofobowej tkaniny zapinana na zamek błyskawiczny to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań; do kosmetyczki Swederm zmieści się wiele pędzli;
 • magnetyczna tuba z ekoskóry doskonale chroni włosi przed brudem i zmianą kształtu; możesz ją ze sobą zabrać na wakacje czy w podróż służbową; z tego rozwiązania korzystają niektóre wizażystki;
 • organizer zrobiony z akrylu jest niezwykle funkcjonalny; starannie wykrojone otwory umożliwiają korzystanie ze schowka na dwa sposoby: jako stojak lub jako suszarka; wszystko zależy od tego, w którym kierunku skierujemy włosie;
 • wodoodporny kawałek materiału — wytnij w nim po dwa otwory, włóż do nich pędzle i złóż w rulonik;
 • etui na pędzle do makijażu.

Schowek na akcesoria do make-upu możesz zrobić samodzielnie. Jeśli lubisz majsterkować, zaprojektuj szuflady z pleksingu i ustaw je toaletce w sypialni lub na komodzie. Minimalistyczny dodatek świetnie się sprawdzi w nowoczesnej aranżacji.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie maty do sushi. Przeciągnij przez nią grubą gumkę, a następnie powsadzaj pędzle i zwiń ją. Taki schowek zajmuje mało miejsca. Bez problemu zmieści się w szufladzie, jak również w wakacyjnym bagażu.

Przybory do makijażu pięknie prezentują się w szklanej kopule, np. na złotej podstawce. Takie rozwiązanie na pewno spodoba się miłośniczkom stylu glamour. Z kolei do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim lepiej będzie pasować drewniana podstawka. Stylową ozdobę postaw na toaletce.

Przechowywanie pędzli do makijażu — jak uszyć etui na przybory do make-upu?

Aby uszyć etui na pędzle do makijażu, przygotuj:

 • wodoodporną tkaninę;
 • materiał na podszewkę;
 • pasek z np. z ekoskóry;
 • napy razem z napownicą;
 • szpilki;
 • nożyczki;
 • maszynę do szycia;
 • białe nici.

Z hydrofobowej tkaniny wytnij prostokąt o wymiarach 30,5 × 40 cm. Z kolei z materiału podszewkowego przygotuj prostokątny kawałek o bokach 26 × 27 cm. Pasek powinien być mniejszy, rekomendowany rozmiar to 14 × 6 cm. Na kieszonkę potrzebny będzie prostokąt 42 × 16 cm.

Materiał na kieszonkę złóż od góry na 2 cm. Przymocuj szpilkami i zszyj w odległości 10 mm od brzegu. Teraz połóż ją na materiale podszewkowym. Przytwierdź ją z obu stron, a następnie zszyj w odległości 3 mm od krawędzi.

Teraz zmierz odległość między miejscem, w którym rozpoczyna się kieszonka i górą podszewki. Wzdłuż zaznacz miejsca wszywania następnych kieszonek. W następnym kroku odmierz od boków zaszytych materiałów po 2 cm. Przeszyj po całości.

Każdą kieszonkę osobno odmierz, uformuj, zepnij szpilkami i zszyj. Od miejsca zaszycia odmierz 2,5 cm, a od góry 11 cm. Podwiń materiał i przypnij. Potem poprowadź prostą linię od góry kieszonki. Zaznacz szpilką miejsce, w którym metr krawiecki wskazuje 8 cm. Zszyj tkaninę do tego punktu. Powtarzaj schemat, aż wszystkie kieszonki będą gotowe. Dolne szpilki zostaw. Zaszyj dolną partię podszewki, prowadząc szew 3 mm od krawędzi. 

Pasek do etui powstanie z najmniejszego prostokąta. Krótsze boki złóż na 1 cm do środka. Przymocuj szpilkami. Tak samo zrób z dłuższymi bokami, odwiń je do środka po 1 cm. Całość zszyj dookoła 3 mm od krawędzi.

Wodoodporną tkaninę odmierz po 4 cm po każdej stronie. Po długości zmierz 2 cm i zaznacz. Materiał złóż rogami do siebie. Postaraj się, żeby powstał równy szpic. Przymocuj szpilkami oraz przeszyj w oznaczonym miejscu. To samo zrób ze wszystkimi rogami. Utnij resztki powstałych trójkątów.

Przyszyj pasek do materiału hydrofobowego. Odwróć tkaninę prawą stroną do Ciebie. Odmierz 15 cm od góry i 16 cm z lewej strony. W tym miejscu zamocuj pasek. Przyszyj go od strony bliższego brzegu zewnętrznego wodoodpornej tkaniny. Szyj z prawej strony, potem uformuj kwadrat. Obszyj trzeci bok po wcześniej wykonanym szwie. Potem zszyj pod ukos. Na końcu znów po szwie. Powtórz dwa ostatnie kroki jeszcze raz.

Wodoodporną tkaninę obróć na lewą stronę. Nałóż na nią podszewkę z kieszeniami. Przymocuj do siebie materiały, zaczynając od bocznych boków. Następnie podwiń tkaninę do środka na 2 cm. Zwróć uwagę, żeby materiał nachodził na szwy przy ostatnich kieszonkach. Później podwiń górne boki. Zszyj je na odległości 3 mm. Zaszyj zewnętrzny brzeg. Rozpocznij napowanie. Zamiast nap możesz zdecydować się też na rzepy.

Tak uszyte etui na pędzle do makijażu możesz zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w szufladzie, torbie podróżnej czy w plecaku. Z jego pomocą skutecznie zabezpieczysz przybory przed kurzem.