Sztuczne rzęsy na pasku to doskonały sposób, aby w prosty i szybki sposób podkreślić spojrzenie. Nie wystarczy jednak dobry klej do rzęs - należy, np. odpowiednio przygotować powiekę czy lekko podkręcić naturalne rzęsy. Przyda się też wygodna pęseta i pędzelek do roztarcia cieni. Bez obaw, wbrew pozorom, aby przykleić sztuczne rzęsy na pasku, wcale nie jest potrzebna wprawa. Przedstawiamy tutorial, który wyjaśni jak w prosty sposób przyłożyć i jak przykleić rzęsy!

Sztuczne rzęsy na pasku czy kępka? Które łatwiej dokleić?

Nic nie podkreśla spojrzenia i nie dopełnia makijażu tak jak ciemne, długie rzęsy. Niestety tuszem do rzęs nie zawsze można uzyskać taki efekt. Idealnym rozwiązaniem są sztuczne rzęsy, za pomocą których można w krótką chwilę poprawić makijaż wieczorowy czy okazjonalny, i to bez pomocy salonu kosmetycznego.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje takiego dodatku: sztuczne rzęsy na pasku, kępki i rzęsy magnetyczne. O wiele większy wybór mamy natomiast pod względem ich długości, gęstości, stopnia podkręcenia, czy nawet koloru — rodzaj rzęs warto wybierać, mając na uwadze kształt oczu. Kępki przykleja się pojedynczo, dlatego ich aplikacja wzdłuż linii naturalnych rzęs nie wymaga wprawy, jednak może zająć więcej czasu. Z kolei, aby równo przykleić pasek sztucznych rzęs, należy jednorazowo nałożyć klej i odpowiednio dokleić rzęsy.    

Przyklejanie rzęs w domu — co będzie potrzebne?

Aby uniknąć efektu sztuczności, trzeba wybrać odpowiednie rzęsy. Tworzywa syntetyczne mogą podrażnić delikatną powiekę, dlatego sztuczne rzęsy powinny być produkowane np. z wysterylizowanych ludzkich włosów. Dobrej jakości, precyzyjnie wykonane sztuczne rzęsy na pasku zwykle nadają się do wielokrotnego użytku.

Aby w prosty sposób przykleić rzęsy w domu, trzeba przygotować jeszcze kilka niezbędnych drobiazgów. Potrzebne będą przede wszystkim:

 • pęseta,
 • klej,
 • zalotka (opcjonalnie),
 • pędzelek.

Początkowo klejenie rzęs może nie być proste i nietrudno o przesadzenie z ilością kleju, dlatego warto przygotować również waciki kosmetyczne oraz łagodny płyn do demakijażu oczu, za pomocą którego można usunąć resztki kleju.

Jak przygotować oprawę oczu przed doklejaniem rzęs na pasku?

Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym makijażu, najlepiej nakładać pasek rzęs w jego ostatnim etapie. Dzięki temu gęstymi włoskami dopełnisz make-up i jednocześnie nie pobrudzisz rzęs podczas wykonywania linii czy nakładania cieni. Jednak zanim przystąpisz do nakładania kolorowych kosmetyków, warto podkręcić naturalne rzęsy, tak aby uzyskać podkręcenie zbliżone do sztucznych rzęs. Pamiętaj jednak, żeby ostrożnie obchodzić się z zalotką. Tę metodę zdecydowanie nie można zalecać osobom, które mają słabe i łamliwe włoski.

Po wykonaniu makijażu powiek wytuszuj rzęsy i odczekaj, aż kosmetyki dokładnie wyschną. Zastanów się też, w jaki sposób chcesz nakładać pasek. Dawniej rzęsy nakładano nad naturalnymi woskami, jednak część kobiet woli robić to wzdłuż linii wodnej, czyli od dołu. Jednak przez odrobinę nieuwagi klej może przedostać się do oka, co może skończyć się infekcją lub poważnym podrażnieniem. Jeśli więc rzęsy kleisz pierwszy raz lub nie masz jeszcze wprawy, wybierz klasyczny sposób. 

Jak przykleić sztuczne rzęsy na pasku? Tutorial krok po kroku

 1. W pierwszej kolejności musisz delikatnie wyjąć rzęsy z opakowania.
 2. Kolejno przyłóż do powieki pasek z rzęsami i sprawdź, czy ma odpowiednią długość. Niedopasowane rzęsy wyglądają nieestetycznie, dlatego warto przyciąć pasek. Najlepiej prezentuje się cięcie rzęs w zewnętrznym kąciku oka — tam najłatwiej zamaskować nierówności. 
 3. Następnie nałóż na pasek równomiernie odrobinę kleju. Niewielką ilość kleju możesz nałożyć na czysty pędzelek i posmarować pasek lub odwrotnie — wycisnąć klej na czystą dłoń i przejechać po nim paskiem.
 4. Trzymając rzęsy pęsetą, odczekaj ok. 20-30 sekund. Dzięki temu klej nieco zgęstnieje i nie będzie spływał.
 5. W kolejnym kroku wystarczy chwycić rzęsy palcami lub pęsetą. Następnie przyłóż pasek wzdłuż naturalnej linii rzęs. Zacznij od środka oka, tak będzie najprościej. Kolejno upewnij się, że rzęsy nie przylegają zbyt blisko wewnętrznego kącika. Najlepiej, jeśli są od niego oddalone o ok. 5 mm, co minimalizuje drażnienie. Pasek nie powinien być też nadmiernie oddalony od kącika zewnętrznego, co mogłoby optycznie zmniejszyć oczy.
 6. Jeśli zauważysz nierówności, możesz lekko podważyć pasek i ustawić go w odpowiedniej pozycji.
 7. Po ułożeniu paska zacznij lekko dociskać. Rzęsy wystarczy przytrzymać kilka sekund, do momentu aż klej zaschnie. Nie należy też zbyt mocno przyciskać, ponieważ mogłoby to spowodować nadmierne wypłynięcie kleju.
 8. Ewentualny nadmiar kleju możesz usunąć płatkiem nasączonym płynem do demakijażu.

Jak przykleić długie rzęsy, aby uzyskać naturalny efekt?

Wiesz już, że nakładanie sztucznych rzęs nie jest trudne. Przed aplikacją kleju możesz powoli przykładać pasek do powieki i sprawdzać, czy spełnia on Twoje oczekiwania. Nie przejmuj się, jeśli nie uda Ci się przykleić rzęs idealnie równo. Warto mieć pod ręką eyeliner, czarną kredkę lub ciemne cienie. Nie będziemy podpowiadać, jaki rodzaj makijażu powinnaś wykonać, bo to zależy wyłącznie od Twojego gustu, ale sztuczne rzęsy najlepiej zamaskujesz ciemną linią. Może być ona prosta, jak i rozmazana w stylu smokey eyes. Bardzo ważna jest też jakość rzęs, bo nie wszystkie prezentują się równie naturalnie.