Makijaż okolicznościowy różni się od tego, który nosimy na co dzień. Aby wykonać go prawidłowo, należy mieć wiedzę i umiejętności wykraczające nieco ponad te, które są potrzebne do wykonania makijażu dziennego. Każda kobieta jest jednak w stanie pomalować się na duże wyjście samodzielnie. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Przeczytaj nasz makijażowy poradnik! 

Czym jest makijaż okolicznościowy?

Makijaż okolicznościowy, nazywany również wieczorowym, wykonuje się na specjalne okazje. Może być to makijaż na wesele lub na zabawę sylwestrową. Zwykle jest trwalszy niż ten, który nosimy na swojej twarzy na co dzień. Jest również wyraźniejszy i bardziej obciążający dla cery.

Makijaż wieczorowy dobiera się w zależności od typu urody. Powinien on też pasować do kreacji i fryzury, które dana osoba wybrała na ważne wyjście.

Cena makijażu okolicznościowego w profesjonalnym studiu

Profesjonalne studia wizażu zwykle mają w swojej ofercie makijaże okolicznościowe na różne okazje. Zatrudnione w nich specjalistki dobierają sposób malowania do naszej urody, typu skóry twarzy, a także indywidualnych oczekiwań.

Makijażystka zazwyczaj dokonuje wyceny na podstawie różnych czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • miasto świadczenia usług,
  • konieczność lub brak konieczności dojazdu do klientki,
  • rodzaj makijażu (makijaże ślubne są najdroższe),
  • koszt zakupu kosmetyków,
  • koszt zakupu przyrządów jednorazowych (np. patyczków kosmetycznych),
  • czas potrzebny do wykonania makijażu,
  • czas potrzebny do przygotowania sprzętu (pędzli, gąbek itp.) oraz ich wyczyszczenia po skończonej pracy.

Ponieważ na cenę profesjonalnego makijażu wpływa tak wiele zmiennych, koszt usługi może się wahać w granicach od 100 do nawet 800 złotych. Nie jest to jednak jedyna opcja, ponieważ można wykonać perfekcyjny makijaż wieczorowy samodzielnie.

Jakich kosmetyków używać, wykonując makijaż wieczorowy?

Dobry make-up utrzymuje się w niezmienionym kształcie przez całą noc. Aby tak się stało, przed nałożeniem produktów kolorowych należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Warto zatem wykonać peeling i pozbyć się martwych komórek naskórka. Do każdego typu skóry polecany jest peeling enzymatyczny, np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER. Po złuszczeniu naskórka czas na nawilżenie skóry. Posiadaczkom cery wrażliwej zaleca się również użycie kremu łagodzącego podrażnienia. Cera sucha wymaga nałożenia pod makijaż kremu nawilżającego o lekkiej konsystencji. W przypadku cery tłustej lub mieszanej wskazane jest zastosowanie kremu matującego. Organiczne kremy odpowiednie do każdego z typów cery znajdziesz na swederm.com/twarz

Chcąc wykonać makijaż samodzielnie w domu, postaw na kosmetyki, których już wcześniej używałaś. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzewidzianych i niepożądanych efektów, takich jak nadmierne wybielenie twarzy przez puder czy osypanie cieni na dolnej powiece. Zapewni to też oszczędność czasu, który w innym wypadku straciłabyś na wprowadzanie poprawek. Sprawdzone kosmetyki dadzą Ci również poczucie komfortu podczas przyjęcia. Dzięki ich zastosowaniu nie będziesz czuła potrzeby częstego spoglądania w lustro, aby sprawdzić, czy makijaż utrzymuje się prawidłowo.

Jakich kosmetyków będziesz potrzebowała, aby wyszykować się na wieczór? Wiele zależy od typu makijażu, jaki chcesz wykonać. Istnieje jednak kilka uniwersalnych produktów, które na pewno Ci się przydadzą.

Baza

Jej zadaniem jest utrzymanie pozostałych kosmetyków na swoim miejscu nawet wówczas, gdy w otoczeniu jest gorąco, a Ty energicznie eksponujesz mimikę swojej twarzy. Niezależnie od typu cery, postaw na bazę nawilżającą, która odpowiednio przygotuje cerę i pozwoli Ci uniknąć efektu maski.

Podkład

Dopasuj jego odcień do swojej karnacji, ale także do temperatury odcienia skóry. Jeżeli dostrzegasz w niej żółte podtony, wybierz podkład o ciepłym zabarwieniu. Jeżeli Twoja skóra jest lekko różowa, postaw na podkład chłodny. W przypadku cery beżowej najlepszym wyborem będzie podkład neutralny.

Ważne! Wybierając odcień podkładu, nie sugeruj się kolorem skóry twarzy. Często znajdują się na niej podrażnienia i zaczerwienienia, a latem może być ona mniej opalona od reszty ciała. Przetestuj różne podkłady na swojej szyi i wybierz ten, który ma najbardziej zbliżony kolor. Dzięki temu Twoja twarz będzie harmonijnie zespolona z resztą ciała.

Korektory

Aby przykryć niedoskonałości na twarzy, możesz zastosować gęste korektory kamuflujące. Występują one w różnych kolorach, w zależności od zastosowania:

  • korektor czerwony lub pomarańczowy zakrywa cienie pod oczami,
  • korektor zielony neutralizuje zaczerwienienia (np. na nosie),
  • korektor różowy zmniejsza widoczność piegów i przebarwień,
  • korektor fioletowy kamufluje sińce i inne żółtawe wykwity na skórze,
  • korektor żółty dodaje blasku poszarzałej i ziemistej cerze.

Bardziej wodniste korektory rozświetlające służą rozjaśnieniu wybranych partii twarzy. Wybierz produkt, który ma rzadką konsystencję, ale jak najpełniejsze krycie. Odcień korektora powinien być o pół tonu jaśniejszy od odcienia podkładu. W tym celu świetnie sprawdzi się SWEDERM® PERFECT CONCEALER, czyli korektor pod oczy jak i do zamaskowania niedoskonałości na pozostałych partiach twarzy. Perfekcyjnie kryje, a przy tym ma lekką konsystencję. 

Puder

Najbardziej uniwersalne pudry to te, które w opakowaniu są białe, ale nie wybielają twarzy. Możesz zdecydować się na wariant sypki lub prasowany. W zależności od typu karnacji wybierz puder matujący (zawierający krzemionkę) lub rozświetlający (z drobinkami).

Bronzer, róż, rozświetlacz

To trio służy do konturowania. W zależności od swoich upodobań możesz wybrać produkty mokre (o konsystencji kremu) lub suche (pudrowe, prasowane lub wypiekane). Jeżeli nie masz dużej wprawy w robieniu makijażu, postaw na kosmetyki słabiej napigmentowane i buduj ich intensywność warstwa po warstwie. 

Ważny jest również wybór uniwersalnego pędzla, który sprawdzi się do aplikacji każdego produktu makijażowego. Dobrym wyborem będzie syntetyczny pędzel, przy którego produkcji nie ucierpiały zwierzęta. Tego typu akcesorium to SWEDERM® DIAMOND BRUSH. Ma bardzo miękkie, przyjemne dla skóry włosie, o zaokrąglonym kształcie i zwężającej się końcówce. 

Jak wykonać makijaż wieczorowy krok po kroku?

Po odpowiednim przygotowaniu skóry i wybraniu kosmetyków kolorowych możesz przystąpić do wykonywania swojego makijażu okolicznościowego. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Postępuj według poniższych kroków, a przekonasz się, jakie to proste!

Krok 1.

W pierwszej kolejności zalecamy użycie nawilżającej bazy pod makijaż, która wpłynie pozytywnie na jego trwałość. Następnie postaraj się jak najdokładniej zatuszować mankamenty swojej cery. Użyj do tego kolorowych korektorów, pamiętając o ich różnych zastosowaniach.

Krok 2.

W następnym kroku rozprowadź na twarzy podkład dopasowany do odcienia Twojej skóry. Rozjaśnij też korektorem obszar pod oczami oraz środkową część twarzy. W tym momencie musisz zdecydować, czy wolisz przeprowadzić konturowanie na mokro, czy na sucho. Jeśli na mokro, nałóż kremowy bronzer, róż i rozświetlacz, a następnie przypudruj twarz. Jeśli zdecydujesz się na konturowanie na sucho, odwróć kolejność, a zamiast produktów kremowych użyj tych w pudrze lub w kamieniu.

Bronzer rozetrzyj na linii żuchwy, bokach czoła oraz obszarze poniżej kości policzkowych. Wymodeluj też nos, przyciemniając jego boki i rozjaśniając grzbiet korektorem. Różem podkreśl policzki i środek nosa. Rozświetlaczem muśnij środek czoła, grzbiet nosa, łuk kupidyna, czubek brody oraz szczyty kości policzkowych. Jeżeli chcesz wyczarować bardzo błyszczący makijaż, użyj tego produktu również pod łukiem brwiowym. Tym sposobem rozpocznij wykonywanie makijażu oczu.

Krok 3.

Make-up wieczorowy jest zwykle mocniejszy i ciemniejszy od typowego makijażu dziennego. Jego zadaniem jest podkreślenie rysów twarzy oraz uwydatnienie Twojej urody nawet w skąpym imprezowym świetle.

Aby optycznie powiększyć oko, zdecyduj się na technikę smokey eyes lub modne ostatnio cut crease. Makijaż ślubny jest zwykle delikatniejszy od np. makijażu sylwestrowego. Weź to pod uwagę, wybierając cienie, których zamierzasz użyć. Dobierz zestaw kolorystyczny, który uwydatni kolor Twoich tęczówek:

  • niebieskie oczy – barwy brązowe, grafitowe, żółte, pomarańczowe;
  • zielone oczy – barwy fioletowe, różowe, brązowe;
  • brązowe oczy – barwy niebieskie, zielone, turkusowe;
  • szare oczy – barwy fioletowe, złote, zielone.

Pamiętaj, że środkowa część powieki ruchomej powinna być pokryta cieniem odbijającym światło. W zależności od preferencji wybierz wariant brokatowy lub foliowy. Aby wykończyć wieczorowy makijaż oczu, dodaj na górnej powiece kreskę wykonaną eyelinerem. Następnie przyklej sztuczne rzęsy dostosowane do kształtu Twojej twarzy SWEDERM® EYELASHES.

Krok 4.

Nieodłącznym elementem makijażu wieczorowego jest podkreślenie brwi. Do tego celu sprawdzi się cień oraz kredka i/lub mazak w dopasowanym do koloru Twoich włosów kolorze. Malując brwi, postaraj się pozostawić widoczną ich naturalną fakturę. Nie przyciemniaj całej skóry pod nimi, a jedynie dorysuj włoski tam, gdzie są one słabo widoczne. Zbyt mocny makijaż w tym miejscu może sprawić, że będziesz wyglądała na starszą niż w rzeczywistości.

Krok 5.

Na tym etapie możesz zadbać o trwałość makijażu. Spryskaj go setting spray'em lub mgiełką, która scali wszystkie produkty znajdujące się na Twojej twarzy. Sprawi też, że make-up będzie się wolniej ścierał.

Krok 6.

Matowa lub błyszcząca pomadka stanowi dopełnienie dobrego makijażu. Jeżeli wykonałaś intensywne cieniowanie powiek, nie stawiaj na mocne kolory na ustach. Aby zrównoważyć całość, użyj szminki w stonowanym odcieniu nude lub balsamu SWEDERM® CHAMELEON, który delikatnie podkreśli Twój naturalny odcień ust.