Odpowiednia pielęgnacja włosów jest warunkiem ich dobrej kondycji. Źle dobrana odżywka może przesuszyć i zniszczyć delikatne kosmyki lub nadmiernie je obciążyć. Z kolei kosmetyk dobrany optymalnie do potrzeb włosów potrafi wydobyć całe ich piękno. Jakie stosować odżywki do włosów i w jaki sposób je nakładać? Aby to sprawdzić, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym się różnią od siebie odżywki do włosów? Jak wybrać właściwą?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji włosów. Są one przeznaczone dla kosmyków o różnych strukturach i potrzebach. Jednymi z bardziej cenionych kosmetyków do włosów są olejki oraz odżywki. Wybierając odpowiednie kosmetyki dla siebie, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy są one przeznaczone do włosów wysoko-, nisko- czy średnioporowatych. Dobierz odpowiedni produkt dla siebie. Jeżeli nie znasz typu swoich włosów, spróbuj go ocenić na podstawie obserwacji wyglądu pasemek oraz sposobu ich reagowania na bodźce.  

Włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski, przez co są szorstkie w dotyku. Bardzo mocno pochłaniają wilgoć, przez co długo schną. Często się puszą i elektryzują, ponieważ jony dodatnie, które są obecne na łodygach, wnikają głęboko w ich strukturę. Włosy niskoporowate praktycznie w ogóle nie zatrzymują w sobie wody. Tuż po umyciu są jedynie lekko wilgotne, dzięki czemu schną bardzo szybko. Są również gładkie i miłe w dotyku. Włosy średnioporowate nie są tak szorstkie, jak kosmyki o wysokiej porowatości, ale również nie tak gładkie, jak włosy niskoporowate. Umiarkowanie wchłaniają wilgoć i schną w średnim tempie.

Włosy wysokoporowate to najczęściej włosy suche i matowe, które należy odpowiednio nawilżyć. Warto więc szukać na półkach sklepowych preparatów, które umożliwią odżywienie kosmyków oraz nadanie im połysku. Są to przede wszystkim odżywki emolientowe, zawierające oleje roślinne i syntetyczne, silikony oraz humektanty. Tych samych kosmetyków nie powinno się stosować na włosach niskoporowatych, ponieważ może to je nadmiernie obciążać. Wpłynie to negatywnie na objętość fryzury i sprawi, że kosmyki będą wydawały się cienkie lub przetłuszczone. Inną sprawą jest olejowanie włosów. To zabieg odpowiedni do każdej porowatości, który najłatwiej wykonamy w domu. 

Kolejne produkty do suchych i łamliwych włosów to odżywki proteinowe. Zawierają one takie składniki, jak proteiny jedwabiu, mleka czy owsa. Należy stosować je na zmianę z innymi kosmetykami do pielęgnacji, ponieważ nadmiar substancji o tak silnym działaniu może pogłębić szorstkość i sztywność kosmyków. Warto pamiętać, że odżywki proteinowe są również doskonałe dla włosów kręconych, ponieważ pomagają podtrzymać ich skręt. Świadoma pielęgnacja włosów to podstawa w drodze o piękną fryzurę.

Jak aplikować odżywkę do włosów?

Podstawowy podział odżywek do włosów obejmuje produkty do spłukiwania i bez spłukiwania. Te pierwsze nakładamy na mokre włosy po umyciu ich szamponem. Następnie usuwamy z kosmyków za pomocą strumienia wody. W przypadku odżywek drugiego typu sekwencja czynności jest nieco inna. Wychodząc spod prysznica, odsączamy ręcznikiem włosy, pozbywając się z nich nadmiaru wody. Następnie wcieramy odżywkę w wilgotne pasemka lub spryskujemy je produktem w płynie.

Szczególnym rodzajem odżywki jest maska do włosów. Produkt tego typu nakładamy na kosmyki w znacznie większej ilości, niż zwykły kosmetyk do spłukiwania. Następnie pozostawiamy go na głowie na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak używać odżywki do włosów? Ważne, aby nakładać ją na całą ich długość. Nie należy jednak wcierać jej w skórę głowy. Do pielęgnacji tego obszaru przeznaczone są produkty o nieco innej konsystencji i właściwościach. Stosowanie nieodpowiednich preparatów może wywołać łupież lub inne problemy dermatologiczne. Warto natomiast regularnie peelingować skórę głowy wskazanymi do tego kosmetykami. Wpływa to pozytywnie na ukrwienie i dotlenienie tkanek, a dzięki temu – na odżywienie cebulek włosowych. Efektem jest wzmocnienie włosów i pogrubienie ich łodyg, a także nadanie im blasku i elastyczności. Odpowiednie dbanie o skórę głowy przyczynia się również do zahamowania procesu łysienia. 

Jak spłukiwać odżywkę do włosów

Odżywkę do włosów bez spłukiwania, po zaaplikowaniu, należy pozostawić na włosach do wchłonięcia. Aby produkt lepiej spełnił swoją rolę, warto wspomóc proces jego przyswajania. Potrzebna jest do tego suszarka do włosów z regulacją temperatury nadmuchu. Ciepłe powietrze otwiera łuski, dzięki czemu kosmetyk przenika głębiej w głąb łodygi. Proces suszenia warto zakończyć chłodnym nadmuchem, który umożliwia zamknięcie łusek włosa. Przy stosowaniu odżywek ze spłukiwaniem podobną rolę spełnia woda. Mycie kosmyków powinno odbywać się przy pomocy ciepłego strumienia. Aby spłukać kosmetyk z włosów, należy natomiast obniżyć temperaturę wody do letniej, a nawet lekko chłodnej.

Po zaaplikowaniu maski najlepiej owinąć włosy folią, a potem ciepłym ręcznikiem. Dzięki temu dobroczynne składniki preparatu łatwiej przenikną w głąb struktury włosa. Aby jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt, można podgrzewać powstały „turban" strumieniem ciepłego powietrza z suszarki. Po upływie określonego czasu maskę należy spłukać dużą ilością chłodnej wody.

Ważne, aby po opłukaniu włosów nie pocierać ich ręcznikiem. Należy odcisnąć w niego nadmiar wody, a następnie wysuszyć kosmyki suszarką lub poczekać, aż wyschną naturalnie. Energiczne, szarpiące ruchy naruszają strukturę pasemek i przyczyniają się do zwiększenia ich łamliwości.

Jeżeli jednak cenisz sobie szybko działające produkty, postaw na SWEDERM® LEAVE-IN CONDITIONER - odżywkę, której nie musisz spłukiwać. Wystarczy nanieść ją na włosy i pozostawić do wchłonięcia.