Marzysz o długich, gęstych i zdrowych włosach, które będą prawdziwym powodem do dumy? Niestety nie mamy wpływu na to, jakimi włosami zostaniemy obdarzeni. Istnieją jednak pewne sposoby, które pomogą przyspieszyć porost włosów. Dbając o odpowiednią pielęgnację, zbilansowaną dietę, stawiając na naturalne kosmetyki do włosów, takie jak naturalne odżywki do włosów, naturalne olejki do włosów czy naturalne szampony do włosów możesz cieszyć się pięknymi włosami. Oto przewodnik, jak przyspieszyć porost włosów i sprawić by włosy tryskały zdrowiem.

Jak szybko rosną włosy?

Najpierw zastanówmy się, jak to jest z tym porostem włosów. Jeśli jeszcze nie wiesz to zdaj sobie sprawę z tego, że włosy rosną przez cały czas, choć nie jest to proces szczególnie szybki. Średnie tempo wzrostu wynosi około 0,35 milimetra na dobę, co daje nam około 1 centymetr wzrostu miesięcznie. Porost włosów to skomplikowany proces, który dzieli się na kilka faz. Zobacz jakie etapy składają się na porost włosów:

 • faza anagenowa – to etap intensywnego wzrostu, trwający od 2 do 6 lat. W tym czasie tworzą się nowe cebulki włosów, co sprawia, że włosy rosną intensywnie. Szacuje się, że nawet 90% włosów na głowie przechodzi przez fazę anagenową, co zapewnia ich ciągły wzrost.

 • faza katagenowa – jest to faza przejściowa, trwająca od 2 do 3 tygodni. Włosy przestają rosnąć, a zachodzą w nich procesy przebudowy, takie jak zanikanie macierzy włosa. Około 3% włosów znajduje się w tej fazie.

 • faza telogenowa – to etap wypadania włosów, który może wystąpić podczas mycia lub szczotkowania. Włosy, które nam wypadły mogą być zastąpione nowo rosnącymi. Nawet 13% włosów na głowie nieustannie przechodzi fazę telogenową.

Metody przyśpieszenia porostu włosów

Jakie są czynniki spowalniające porost włosów?

Zanim dowiemy się, jak przyspieszyć porost włosów, warto zastanowić się nad czynnikami, które mogą spowalniać ten proces. Jest to o tyle istotne, że zdając sobie z nich sprawę, wiele z nich możemy bardzo szybko wyeliminować. Oto niektóre z nich:

 • palenie papierosów – papierosy zawierają toksyny, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie włosów i skóry głowy,

 • zaburzenia hormonalne - schorzenia tarczycy lub niski poziom estrogenu mogą wpłynąć na stan włosów,

 • stosowanie preparatów antykoncepcyjnych - niektóre preparaty antykoncepcyjne mogą wpływać na hormony i składniki odżywcze niezbędne do wzrostu włosów,

 • przewlekły stres, zmęczenie i bezsenność – stres może prowadzić do wypadania włosów, dlatego ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne,

 • niedożywienie i niedobory witaminowe – brak odpowiednich składników odżywczych często negatywnie wpływa na kondycję włosów,

 • nadmierna ekspozycja włosów na słońce – promieniowanie UV często prowadzi do uszkodzeń włosów, sprawiając, że stają się słabe i łamliwe,

 • stosowanie farb i płynów do trwałej ondulacji – częste stosowanie chemii na włosach negatywnie wpływa na ich stan,

 • infekcje wirusowe – niektóre infekcje wirusowe mogą prowadzić do wypadania włosów,

 • stosowanie kosmetyków silnie podrażniających - niektóre kosmetyki do włosów mogą przesuszać skórę głowy,

 • używanie prostownicy, lokówki i suszarki - nadmierne korzystanie z narzędzi do stylizacji będzie się negatywnie przekładać na kondycję włosów.

Czynniki opóźniające porost włosów

Jakie są skuteczne metody przyspieszenia porostu włosów?

Teraz gdy znamy już czynniki wpływające na porost włosów oraz okoliczności niesprzyjające, warto dowiedzieć się, jak przyspieszyć ten proces. Istnieje kilka skutecznych metod, które pomogą sprawić, że włosy będą długie i zdrowe.

#Odpowiednia pielęgnacja

Pierwszym krokiem w przyspieszeniu porostu włosów jest odpowiednia pielęgnacja, która jest możliwa jeśli zdecydujemy się na kosmetyki naturalne. Szampony i odżywki powinny dostarczać skórze głowy niezbędnych składników odżywczych. Warto wybierać produkty pochodzenia naturalnego, które działają oczyszczająco na skórę głowy, stymulując mikrokrążenie. Odżywki do włosów, takie jak SWEDERM® DISCIPLINE CONDITIONER, zawierające składniki aktywne w postaci ekstraktu z owoców akacji, amli czy grzyby reishi głęboko odżywiają, nawilżają i wzmacniają włosy, dzięki czemu odzyskują one miękkość i sprężystość. Warto także postawić na takie kosmetyki jak naturalna maska do włosów, czy naturalna pianka do włosów.

#Olejowanie

Olejowanie to skuteczny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów. Olejki, takie jak Magic Oil, zawierają substancje aktywne, które poprawiają kondycję włosów i stymulują ich wzrost. Olejowanie można wykonać na kilka sposobów, w tym na sucho, na mokro, w misce, na odżywkę lub z serum.

#Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy to kolejna skuteczna metoda przyspieszenia porostu włosów. Ten zabieg oczyszcza skórę głowy z martwego naskórka, stymuluje mikrokrążenie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Peeling warto wykonywać raz w tygodniu, delikatnie masując skórę głowy. Z martwym naskórkiem świetnie radzi sobie peeling AHA SCALP SCRUB. Zawiera on aż 97,3% składników naturalnych. Poza właściwościami oczyszczającymi skórę, przywraca jej fizjologiczną równowagę, co prowadzi do tego, że włosy zachowują świeżość na dłużej.

#Zbilansowana dieta

Twoja dieta ma ogromny wpływ na stan włosów. Dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe jest kluczowa dla zdrowych włosów. Warto spożywać warzywa, owoce, ryby, nabiał, orzechy, pestki dyni i warzywa strączkowe. Szczególnie ważne są składniki takie jak cynk, żelazo, krzem, miedź, siarka i proteiny, a także witaminy A, E, C i z grupy B.

#Odpowiednia suplementacja

Jeśli dieta nie dostarcza wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych, warto rozważyć suplementację. Suplementy na włosy dostępne w aptekach mogą pomóc uzupełnić niedobory i pobudzić cebulki włosów do aktywnego wzrostu.

Jeśli marzysz o pięknych i zdrowych włosach, przyspieszenie porostu włosów jest jak najbardziej możliwe. Odpowiednia pielęgnacja, olejowanie, peeling skóry głowy, zbilansowana dieta i suplementacja to skuteczne metody, które pomogą ci cieszyć się piękną fryzurą. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja i dbanie o zdrową dietę to klucz do osiągnięcia efektów. Jako producent kosmetyków naturalnych zalecamy niezależnie od wieku i płci korzystania z tych prostych sposobów na przyspieszenie porostu włosów.