Coraz więcej kobiet dbających o włosy wprowadza do swojej rutyny pielęgnacyjnej olejki do włosów. Stosowanie tego typu preparatów przynosi wiele korzyści. Podstawą jest dobór odpowiedniego olejku. Do dyspozycji masz przynajmniej kilkadziesiąt produktów, które zasadniczo różnią się od siebie m.in. wielkością cząsteczek. Jak wybrać ten idealny do potrzeb włosów? Wyjaśniamy!

Ważne! Być może zdziwi Cię, że wiele olejków nadaje się do różnych typów włosów. Wynika to z faktu, że część z nich zawiera zarówno kwasy wielonienasycone, jak i nasycone, często w podobnych proporcjach. Z tego względu mogą one sprawdzić się w pielęgnacji różnych typów włosów.

Pielęgnacja włosów olejkami — w jakim celu się ją stosuje?

Każdy olejek do włosów charakteryzuje się nieco innym działaniem, dzięki czemu można precyzyjnie dobrać go do struktury włosa. Olejki wykazują działanie odżywiające (w przypadku suchych i elektryzujących się kosmyków), nawilżające czy regenerujące. Pozwalają także dodać im gładkości i sprawiają, że stają się lśniące. Olejki wpływają także pozytywnie na regenerację włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu włosy lepiej się stylizują i czeszą. Włosy po wyrośnięciu z cebulek stają się tkaną martwą, przez co potrzebują regularnej i dostosowanej do swoich potrzeb pielęgnacji od zewnątrz.

Jaki olejek do włosów sprawdzi się najlepiej? Dlaczego wybór odpowiedniego jest bardzo ważny?

Aby uzyskać wymienione efekty olejowania, musisz wiedzieć, jaki olejek do włosów będzie dobrze tolerowany przez Twój rodzaj łusek i sprosta indywidualnym potrzebom. Poszczególne oleje roślinne można podzielić na:

  • nienasycone (jednonienasycone i wielonienasycone) - przewaga kwasów nienasyconych sprawia, że substancje takie mają większe cząsteczki. Olejki jednonienasycone charakteryzują się średnią wielkością cząstek, natomiast wielonienasycone — dużą, przez co nie przenikają Twoich włosów, a pozostają na ich powierzchni, pielęgnując je od zewnątrz.
  • nasycone - oleje z dużą ilością kwasów tłuszczowych nasyconych mają małe lub bardzo małe cząsteczki. Dzięki takiej wielkości cząsteczek pielęgnacja włosów może zostać przeprowadzona w jego strukturze — olejki nasycone wnikają w głąb włosa, odżywiając i nawilżając go od środka, a także wpływając pozytywnie m.in. na cebulki włosów.

Dlaczego wielkość cząsteczek jest tak ważna? Ponieważ jeśli wybierzesz olej nieodpowiedni do rodzaju włosów, mogą się one nadmiernie przetłuszczać lub przeciwnie, puszyć i elektryzować. Źle dobrany preparat może nie przynieść żadnych korzyści, a nawet pogorszyć kondycję włosów. Jednak bez obaw! W dalszej części podpowiemy, od jakich olejków zacząć i jak je wybierać.

Korzyści ze stosowania naturalnych olejków do włosów

  • Stała ochrona — regularnie stosowany olejek do włosów pozwoli Ci chronić je przed uszkodzeniami związanymi ze stosowaniem urządzeń termicznych takich jak suszarka, prostownica czy lokówka.
  • Wzmocnienie — nakładając olejek, powodujesz, że mocno wzrasta elastyczność włosów, dzięki czemu stają się zdecydowanie mniej łamliwe.
  • Brak puszenia — olejki nakładane na włosy sprawiają, że te przestają się puszyć. Oleje do włosów tworzą specjalną barierę, dzięki której wilgoć nie przedostaje się do wnętrza łodygi.
  • Nawilżenie — witamina E oraz kwasy tłuszczowe zawarte w olejkach utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia włosów.
  • Stop promieniowaniu UV — olejki wykazują działanie ochronne przed szkodliwym promieniowaniem. Roślinne fenole, które się w nich znajdują, skutecznie bronią włosy przed wnikaniem promieni UV do ich wnętrza. Są w stanie nie tylko zapobiec temu procesowi, lecz także częściowo go odwrócić.
  • Pomoc we wzroście — dzięki wcześniej wspomnianemu wzmocnieniu i nawilżeniu, olejki powodują również szybszy wzrost włosów. Działają regenerująco i sprawiają, że włosy nie łamią się, co również pozytywnie oddziałuje na porost.

Sposoby na stosowanie olejków do włosów

Zanim zaczniesz stosować olejki do włosów, najpierw przyjrzyj się, jaka jest charakterystyka Twoich pasemek. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni olejek do ich potrzeb. Codzienna pielęgnacja przy użyciu olejków powinna odbywać się w trakcie stylizacji.

Najpopularniejszym sposobem jest nakładanie olejków suche włosy bez spłukiwania. To sprawia, że pasma będą stale chronione przed szkodliwą dla nich utratą wilgoci. Aby zaaplikować preparat na włosy, można nałożyć go bezpośrednio lub zmieszać z ulubioną odżywką. Zawsze należy wmasować olejek w końce włosów i pozostawić w tym miejscu do wchłonięcia lub w celu ochrony zewnętrznej.

Drugą chętnie stosowaną metodą jest nakładanie olejków na włosy wilgotne. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku preparatów, które mają wniknąć w głąb struktury włosa. Gdy pasma są lekko mokre, proces ten jest zdecydowanie łatwiejszy. Tą metodą należy więc aplikować olejki na umyte włosy (od ich połowy albo na same końcówki). Preparatów nie można spłukiwać.

Jeżeli natomiast Twoje włosy potrzebują głębszego i bardziej zdecydowanego działania, postaw na olejowanie włosów

Gama olejków do włosów — które sprawdzą się najlepiej?

  • Olejek arganowy to doskonały wybór dla posiadaczek włosów o grubej strukturze. Składniki w nim zawarte pozwalają wydobyć z pasem blask. Dodatkowo wzmacniają i wygładzają, a także nadają elastyczność. Olejek ten uzupełnia ubytki we włosach. Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu do pielęgnacji włosów właśnie tego olejku, wypróbuj SWEDERM® MAGIC OIL. Oprócz olejku arganowego zawiera także olejek ze słodkich migdałów i olejek jojoba. 
  • Olejek eukaliptusowy jest polecany dla tych włosomaniaczek, które zmagają się z łupieżem. Olejek nie tylko pozwala pozbyć się uporczywego problemu, lecz także łagodzi podrażnienia.
  • Olejek lawendowy sprawdzi się szczególnie u tych osób, których włosy są mocno osłabione. Produkt ten wzmacnia włosy i nadaje im zdrowy wygląd. Przeciwdziała również łamliwości włosów.
  • Olejek z drzewa herbacianego z pewnością pomoże posiadaczkom tłustych włosów i skóry głowy. Przy jego regularnym stosowaniu szybko zobaczysz efekty — włosy nie będą tak obciążone, a sebum będzie wydzielać się w mniejszych ilościach.
  • Olejek kokosowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejków dostępnych na rynku. Nadaje fryzurze pięknego, zdrowego wykończenia. Przeciwdziała przesuszaniu oraz wypadaniu włosów. Nałożony na końcówki i pozostawiony tam na noc pozwoli im się domknąć i sprawi, że pasma staną się gładkie i lśniące.