Codzienny, jak i okazjonalny makijaż oczu pozwala podkreślić największe atuty. Jeśli masz niebieskie lub błękitne tęczówki, możesz wydobyć głębię spojrzenia, dobierając cienie pasujące do Twoich oczu. Stawiając na brązy, beże, błękity, czy pomarańcze i fiolety musisz jednak pamiętać także m.in. o odcieniu karnacji i kilku innych szczegółach dotyczących makijażu. Nieodpowiednio dobrane kolory mogą zepsuć efekt końcowy, dlatego sprawdź jakie cienie dla niebieskich oczu warto mieć w swojej kolekcji!
Spis treści:
- Kolor tęczówki a wybór kosmetyków
- Jakie cienie dla niebieskich oczu? Postaw na kontrast
- Makijaż do niebieskich oczu – kolory harmonizujące
- Wieczorowy makijaż dla niebieskich oczu
- O czym jeszcze pamiętać dobierając kolor cieni?
- Jak prawidłowo nakładać cień do powiek?
- O czym jeszcze pamiętać wykonując makijaż?
Kolor tęczówki a wybór kosmetyków
Najczęściej decydujemy się na wybór cieni, dobierając go do koloru oczu. W ten sposób możesz dopasować kolor pasujący do Twojej tęczówki. Oczy niebieskie bywają marzeniem wielu kobiet, głównie dlatego, że są najbardziej unikatowe, typowe dla słowiańskiej urody. Odcieni błękitu jest jednak sporo, dlatego podczas wyboru cieni do oczu warto dokładnie przyjrzeć się swojej tęczówce.
Wizażyści są sprzeczni, jakie cienie dla niebieskich oczu powinno się dobierać. Najwięcej niepewności budzi niebieski kolor, którego często unika się przy tym samym kolorze oczu. Jednak odpowiednio dobrany odcień może świetnie podkreślić błękit. Pamiętaj jednak, że w przypadku niebieskich cieni najlepiej wybierać odcienie różniące się od koloru oczu, np. grafit, granat, jasny błękit czy szmaragdy. Unikać należy tych samych tonacji barwnych, ponieważ takie zestawienia wyglądają monotonnie, a piękny kolor oczu gubi się na tle otoczki w tym samym kolorze.
Jakie cienie dla niebieskich oczu? Postaw na kontrast
Jeśli chcesz maksymalnie podkreślić niebieskie oczy, wybierz kolory kontrastujące z ich odcieniem. Zgodnie z kołem barw po przeciwnej stronie znajdują się:
- odcienie żółtego,
- pomarańcze,
- brązy,
- beże.
Kolorowy makijaż oczu niebieskich nigdy nie wychodzi z mody, ale należy uważać, aby nie osiągnąć przesadzonego efektu, który wyglądałby sztucznie. Żółte i pomarańczowe cienie pasują do jasnych oczu, ale mogą wyglądać nienaturalnie przy bardzo jasnej cerze. Doskonale natomiast podkreślają opaleniznę. Wiedz, że do wyboru masz mnóstwo odsłon tej barwy, np.:
- musztardowe – pasują zwłaszcza do ciemnoniebieskich oczu;
- kanarkowe żółcie i barwy neonowe – współgrają z tęczówkami mocno nasyconymi niebieskim;
- ciepłe, stonowane żółcie – tworzą harmonijną całość z jasnymi, błękitnymi oczami;
- złoto i miedź – łączą w sobie kolor żółty i ziemisty, doskonale komponują się ze wszystkimi barwami tęczówki.
Przy jasnej cerze świetnie sprawdzają się niemal wszystkie brązy – jest to kolor najbardziej uniwersalny, dzięki któremu można wykonać makijaż pasujący do każdego koloru oczu. Z kolei kobiety z ciemną cerą powinny wypróbować kolory brązowe, w odcieniach miedzi i czekolady. Takie cienie do niebieskich oczu sprawdzają się doskonale.
Makijaż do niebieskich oczu – kolory harmonizujące
Subtelny makijaż dzienny możesz wykonać za pomocą kolorów kontrastujących z oczami, zwłaszcza wybierając uniwersalne barwy. Dzięki wspomnianym barwom oczy będą wyglądać naturalnie i świeżo. Zamiast kontrastu możesz też postawić na harmonizujące barwy cieni do powiek. Przy takim wyborze musisz jednak uważać i precyzyjnie sprawdzać efekt. Barwy zbyt zbliżone do koloru tęczówki mogą sprawić, że oczy będą wyglądały na zmęczone, a białko stanie się optycznie zaczerwienione.
Odcienie harmonizujące, które pasują do niebieskich oczu to:
- błękity – wybieraj kolory jaśniejsze lub ciemniejsze od odcienia tęczówki, tak aby wydobyć jej piękno, a nie przyćmić barwy;
- róże – nadają się idealnie do codziennego makijażu, dodają lekkości i młodzieńczego wyrazu, subtelnie podkreślają tęczówkę;
- fiolety – kolory śliwkowe i bardzo ciemne róże wyglądają szczególnie efektownie przy dużych oczach;
- odcienie niebiesko-zielone – subtelnie podkreślają kolor oczu, doskonale pasują do wesołego, odświeżającego urodę makijażu;
- szarości i srebra – kolor szary często występuje w jasnej tęczówce i przy takiej lepiej stawiać na srebra, ale jeśli Twoje oczy są mocno niebieskie, to matowe szarości sprawdzą się doskonale.
Wieczorowy makijaż dla niebieskich oczu
W ciągu dnia zwykle stawiamy na naturalność i delikatne podkreślenie urody. Wieczorem natomiast mamy większe pole do popisu i wtedy warto postawić na wyraziste akcenty. Klasyczne smokey eyes czy mocna linia wykonana kredką lub eyelinerem, do żadnego koloru oczu nie pasuje tak, jak do błękitu. Ten typ makijażu nadaje się świetnie zarówno do niebieskich oczu i ciemnych włosów, jak i wszelkich odcieni blondu. Jakie cienie dla niebieskich oczu wybrać na wieczorną imprezę? Oto najtrafniejsze propozycje kolorów:
- czarny,
- śliwkowy,
- mocno miedziany,
- złoty,
- połyskujące srebro,
- turkusowy,
- ciemne szmaragdy.
Wykonując zarówno makijaż wieczorowy dla blondynek, jak i brunetek, śmiało możesz pokusić się o mocne odcienie fioletu, burgundu, grafitu, czerni oraz szarości. Nie zapomnij też o wyraźnej szmince, tak aby zrównoważyć efekt końcowy. Spojrzenie możesz dopełnić, przyklejając sztuczne rzęsy, które podkreślą błękit oczu.
Jeśli masz jasną cerę, nie przesadzaj z konturowaniem twarzy. Wbrew pozorom nie wygląda to dobrze w połączeniu z wyraźną oprawą oczu i ciemnym makijażem ust. Postaw raczej na subtelne podkreślenie kości policzkowych różem w neutralnym odcieniu. Z kolei przy ciemnej cerze świetnie sprawdza się rozświetlacz lub bronzer z drobinkami odbijającymi światło, nakładany na kości policzkowe, łuk brwiowy i czubek nosa.
O czym jeszcze pamiętać dobierając kolor cieni?
Niebieskookie kobiety często mają jasną karnację, a włosy w odcieniach blondu i brązu. Nie jest to jednak regułą, dlatego wybierając kolor cieni do powiek, warto zwrócić uwagę także na pozostałe aspekty urody, takie jak kolor włosów czy cery. Aby wykonać make-up efektywnie, barwy wszystkich kosmetyków aplikowanych na twarz muszą ze sobą współgrać. Przy opalonej, ciemnej skórze możesz pokusić się o dodanie rozświetlacza i bronzera, a nawet kosmetyków z drobinkami odbijającymi światło. Wówczas świetnie sprawdzają się kosmetyki łagodne lub wręcz przeciwnie, te wyraziste, mocno napigmentowane, które wyróżniają się na tle pozostałych barw.
Pamiętaj też, że wybór kosmetyków do koloru naszej tęczówki, włosów i cery to nie wszystko. Powinnaś też zwrócić uwagę na rysy twarzy oraz kształt oczu. Posiadaczki dużych, migdałowych oczu mają sporą dowolność w kwestii doboru cieni i sposobu ich aplikacji – tu doskonale pasują zarówno ciemne, jak i jasne odcienie. Jeśli natomiast masz małe oczy, warto postawić na barwy, które je optycznie powiększą, zwłaszcza kolory pastelowe, nakładane od jaśniejszych w kąciku oka, po ciemniejsze przy jego zewnętrznej krawędzi.
Jak prawidłowo nakładać cień do powiek?
Aby wydobyć trójwymiarowy wyraz oprawy oczu, warto postawić na dwa odcienie – jaśniejszy i ciemniejszy. Dzięki temu można optycznie powiększyć lub pomniejszyć oko, a także nadać mu pożądany kształt. W większości przypadków sprawdza się zasada, zgodnie z którą:
- ciemny kolor nakładamy przy zewnętrznym kąciku oka, nadając powiece kształt poziomej litery V;
- ten sam kolor można nałożyć na dolnej linii oka;
- jaśniejsze barwy aplikujemy w kąciku oka.
- do perfekcyjnego makijażu potrzeby będzie też odcień beżu jaśniejszy od koloru skóry, którym zarysujesz makijaż wokół oczu, maskując jego otoczkę.
O czym jeszcze pamiętać wykonując makijaż?
Używanie kolorowych cieni wymaga nieco wyczucia, ale najważniejsze jest to, abyś dobrze się czuła w swoim makijażu. Najlepiej, jeśli wypróbujesz kosmetyki, które po prostu Ci się podobają. Nie zrażaj się, jeśli po nałożeniu wybranego koloru efekt Cię nie zachwyci. Pamiętaj, że dopiero całościowa oprawa oczu zapewnia udany make-up i ważne jest wykonywanie makijażu twarzy i oczu krok po kroku. Sypkie oraz płynne kosmetyki prezentują się najlepiej po wcześniejszym nałożeniu bazy, czy podkładu. Detale takie jak kreska na powiece, wytuszowane rzęsy i perfekcyjny makijaż brwi, dopełniają całość.
Posiadaczki niebieskich oczu często mają jasną karnację, na której bardziej widoczne są krostki, przebarwienia, teleangiektazje czy zasinienia pod oczami. Warto więc przed nałożeniem kolorowych kosmetyków aplikować dobrze kryjący podkład lub krem BB, a także korektor pod oczy. Jeśli możesz pochwalić się jednolitą cerą, wystarczy, że lekko muśniesz twarz pudrem pasującym do Twojej cery.