Aktywność fizyczna, a zwłaszcza ćwiczenia precyzyjnie wykonywane na siłowni, mają na celu wzmocnić mięśnie i poprawić wygląd określonych partii ciała. Tkanki twarzy nieco trudniej wytrenować, ale jest to jak najbardziej w Twoim zasięgu. Wystarczy zdecydować się na masaż twarzy, dzięki któremu możesz stymulować mięśnie, poprawiać krążenie krwi i odżywienie skóry. Przy okazji pozbędziesz się zmarszczek, spowolnisz powstawanie głębszych bruzd oraz poprawisz koloryt cery. Zalet takiego działania jest znacznie więcej. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak wykonać masaż twarzy i osiągnąć pożądane efekty!

Na czym polega masaż twarzy?

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się zabiegi, których zasada działania oparta jest na stymulacji tkanek do regeneracji. Wśród nich jest np. mikrodermabrazja, podciśnieniowy drenaż limfatyczny czy leczenie światłem. Aby dbać o urodę nie trzeba decydować się na profesjonalne zabiegi. Wiele prostych, ale skutecznych metod opartych na stymulacji naturalnych procesów można z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu. Jedną z nich jest masaż twarzy, który polega na pobudzaniu aktywności komórek skóry za pomocą określonych ruchów. W zależności od wybranej techniki masaż taki można wykonywać przy użyciu specjalnego rollera czy kamienia gua sha, ale też palcami, np. podczas aplikacji ulubionych kosmetyków.

Jakie znaczenie ma masaż w pielęgnacji skóry?

Na twarzy znajduje się wiele mięśni, które umożliwiają wykonywanie ruchów mimicznych. Dzięki nim możemy m.in. mrugać, unosić czoło, poruszać ustami i nosem. Mięśnie te stanowią też podporę dla pozostałych tkanek, w tym skóry. Dzięki nim twarz zachowuje naturalny owal. Niestety wraz z upływem lat wszystkie mięśnie organizmu, w tym te na twarzy stają się coraz słabsze, stopniowo mniej zwarte i wiotkie. Dodatkowo spada zdolność regeneracji komórek, przez co m.in. włókna kolagenu oraz elastyny ulegają rozciąganiu, a przestrzenie między nimi są poszerzone. W efekcie skóra traci naturalne napięcie i elastyczność.

Poprzez wykonywanie masażu można wzmocnić mięśnie uzyskując efekt podobny do ćwiczeń fizycznych w przypadku innych partii ciała. Wzmacniając mięśnie poprawie ulega owal twarzy, a to wpływa na wielowymiarowe polepszenie wyglądu skóry. Poszczególne techniki masażu wygładzają zmarszczki, redukują inne niedoskonałości lub oczyszczają tkanki z toksyn.

Jakie efekty masażu twarzy można uzyskać?

Dzięki mechanicznej stymulacji tkanki stają się jędrne, napięte, młodsze. Procesy starzenia się skóry ulegają spowolnieniu - mocne tkanki są odporniejsze na wpływ grawitacji i czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że skóra stanowi naturalny płaszcza ochronny. Dbając o jej kondycję zabezpieczasz się również przed negatywnym działaniem wolnych rodników, promieniowania UV i zanieczyszczeń. Dzięki prawidłowemu masowaniu twarzy można nawet cofnąć lub znacznie zredukować niektóre zmiany, w tym zmarszczki, bruzdy i przebarwienia.

Masaż twarzy jest świetnie znany ze swoich właściwości anti-aging. Poprawia jędrność skóry, dlatego uzyskiwane efekty można porównać do naturalnego liftingu. Oczywiście nie można spodziewać się spektakularnych rezultatów w krótkim czasie, ale przy odpowiedniej technice i systematyczności poprawa napięcia skóry oraz przywrócenie jej młodzieńczego wyglądu są jak najbardziej możliwe.

Ponadto masaż określonych partii twarzy pozwala na zmianę jej rysów, przynajmniej w pewnym zakresie. Stymulując punkty z nadmiarem tkanki tłuszczowej można pobudzić jej rozkład. Masowanie pozwala więc na optyczne wyszczuplenie oraz przywraca jędrny owal. Stymulując wybrane obszary można też wpłynąć na ich uwydatnienie, poprzez wzmocnienie naturalnej, mięśniowej podpory.

Co jeszcze daje masaż twarzy wykonywany systematycznie?

Warto zdecydować się na masaż twarzy i szyi także ze względu na własne samopoczucie. Prawidłowo wykonywany działa na skórę odprężająco, przynosi ukojenie i redukuje niektóre dolegliwości związane z napięciem mięśniowym, ale też z nadmiernym odkładaniem się płynów w organizmie. Zabieg taki polecany jest zwłaszcza osobom zestresowanym i podatnym na odkładanie się limfy. Masowanie jest naturalnym sposobem drenażu, który usprawnia przepływ limfy, a tym samym redukuje obrzęki i wspomaga usuwanie toksyn z tkanek. Masaż przynosi doskonałe efekty osobom, które chcą pozbyć się opuchlizny pod oczami.

Stymulacja wszystkich warstw skóry poprawia też krążenie. To z kolei ułatwia transport tlenu i składników odżywczych do komórek skóry oraz mięśni. Minerały i witaminy dostarczane do organizmu wraz z dietą mają wówczas większą szansę korzystnego oddziaływania na urodę. Masaż tkanek ma więc istotne znaczenie dla pielęgnacji wewnętrznej, ale także zewnętrznej. W trakcie masażu dochodzi do rozluźnienia wierzchniej warstwy skóry. Naskórek ulega złuszczeniu, a cera staje się gładka. To z kolei ułatwia wchłanianie składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Przygotowanie cery do masażu

Rytuał masowania twarzy warto wykonywać wieczorem. Kiedy skóra i mięśnie są rozluźnione, lepiej przyjmą substancje aktywne w głąb skóry, co wzmacnia działanie kremów stosowanych na noc. Dzięki temu zapewnisz skórze potężną dawkę odżywienia i ułatwisz jej regenerację, która odbywa się najintensywniej właśnie w trakcie nocnego odpoczynku. Oczywiście masaż można wykonywać również rano, a nawet w ciągu dnia.

Zanim przystąpisz do masażu twarzy, musisz odpowiednio przygotować cerę i dłonie. Skóra musi być idealnie czysta. W przeciwnym razie zanieczyszczenia i drobnoustroje mogą przedostać się do porów, co może przyczynić się do powstania wykwitów, krostek, a nawet stanu zapalnego. Umyj więc dłonie łagodnym mydłem, np. SWEDERM® HOME SPA HAND WASH, które nie tylko oczyszcza i odświeża, ale też pielęgnuje skórę rąk. Twarz natomiast w pierwszej kolejności oczyść z makijażu, np. za pomocą pianki SWEDERM® FACE CLEANSER. Usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia jak i kolorowe kosmetyki, jednocześnie nie wysuszając skóry. Podczas wieczornego oczyszczania warto dwukrotnie umyć twarz, szyję i dekolt przy pomocy żelu oczyszczającego SWEDERM® FACE GEL. Kosmetyk ten zawiera składniki pochodzenia naturalnego o właściwościach m.in. nawilżających, odżywczych, zmiękczających skórę i redukujących podrażnienia i stany zapalne.

Idealnym zakończeniem oczyszczania skóry jest użycie SWEDERM® FACE TONER. Jest to organiczny tonik, który dba o prawidłowe pH skóry, nawilża ją, redukuje podrażnienia i zaczerwienienie, a także chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Po takich czynnościach skóra będzie świetnie przygotowana do masażu i aplikacji kolejnych preparatów pielęgnujących.

Masaż twarzy rollerem

Do masażu twarzy możesz wykorzystać specjalne przyrządy, takie jak roller, określany też jako wałeczek lub masażer. Urządzenie to zakończone jest ruchomym kamieniem. Zgodnie z medycyną Wschodu kamienie takie posiadają pole energetyczne, które podczas masażu oddziałuje na organizm. Popularnymi kamieniami szlachetnymi o niezwykłych właściwościach są m.in. jadeit, kryształ górski, kwarc różowy czy rodolit. Każdy z kamieni ma inne właściwości, dlatego według medycyny Wschodu wybór przyrządu warto kierować potrzebami skóry i umysłu.

Podczas takiego masażu należy wszystkie ruchy wykonywać w jednym kierunku. Rolowanie warto zaczynać od szyi, dzięki czemu dochodzi do otworzenia kanałów drenażu limfatycznego. Kolejno roluje się obszar od brody w kierunku kości policzkowych. W następnym kroku najlepiej wykonać masaż policzków od nosa do uszu. Czoło masuje się zaczynając od środkowej części brwi do linii włosów. Sposób masowania twarzy za pomocą rollera trzeba dostosować do własnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na uwydatnieniu kości policzkowych, wykonuj ruchy wymiatające od szczęki w kierunku kości policzkowych. W celu oczyszczenia tkanek z toksyn zaczynaj od boków szczęki kierując się ku szyi.

Masaż twarzy kamieniem gua sha

Do masażu twarzy przydaje się również kamień gua sha, często dostępny w zestawach z rollerem. Jest to płaski przyrząd, kształtem nieco przypominający serce, wykonany, podobnie jak rollery, z różnych kamieni szlachetnych. Każdy jego bok ma inne wskazania do masażu:

 • najdłuższy przeznaczony jest do masażu czoła, szyi i policzków;
 • krótszym bokiem także można masować czoło i szyję, ale też plecy, ręce i brzuch;
 • zagłębienie sprawdza się do masowania oczu, brwi, podbródka i nosa;
 • najbardziej wystająca krawędź służy do masażu okolicy ust.

Najczęściej podczas masażu gua sha wykonuje się ruchy odśrodkowe, czyli zaczynając od centralnej części twarzy, w kierunku jej konturów. Masaż taki powinien być przyjemny, dlatego siłę nacisku dobiera się indywidualnie i na podstawie masowanego obszaru. Trzeba też zapamiętać kilka podstawowych zasad, takich jak:

 • przed masażem nałóż na skórę olejek, serum lub krem, który zapewni poślizg;
 • podobnie jak przy rolowaniu, zaczynaj od szyi, wykonując ruchy w kierunku żuchwy;
 • policzki masuj od środka na zewnątrz;
 • żuchwę masuj od środka do ucha, dzięki czemu możesz zredukować tzw. drugi podbródek;
 • okolice wokół ust masuj wystającą krawędzią, także na zewnątrz;
 • czoło masuj od dołu ku górze;
 • brwi masuj od środka w kierunku skroni;
 • wzdłuż nosa wykonuj pionowe ruchy;
 • powieki masuj poziomo.

Jak wykonać odmładzający masaż twarzy dłońmi?

Niezależnie od tego, czy stosujesz specjalny przyrząd czy masujesz skórę palcami, możesz uzyskać podobne efekty. Każdy kontrolowany nacisk ujędrnia skórę i pobudza krążenie krwi. Wystarczy, że będziesz wykonywać masaż twarzy krok po kroku, pamiętając o każdym obszarze. Technik masażu jest wiele, a ich wybór zależy od własnych potrzeb, jednak można wyróżnić kilka podstawowych zasad masowania poszczególnych partii twarzy:

 • broda - lekko uciśnij palce do skóry i wykonuj okrężne ruchy;
 • żuchwa - otwartą dłonią przesuwaj palce wzdłuż linii żuchwy w kierunku ucha;
 • usta - masuj okrężnie punkty przy kącikach ust, a także przesuwaj palce na boki w kierunku policzków i ucha;
 • nos - masuj skrzydełka nosa po czym przesuń dłonie do jego centralnej części;
 • okolica oczu - wykonuj okrężne ruchy opuszkami palców, zaczynając od zewnętrznego kącika oka i powoli przesuwając palce w kierunku kącika wewnętrznego, skórę pod oczami masuj delikatnie przykładając palec wskazujący, tak aby nie zaburzyć krążenia;
 • policzki - przyciskaj dłonie do skóry policzków i przesuwaj w kierunku szyi, kończąc w okolicy mostka;
 • czoło - ułóż palce na czole, lekko uciśnij i przesuwaj dłonie w poprzek całej twarzy, wykonuj też kręgi od środka czoła ku górze;
 • bruzdy wargowo-nosowe możesz masować przykładając całe dłonie na boki twarzy i wykonując ruchy unoszące skórę w kierunku skroni, opuszkami palców unoś też skórę ku górze;
 • brwi - wykonuj ruchy poziome w kierunku skroni;
 • lwia zmarszczka (pomiędzy brwiami) - palcem środkowym i serdecznym zataczaj kręgi w poprzek i wzdłuż.

Jak zadbać o skórę po masażu?

Masaż skóry twarzy usuwa martwy naskórek, poprawia krążenie i rozluźnia, a tym samym doskonale przygotowuje tkanki do przyjęcia kosmetyków wzbogaconych o składniki o działaniu odżywczym. Bezpośrednio po domowym masażu twarzy warto więc zaaplikować serum lub booster odżywczy, np. SWEDERM® FACE BOOSTER w formie emulsji, która dostarcza skórze potężną dawkę energii. Kosmetyk ten działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i ujędrniająco. Koli też podrażnienia, redukuje stany zapalne i dba o naturalną warstwę lipidową. Booster o skoncentrowanym składzie świetnie przygotowuje skórę przed aplikacją kremu. Po jego wchłonięciu zastosuj więc krem odpowiedni do typu Twojej cery.

Jak często warto masować skórę?

Najlepsze efekty uzyskasz wykonując masaż twarzy przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Skórę trzeba masować ok. 10-15 minut. Codziennie natomiast warto wykonywać delikatny masaż np. podczas aplikacji kosmetyków, zwracając szczególną uwagę na partie najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek. Jeśli chcesz ujędrnić skórę i na dłużej zachować młody wygląd, masuj twarz regularnie. Dzięki systematyczności poprawisz wygląd po kilkunastu tygodniach, ale pierwsze efekty, w postaci promiennej cery i relaksu zauważysz znacznie wcześniej.

Popularne techniki stymulacji tkanek w gabinetach

Istnieje wiele technik masażu, wśród których szczególnym uznaniem cieszy się japoński masaż twarzy, który często jest oferowany przez renomowane gabinety. Metoda ta została opracowana przez Azjatkę Yukiko Tanaka, która przekonuje, że dzięki japońskiemu liftingowi można uzyskać efekt odmłodzenia nawet o 10 lat. Podobną metodą jest masaż kobido. Jest on jednak intensywniejszy pod względem nacisku i cechuje się brakiem użycia środka poślizgowego.

Japoński masaż kobido wykonywany przez profesjonalistów składa się czterech etapów:

 • relaksacyjny, rozluźniający mięśnie karku;
 • drenaż limfatyczny oczyszczający z toksyn i redukujący opuchliznę;
 • stymulacja mięśni twarzy;
 • energetyzujący, który polega na stymulacji określonych punktów akupresurowych.

Masaż japoński nieco trudno wykonać samodzielnie, ale jest to możliwe. Polega on na masowaniu i uciskaniu określonych części twarzy, początkowo całą dłonią. Ruchy wykonuje się ku górze, np. zaczynają od kącików ust w kierunku skroni. Czoło można masować w poprzek. Kolejno określone partie twarzy oklepuje się dwoma palcami. Masaż taki w gabinetach trwa nawet ok. godzinę.