Table of Contents
Skóra dojrzała ma zwiększone wymagania, ukierunkowane głównie na ujędrnianie i spowalnianie procesów starzenia. Jakie serum do cery dojrzałej pomoże w jej zaawansowanej pielęgnacji i zapewni jej odpowiednie nawilżenie? Którym składnikom zaufać? Podpowiadamy!
Czym jest serum do cery dojrzałej?
Najlepsze serum do cery dojrzałej powinno:
- działać intensywnie przeciwstarzeniowo,
- głęboko odżywiać skórę,
- zmniejszać widoczność zmarszczek mimicznych.
Serum do cery dojrzałej, które tworzy efekt naturalnego liftingu, napina i wygładza, jest więc idealnym produktem. Powinno się także szybko wchłaniać i pozostawiać skórę nawilżoną oraz aksamitną w dotyku. Po nałożeniu serum jako bazy, twarz powinna być gotowa na przyjęcie kremu oraz makijażu.
Skóra dojrzała potrzebuje impulsu do naturalnej regeneracji. Taki impuls dają właśnie zawarte w serum składniki aktywne, które wspomagają zdolność do autoregeneracji. Pobudzenie uśpionych dotąd fibroblastów przywraca twarzy promienny wygląd, a mikrouszkodzenia w postaci zmarszczek czy podrażnień naskórka zostają znacząco zminimalizowane.
Sprawdź również: Skóra bez przebarwień, ujędrniona i elastyczna. Niezwykła siła witaminy C w linii ULTRA od Swederm
Na co zwrócić uwagę przy wyborze serum do cery dojrzałej?
Wymagania cery dojrzałej wysoko stawiają poprzeczkę producentom kosmetyków. Skóra dojrzała – sucha, tłusta, a także mieszana – potrzebuje bowiem składników, które ograniczają powstawanie wolnych rodników. To właśnie one w dużej mierze są odpowiedzialne za procesy starzenia zachodzące w naszym organizmie.
Doskonałym przeciwutleniaczem jest witamina C – składnik każdego dobrego serum do cery dojrzałej. Kosmetyki do zaawansowanej pielęgnacji powinny być bogate w substancje przeciwutleniające oraz wspomagające wytwarzanie kolagenu i elastyny. Wpływa to korzystnie na gęstość i jędrność skóry oraz odpowiednie napięcie. Dodatkowo musimy pamiętać o zabezpieczeniu przed tzw. fotostarzeniem. Krem na dzień powinien zawierać faktor przeciwsłoneczny dostosowany do pory roku i klimatu.
Jakie składniki powinno zawierać serum do skóry dojrzałej?
W wyniku procesu starzenia włókna zbudowane z kolagenu i elastyny nadmiernie się rozciągają. Drugi czynnik wpływający na stan skóry dojrzałej to zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego. Niski poziom tego składnika wpływa na słabsze nawilżenie skóry, a to z kolei pozbawia ją elastyczności.
Dostarczenie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego pomoże cerze odzyskać młodzieńczy wygląd. Te cenne substancje aktywne z pewnością zawiera najlepsze serum do skóry dojrzałej. Z kolei ochronę przed zmarszczkami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi dają również naturalne ekstrakty roślinne i związki organiczne. Efektem stosowania kosmetyków o tak bogatej formule jest dobrze nawilżona, wyrównana, wygładzona i uelastyczniona twarz.
Cera dojrzała, czyli jaka?
Starzenie się to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Cerę dojrzałą można zauważyć już u 40-latków, choć najczęściej mówi się o niej w przypadku osób po 50. roku życia. Niektórzy cieszą się z kolei młodą, gładką skórą dłużej niż inni, ponieważ starzenie się to proces częściowo zaprogramowany w genach. W przeważającym stopniu jest jednak zależny od czynników zewnętrznych. Mówi się, że nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry twarzy, widocznych przed 50. rokiem życia, to efekt fotostarzenia.
Starzenie się twarzy rozpoczyna się już w wieku 25 lat, a po 30. roku życia proces ten znacznie przyspiesza. Nie oznacza to, że cerę w tym okresie uznaje się za dojrzałą, ale warto już wtedy rozpocząć profilaktykę.
Cechy charakterystyczne cery dojrzałej
Cera dojrzała stopniowo traci świeżość z powodu mniejszej aktywności genów odpowiedzialnych za odnowę komórek. Ubywa substancji budulcowych – m.in. ceramidów i kwasu hialuronowego – dlatego skóra jest cieńsza, gorzej ukrwiona i słabo nawilżona.
Dojrzałą cerę łatwo rozpoznać po kolorycie i stanie skóry – w tym:
- braku elastyczności i zmarszczkach,
- utracie wiotkości widocznej zmianie owalu twarzy,
- przesuszaniu,
- szarzeniu,
- widocznych oznakach starzenia i zmęczenia.
Dlaczego serum jest tak ważne dla skóry dojrzałej?
Serum nawilżające do cery dojrzałej wspomaga ochronę przed niekorzystnie wpływającymi czynnikami zewnętrznymi. Europejscy naukowcy odkryli, że sucha skóra starzeje się dwukrotnie szybciej od prawidłowo nawilżonej.
Ratunkiem dla cery przesuszonej, delikatnej i cienkiej jest więc serum nawilżające, a najlepiej ze składnikami aktywnymi, których naturalnie brakuje. Wyniki badań potwierdzają, że także wrażliwa i skłonna do alergii skóra starzeje się szybciej. Jeśli brakuje jej nawilżenia, nie wytwarza warstwy ochronnej złożonej z lipidów i słabo broni się przed środowiskiem zewnętrznym, dlatego szybciej traci wodę. Nawilżanie to więc podstawa codziennej pielęgnacji.
Jakie składniki są ważne dla dojrzałej skóry?
Składniki ważne dla dojrzałej skóry to m.in. flawonoidy, które są obecne w liściach zielonej herbaty, pestkach winogron, korzeniu żeń-szenia i liściach miłorzębu japońskiego ginko biloba. Ekstrakty z tych roślin wzbogacają naturalne kosmetyki do cery dojrzałej. Dzieje się tak z uwagi na bardzo dobre właściwości:
- antyoksydacyjne,
- stymulujące,
- wzmacniające.
Do innych, często stosowanych w kosmetykach do cery dojrzałej substancji, należą kolagen, kwas hialuronowy, retinol, witamina C, peptydy, niacynamid, kwasy owocowe i ekstrakty pozyskiwane od roślin. Który z nich jest najlepszym składnikiem serum do cery dojrzałej? Jaki powinien być skład najlepszego serum przeciwzmarszczkowego? Przekonajmy się!
Kolagen
Kolagen wpływa pozytywnie na sprężystość i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, które naturalnie słabną z wiekiem. Zapewnia też optymalny poziom nawilżenia oraz elastyczności cery i jest szczególnie polecany do skóry suchej.
Przeczytaj także: Naturalny kolagen – gdzie występuje i dlaczego jest tak ważny?
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to prawdziwy sprzymierzeniec skóry dojrzałej – nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie, ale także wspomaga regenerację mikrouszkodzeń i koi podrażnienia. Dzięki niemu cera odzyskuje komfort, a nieprzyjemne uczucie ściągnięcia ustępuje.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie serum do twarzy po 50 roku życia czy 60 roku wybrać, szukaj na etykietach tego składnika!
Retinol
Retinol to substancja przebadana klinicznie, która wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i jest popularnym składnikiem aktywnym w preparatach do pielęgnacji cery dojrzałej.
Roślinne alternatywy dla retinolu – np. bakuchiol – wywołują podobny efekt na skórze, a przy tym nie prowadzą do powstawania podrażnień i są świetnie tolerowane przez każdy rodzaj cery oraz bezpieczne dla kobiet w każdym wieku.
Witamina C
Witamina C jest szczególnie ważnym składnikiem serum do cery dojrzałej ze względu na działanie antyoksydacyjne. Jako składnik kosmetyków działa rozświetlająco i minimalizuje skutki stresu oksydacyjnego, powodowanego przez szkodliwe działanie promieniowania UV.
Peptydy
Peptydy wykazują silne działanie przeciwstarzeniowe i widocznie poprawiają sprężystość skóry. Peptydy roślinne naturalne występują w jedwabiu, soi, pszenicy i ryżu.
Niacynamid
Niacynamid to witamina B3, która jest bardzo dobrze tolerowana nawet przez wrażliwą skórę. Działa łagodząco, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo na dojrzałą cerę, a ponadto wzmacnia jej barierę ochronną.
Kwasy owocowe
PHA, AHA i BHA to naturalne kwasy występujące m.in. w:
- owocach,
- warzywach,
- trzcinie cukrowej,
- korze wierzby,
- kwaśnym mleku.
Kwasy owocowe sprawdzają się u osób z cerą suchą i dojrzałą, ponieważ niwelują pierwsze oznaki starzenia. Kwas mlekowy nawilża i chroni przed odwodnieniem, działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo poprzez delikatne złuszczanie naskórka w kilku etapach.
Jakie problemy skórne dotykają osób z cerą dojrzałą?
Problemy z naczynkami, przebarwienia i pogorszenie się owalu twarzy dotyka najczęściej osoby z cerą dojrzałą. Twarz traci blask i zamiast wyglądać promiennie, sprawia wrażenie zmęczonej i smutnej.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawienie stanu skóry i choć nawet najlepsze serum do cery dojrzałej nie cofnie upływu lat, może nawilżyć twarz i sprawić, że stanie się jędrniejsza.
Zmarszczki i linie mimiczne
Cera dojrzała traci zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, a w konsekwencji wiotczeje. Zmniejsza się jej sprężystość i coraz szybciej pojawiają się zmarszczki. Pod skórą intensywnie pracują mięśnie, kurczą się i rozkurczają, rysując na twarzy mapę naszych emocji.
Kurze łapki, zmarszczki pod oczami, wokół ust i nosa to typowe zmarszczki mimiczne. Mrużenie oczu, uśmiechanie się, unoszenie brwi czy marszczenie czoła to naturalne reakcje na różne bodźce, a ludzie o bogatej mimice miewają zmarszczki już przed 30. rokiem życia. Nieraz dodaje im to uroku! Z czasem jednak na skórze dojrzałej pojawiają się głębsze zmarszczki – np. bruzdy nosowo-wargowe i tzw. chomiki.
Utrata jędrności i elastyczności skóry
Zmiana owalu twarzy to efekt utraty jędrności i elastyczności skóry. Zmiany w wyglądzie cery dojrzałej w dużej mierze zależą od naszych genów. Zachodzenie biologicznych przemian w organizmie jest widoczne również na twarzy. Cera dojrzała, która utraciła elastyczność, szybciej poddaje się grawitacji.
Przebarwienia
Przebarwienia widoczne są głównie w miejscach często wystawianych na działanie promieni słonecznych. Na dłoniach, twarzy i dekolcie mogą się pojawiać brązowe plamy charakterystyczne dla skóry dojrzałej. Są to skupiska ciemnego barwnika, czyli melaniny. Ich wystąpienie jest sygnałem, że należy zrezygnować z opalania, bo plam może pojawić się więcej, a te już istniejące ściemnieją. Krem z filtrem przeciwsłonecznym, czapka z daszkiem lub kapelusz stają się dla osób w wieku dojrzałym nieodzowne!
Szorstkość i suchość skóry
Przesuszona twarz może przynosić uczucie dyskomfortu, a niestety jest jednym z pierwszych objawów starzenia. Cera dojrzała traci naturalną zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, a w konsekwencji procesy regeneracyjne przebiegają wolniej.
Z wiekiem zmniejsza się też aktywność komórek oraz liczba włókien kolagenowych i z elastyną, które zapewniają sprężystość. Naskórek staje się cieńszy oraz szorstki i wymaga intensywnego nawilżania, a także dostarczania składników aktywnych oraz tych, które działają przeciwstarzeniowo.
Jakie serum do cery dojrzałej? Wskazówki, jak je dobrać
Najlepsze serum do cery dojrzałej to takie, które jest dobrane do rodzaju skóry. Dlatego zanim wybierzesz konkretny produkt, poznaj potrzeby swojej cery i nie skupiaj się na wieku, ale na realnych problemach, jak suchość, zmarszczki czy przebarwienia.
Oto propozycja serum do twarzy 50+. Ranking pomoże Ci znaleźć też odpowiednie produkty dla skóry po 60 czy 70 roku życia.
Jakie serum po 50 roku życia?
W piątej dekadzie życia bardzo istotne jest stosowanie kosmetyków, które intensywnie odżywiają, nawilżają i wspomagają regenerację. A więc jakie serum dla 50-latki będzie najlepsze? Doskonałym wyborem jest Swederm Easy Lifting Serum – produkt liftingujący stworzony z myślą o cerach dojrzałych, suchych i zmęczonych. Jego formuła, wolna od wody, bazuje na skoncentrowanych składnikach aktywnych, takich jak peptydy z nasion hibiskusa, które wygładzają i redukują zmarszczki.
Dzięki zawartości organicznego żelu aloe vera, oleju arganowego i kwasu hialuronowego, intensywnie nawilża, poprawia napięcie i zapewnia efekt naturalnego liftingu.
Jakie serum do twarzy po 60 roku życia?
Z wiekiem skóra się zmienia, dlatego produkty, które stosowałaś do tej pory, po jakimś czasie mogą okazać się niewystarczające. Więc jeśli zastanawiasz się, jakie serum po 60 roku życia wybrać, zwróć uwagę na Swederm Pure Complex Protect Repair Serum, które łączy w sobie właściwości naprawcze i ochronne. Jego skoncentrowana formuła bazuje na organicznych składnikach aktywnych, takich jak m.in.:
- ekstrakt z kopru morskiego,
- liści tytoniu,
- owoców oliwki europejskiej.
Działają antyoksydacyjnie, spowalniając proces starzenia się skóry i chroniąc ją przed szkodliwym wpływem środowiska. Dodatkowo oleje z pestek granatu, winogron oraz z nasion drzewa arganowego głęboko odżywiają, wzmacniają barierę lipidową oraz poprawiają jędrność skóry. Serum widocznie redukuje zmarszczki, poprawia koloryt cery oraz przywraca jej zdrowy blask.
Jakie serum dla 70-latki?
Po 70. roku życia cera jest delikatna, cienka i skłonna do przesuszenia. Dlatego dobre serum powinno:
- wspierać regenerację,
- stymulować procesy naprawcze,
- wzmocnić strukturę skóry.
Warto szukać produktów, które działają kojąco i łagodzą podrażnienia. Pielęgnacja powinna być również skoncentrowana na ochronie – zarówno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak i utratą składników odżywczych. Serum o właściwościach antyoksydacyjnych pomoże spowolnić procesy starzenia i poprawić koloryt.
Poza wyborem odpowiednich kosmetyków liczy się także regularność. Stosowanie serum rano i wieczorem, delikatny masaż podczas aplikacji kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz unikanie agresywnych produktów myjących mogą znacząco poprawić kondycję naskórka.
Skład serum do cery tłustej i mieszanej
Kłopoty skórne z wiekiem się nasilają, a cerze tłustej towarzyszą często nierówny koloryt i występujące gdzieniegdzie przebarwienia. Green Retinol Serum to kosmetyk idealny dla cery z oznakami starzenia – szczególnie mieszanej i tłustej. Jego formuła wykorzystuje moc roślinnych pochodnych retinolu, które spłycają zmarszczki, wygładzają i uelastyczniają skórę, a jednocześnie są bezpieczne nawet dla wrażliwej cery. Zawarte w serum składniki:
- normalizują ilość wydzielanego sebum,
- zmniejszają przebarwienia,
- wyrównują koloryt.
Dowiedz się więcej: Skóra tłusta – jak ją pielęgnować?
Jak stosować serum do cery dojrzałej?
Serum do cery dojrzałej stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Produkt nakłada się jako pierwszą warstwę po oczyszczeniu i tonizowaniu twarzy podczas porannej pielęgnacji skóry dojrzałej. Delikatny masaż, wklepanie opuszkami palców lub zastosowanie rollera sprawia, że składniki aktywne lepiej się wchłaniają i przenikają w głąb naskórka. Następnie na serum nakłada się krem na dzień, a podczas wieczornej pielęgnacji skóry dojrzałej – krem na noc. Na serum można również nałożyć krem pod oczy rano i wieczorem.
Częstotliwość stosowania
Składniki serum do cery suchej nawilżają i regenerują skórę, a kosmetyków do cery tłustej i mieszanej – dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Warto zaprzyjaźnić się z najlepszym serum dla cery dojrzałej na dłużej!
Czy serum można łączyć z innymi kosmetykami?
Serum do cery dojrzałej współdziała z kremem na dzień i noc. Dzięki zastosowaniu serum pielęgnacja cery dojrzałej jest bardziej efektywna. Niewielką ilość kosmetyku nakłada się na skórę rano, delikatnie masując, aż do całkowitego wchłonięcia, a następnie aplikuje się krem na dzień. Podczas wieczornej pielęgnacji serum i krem na noc pomogą zadbać o regenerację skóry w nocy.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Czy serum jest niezbędne dla dojrzałej skóry?
Cera dojrzała potrzebuje bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Skóra wymaga nawilżenia, ujędrnienia i spowolnienia procesów starzenia, a odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie dobre serum.
Czy serum do cery dojrzałej może być stosowane na skórze wrażliwej?
Tak. Serum do skóry suchej i wrażliwej to najlepsze rozwiązanie na problemy związane z dojrzałą cerą. Dogłębnie nawilża, działa przeciwzmarszczkowo i zawiera kompozycję składników aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym.
Czy serum jest lepsze od kremu na dzień/noc?
Serum współdziała z kremem na dzień i noc. Dzięki zastosowaniu serum pielęgnacja cery dojrzałej jest skuteczniejsza, dlatego warto stosować serum pod krem na dzień, a podczas wieczornej pielęgnacji zadbać o regenerację skóry i zastosować serum oraz krem na noc.