Posiadaczki cery tłustej, mieszanej i trądzikowej powinny sięgać po krem niekomedogenny, czyli taki, który zawiera w składzie lekkie substancje niepowodujące zapychania porów. Odwrotnie jest w przypadku cery suchej i atopowej składniki komedogenne są pożądane w kosmetykach dedykowanych dla tych skór. Podstawą skutecznej pielęgnacji twarzy jest więc wybór kosmetyków odpowiednich do kondycji oraz typu cery. Dowiedz się więcej na temat kremu niekomedogennego i sprawdź, jaki wybrać! 

Co to jest krem niekomedogenny?

Wyjaśniając w uproszczeniu czym jest krem niekomedogenny, można powiedzieć, że to krem o lekkiej formule, dzięki czemu nie powoduje zapychania porów. Powinien zawierać naturalne substancje, które intensywnie nawilżają skórę i jednocześnie nie pozostawiają na jej powierzchni tłustego filmu. 

W praktyce jednak, nie każda substancja potencjalnie zapychająca będzie szkodziła i odwrotnie – nie wszystkie kremy niekomedogenne będą poprawiały stan skóry. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb cery i odpowiednio do niej dobranych kosmetyków. 

Do jakiej cery nadaje się krem niekomedogenny?

Szczególną skłonność do zapychania porów skóry mają osoby z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Te typy cer charakteryzują się nadprodukcją sebum, co w połączeniu z substancjami komedogennymi (potencjalnie zapychającymi) prowadzi do gromadzenia się łoju w porach. Z kolei w nim zatrzymywane są drobnoustroje i zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości, takich jak krosty oraz wągry.

Niekomedogenny krem do twarzy polecany jest więc do codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Warto pamiętać, że taka skóra nie potrzebuje natłuszczenia, jednak należy dbać o jej intensywne nawilżenie oraz oczyszczenie.  

W przypadku cery trądzikowej, poza nadmiernym przetłuszczaniem skóry, pojawiają się także krosty i zaskórniki. Dobrze dobrany krem niekomedogenny nie będzie przyczyniał się do powstawania nowych wykwitów, a jeśli zawarte są w nim składniki przeciwbakteryjne, może też redukować już powstałe niedoskonałości. Ponadto, cera trądzikowa potrzebuje starannego oczyszczenia i tonizacji.    

Co powinien zawierać krem niekomedogenny?

Zachowanie optymalnego nawilżenia skóry to podstawa przy pielęgnacji każdego typu cery. Jednak to od kondycji skóry zależy rodzaj stosowanych kosmetyków. Krem niekomedogenny zwykle zawiera substancje naturalne, które u większości osób nie powodują zapychania porów. Są to m.in.:

  • kwas hialuronowy – jest naturalnym polisacharydem, intensywnie nawilża skórę i spowalnia procesy starzenia;
  • koenzym Q10 – jest silnym przeciwutleniaczem, chroni przed wolnymi rodnikami, a tym samym opóźnia starzenie się skóry;
  • olej z opuncji figowej – jest antyoksydantem, chroni skórę przed promieniami UV, ujędrnia, nawilża i redukuje powstawanie zmarszczek;
  • olej jojoba – zmniejsza wytwarzanie sebum, nawilża skórę, ujędrnia, chroni przed drobnoustrojami i promieniami UV; 
  • arginina – to naturalny aminokwas, wzmacnia barierę hydrolipidową, a w głębokich warstwach skóry staje się humektantem odpowiedzialnym za nawodnienie;
  • panthenol i alantoina – nawilżają, działają ochronnie, przeciwzapalnie i regenerująco;
  • ceramidy – wspierają naturalne bariery ochronne, nawilżają i chronią przed promieniowaniem UV;
  • witamina C – działa ujędrniająco, poprawia koloryt skóry, przyspiesza gojenie i chroni przed czynnikami zewnętrznymi;
  • witamina E – jest silnym antyoksydantem, dlatego m.in. chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem;
  • minerały, np. cynk o działaniu ochronnym, przeciwbakteryjnym i ściągającym;
  • kwas mlekowy – działa m.in. nawilżająco, przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie, a także reguluje pH skóry i usuwa martwy naskórek. 

Jaki krem niekomedogenny do twarzy wypróbować? 

Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną wypróbuj krem seboregulujący REMEDY CREAM, który zawiera m.in. niacynamid, olej z nasion opuncji figowej, hialuronian sodu i ekstrakty z arnoty, kaparu ciernistego czy słodkiej pomarańczy. Ten naturalny, lekki krem nie powoduje zapychania porów, a jednocześnie intensywnie nawilża skórę, pozostawiając ją świeżą oraz matową. Preparat nie pozostawia tłustego filmu, dlatego świetnie nadaje się pod makijaż. Jego zaletami są także redukcja nadmiernej produkcji sebum i zmniejszenie widoczności porów.  

Przed zastosowaniem kremu, na oczyszczoną skórę warto zaaplikować serum, np. REMEDY SERUM BALANCING o właściwościach seboregulujących. Kosmetyk zawiera składniki organiczne, które poprawiają kondycję skór tłustych, mieszanych i problematycznych, skłonnych do zapychania porów oraz tworzenia się wyprysków. 

Składniki kremu potencjalnie komedogenne – dla jakiej cery są korzystne? 

Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych. 

Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:

  • oleje, np. z awokado, arganowy, migdałowy, kokosowy;
  • masło kakaowe, masło shea;
  • kwasy tłuszczowe i ich pochodne;
  • silikony;
  • lanolina, wazelina, parafina. 

Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.