





Posiadaczki cery tłustej, mieszanej i trądzikowej powinny sięgać po krem niekomedogenny, czyli taki, który zawiera w składzie lekkie substancje niepowodujące zapychania porów. Odwrotnie jest w przypadku cery suchej i atopowej – składniki komedogenne są pożądane w kosmetykach dedykowanych dla tych skór. Podstawą skutecznej pielęgnacji twarzy jest więc wybór kosmetyków odpowiednich do kondycji oraz typu cery. Dowiedz się więcej na temat kremu niekomedogennego i sprawdź, jaki wybrać!
Wyjaśniając w uproszczeniu czym jest krem niekomedogenny, można powiedzieć, że to krem o lekkiej formule, dzięki czemu nie powoduje zapychania porów. Powinien zawierać naturalne substancje, które intensywnie nawilżają skórę i jednocześnie nie pozostawiają na jej powierzchni tłustego filmu.
W praktyce jednak, nie każda substancja potencjalnie zapychająca będzie szkodziła i odwrotnie – nie wszystkie kremy niekomedogenne będą poprawiały stan skóry. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb cery i odpowiednio do niej dobranych kosmetyków.
Szczególną skłonność do zapychania porów skóry mają osoby z cerą tłustą, trądzikową i mieszaną. Te typy cer charakteryzują się nadprodukcją sebum, co w połączeniu z substancjami komedogennymi (potencjalnie zapychającymi) prowadzi do gromadzenia się łoju w porach. Z kolei w nim zatrzymywane są drobnoustroje i zanieczyszczenia odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości, takich jak krosty oraz wągry.
Niekomedogenny krem do twarzy polecany jest więc do codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Warto pamiętać, że taka skóra nie potrzebuje natłuszczenia, jednak należy dbać o jej intensywne nawilżenie oraz oczyszczenie.
W przypadku cery trądzikowej, poza nadmiernym przetłuszczaniem skóry, pojawiają się także krosty i zaskórniki. Dobrze dobrany krem niekomedogenny nie będzie przyczyniał się do powstawania nowych wykwitów, a jeśli zawarte są w nim składniki przeciwbakteryjne, może też redukować już powstałe niedoskonałości. Ponadto, cera trądzikowa potrzebuje starannego oczyszczenia i tonizacji.
Zachowanie optymalnego nawilżenia skóry to podstawa przy pielęgnacji każdego typu cery. Jednak to od kondycji skóry zależy rodzaj stosowanych kosmetyków. Krem niekomedogenny zwykle zawiera substancje naturalne, które u większości osób nie powodują zapychania porów. Są to m.in.:
Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną wypróbuj krem seboregulujący REMEDY CREAM, który zawiera m.in. niacynamid, olej z nasion opuncji figowej, hialuronian sodu i ekstrakty z arnoty, kaparu ciernistego czy słodkiej pomarańczy. Ten naturalny, lekki krem nie powoduje zapychania porów, a jednocześnie intensywnie nawilża skórę, pozostawiając ją świeżą oraz matową. Preparat nie pozostawia tłustego filmu, dlatego świetnie nadaje się pod makijaż. Jego zaletami są także redukcja nadmiernej produkcji sebum i zmniejszenie widoczności porów.
Przed zastosowaniem kremu, na oczyszczoną skórę warto zaaplikować serum, np. REMEDY SERUM BALANCING o właściwościach seboregulujących. Kosmetyk zawiera składniki organiczne, które poprawiają kondycję skór tłustych, mieszanych i problematycznych, skłonnych do zapychania porów oraz tworzenia się wyprysków.
Komedogenność, w terminologii substancji kosmetycznych, oznacza te związki aktywne lub pomocnicze, z którymi wiąże się wyższe prawdopodobieństwo zalegania w porach skóry. Substancje komedogenne blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co w skórze może (ale nie musi!) gromadzić się łój wraz z zanieczyszczeniami. U osób ze skórą tłustą i trądzikową, zwiększa to ryzyko tworzenia się zaskórników, wyprysków czy stanów zapalnych.
Jednak w przypadku cery suchej, zwłaszcza atopowej, związki komedogenne zwykle są niezbędne. Skóra bardzo wysuszona, poza nawilżeniem powinna być odpowiednio natłuszczona. Krem pozostawiający na niej barierę ochronną hamuje przeznaskórkową utratę wody i dodatkowo zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych.
Do najczęściej stosowanych w kosmetykach substancji komedogennych zalicza się m.in.:
Podsumowując, substancje, które potencjalnie zapychają pory, teoretycznie powinny być tymi, których unikają posiadacze cery tłustej i trądzikowej, ale zwykle okazują się pomocnicze przy skórze suchej czy atopowej. Niemniej jednak, ważna jest także użyta ilość i indywidualna reakcja skóry po zastosowaniu kremu. Z tego względu, krem niekomedogenny może okazać się pomocny także u osób z suchą cerą, natomiast krem komedogenny może wspierać kondycję cery tłustej i mieszanej.