Na co dzień zapewne nikt z nas nie pamięta o tym, że skóra to nasz największy organ. Pełni ona dość dużo ważnych funkcji, które pozwalają naszemu organizmowi właściwie funkcjonować. Wprawdzie struktura skóry jest zbudowana w jednakowy sposób u każdego z nas i składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, to jednak jej zewnętrzny wygląd może się znacząco różnić u każdego z nas. U jednych skóra będzie charakteryzowała się większą wrażliwością, inni będą narzekać na jej przetłuszczanie się, możemy też zmagać się z suchością skóry.

Problem suchej skóry jest dość często spotykany i to niezależnie od płci i wieku. Co ciekawe może się on nasilać w zależności od pory roku. Zobaczmy więc co leży u podstaw problemu suchej skóry, jak walczyć z tą dolegliwością i dlaczego warto postawić na wysokiej jakości kosmetyki naturalne?

Charakterystyka suchej skóry

Sucha skóra i jej charakterystyka

Dermatologia wyróżnia cztery podstawowe rodzaje skóry:

 • cera normalna,
 • cera tłusta,
 • cera mieszana,
 • cera sucha.

Ostatnia na liście, cera sucha, jest najbardziej podatna na działanie różnych, niekoniecznie korzystnych czynników, a także ma właściwości, które powodują przedwczesne starzenie. Z czego to wynika? Sucha skóra niezależnie od części naszego ciała jest problemem wynikającym z zaburzeń budowy warstwy hydrolipidowej w naskórku. Drugim czynnikiem powodujących suchość skóry jest zaburzona zdolność do wiązania i zatrzymywania wody.

Skóra pełni funkcje ochronne, ale żeby mogła nas chronić w sposób optymalny, warstwa rogowa naskórka powinna być odpowiednio nawilżona. Niestety sucha skóra pozbawiona jest wspomnianego nawilżenia, a nieprawidłowości jej budowy (np. nieodpowiednia ilość lipidów w warstwie ochronnej) będą powodować łuszczenie się i szorstkość.

Co może powodować suchość skóry?

Występowanie suchej skóry nie jest zarezerwowane dla żadnej z płci i może pojawić się w każdej grupie wiekowej. Co ciekawe przyczyny suchości są dość zróżnicowane, a powodem jej pojawienia się mogą być:

 • uwarunkowania genetyczne – w niektórych przypadkach skłonność do nadmiernego przesuszenia skóry jest wrodzona, nie nabyta,
 • zaburzenia hormonalne – okresy menopauzy lub ciąży mogą prowadzić do wysuszenia skóry,
 • wiek – w miarę starzenia się skóry, jej zdolność do wytworzenia odpowiedniej ilości lipidów maleje,
 • zażywanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy czy retinoidy,
 • ciągłe przebywanie w mocno ogrzewanych lub intensywnie klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • zmiany klimatyczne – zwłaszcza niesprzyjający, suchy i gorący klimat,
 • duże wahania temperatury otoczenia,
 • narażenie skóry na działanie drażniących lub alergizujących substancji, na przykład w miejscu pracy,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry – używanie produktów zawierających silne detergenty oraz odtłuszczające mydła, które prowadzą do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej. Rezultatem jest skóra sucha po kąpieli,
 • zbyt długotrwałe kąpiele w wodzie (szczególnie w bardzo ciepłej) oraz częsty kontakt z wodą zawierającą chlor,
 • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne – zakłóca właściwą pracę ochronnej bariery skóry,
 • niedobory witamin w diecie, zwłaszcza witaminy A, oraz niedostateczna ilość zdrowych kwasów tłuszczowych,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • życie w stresie – silne napięcie może uszkodzić barierę hydrolipidową. Ponadto hormon stresu, kortyzol, przyspiesza utratę kolagenu i kwasu hialuronowego, co prowadzi do utraty nawilżenia i elastyczności skóry.

Nie jest to jednak lista zamknięta. Powodem pojawienia się suchej skóry mogą być także choroby. Będą to np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, a także cukrzyca, niewydolność nerek, czy niedoczynność tarczycy.

Jak walczyć z suchą skórą

Jak skutecznie walczyć z suchą skórą?

Ponieważ częstym powodem pojawiania się suchej skóry jest stosowanie różnego rodzaju detergentów czy też substancji chemicznych, zaleca się osobom zmagającym się z tą dolegliwością przestawienie na kosmetyki naturalne. Ale argument odnoszący się do stosowania chemicznych środków nie jest jedynym, który powinien skłonić nas do postawienia na naturalne kosmetyki do ciała.

Maść nawilżająca do bardzo suchej skóry w postaci HUDSALVA VITAMIN E będzie świetnym wyborem. Jej działanie jest silnie regenerujące i natłuszczające. Jest to kosmetyk sprawdzony i świetnie sprawdza się do codziennej pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej. Jego dużą zaletą jest to, że efektywnie nawilży dłonie, stopy oraz usta. Warto też zwrócić uwagę na to, że mimo dużej zawartości gliceryny, a także składników fazy tłuszczowej maść nie tylko niweluje przesuszenie już po pierwszym użyciu, ale także szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Zatem maść będzie służyć jako naturalny krem do rąk, maść do stóp czy kosmetyk nawilżający usta.

Jako producent kosmetyków naturalnych szukając rozwiązań, które przyniosą ukojenie dla suchej skóry skłaniamy się ku wykorzystywaniu składników naturalnych. Na maść do rąk HUDSALVA składa się starannie wybrana formuła aktywnych komponentów. Kosmetyk ma działać jak kompres, dzięki któremu uda się pozbyć efektu przesuszonej skóry i sprawi, że będzie ona mniej wrażliwa. Jest to tym bardziej istotne, że wrażliwość może prowadzić do pękania naskórka, a temu zjawisku towarzyszy stosunkowo często swędzenie, ból czy pieczenie. By zwiększyć skuteczność tej maści, wzbogacona została ona o etylowe estry pochodzące z masła shea, działające w ten sposób co emolienty, wygładzające naskórek i odpowiednio go zmiękczające chroniąc skórę przed niepożądaną utratą wody.