





Czyste masło shea to jeden z najcenniejszych olejów roślinnych. Ze względu na wysoką zawartość związków aktywnych wykazuje właściwości korzystnie wpływające na skórę twarzy, ciała, a nawet włosów. Z tego powodu masło shea jest częstym składnikiem kosmetyków o działaniu m.in. natłuszczającym, nawilżającym, odżywczym i regenerującym. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym składniku!
Masło karité, masło galam czy też masło shea to nazwy stosowane do określenia jednego, naturalnego surowca – oleju roślinnego, pozyskiwanego z owoców drzewa Masłosz Parka, inaczej drzewa masłowego.
Drzewo parka rośnie dziko na sawannach w Środkowej i Zachodniej Afryce. W tamtejszych regionach masłosz jest uznawany za święte drzewo, czym zasłużył sobie swoją długowiecznością - roślina może żyć nawet 300 lat i zwykle dorasta do 15-25 metrów, po około 20-30 latach drzewo po raz pierwszy owocuje.
Owoce masłosza mają eliptyczny kształt i żółto-zieloną barwę, a w ich wnętrzu znajdują się brunatno-czerwone nasiona o długości ok. 2,5 cm. Po kwitnieniu w porze suchej i pięciu miesiącach dojrzewania, w porze deszczowej przychodzi czas na zbiory, do których uprawnione są tylko kobiety.
To właśnie z nasion masłosza pozyskiwane jest masło shea. Zbiory z jednego drzewa, czyli ok. 15-20 kg owoców, wystarczają, aby otrzymać zaledwie kilogram oleju. W takiej postaci, tłoczone na zimno nierafinowane masło shea posiada najwięcej składników aktywnych, jednak proces rafinowania zwiększa jego trwałość. Rafinowanie jest procesem oczyszczania konkretnej substancji w celu nadania jej pożądanych właściwości, np. poprawy zapachu lub trwałości (jak w przypadku masła). Masło shea wykorzystuje się do produkcji olejków, kremów, mydeł.
Nieprzetworzone masło shea ma konsystencję pasty, która mięknie przy temperaturze ciała. Olej ma białawy kolor, praktycznie nie ma zapachu, ale można wyczuć lekką, orzechową woń. Z kolei jego smak jest minimalnie wyczuwalny, naturalny.
Nie bez powodu masło shea jest jednym z najczęściej stosowanych surowców roślinnych. Zawiera całą gamę związków, które korzystnie oddziałują na skórę i włosy. Wśród nich zdecydowaną większość (nawet 85-90%) stanowią organiczne związki chemiczne, głównie reszty wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z przewagą oleinowego i stearynowego.
Za większość właściwości masła shea odpowiada witamina F, która w rzeczywistości nie jest pojedynczym związkiem, a grupą składającą się z kwasu alfa-linolenowego i linolowego. W maśle shea zawarte są także liczne fitosterole oraz witaminy A i E.
Masło shea jest surowcem o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wszystko dlatego, że jego składniki wykazują wielopoziomowy wpływ na skórę. Dzięki zawartości witaminy F masło m.in.:
Z kolei dzięki sterolom roślinnym masło shea ma właściwości:
Dla zachowania zdrowej oraz młodej skóry niezbędne są także zawarte w maśle shea witaminy A i E, które jako silne antyoksydanty chronią przed wolnymi rodnikami. Biorą także udział w licznych procesach. Ich stosowanie na skórę daje efekty, takie jak:
Ze względu na intensywne właściwości natłuszczające, nawilżające i regeneracyjne, masło shea sprawdza się doskonale do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej oraz mieszanej. Tworzy na jej powierzchni delikatny filtr ochronny, który ułatwia odbudowę uszkodzonego płaszcza lipidowego i zabezpiecza przed kolejnymi podrażnieniami. Masło shea działa na naskórek zmiękczająco, pozostawiając skórę idealnie gładką.
Jednocześnie to składnik dobrze wchłaniany, który nie obciąża skóry. Masło shea wykazuje komedogenność na poziomie 0-2 w pięciostopniowej skali (nie zatyka porów lub może je zatykać w umiarkowanie niskim stopniu). Zwykle może więc być stosowany także do cery tłustej. Im więcej tego oleju zawiera dany kosmetyk, tym intensywniejsze właściwości natłuszczające wykazuje. Z kolei preparaty z niższą zawartością oleju są przeznaczone do cery tłustej i mieszanej, przy której występuje zwiększone ryzyko zapychania porów.
Olej shea działa kojąco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego to częsty składnik preparatów do cery problematycznej, skłonnej do tworzenia się wykwitów. Dzięki właściwościom redukującym widoczność zmarszczek oraz blokującym działanie wolnych rodników, masło shea jest pożądanym składnikiem w kosmetykach anti-age oraz tych przeznaczonych do cery dojrzałej, a także przy pielęgnacji włosów.
Natłuszczające i kojące właściwości masła shea sprawiają, że jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych do pielęgnacji skóry wrażliwej, w tym atopowej. Wspomaga gojenie się ran, redukuje szorstkość skóry i łagodzi jej zaczerwienienie.
Olej shea może stanowić główny składnik, jak i substancję pomocniczą kosmetyków do twarzy czy ciała. Po kremy i maści z masłem shea warto sięgać do pielęgnacji skóry bardzo suchej. Można aplikować je na łokcie, kolana oraz wierzchnią warstwę dłoni, jak również bardziej rozległe obszary ciała. Przykładem intensywnie nawilżającego i regenerującego produktu z wysoka zawartością masła shea, jest maść SWEDERM® HUDSALVA VIT E przeznaczona do pielęgnacji suchych partii ciała, a także booster do twarzy SWEDERM® FACE BOOSTER zawierający w składzie również inne naturalne olejki i ekstrakty roślinne.
Naturalne masło shea znajdziesz niemal we wszystkich rodzajach kosmetyków przeznaczonych do twarzy. Szukaj go w kremach i maskach przeciwzmarszczkowych, rozświetlających, przeciwtrądzikowych czy odżywczych oraz rewitalizujących. Przykładem kosmetyku zawierającego w składzie masło shea jest krem do twarzy SWEDERM® FACE CREAM TYPU ANTI-AGING. To produkt wskazany dla osób po 25 r.ż., w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Jednocześnie wykazuje właściwości intensywnie nawilżające, regeneracyjne i ochronne.
Dobroczynne właściwości oleju karite docenią nie tylko posiadaczki cery suchej i atopowej. Olej jest częstym składnikiem kremów stosowanych w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz przeznaczonych do cery dojrzałej. Masło shea działa na skórę twarzy zmiękczająco, ujędrniająco i wygładzająco.
Olej spłyca też drobne zmarszczki i spowalnia tworzenie się kolejnych, m.in. dzięki ochronie antyoksydacyjnej oraz przeciwsłonecznej. Zapewnia skórze gęstość poprzez stymulację produkcji nowych komórek włókien kolagenowych i elastyny. Odpowiada też za intensywne nawilżenie, co jest podstawą profilaktyki anti-age. Masło shea znajdziesz np. w kremie do twarzy do codziennego stosowania z ochroną SPF15 SWEDERM® BB CREAM. Kremy z formułą SPF pozwalają na stworzenie skutecznej bariery przeciwsłonecznej. Należy pamiętać, że działanie promieni słonecznych ma negatywny wpływ na skórę — powoduje m.in. szybsze powstawanie zmarszczek oraz spowalnia produkcję kolagenu.
Z kolei właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne pozwalają na stosowanie masła shea do cery problematycznej, a także trądzikowej. Olej koi podrażnienia, przyspiesza gojenie i redukuje tworzenie się kolejnych wykwitów.
Najbardziej cenione są właściwości nawilżające i natłuszczające masła shea, dlatego często wchodzi ono w skład kremów, maści i balsamów do skóry suchej. Jednym z takich kosmetyków jest maść SWEDERM® HUDSALVA SENSITIVE do skóry suchej, odwodnionej i atopowej. Produkt ten możesz stosować na skórę dłoni, stóp, kolan lub łokci, a także aplikować na wysuszone usta.
Co więcej, masło shea działa również antycellulitowo i wygładzająco na rozstępy. Jest więc doskonałym surowcem do pielęgnowania ciała wymagającego ujędrnienia. Zastosuj np. SWEDERM® BLISS HAND and BODY CREAM, który poprawi kondycję skóry i zwiększy jej nawilżenie.
Partią ciała najbardziej narażoną na przesuszenie są usta. Również do ich pielęgnacji warto stosować masło shea, które wygładza, nawilża wargi i kąciki ust. Masło shea sprawdza się również przy wargach spierzchniętych oraz popękanych. Wypróbuj np. odżywczą pomadkę ochronną SWEDERM® LIP CARE.
Masło karite znajdziesz też w szamponach i odżywkach przeznaczonych do suchych, zniszczonych oraz łamliwych włosów. Jako czysty surowiec możesz stosować masło shea na włosy do olejowania. Zabieg zamyka łuski łodygi włosów, dlatego jest polecany zwłaszcza do odbudowy włosów wysokoporowatych. Olej pozostawia włosy gładkie, redukuje też nadmierne puszenie i elektryzowanie włosów.
Oleje roślinne są cennymi surowcami kosmetycznymi, jednak nie wszystkie mogą być stosowane przez osoby ze skłonnością do zapychania ujść gruczołów łojowych (porów). Aby łatwiej określić specyfikę danych składników kosmetycznych, ustala się tzw. rating komedogeniczny czy też komedogenność. To nic innego, jak prawdopodobieństwo zapychania porów przez dany surowiec.
Komedogenność ustala się w sześciostopniowej skali. Warto jednak pamiętać, że skłonność do blokowania gruczołów łojowych dotyczy danego składnika w stuprocentowo czystej postaci. Natomiast w kosmetykach masło shea zwykle występuje jako jeden z wielu surowców, przez co jego komedogenność oczywiście spada.
Dobrą wiadomością jest również fakt, że masło shea ma komedogenność określoną na dolnej części skali, na poziomie 0–2, co oznacza, że jego skłonność do zapychania gruczołów łojowych jest znikoma lub bardzo niska. Olej w większości przypadków, nawet stosowany w czystej postaci, nie zatyka porów lub może je zatykać w umiarkowanie niskim stopniu. Niewielka komedogenność masła shea ma związek z wysokim stężeniem kwasów: linolowego i α-linolenowego – oleje z ich zawartością są najmniej komedogenne.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że skłonność do zapychania porów jest bardzo indywidualna. Nie każda skóra reaguje tak samo na dany składnik lub kosmetyk, dlatego, mając cerę tłustą, warto uważnie obserwować tolerancję skóry.