Spragnione słońca cieszymy się pierwszymi ciepłymi dniami. Do słońca wystawiamy twarz, odsłaniamy ciało, aby mogło zostać muśnięte jego promieniami. Niestety nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może się źle skończyć dla naszej skóry. Pojawiające się na niej zaczerwienienie, pieczenie, plamy i bąble to typowe objawy oparzenia słonecznego. Zobacz, jak je złagodzić, a przede wszystkim jak zapobiegać poparzeniom przez słońce.

CZYM JEST POPARZENIE SŁONECZNE?

Oparzenie słoneczne to reakcja skóry na nadmierną ekspozycję na słońce. Pojawi się ono również, jeśli ciało nie będzie odpowiednio chronione przed promieniowaniem UV np. przez krem z wysokim filtrem SPF. Do wystąpienia poparzenia przyczyniają się przede wszystkim promienie UVB, czyli te o średniej długości fal i bardzo silnych właściwościach rumieniotwórczych. Wspomaga ono również syntezę białka skóry. Mniej rumieniotwórcze jest promieniowanie UVA, ale ono również może wywoływać oparzenia posłoneczne, dlatego nie możesz go ignorować.

JAK DOCHODZI DO OPARZENIA SŁONECZNEGO?

Podczas przebywania na zewnątrz w słoneczne dni (nie tylko latem, ale i zimą) jesteśmy narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego, widzialnego oraz podczerwonego. Jak wskazują badania naukowe aż 85% promieniowania UVB zatrzymuje się na ludzkim naskórku, tylko niewielki jego odsetek trafia do skóry właściwej.. Stymuluje ono aktywność melaniny – pigmentu skóry odpowiedzialnego za tworzenie opalenizny, a także oparzeń słonecznych czy przedwczesnego starzenia się skóry. Jeśli skóra jest właściwie chroniona, to po ok. 72 godzinach na ciele pojawia się delikatna opalenizna. Problem pojawia się, kiedy nie ma tej ochrony. Na skutek długiej ekspozycji na promienie UVB dochodzi do pojawienia się rumienia, czyli oparzenia. Może one przybierać różne stopnie. Oparzenia najwyższego stopnia są niezwykle niebezpieczne i mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

U KOGO WYSTĘPUJĄ OPARZENIA SŁONECZNE?

Oparzenie słoneczne może pojawić się u każdej osoby. Najczęściej występuje  na nosie, brodzie i czole, ramionach, dekolcie, brzuchu, oraz udach. W  częściach ciała zazwyczaj zakrytych skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Rzadko eksponowana  na słońce, przez co nie jest przyzwyczajona do działania jego promieni.

Najbardziej narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych są  osoby o jasnej lub bardzo jasnej karnacji. Skóra w takim odcieniu praktycznie w ogóle nie toleruje słońca. Objawy poparzenia wystąpić mogą już po kilku minutach ekspozycji na promieniowanie. Jeśli masz jasną karnację, musisz więc szczególnie się chronić. Nie tylko powinnaś stosować krem z wysokim filtrem na twarz, ale i smarować całe ciało balsamem do opalania. Profilaktycznie, aby chronić jasną skórę,  powinniśmy to robić, również przebywając w cieniu, a wychodząc na słońce, powinniśmy zakładać ubrania z długim rękawem lub te uszyte ze specjalnego materiału anty-UV. Oparzenie słoneczne rzadziej występuje u osób ze skórą ciemną, w odcieniu oliwkowym. Dobrze radzi sobie ona z ekspozycją na promieniowanie UV, co oczywiście nie oznacza, że nie musi być chroniona. W tym przypadku można stosować kosmetyki z mniejszym faktorem. Żaden fototyp skóry nie chroni przed oparzeniem, wpływa jedynie na jego intensywność.

PO CZYM POZNAĆ OPARZENIE SŁONECZNE?

Oparzenie wywołane przez słońce można dość łatwo rozpoznać. Najczęściej mamy do czynienia z I lub II stopniem. Oparzenia słoneczne I stopnia to te, które dotykają tylko naskórka, czyli cienkiej, zewnętrznej warstwy skóry. Rozpoznać można je po obrzęku, rumieniu, zaczerwienieniu skóry. Wystąpić może też pieczenie, delikatny ból, nadwrażliwość na dotyk, rzadziej obrzęk. W przypadku oparzeń słonecznych II stopnia oprócz wyżej wymienionych objawów pojawią się także bąble, obfity wysięk surowiczy, omdlenia, gorączka, wymioty, złe samopoczucie. Wynika to z tego, że II stopień oparzeń dotyka naskórka oraz skóry właściwej.

ILE TRWA OPARZENIE SŁONECZNE?

Oparzenie słoneczne pojawia się zazwyczaj po 2-4 godzinach po opalaniu. To, dlatego będąc na plaży, nie widzisz, jak słońce spiekło skórę, a także nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Te najbardziej odczuwalne pojawią się dopiero po ok. 14 godzinach To, ile będą trwały, zależy od stopnia oparzenia. W przypadku tego pierwszego objawy powinny minąć po kilku dniach, natomiast gojenie się oparzeń drugiego stopnia może potrwać nawet kilka tygodni.

OPARZENIA SŁONECZNE: CZYM SMAROWAĆ?

Jednym z niezawodnych sposobów na eliminacje dokuczliwych objawów oparzenia słonecznego jest pielęgnacja kosmetykami po opalaniu. Będą one przynosić ulgę, otulać skórę, łagodzić. Warto zainwestować w preparaty dobrej jakości, które pełne są cennych składników aktywnych i pozbawione substancji dodatkowo podrażniających skórę. W pielęgnacji opalonej skóry dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju kremy i balsamy do ciała np. Hudlotion zawierający składniki aktywne odpowiedzialne za łagodzenie podrażnień i nawilżenie, a przy tym hipoalergiczne – witamina E, allantiona. Posmarowanie poparzonej skóry od razu przynosi ukojenie i ulgę, a także zmniejsza pieczenie i ból.  Na poparzoną słońcem twarz nałóż natomiast Face cream lub ELIXIR z miąższem z aloesu. Ten składnik aktywny w widoczny sposób przyspiesza gojenie się skóry i przywraca jej naturalny odczyn pH. Dzięki zawartości w miąższu lupeolu naskórek szybciej się regeneruje, natomiast wielocukry ułatwiają gojenie się, ściągnięcie naskórka oraz zmniejszają zaczerwienienie skóry. Po kosmetyki z aloesem sięgnąć możesz również, kiedy poparzeniu uległy dłonie. Wyraźną ulgę poczujesz aplikując na nie Hand Cream Jasmin.

DOMOWE SPOSOBY NA OPARZENIA SŁONECZNE?

Działanie kosmetyków dobrze jest połączyć z domowymi sposobami. One również przyniosą ulgę i przyspieszą gojenie się skóry. Zaraz po ekspozycji słonecznej  warto wziąć chłodny prysznic. Zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry, a przez to działa przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, że kąpiel nie może być lodowata – kontakt bardzo zimnej wody z gorącą skórą może doprowadzić do szoku termicznego. Najlepiej więc postaw na letnią wodę, której temperaturę będziesz stopniowo obniżać. Łagodzący oparzenia słoneczne prysznic powinien trwać do 15 minut. Po nim koniecznie posmaruj ciało balsamem. Jeśli nie masz go pod ręką, to w łagodzeniu objawów świetnie sprawdzi się miód. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przyspiesza gojenie się ran. Podobne właściwości ma kefir, maślanka oraz zsiadłe mleko. Zawarte w nich białko oraz witaminy A, D i E regenerują zniszczony słońcem naskórek i łagodzą pieczenie. Łagodzące oparzenia białko zawierają też jaja. Poparzoną skórę wystarczy nasmarować surowym, schłodzonym białkiem z jaja kurzego, a ból i pieczenie szybko minie. Okład najlepiej trzymać na skórze przez ok. 15 minut. Kompres przygotujesz też z puree ziemniaczanego, ogórka, kurkumy, olejku z mięty pieprzowej.

OPARZENIA SŁONECZNE U DZIECI

Oparzenia słoneczne często pojawiają się u małych dzieci. Wynika to z tego, że ich skóra jest niezwykle wrażliwa i delikatna. W przypadku dzieci poparzenie daje takie same objawy jak u dorosłych, czyli zaczerwienienie skóry, ból, pęcherze, a w cięższych przypadkach gorączkę, dreszcze osłabienie, omdlenie. W późniejszych dniach pojawia się suchość skóry, swędzenie, łuszczenie się naskórka. Aby ulżyć najmłodszym w bólu, najlepiej sięgaj po kosmetyki z naturalnymi składnikami. Organiczne nie będą niosły niebezpieczeństwa, ani też dodatkowo nie podrażnią delikatnej skóry. W przypadku dużych przesuszeń naskórek dziecka możesz posmarować Hudsalva Vit E, silnie regenerującą i natłuszczającą maść, która poradzi sobie nawet ze skórą silnie odwodnioną. Przy łagodniejszych oparzeniach standardowo korzystaj z kremów i balsamów nawilżających. Jeśli w twojej kosmetyczce znajdują się organiczne kosmetyki takie jak Hudlotion możesz je aplikować również na dziecięcą skórę.

JAK ZAPOBIEGAĆ OPARZENIOM SŁONECZNYM?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Właściwie dbając o skórę, bardzo łatwo unikniesz Przede wszystkim należy używać kosmetyków z filtrami SPF. Zabezpieczą one skórę twarzy i ciała  przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.  Jeśli masz jasną karnację sięgaj po blokady SPF 30 lub wyższe. Przy ciemniejszej cerze możesz sięgnąć po BB Cream, który oferuje SFF 15. Kosmetykami z filtrami należy smarować się o każdej porze roku (również zimą), a szczególnie w gorące dni między 10.00 a 16.00. W tych godzinach najlepiej też szukaj cienia i unikaj ekspozycji na słońce. Chroń oczy przez noszenie okularów przeciwsłonecznych, włosy nosząc kapelusz, smaruj usta balsamem Lip Care oraz zakładaj  przewiewną  odzież okrywającej całe ciało.