Za opuchliznę na twarzy, zwłaszcza pod oczami, najczęściej odpowiada niezdrowy styl życia, m.in. dieta z wysoką zawartością soli, przewlekły stres i brak snu, a nawet niewłaściwa pielęgnacja skóry. Jednak obrzęk może być też objawem zaburzeń hormonalnych, alergii, czy niektórych schorzeń. Wyjaśniamy, co może odpowiadać za opuchnięcie twarzy i jak radzić sobie z problemem.  

Jak dochodzi do powstawania obrzęków? 

Bezpośrednie przyczyny opuchlizny to płyny surowicze wyciekające z naczyń włosowatych (kapilar), krwionośnych lub chłonnych. Prawidłowo drobne naczynia przepuszczają płyn z tkanek do naczyń i odwrotnie. Dzięki temu odbywa się transport substancji odżywczych i oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Gdy płyny w nadmiarze gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, dochodzi do obrzęku tkanek. Za to z kolei mogą odpowiadać zaburzenia, takie jak np.:

 • zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń, np. w wyniku napływu mediatorów przeciwzapalnych w przebiegu reakcji alergicznej lub zapalnej;
 • wzrost ciśnienia w części naczynia krwionośnego, co hamuje prawidłowy przepływ i skutkuje wyciekiem płynu;
 • spowolnienie przepływu i jednoczesny wzrost ciśnienia w naczyniu, np. przy niewydolności żylnej;
 • zaburzenia składu płynu, co skutkuje spadkiem ciśnienia osmotycznego - dotyczy np. stanów niedożywienia i odwodnienia, a także niektórych chorób. 

Opuchnięta twarz może mieć podłoże zapalne lub niezapalne. W zależności od przyczyny i rodzaju zaburzeń w kapilarach opuchlizna może dotyczyć twarzy i szyi czy jednocześnie innych części ciała. Najczęściej jednak obrzęk pojawia się w okolicy oczu (worki pod oczami, obrzęk powiek), policzków i żuchwy. Zwykle zmiany mają charakter obustronny, ale mogą też występować niesymetrycznie. 

Nieodpowiedni styl życia a opuchnięta twarz  

Zdarza Ci się, że po nieprzespanej nocy pojawiają się cienie pod oczami, a policzki są obrzmiałe? Jeśli sińce i tzw. worki pod oczami pojawiają się sporadycznie, najprawdopodobniej świadczą o przemęczeniu. Niedostateczna ilość snu poprzedzona ciężkim, intensywnym dniem, a zwłaszcza wieczornym nadużywaniem alkoholu, to najczęstsze przyczyny opuchniętej twarzy rano.

Jeśli częściej zauważasz opuchniętą twarz po nocy, przeanalizuj również swoją dietę. Zastoje wody w organizmie mogą być spowodowane zwłaszcza spożywaniem dużej ilości produktów przetworzonych i słonych, ale także zbyt małą ilością wypijanej wody. Wbrew pozorom im więcej pijesz, tym mniej płynów gromadzi się w tkankach. Płyny mogą zatrzymywać się również w organizmie osób mało aktywnych fizycznie.

Opuchnięta twarz a zmiany hormonalne

Wiele kobiet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką nieco przybiera na wadze. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, a dokładniej naturalny wzrost estrogenów w każdym kolejnym dniu cyklu, a także progesteronu tuż po owulacji. Hormony te przyczyniają się do zatrzymania wody w organizmie. Poza uczuciem obrzmienia całego ciała oraz opuchnięcia nóg i dłoni, zmianie może ulegać również wygląd twarzy. Puchnięcie twarzy przed menstruacją zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale wiele kobiet odczuwa w związku z tym spory dyskomfort.  

Schorzenia, które mogą odpowiadać za obrzęki twarzy

Hormonalne przyczyny opuchniętej twarzy mogą mieć również etiologię chorobową. Do schorzeń, które zaburzają gospodarkę hormonalną, zalicza się np. choroby tarczycy. W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do gromadzenia się substancji wiążących wodę w tkance podskórnej. Zwykle w takich przypadkach występuje obrzęk twarzy i szyi, zwłaszcza jej wewnętrznych części, np. strun głosowych, czemu może towarzyszyć ochrypnięty głos. Spuchnięta twarz wygląda na smutną, zmianie ulegają jej rysy, a mimika staje się osłabiona. Obrzęk często dotyczy też powiek, w takim stopniu, że utrudnia widzenie.

Jako inne schorzenia, które mogą odpowiadać za tę dolegliwość, wymienia się również choroby nerek, wątroby, zatok i zębów. Opuchnięta twarz może pojawić się również w sytuacji, w której organizm bardzo ostro zareaguje na kontakt z jakimś alergenem. Opuchlizna wówczas szybko się rozwija (zwykle w ciągu kilku minut do maksymalnie kilku godzin). Towarzyszący je obrzęk naczynioruchowy (tzw. obrzęk Quinckego) objawia się w obrębie twarzy i oczu, ust, a także kończyn, układu oddechowego i pokarmowego. Obrzęk zwykle jest niesymetryczny, może dotyczyć twarzy z jednej strony. Tak ostra reakcja alergiczna jest zagrożeniem dla życia i wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Opuchnięta twarz - inne możliwe przyczyny powstawania opuchlizny

Przyczyną obrzęku mogą być również przyjmowane leki. Niektóre środki farmakologiczne powodują zatrzymanie w organizmie wody i soli, inne mogą też zwiększać przepuszczalność naczyń krwionośnych. Do środków takich należą głównie: 

 • hormony, np. kortykosteroidy;
 • część substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
 • blokery kanału wapniowego, stosowane przy nadciśnieniu.

Krążenie krwi i limfy może zaburzać również ucisk na naczynia żylne, np. przez zmianę rozrostową. Rzadziej za występowanie obrzęku odpowiada zapalenie tkanki łącznej twarzy powodowane przez drobnoustroje wnikające przez uszkodzoną skórę.

Odpowiednia pielęgnacja może zredukować opuchliznę twarzy

Opuchnięta twarz może pojawiać się częściej u osób starszych, ponieważ skłonność do powstawania obrzęków w tej części ciała wzrasta wraz z wiekiem. Wpływają na to zmiany struktury tkanek towarzyszące procesom starzenia. W młodości włókna kolagenowe są mocne, napięte i liczne. Gdy dochodzi do ich osłabienia, poszerzają się przestrzenie międzykomórkowe, w których gromadzą się płyny.

Aby na dłużej zachować zwartą, jędrną skórę, warto praktykować profilaktykę anti-age. Odpowiednie kosmetyki przeciwzmarszczkowe stymulują produkcję nowych komórek kolagenu i elastyny. Często zawierają też antyoksydanty, które chronią skórę przed wpływem wolnych rodników, spowalniając starzenie. Jednym z najsilniejszych składników o działaniu przeciwstarzeniowym jest witamina C, którą znajdziesz w kosmetykach Swederm. Przykładem jest krem SWEDERM® ULTRA CREAM VIT C przeznaczony dla każdego typu skóry. Działa odmładzająco, odżywczo i nawilżająco, a także wpływa na zmniejszenie przebarwień i wyrównanie kolorytu. 

Zadbaj też o prawidłowe oczyszczanie skóry. Resztki kosmetyków, zwłaszcza kolorowych, pozostawione na twarzy na noc obciążają skórę. W konsekwencji po przebudzeniu cera wygląda na zmęczoną, staje się podatna na podrażnienia i wysuszona, a często także obrzmiała. 

Czy warto wybrać się na masaż limfatyczny?

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twojego problemu jest obrzęk limfatyczny, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Niestety nie jest to tylko problem estetyczny i w zaawansowanej fazie może prowadzić do wielu powikłań. Po wykluczeniu poważnych przyczyn możesz poprosić o pomoc specjalistę medycyny estetycznej lub fizjoterapeutę. Obecnie powszechnie dostępne są różne formy masażu twarzy i ciała, które pozwalają nie tylko pozbyć się opuchlizny, ale też zadbać o poprawę kondycji skóry.

Zastój limfy w tkankach podskórnych redukuje się poprzez tzw. drenaż limfatyczny.  Dzięki odpowiedniej technice masażu można jednocześnie ujędrnić skórę, poprawić jej odżywienie i odprowadzanie toksyn, a także wygładzić drobne zmarszczki. Sprawi to więc, że opuchnięta twarz nie będzie już tak częstym problemem. Niektóre urządzenia do takiego masażu bezinwazyjnie docierają do głębszych warstw skóry i tkanki podskórnej, wspomagając także spalanie komórek tłuszczowych. 

Proste, domowe sposoby na opuchliznę

Doraźnie można zmniejszyć obrzęk, stosując domowe sposoby na opuchniętą twarz. Pamiętaj jednak, że nie pozwalają one na stałe pozbyć się problemu, a jedynie łagodzą objawy. Jeśli opuchnięta twarz pojawia się u Ciebie często, przede wszystkim zadbaj o zdrowy tryb życia, a w razie potrzeby udaj się do lekarza.

Żeby zmniejszyć opuchliznę, możesz zastosować:

 • zimny kompres, np. z kostkami lodu;
 • plasterki ogórków lub ziemniaków nakładane na powieki lub przygotowane w formie maseczki;
 • zioła do picia o działaniu moczopędnym, np. pokrzywę;
 • rollery chłodzące;
 • zwiększenie ilości wypijanej wody.