Peeling, czyli złuszczanie naskórka, jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery. Jego zadaniem jest gruntowne oczyszczenie i odświeżenie skóry oraz ułatwienie wchłaniania składników aktywnych, znajdujących się w kremach, serach i balsamach. Zazwyczaj w codziennej pielęgnacji sięgamy po peelingi cukrowe lub solne. Te jednak mogą być zbyt intensywne dla skóry delikatnej, wrażliwej czy skłonnej do podrażnień. Czym można je zastąpić? Idealnym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Zobacz, czym jest ten kosmetyk i jak go używać.

Czym jest peeling enzymatyczny?

Tradycyjne peelingi mechaniczne zawierają drobinki, które podczas aplikacji i wykonywania kolistych ruchów usuwają z powierzchni skóry warstwę martwych komórek, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Z kolei te enzymatyczne są preparatami przeznaczonym do usuwania martwego naskórka bez jego mechanicznego pocierania. Działają one poprzez zmiękczenie i rozpuszczenie grubej warstwy.

Stosuje się je do twarzy, ciała oraz skóry głowy. Mimo, że kosmetyk nazywany jest tak samo jak peelingi ziarniste, to musisz wiedzieć, że różni je praktycznie wszystko – począwszy od konsystencji, przez sposób aplikacji, aż do efektów, jakie przynosi. Peelingi te łączy tylko jedno – mają za zadanie złuszczyć martwy i zrogowaciały naskórek oraz oczyścić skórę.

Na czym polega działanie peelingu enzymatycznego do twarzy?

Peeling enzymatyczny działa powierzchniowo. Proces złuszczania zachodzi dzięki zawartym w kosmetyku enzymom roślinnym i/lub ziołowym. Składniki te delikatnie usuwają martwy naskórek, poprzez zmniejszenie spoistości komórek warstwy rogowej. Substancje zawarte w peelingu enzymatycznym wykazują też zdolność do rozpuszczania białek, z których w dużej mierze składają się martwe komórki naskórka. Dodatkowe efekty to stymulacja komórek skóry do regeneracji, ujednolicenie kolorytu, jej wygładzenie i odświeżenie. Działanie, jakie uzyskasz przy regularnym stosowaniu takiego peelingu to również rozjaśnienie skóry i redukcja przebarwień. 

Co powinien zawierać naturalny peeling enzymatyczny?

Najlepszy peeling enzymatyczny to ten, w którego składzie znajdziesz ekstrakty roślinne, m.in.:

  • papainę - działa proteolitycznie, czyli prowadzi do rozkładu białej, jest pozyskiwana z soku owoców papai;
  • bromelainę - jest to ekstrakt bogaty w enzymy proteolityczne, pozyskiwany z ananasa;
  • ficynę - jest enzymem roślinnym pozyskiwanym z figowców;
  • aktynidynę - otrzymywana z owoców kiwi;
  • arbutynę - otrzymuje się ją z mącznicy lekarskiej, działa na skórę m.in. rozjaśniająco;
  • keratolinę - enzym pochodzenia syntetycznego o keratolitycznych i stymulujących do regeneracji.

Oprócz tych składników pożądane są też inne ekstrakty roślinne, a także związki o działaniu przeciwutleniającym, witaminy, olejki, czy substancje nawilżające i łagodzące oraz te o innych, pomocnych właściwościach. Dobrze, jeśli peeling zawiera substancje pielęgnujące suchą skórę, np.:

  • d-panthenol - nawilża i regeneruje skórę, przyspiesza gojenie, redukuje zaczerwienienie;
  • aloes - działa m.in. przeciwzapalnie, antybakteryjnie i regenerująco;
  • alantoina - zmiękcza naskórek i wspomaga jego regenerację;
  • glukonolakton - redukuje przebarwienia i zmarszczki, poprawia jędrność skóry.

W kosmetykach tego rodzaju często można spotkać także delikatne kwasy, np. mlekowy o właściwościach złuszczających, nawilżających, przeciwstarzeniowych i antyseptycznych. Taki skład zapewnia wielokierunkowe działanie peelingu, który będzie nie tylko redukował martwy naskórek, lecz także zmiękczał, odżywiał, nawilżał i łagodził podrażnienia skóry. Najczęściej dodaje się do nich również środki konserwujące, które hamują namnażanie się drobnoustrojów, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo ich stosowania na skórę. Wśród nich są związki takie jak np. phenoxyethanol (fenoksyetanol).

Kto powinien stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny zalecany jest do każdego rodzaju cery bez względu na wiek. Szczególnie rekomendowany jest cerze płytko unaczynionej i wrażliwej. Jeśli Twoja cera jest delikatna, skłonna do podrażnień lub pokryta drobnymi niedoskonałościami czy nieaktywnym trądzikiem, powinnaś go wdrożyć do swojej regularnej, domowej pielęgnacji. Najlepszym wyborem będzie MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER. Dzięki zawartości papainy i kwasu poliglutaminowego, to niezwykle skuteczny preparat złuszczający. Dodatek alantoiny i glukonolaktonu wspiera nawilżenie skóry oraz łagodzi jej podrażnienia. Formuła pudru czyni produkt niezwykle wydajnym.

Peeling taki może być również stosowany do skóry głowy. Jego systematyczne stosowanie na tym obszarze pobudza mikrokrążenie, usuwa martwy naskórek oraz reguluje wydzielanie sebum, co w rezultacie zwiększa efektywność substancji aktywnych znajdujących się w szamponach i odżywkach oraz odbija włosy u nasady. Peeling taki sprawdzi się, jeśli masz wrażliwą skórę głowy, która nie toleruje tarcia. Kosmetyk należy jedynie rozprowadzić na skórze i pozostawić na kilka minut, po czym spłukać letnią wodą. Po zabiegu dokładnie umyj włosy, a następnie nałóż lekką odżywkę bez spłukiwania, np. LEAVE-IN CONDITIONER.

Pamiętaj też, że kosmetyków złuszczających nie należy nakładać przy uszkodzonym naskórku, infekcjach wirusowych i bakteryjnych skóry czy jakichkolwiek wykwitach skórnych niewiadomego pochodzenia.

Dlaczego można stosować taki peeling do cery naczynkowej i cery trądzikowej?

Naturalny peeling enzymatyczny może być stosowany do każdego rodzaju skóry. To forma złuszczania odpowiednia zarówno dla osób z cerą tłustą jak i suchą. Należy do jednej z najdelikatniejszych wersji złuszczania, dzięki czemu sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej i naczynkowej. Zwykle tego rodzaju preparaty można często stosować także w przypadku cery problematycznej, trądzikowej.

Poprzez usunięcie zrogowaciałego naskórka peelingi takie wspomagają zachowanie odpowiedniego napięcia skóry, ułatwiają też jej nawilżenie i odżywienie. Kosmetyki takie zwykle zwykle zawierają składniki naturalnego pochodzenia i zmiękczają skórę, a tym samym ułatwiają wnikanie substancji aktywnych zawartych w kremach, serach i boosterach aplikowanych w następnym kroku. Jeśli masz cerę naczynkową, na pewno wiesz, jak ważne jej wzmacnianie i odżywianie. To właśnie ułatwi tego rodzaju peeling, który nie podrażnia warstw naskórka.    

Kosmetyki enzymatyczne zaliczane są do środków chemicznych, działających wyłącznie na powierzchni skóry. Nie tylko rozpuszczają warstwę rogową, ale też oczyszczają i pielęgnują skórę twarzy. W odróżnieniu od bardziej inwazyjnych peelingów drobno-, średnio- lub gruboziarnistych nie wywołują podrażnień, które w przypadku cery wrażliwej mogłyby wiązać się z zainicjowaniem zaczerwienienia, a nawet rozwoju stanu zapalnego. Nie naruszają one też struktury skóry, a jedynie ingerują w martwe, zbędne komórki, które nawarstwiając się zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie, zmniejszają naturalną ochronę i pogarszają kondycję.

Peeling enzymatyczny - jakie efekty daje jego stosowanie?

Podobnie jak inne produkty złuszczające, te enzymatyczne usuwają warstwę rogową naskórka. Dzięki temu wierzchnia warstwa skóry staje się gładka, pozbawiona suchych skórek. Kosmetyki takie wspomagają też normalizację pracy gruczołów łojowych - zwężają i oczyszczają pory, usuwają zaskórniki. Peelingi takie uznaje się też za sprawdzone sposoby na wągry, zarówno te zamknięte, jak i otwarte. Nie jest to jednak jedyny efekt ich działania. Enzymatyczny peeling do twarzy również oczyszcza cerę i wygładza jej strukturę. Podsumowując, stosowanie tej formy usuwania naskórka:

  • wyrównuje koloryt skóry,
  • redukuje przebarwienia,
  • zmniejsza widoczność rozszerzonych porów,
  • wygładza cerę i redukuje drobne zmarszczki,
  • nawilża, ujędrnia i napina skórę,
  • pozytywnie wpływa na proces odnowy skóry,
  • zwiększa absorpcję składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Sposób stosowania peelingu enzymatycznego różni się od aplikacji złuszczających kosmetyków ziarnistych. Nie jest jednak bardziej czasochłonny czy trudniejszy. Jeśli kupujesz nowy preparat, pamiętaj, aby przetestować go na niewielkim fragmencie skóry i sprawdzić, czy nie występuje niepożądana reakcja alergiczna.

Przed aplikacją peelingu należy dokładnie oczyścić skórę. W tym celu zastosuj piankę do twarzy FACE CLEANSER. Musisz ją dokładnie zmyć, po czym nałożyć peeling na lekko wilgotną skórę.  Pamiętaj, aby omijać okolice oczu lub ust, ponieważ preparat może je podrażnić. Nałożony kosmetyk pozostaw na kilka minut – jego działanie możesz wspomóc wykonując bardzo delikatny masaż. Zwykle wystarczy pozostawić preparat na ok. 10-15 minut, ale niektóre preparaty nakłada się na maksymalnie 2-3 minuty. Czas aplikacji jest określony przez producenta – staraj się go nie przekraczać. Po zastosowaniu należy delikatnie zmywać kosmetyk letnią wodą.

Czy można wykonać peeling enzymatyczny w domu?

Peeling enzymatyczny do skóry głowy, twarzy i ciała najwygodniej kupić w formie gotowego kosmetyku. Będzie zawierał odpowiednie proporcje składników aktywnych, które pozytywnie wpłyną na urodę. Można go kupić, ale też wykonać samodzielnie w domu. Naturalny, domowy peeling możesz przygotować z wielu składników, np. z ananasa, papai, kiwi, jabłka, octu jabłkowego, miodu, sody, świeżego soku z cytryny, płatków owsianych, mąki kukurydzianej, jogurtu lub olejków roślinnych.

Wśród najlepszych kosmetyków domowej produkcji wymienia się ten powstający z połączenia jabłka oraz octu jabłkowego – idealnie sprawdzi się u osób z bliznami potrądzikowymi czy przebarwieniami. Dla cery tłustej i mieszanej dobrym wyborem będzie natomiast kosmetyk z kiwi, bogaty w witaminy C, B i E oraz działające ściągająco składniki mineralne.

Jak często wykonywać peeling enzymatyczny?

Zarówno ten gotowy, jak i wykonywany samodzielnie peeling należy włączyć do standardowej pielęgnacji. Aby cieszyć się stałymi efektami działania kosmetyku, nakładaj go regularnie 1-2 razy w tygodniu. Raczej nie rób tego częściej, bo uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego.