Table of Contents
Niektóre kwestie pielęgnacyjne budzą spore wątpliwości. Jedną z nich jest to, czy lepiej zrobić peeling przed, czy po goleniu? Odpowiednia kolejność ma spore znaczenie – może zapobiec podrażnieniom i wrastaniu włosków czy nawet poprawić efekty golenia. Odkryj razem z nami wszystkie tajniki złuszczania naskórka, by cieszyć się tak miękką skórą, jak nigdy dotąd!
Peeling – co to znaczy i jak działa?
Zanim odpowiemy na pytanie, czy wykonać peeling przed, czy po depilacji, wyjaśnimy, czym jest peeling. To zabieg pielęgnacyjny, który polega na złuszczeniu martwego naskórka. Peeling do ciała usuwa martwe komórki naskórka, co jest kluczowym elementem w pielęgnacji skóry. Może on być wykonywany za pomocą specjalnej rękawicy z wypustkami lub przy użyciu peelingu chemicznego bądź mechanicznego.
Pora przejść do kolejnej kwestii, która zapewne Cię interesuje – co daje wykonywanie peelingu ciała? Złuszczanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i promiennej skóry. W momencie usuwania martwego naskórka odsłaniane są młodsze komórki. Objawiają się one w postaci promiennej, gładkiej i elastycznej skóry. Peeling do ciała nie tylko ją wygładza, ale również odżywia, co przyczynia się do poprawy jej kondycji. Co więcej, zabieg złuszczenia stymuluje naturalny proces odnowy komórkowej. Pobudzona zostaje produkcja nowych komórek i kolagenu, które spowalniają procesy starzenia. Peeling pozwala także na bezbolesne usunięcie suchych, szorstkich fragmentów skóry. Mowa tutaj głównie o takich obszarach, jak: łokcie, kolana czy stopy, które są najbardziej narażone na rogowacenie.
Zobacz także: Co na suche stopy - sprawdzone sposoby
Jakie są inne korzyści wynikające ze stosowania peelingu ciała?
Regularne złuszczanie naskórka to także sprawdzony sposób na to, by zapobiec gromadzeniu się nadmiaru sebum. Stosowanie peelingu zapobiega wrastaniu włosów, co jest częstym problemem po goleniu. Łój, wydzielany w zbyt dużych ilościach, bardzo często prowadzi do powstawania niechcianych zaskórników i wyprysków. Borykasz się z problemem przebarwień lub blizn potrądzikowych? I z nimi poradzi sobie peeling do ciała! Systematycznie stosowany pomaga rozjaśnić przebarwienia, wyrównać koloryt i zmniejszyć widoczność blizn. Peeling wygładza skórę, co przyczynia się do jej zdrowego wyglądu oraz poprawy kondycji skóry.
Peeling może mieć wymiar nie tylko pielęgnacyjny – ten przyjemny rytuał pobudza krążenie krwi i stymuluje układ limfatyczny. Jest to szczególnie ważne w kontekście detoksykacji oraz redukcji cellulitu. Masaż wykonywany podczas peelingu ujędrnia skórę i nadaje jej elastyczność. Co więcej, usunięcie martwego naskórka oraz zanieczyszczeń sprawia, że substancje aktywne zawarte w kremach czy balsamach zdecydowanie lepiej się wchłaniają. Zastanawiasz się, czy stosować peeling po goleniu, czy przed? Wyjaśniamy w dalszej części!
Peeling przed czy po goleniu? Jak prawidłowo wykonywać złuszczanie martwego naskórka?
Czas odpowiedzieć na pytanie, które budzi najwięcej wątpliwości – peeling przed czy po goleniu? Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie przed.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, peeling pozwala na skuteczne usunięcie martwego naskórka. Ta właściwość znacznie ułatwia proces golenia. Peeling najlepiej działa na wilgotną skórę, co zwiększa jego efektywność i zmniejsza ryzyko podrażnień. Nagromadzony martwy naskórek może bowiem utrudniać kontakt maszynki z powierzchnią skóry.
Po wykonaniu zabiegu złuszczania ostrze dokładniej ścina włoski, co przekłada się na gładszy efekt. Ponadto peeling wykonany przed goleniem uwalnia „uwięzione” włoski i zapobiega ich wrastaniu. To częsty i dość bolesny problemem – zwłaszcza na nogach czy w okolicach bikini. Kolejna z zalet jest taka, że skóra po peelingu jest o wiele lepiej przygotowana na aplikację produktów do golenia. Żele, balsamy czy pianki rozprowadzają się równomiernie, umożliwiając lepszy poślizg. Dodatkowo peeling nawilża i odżywia skórę, co przyczynia się do jej zdrowego wyglądu.
Zdecydowanie odradzamy wykonywanie peelingu po goleniu. Ten zabieg może bowiem podrażnić skórę, która po kontakcie z maszynką i tak jest bardziej wrażliwa i podatna na mikrouszkodzenia. Całe przedsięwzięcie może skończyć się szeregiem nieprzyjemnych objawów na czele z pieczeniem, zaczerwienieniem czy nawet drobnymi ranami.
Sprawdź również: Świąd skóry – czym może być spowodowany? Przyczyny świądu i objawy. Co nasila swędzenie skóry?
Jak wybrać peeling?
Wiesz już dokładnie, czym jest peeling. Jak używać tego typu produktów, by nie wyrządzić naskórkowi niepotrzebnych szkód? Przede wszystkim zacznij od wyboru odpowiedniego kosmetyku. Do ciała najlepiej sprawdzą się peelingi mechaniczne. Efekt złuszczania martwego naskórka jest możliwy dzięki formule na bazie kawy, soli czy cukru. Peeling cukrowy jest łagodny i świetnie sprawdzi się dla osób z wrażliwą skórą. Peeling kawowy działa szybko, jest niedrogi i skutecznie wygładza skórę. Peeling solny wymaga nieco wprawy, ale zapewnia głębokie nawilżenie i odżywienie. Peeling gruboziarnisty mechaniczny jest idealny do trudniejszych obszarów, takich jak stopy, kolana czy łokcie. Jeśli masz delikatną skórę, sięgnij po peeling enzymatyczny – to łagodniejsza opcja, idealna do wrażliwych partii ciała.
Czym usunąć martwe komórki naskórka?
Intensywne złuszczenie zapewnia m.in. cukrowo-solny peeling Lilac Sweet & Salty Body Scrub. Kryją się w nim nie tylko kryształki cukru i soli, ale również olejki canola i jojoba, witamina E czy gliceryna. Po zabiegu skóra jest zmiękczona i przyjemna w dotyku. Całe doświadczenie staje się jeszcze przyjemniejsze za sprawą zapachu peelingu – roztacza on aromat świeżo zerwanego bzu.
Równie skuteczne działanie wykazuje peeling cukrowy swederm Peony Sweet Body Scrub. Receptura wzbogacona o olej chia, olej monoi i witaminę E oferuje efekty w postaci nawilżonego, miękkiego i gładkiego naskórka.
W jaki sposób wykonać peeling?
Odpowiedź na pytanie, czy wybrać peeling cukrowy, solny czy zdecydować się na inny rodzaj masz już za sobą? W takim razie możesz przejść do dalszych kroków. Zabieg złuszczania najlepiej wykonywać podczas kąpieli lub prysznica, kiedy skóra jest już zmiękczona. Peeling do ciała działa na powierzchni skóry, co pozwala na lepsze wchłanianie dodatkowych składników aktywnych. Nanieś na nią produkt i delikatnie masuj okrężnymi ruchami. Unikaj zbyt mocnego nacisku, aby nie podrażnić naskórka.
Po peelingu dokładnie spłucz ciało ciepłą wodą. Na tym etapie możesz przystąpić do golenia. Koniecznie zaopatrz się w ostrą maszynkę i dowolny preparat, który ułatwi narzędziu poślizg.
Czy po peelingu nakładać krem?
Jednym z pytań, które również wzbudza wiele wątpliwości, jest to, czy po peelingu nakładać krem? Jak najbardziej tak! Po zabiegach złuszczania i depilacji skóra może potrzebować dodatkowego wsparcia, żeby szybko się zregenerować i wrócić do stanu równowagi. Co więcej, peeling do ciała czasowo osłabia jej naturalną warstwę hydrolipidową, która chroni przed nadmiernym odparowywaniem wody.
Dowiedz się więcej: Czym jest bariera hydrolipidowa? Jak ją odbudować, gdy ulegnie przerwaniu?
O delikatny, świeżo odsłoniony naskórek zadba kosmetyk o działaniu nawilżającym. Może to być na przykład balsam Gel Trap, który doskonale odżywia ciało już po jednym użyciu. To zasługa starannie skomponowanego składu, w którym znalazły się kwas hialuronowy czy witamina E. Skóra po peelingu znacznie lepiej wchłania substancje aktywne, dzięki czemu preparat zadziała jeszcze skuteczniej.
Jak często robić peeling? Klucz do gładkiej skóry
Jeśli chcesz cieszyć się miękkim, elastycznym naskórkiem, to regularne wykonywanie peelingu jest niezbędne. To, jak często robić peeling nóg czy rąk, zależy w dużej mierze od typu skóry oraz indywidualnych potrzeb.
Dla większości osób optymalne jest złuszczanie naskórka raz w tygodniu. Częstotliwość zabiegu możesz jednak swobodnie modyfikować – skóra tłusta czy mieszana może wymagać częstszego złuszczania, natomiast ta wrażliwa znacznie rzadszego. Obserwuj, jak na produkty złuszczające reaguje Twoje ciało i na tej podstawie opracuj swoją pielęgnacyjną rutynę.
Skoro wiesz już, czy wykonać peeling nóg przed, czy po goleniu, miej na uwadze to, że nadmierne sięganie po kosmetyki złuszczające może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt częste wykonywanie peelingu osłabia barierę ochronną skóry. W konsekwencji może pojawić się przesuszenie, podrażnienie, a nawet mikrouszkodzenia.
Aby pomiędzy poszczególnymi sesjami złuszczania skóra jak najdłużej pozostała gładka, systematycznie aplikuj balsamy i olejki. Tego typu produkty zapobiegają przesuszeniu i wspierają regenerację.
Peeling do ciała – podsumowanie
Najpierw peeling czy golenie? Już znasz odpowiedź na to pytanie! Odżywienie, zmiękczenie, wyrównanie kolorytu i dłuższe odstępy między goleniem – to tylko niektóre z efektów, jakie daje peeling do ciała. Jak używać tego produktu, by w pełni wykorzystać jego potencjał? Systematycznie, ale z umiarem! W przypadku pielęgnacji popadanie w skrajności nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jak wybrać odpowiedni peeling? Kosmetyki o bogatym składzie i niepowtarzalnym aromacie znajdziesz w ofercie marki swederm. Peeling przed goleniem jest ważnym elementem pielęgnacji każdego rodzaju skóry, niezależnie od jej typu. Przekonaj się na własnej skórze, jak ogromną różnicę robi ten niepozorny kosmetyk!