Skóra głowy potrzebuje troskliwej pielęgnacji tak jak reszta Twojego ciała. Sam szampon i odżywka mogą nie wystarczyć, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji. Regularne złuszczanie skóry głowy i usuwanie zrogowaciałego naskórka to klucz do zdrowych, lśniących włosów na całej długości. Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na tłustą skórę głowy, czy złagodzenie suchości i swędzenia, peeling sprawdzi się jako stały element Twojej pielęgnacji. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki na temat wykonywania peelingu skóry głowy oraz dowiesz się, jakie korzyści może Ci przynieść jego systematyczne stosowanie.

Jak działa peeling skóry głowy?

Pielęgnacja skóry głowy jest równie ważna, jak sama pielęgnacja włosów. To w skórze znajdują się mieszki, z których wyrastają włosy. Kiedy łodyga włosa wychodzi z mieszka i napotyka na przeszkodę w postaci martwych komórek naskórka oraz zanieczyszczeń, rośnie słabiej i wolniej niż to możliwe. Jeśli skóra głowy jest w dobrej kondycji, a jej ukrwienie prawidłowe, wyrastające z niej włosy są zdrowsze, grubsze i mocniejsze. W przeciwnym razie może zacząć się problem z nadmiernym wypadaniem włosów.

Zanieczyszczenia, takie jak pozostałości lakieru, pozostałości kosmetyków do włosów czy suchego szamponu do włosów, osłabiają pracę gruczołów łojowych. Gromadzą się na skórze głowy i przypominają łupież. Ich niedokładne usuwanie sprawia, że skóra głowy się łuszczy. Odbija się to na włosach — stają się matowe, tłuste i nadmiernie obciążone, a cebulki włosów słabsze. W skrajnych przypadkach może to zaburzać wzrost włosów. Peeling skóry głowy, dzięki zastosowaniu twardych drobinek lub substancji złuszczających, usuwa wszelkie zanieczyszczenia, a także martwe komórki naskórka, nadmiar sebum i łupież. Masowanie skóry głowy dodatkowo pobudza mikrokrążenie i stymuluje mieszki włosowe.

Zalety złuszczania skóry głowy

Stan skóry głowy ma istotny wpływ na ogólną kondycję włosów. Regularnie stosowany peeling skóry głowy przynosi wiele korzyści:

  • oczyszcza włosy i skórę głowy – dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, takie jak resztki kosmetyków do stylizacji czy suchych szamponów, które mogą zatykać pory w skórze głowy;
  • pobudza wzrost włosów – poprzez masaż skóry głowy usuwa martwe komórki naskórka i stymuluje produkcję nowych komórek, a także usprawnia mikrokrążenie i poprawia ukrwienie, co sprzyja wzrostowi włosów;
  • nadaje włosom zdrowy wygląd – oczyszczenie skóry i mieszków włosowych przyczynia się do wzrostu zdrowszych i bardziej lśniących włosów;
  • sprawia, że włosy łatwiej się rozczesują oraz lepiej się układają;
  • hamuje nadmierne przetłuszczanie się włosów;
  • zwiększa skuteczność produktów do pielęgnacji włosów – poprawia wchłanianie składników nawilżających i odżywczych;
  • niweluje suchość i swędzenie skóry głowy;
  • wspomaga leczenie łupieżu i zapobiega mu, poprawia kondycję skóry głowy.

Kiedy warto wykonywać peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy jest szczególnie korzystny w przypadku: częstego używania produktów do stylizacji włosów, suchej lub przetłuszczającej się skóry głowy oraz łupieżu. Jeśli Twoje włosy są matowe, na ramiona sypią się białe drobinki, skóra głowy swędzi i łuszczy się, włosy czasem wypadają, a fryzura nie chce się układać, warto rozważyć użycie peelingu do skóry głowy. Złuszczenie naskórka reguluje wydzielanie sebum, czyli naturalnej substancji organizmu, zapewniającej nawilżenie i ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Nadmiar sebum powoduje przetłuszczanie się włosów, a jego niedobór wysuszenie i łuszczenie się skóry. Systematycznie stosowane najlepsze peelingi normalizują skórę głowy i zapewniają optymalne natłuszczenie. 

Każdy może czerpać korzyści z peelingu skóry głowy, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj peelingu do skóry głowy, tylko jeśli cierpisz na łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry głowy lub inne choroby dermatologiczne. Złuszczanie nie jest też wskazane, gdy skóra głowy jest podrażniona lub występują na niej jakiekolwiek uszkodzenia naskórka.

Jaki stosować peeling do skóry głowy?

Wybieraj produkty przyjazne dla skóry głowy, których formuła jest oparta na składnikach pochodzenia naturalnego. Peelingi do skóry głowy dzieli się na mechaniczne i chemiczne. Pierwsze oczyszczają skórę poprzez tarcie, drugie wykorzystują składniki aktywne, które rozpuszczają martwe komórki naskórka bez konieczności pocierania.

Peelingi chemiczne umożliwiają delikatne złuszczenie naskórka i usunięcie zanieczyszczeń. Zawierają składniki aktywne, takie jak m.in. kwas salicylowy czy glikolowy, które zwalczają nadmierną produkcję sebum i wspomagają ekstrakcję martwych komórek oraz wzrost nowych komórek naskórka. Przykładem peelingu chemicznego jest peeling enzymatyczny SWEDERM® MULTI-ACID, który jest przeznaczony do oczyszczania twarzy, ale równie dobrze sprawdza się do złuszczania skóry głowy. Zastosowano w nim glukonolakton i papainę – składniki pochodzenia roślinnego o silnych właściwościach złuszczających. Działanie oczyszczające zostało zrównoważone poprzez dodatek substancji nawilżających: alantoiny, kwasu poliglutaminowego i kwasu glicyryzynowego. Taki peeling enzymatyczny nie tylko oczyszcza skórę, lecz także od razu ją pielęgnuje.

Peelingi mechaniczne zawierają łagodne składniki ścierne, takie jak cukier, sól morska czy węgiel drzewny. Z tym ostatnim składnikiem powinny uważać blondynki, ponieważ może wpłynąć na kolor ich włosów. Piaskowa konsystencja peelingu mechanicznego rozluźnia zanieczyszczenia, sebum, martwy naskórek i nagromadzone produkty do stylizacji włosów, dzięki czemu można je łatwo usunąć. Do mechanicznego peelingu służą również różnego rodzaju szczotki, grzebienie i masażery do skóry głowy. Niektóre z nich są przeznaczone do użytku pod prysznicem, inne na sucho. Peeling mechaniczny jest odpowiedni dla osób, które mają suchą, łuszczącą się skórę głowy lub łupież.

Jeśli zauważysz, że peeling podrażnia wrażliwą skórę głowy, masz reakcję alergiczną na nowy produkt lub nasilają się objawy łupieżu, wstrzymaj się ze stosowaniem zabiegów złuszczających. Porozmawiaj z lekarzem o innych możliwościach leczenia łupieżu i pielęgnacji skóry głowy.

Jakich składników użyć do domowego peelingu do skóry głowy?

Peeling skóry głowy krok po kroku możesz też wykonać samodzielnie, używając produktów, które znajdziesz w kuchennej szafce. W domowych warunkach możesz na przykład zrobić peeling cukrowy – wymieszaj ze sobą w równych proporcjach: drobno zmielone płatki owsiane, cukier i delikatny szampon lub odżywkę do włosów. Cukier i płatki owsiane są na tyle delikatne, że można je stosować na wszystkich rodzajach włosów – zarówno gładkich i prostych, jak i gęstych czy kręconych. Jeśli masz problem z suchą skórą głowy, warto wykonać peeling na bazie olejku. Połącz olejek do włosów z odrobiną cukru lub drobnej soli morskiej, a następnie masuj nim skórę przez kilka minut. W Internecie można spotkać się też z pomysłem na peeling skóry głowy z użyciem aspiryny, która jest źródłem kwasu salicylowego. Kilka tabletek należy rozgnieść i rozpuścić w ciepłej wodzie. Powstałą pastę wciera się w skórę głowy, a następnie spłukuje. Do domowych peelingów do skóry głowy nie używaj niczego, na co masz uczulenie. Zanim nałożysz produkt na skórę głowy, przetestuj go na przedramieniu.

Jak poprawnie zrobić peeling skóry głowy?

Złuszczanie skóry głowy zwykle wykonuje się na wilgotnych, dopiero umytych włosach. Po przeczesaniu i rozdzieleniu części włosów możesz nałożyć peeling opuszkami palców lub używając pędzelka do nakładania farby, szczoteczki do zębów lub rękawiczki przeznaczonej do masażu. Jeśli używasz peelingu mechanicznego, pocieraj skórę głowy okrężnymi ruchami. Rób to ostrożnie, aby nie spowodować podrażnień. Podczas masażu nie używaj paznokci, ponieważ mogą porysować skórę głowy i spowodować podrażnienia. Peeling chemiczny wystarczy tylko nałożyć, delikatnie rozprowadzić i pozostawić na określony, wskazany na etykiecie produktu czas. Na koniec delikatnie, ale bardzo dokładnie spłucz peeling wodą. Możesz następnie umyć głowę szamponem, a na zakończenie użyć odżywki do włosów.

Bezpośrednio po peelingu oczyszczającym skóra głowy staje się wrażliwsza i bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Latem, w dniu peelingu i dzień po, zastosuj specjalny krem ​​​​przeciwsłoneczny przeznaczony do włosów, aby uchronić skórę głowy przed uszkodzeniami słonecznymi i zmniejszyć jej wrażliwość.

Peeling skóry głowy — jak często należy go wykonywać?

Nie należy złuszczać skóry głowy częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Zacznij od kuracji na skórę głowy raz w tygodniu, a następnie w razie potrzeby rozszerz ją do dwóch razy w tygodniu. Według ekspertów peeling skóry głowy przynosi najlepsze korzyści, jeśli jest wykonywany co najmniej raz na 7-10 myć włosów. Częstsze złuszczanie skóry głowy oraz mycie włosów szamponem może zaburzyć równowagę pH i pobudzić mechanizmy obronne, wywołując efekt odwrotny od zamierzonego – wytwarzanie nadmiernej ilości sebum i przetłuszczanie się włosów. Codziennie natomiast warto wykonywać masaż głowy, który relaksuje i delikatnie pobudza mikrokrążenie skóry oraz aktywuje naturalny cykl odnowy.