Phenoxyethanol (fenoksyetanol) to substancja stosowana głównie jako konserwujący składnik kosmetyczny. Ze względu na szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego, chroni kosmetyki, a także skórę przed szkodliwym działaniem patogenów oraz produktów ich przemiany. Phenoxyethanol sprawia, że krem, serum czy balsam może być stosowany przez długi czas, bez ryzyka, że namnożą się w nim bakterie, wirusy bądź grzyby. Dowiedz się więcej o działaniu fenoksyetanolu! 

Czym jest fenoksyetanol? Czy to częsty składnik kosmetyków?

Jeśli świadomie dobierasz kosmetyki i skrupulatnie czytasz ulotki, z pewnością chcesz wiedzieć, jak działa każdy ich składnik i na pewno wiele razy spotkałaś się z phenoxyethanolem. To konserwant, ale taki, którego nie musisz się obawiać. Jako organiczny związek chemiczny to 2-fenoksyetanol (pełna nazwa chemiczna), należący do grupy eterów, natomiast powszechnie nazywa się go fenoksyetanolem.

Pod względem budowy chemicznej phenoxyethanol to ester glikolowy. W przyrodzie występuje m.in. w zielonej herbacie i cykorii, dla których stanowi naturalną ochronę. Z kolei jako substancja konserwująca wykorzystywany jest syntetyk o identycznej budowie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych, phenoxyethanol został dopuszczony jako substancja konserwująca w produktach kosmetycznych. Komitet ustalił, że jego maksymalny udział w preparacie nie powinien przekraczać 1%.

Jakie właściwości wykazuje phenoxyethanol?

Pod względem właściwości fizykochemicznych phenoxyethanol to substancja o płynnej, lekko lepkiej i oleistej konsystencji. Ma stosunkowo mocny, kwiatowy zapach, przypominający woń róży. Fenoksyetanol jest bezbarwny i klarowny. To produkt bardzo trwały, wykazuje wysoką odporność na temperaturę. Cechuje się także niską rozpuszczalnością w wodzie i szybkością parowania.

Fenoksyetanol ma szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe. Działa na bakterie bakteriostatycznie, hamując ich namnażanie. Takie właściwości są wykorzystywane nie tylko w kosmetyce, lecz także medycynie — phenoxyethanol w wyższym stężeniu bywa stosowany jako składnik odkażający.

Jak działa phenoxyethanol w kosmetykach? Czy powoduje alergie?

Phenoxyethanol to bardzo popularny produkt konserwujący, stosowany w kosmetykach. Dodany do preparatów kosmetycznych zapewnia im trwałość. Dzięki niemu gotowe kosmetyki nie tylko mają dłuższy termin przydatności, lecz także mogą być używane przez długi czas po otworzeniu opakowania.

Pamiętaj, że nakładając krem, balsam czy inny kosmetyk dłonią, możesz przenieść do opakowania mikroorganizmy. Gdyby kosmetyk nie zawierał tego konserwantu, drobnoustroje mogłyby się namnożyć i zaburzyć działanie składników aktywnych. Szkodliwe dla trwałości kosmetyków są też produkty przemiany mikroorganizmów. Zanieczyszczenia w produktach kosmetycznych stanowią również zagrożenie dla skóry, powodując alergie.

Fenoksyetanol to bezpieczny składnik, głównie stosowany jako środek ochronny. Chroni zarówno kosmetyki, dbając o zachowanie ich prawidłowej konsystencji i właściwości substancji aktywnych, jak i bezpieczeństwo skóry. Stosuje się go również jako rozpuszczalnik, który wspiera funkcje innych konserwantów i substancji zapachowych.

Jednym z kosmetyków do pielęgnacji z fenoksyetanolem jest SWEDERM® GEL TRAP. To przyjemny w dotyku, nawilżający balsam do ciała. Zawiera także hialuronian sodu i witaminę E. Najskuteczniej działa w pielęgnacji skóry suchej na nogach i rękach (z wyjątkiem dłoni). Balsam jest lekki i wygładza skórę już po pierwszym użyciu, bez pozostawienia tłustej warstwy.

Czy fenoksyetanol jest bezpieczny?

Od lat jako konserwanty stosowano głównie parabeny. Również phenoxyethanol to substancja znana od dawna, bo już od lat. 50. XX wieku. Od tego czasu ten składnik był wielokrotnie badany pod kątem bezpieczeństwa konsumentów.

Badania wykazały, że jeśli zostaje zachowane odpowiednie stężenie, fenoksyetanol jest bezpieczny dla wszystkich konsumentów. Substancja występuje także w kosmetykach przeznaczonych dla kobiet w ciąży, małych dzieci i niemowląt.

Phenoxyethanol jako konserwant w niskim stężeniu zwykle nie uczula i nie powoduje podrażnień. Oczywiście, jak w przypadku każdego składnika kosmetyków, reakcja skóry zależy od jej cech indywidualnych. Jednak wciąż fenoksyetanol uznaje się za najlepiej tolerowany konserwant.

Toksyczność phenoxyethanolu dotyczy tylko doustnego spożycia bardzo dużej ilości, wielokrotnie przekraczającej tę stosowaną w produktach kosmetycznych i preparatach leczniczych, lub wnikania bezpośrednio przez skórę czystej substancji. W kosmetykach natomiast phenoxyethanol występuje w bardzo niewielkiej ilości, a jego zadaniem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa dla skóry poprzez ochronę przed mikroorganizmami.