Podczas okresu dojrzewania młoda skóra doświadcza wielu zmian, które wpływają na jej wygląd. Zwiększona praca gruczołów łojowych sprawia, że skóra nadmiernie się przetłuszcza, a na jej powierzchni pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki czy wypryski. Młode osoby mogą również doświadczać nadwrażliwości i przesuszenia skóry. Tak kłopotliwa cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji – poznaj wskazówki jak ją skomponować by zadbać o skórę w tym intensywnym okresie.

KROK 1 – OCZYSZCZANIE

Pierwszym etapem każdej rutyny pielęgnacyjnej, także tej nastoletniej, jest dokładne oczyszczanie twarzy. To podstawowy krok, który przygotuje skórę do aplikacji innych kosmetyków. Zarówno w ciągu dnia jak i w nocy na Twojej skórze gromadzi się sebum, drobnoustroje, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które muszą zostać usunięte. Pamiętaj, więc o myciu twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem! Jeśli nakładasz makijaż, przy wieczornej pielęgnacji powinnaś wykonać dokładny demakijaż w formie podwójnego oczyszczenia skóry.
Najczęstszym błędem na tym etapie jest stosowanie do oczyszczania skóry jedynie płynu micelarnego lub toniku. Aby oczyszczanie było skuteczne użyj delikatnego produktu myjącego, który następnie spłuczesz wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kosmetyku o konsystencji pianki, który nie podrażni skóry, a mianowicie FACE CLEANSER. Dzięki kombinacji 5 łagodnych substancji myjących, produkt skutecznie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń oraz makijażu, bez naruszania delikatnej bariery lipidowej. Wystarczy zaaplikować 2-3 pompki produktu na umyte wcześniej dłonie, a następnie masować nim zwilżoną twarz. Całość zmyj wodą i powtórz wszystkie czynności raz jeszcze. Pamiętaj by nie pocierać i nie szorować skóry – bądź delikatna, stosuj okrężne ruchy, zwracając uwagę na każdy fragment twarzy. Do wysuszenia twarzy użyj ręcznika, który przeznaczysz tylko do tego obszaru, nigdy nie ocieraj jej ręcznikiem do ciała lub do rąk, z którego korzystają inni domownicy. Jeśli masz problem z trądzikiem, ręcznik do twarzy zmieniaj jak najczęściej, nawet codziennie lub stosuj ręczniki jednorazowe.

KROK 2 – TONIZOWANIE

Tonizowanie jest jedynym z najczęściej pomijanych etapów w pielęgnacji skóry twarzy, jednocześnie bardzo kluczowym. Po umyciu skóry jej naturalne, kwasowe pH zostaje zaburzone, przez co traci barierę ochronną, zabezpieczającą ją przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Prowadzi to do zwiększenia ryzyka zakażeń bakteryjnych, a w konsekwencji do powstawania wyprysków, zmian trądzikowych czy podrażnień. Aby tego uniknąć, po każdym oczyszczeniu skóry użyj toniku, który przywróci skórze naturalny poziomu pH, odświeży oraz usprawni wchłanianie składników aktywnych z aplikowanych kosmetyków w dalszych krokach pielęgnacji. Świetnym wyborem jest FACE TONER. Oprócz wpływu na regulację pH skóry, wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz łagodzące zaczerwienie i podrażnienie skóry. Tonik możesz zaaplikować na skórę nasączonym płatkiem kosmetycznym, lecz w przypadku młodej, delikatnej skóry lepiej sprawdzi się bezpośrednie wklepanie produktu czystymi dłońmi. Tak samo jak w przypadku oczyszczania, tonizowanie stosuj rano i wieczorem.

KROK 3 – KREM

Krem jest podstawowym kosmetykiem jaki powinien znaleźć się w Twojej kosmetyczce. Bez względu na rodzaj skóry nie możesz pomijać tego kroku w pielęgnacji porannej i wieczornej. Odpowiednio dobrany krem zapewni Ci nawilżenie skóry oraz ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dla młodej skóry skłonnej do nadmiernego świecenia się i wyprysków, wskazane są kremy o lekkiej konsystencji, nie obciążające skóry. W tym celu świetnie się sprawdzi FACE BOOSTER – odżywcza emulsja, która zapewni Ci odpowiedni poziom nawilżenia, złagodzi podrażnienia oraz wzmocni barierę ochronną. Produkt wchłania się błyskawicznie, bez pozostawienia tłustej, lepkiej warstwy, sprawdza się zarówno na dzień jak i na noc.

KROK 4 – MASKI

Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji młodej cery są maski do twarzy, które należy dobierać w zależności od potrzeb skóry. Jeśli masz problem z wypryskami, trądzikiem oraz przetłuszczającą się cerą, zastosuj maskę oczyszczającą LEROSETT. Używana regularnie skutecznie uwalnia skórę z wszelkich niedoskonałości, łagodzi zakażenia, zwęża pory oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Sprawia, że twarz się nie świeci, a ilość sebum jest zrównoważona. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu twarzy, maskę nałóż punktowo na zmiany skórne lub na problematyczne czy przetłuszczające się obszary skóry twarzy, omijając okolice oczu. Zmyj po 10-20 minutach, a następnie zaaplikuj tonik FACE TONER oraz emulsję FACE BOOSTER . LEROSETT możesz również stosować punktowo i zmyć po wspomnianym czasie lub pozostawić na noc.


Dla każdego rodzaju cery świetnie sprawdzi się maska FACE MASK. Jej bogaty, organiczny skład, wpływa na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia naskórka oraz wzmacnia barierę lipidową skóry, która staje się wygładzona i przyjemna w dotyku. Maska oczyszcza, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, a także ma działanie ściągające oraz regulujące wydzielanie sebum. Dodatkowo pełni funkcję delikatnego peelingu, który złuszcza martwy naskórek. Stosowanie? 2-3 razy w tygodniu nałóż na suchą, czystą skórę i pozostaw do wchłonięcia na minimum 10 minut lub najlepiej jak najdłużej – na około 1-2 godziny. Po tym czasie, przez chwilę masuj skórę zwilżonymi dłońmi usuwając resztki maski, po czym spłucz obficie wodą. Skóra będzie odświeżona, lśniąca i wygładzona. Podobnie jak w przypadku maski LEROSETT – po zmyciu FACE MASK, nałóż tonik FACE TONER oraz emulsję FACE BOOSTER .

KROK 5 – CODZIENNE NAWYKI

Jeśli na Twojej skórze pojawiają się niedoskonałości, zwróć uwagę na swoje codzienne nawyki, które mogą nasilać zmiany skórne. Po pierwsze – unikaj dotykania twarzy dłońmi. Na ich powierzchni gromadzi się brud oraz drobnoustroje, które poprzez dotykanie czy podpieranie twarzy ręką przenosisz na skórę, co w konsekwencji może spowodować powstanie lub zaognienie niedoskonałości. Zwróć również uwagę ile razy w ciągu dnia przykładasz do twarzy telefon, który wcześniej dotykałaś brudnymi rękoma, kładłaś na stole czy łóżku. Aby zapobiec przenoszeniu tych zanieczyszczeń na swoją skórę, dezynfekuj telefon jak najczęściej. Dotykanie twarzy związane jest również z wyciskaniem krostek i zaskórników, czego absolutnie nie powinnaś robić. Możesz w ten sposób zaostrzyć stan zapalny, przenieść infekcję na sąsiednie obszary skóry, a także spowodować powstanie nowej poprzez bakterie znajdujące się na paznokciach. Dodatkowo uszkadzasz naskórek, co może prowadzić do przebarwień i blizn. Zamiast wyciskać, działaj miejscowo, stosując punktowe preparaty antybakteryjne. W tym celu świetnie się sprawdzi wspomniana wcześniej maska LEROSETT. Możesz również sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego czy olejek tamanu, które wspomagają leczenie niedoskonałości.


Okres dojrzewania jest znany z siania spustoszenia na młodej cerze, powodując różnego rodzaju wypryski i problemy skórne. Odpowiednia pielęgnacja pomoże Ci poprawić stan cery, przywrócić równowagę nadmiernie tłustej skórze oraz zapewnić odżywcze nawilżenie skórze przesuszonej, sprawiając, że okres dojrzewania będzie choć trochę łatwiejszy.