Słońce emituje różne rodzaje fal elektromagnetycznych – jednym z nich jest promieniowanie UV (ultrafioletowe). Promienie są ważne dla zdrowia, jednak w nadmiarze wykazują dużą szkodliwość, zwłaszcza na skórę. Dowiedz się więcej o promieniowaniu ultrafioletowym i sprawdź, jak i dlaczego warto chronić przed nim skórę!

Czym jest promieniowanie UV i jakie są jego rodzaje?

Promieniowanie UV (ultrafioletowe) to promieniowanie elektromagnetyczne, w naturze emitowane przez Słońce. Fale mają długość 10–400 nm i są niewidzialne dla oka ludzkiego. Dzieli się je m.in. ze względu na wpływ na organizmy żywe, wyróżniając:

  • promieniowanie UVC o długości fali 100–280 nm – w większości jest pochłaniane przez warstwę ozonową Ziemi, dzięki czemu nie ma dużego wpływu na człowieka; 
  • promieniowanie UVB o długości fali 280–315 nm – cechuje się zmiennym natężeniem w zależności m.in. od pory roku i godziny;   
  • promieniowanie UVA o długości fali 315–380 nm – cechuje się natężeniem niezależnym od pory roku i godziny, przenika przez chmury, szkło i naskórek, wnikając do głębokich warstw skóry właściwej.

Promieniowanie UV – pozytywny wpływ na skórę

Promieniowanie UVB stanowi 5% fal docierających do Ziemi. Pod jego wpływem dochodzi do stymulacji produkcji witamin z grupy D, głównie D2 i D3. Z kolei witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, a także jest jedną z najważniejszych witamin dla układu kostno-stawowego. 

Co więcej, witamina D odpowiada za zachowanie zdrowej skóry i włosów, m.in. ze względu na udział w różnicowaniu komórkowym w skórze. Należy jednak zaznaczyć, że do wytwarzania witaminy D3 potrzebna jest tylko minimalna ilość promieniowania, a nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne wykazuje odwrotne, czyli szkodliwe działanie na skórę.

Promieniowanie UV – zastosowanie w kosmetyce i dermatologii 

Optymalna dawka promieniowania UV znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń dermatologicznych. Fale o odpowiedniej długości wykazują korzystny wpływ m.in. u osób chorujących na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry. Promieniowanie może również poprawiać kondycję skóry skłonnej do zmian trądzikowych. 

Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może również powodować przebarwienia w obrębie świeżych zmian skórnych. Fototerapia powinna więc być przeprowadzana w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej i dermatologii. Wykorzystuje się tam urządzenia, które emitują wiązkę promieni o długości odpowiedniej w zależności od danego problemu skórnego.

Szkodliwość promieniowania UVB

Każdy rodzaj promieniowania UV w nadmiarze wykazuje wysoką szkodliwość na skórę. Promieniowanie UVC jest najbardziej niebezpieczne – gdyby docierało do Ziemi, byłoby w stanie zniszczyć wszystkie organizmy żywe.

Z kolei fala promieniowania UVB jest krótka i w większości wnika zaledwie do naskórka. Część jednak dociera do skóry właściwej i przyspiesza procesy starzenia, uszkadzając komórki włókien kolagenowych. Pod wpływem takich promieni opalenizna pojawia się szybko, ale utrzymuje się zaledwie kilka godzin.

Promieniowanie UVB to fale, które wzmagają produkcję melaniny – barwnika, który odpowiada za opaleniznę. Ten typ promieniowania jest emitowany zarówno przez Słońce, jak i sztuczne źródła, np. lampy w solarium. Szkodliwy wpływ promieniowania UVB na skórę to:

  • oparzenia słoneczne,
  • reakcje alergiczne,
  • nowotwory skóry.

Wpływ promieniowania UVA na skórę 

Promieniowanie UVA nie wywołuje bolesności skóry, ale jego szkodliwość dla zdrowia jest bardzo wysoka. Fale wnikają do głębszych warstw, gdzie pod ich wpływem powstają wolne rodniki. To natomiast prowadzi do szeregu zaburzeń w skórze, takich jak:

  • uszkodzenie włókien kolagenowych i elastyny;
  • alergia słoneczna, która wywołuje m.in. zaczerwienienie i swędzenie;
  • zmiany pigmentacyjne (przebarwienia);
  • zmiany nowotworowe.

Promieniowanie UV prowadzi do spadku napięcia i naturalnej gęstości skóry. W konsekwencji staje się ona wiotka, pojawiają się zmarszczki i nierówności, a także zmiany pigmentacyjne.

Warto pamiętać, że przebarwienia, nie tylko na twarzy, lecz także dłoniach, dekolcie czy ramionach, nie pojawiają się bezpośrednio po opalaniu. Również plamki u osób starszych mają związek z ekspozycją na promienie słoneczne w młodości.

Uszkodzenie najważniejszych składników skóry, prowadzące do obniżenia jej kondycji, określa się jako fotostarzenie. 

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Szkodliwość opalania znacznie przewyższa jego zalety, dlatego skórę należy zabezpieczać. Podstawą ochrony jest unikanie promieniowania UV, zwłaszcza w godzinach najwyższej emisji, czyli między 11:00 a 16:00.

Pozostawanie w cieniu w upalne dni niestety nie gwarantuje ochrony, dlatego warto stosować balsamy i kremy z filtrem UV. Nie blokują one całkowicie promieni, ale znacznie zmniejszają ich wnikanie do skóry.

Wysokość filtra warto dobierać w zależności od fototypu cery. Osoby z jasną karnacją czy też ze skórą wrażliwą i skłonną do przebarwień powinny wybierać kremy i balsamy z SPF 50 lub SPF 30. Co więcej, takie kosmetyki należy nakładać pół godziny przed wyjściem na zewnątrz i powtarzać ich aplikację co 2 godziny.

Skóra jest narażona na promieniowanie nie tylko latem. Chcąc zabezpieczyć twarz, której nie uchronimy ubraniami, warto na co dzień stosować krem filtrem, np. BB krem do twarzy SPF15. Zapewnia ochronę, ale także pielęgnuje skórę dzięki zawartości naturalnych składników. Dodatkową zaletą kremu jest to, że za jego pomocą wykonasz delikatny makijaż i poprawisz koloryt cery.  

Pod wpływem promieniowania UV skóra traci sporą ilość wody, dlatego również po opalaniu warto zadbać o jej pielęgnację, stosując preparaty nawilżające. Szybką rewitalizację i uczucie orzeźwienia zapewni BODY BOOSTER. To spray do ciała o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Zawiera kojący miąższ z aloesu i nawilżający kwas hialuronowy, dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry zaczerwienionej po opalaniu. Możesz go stosować również na włosy, które także są narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV