Sodium Hyaluronate to związek wykazujący liczne właściwości, dlatego znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w kosmetyce. Sprawdź, co to jest i jak działa na skórę!

Sodium Hyaluronate – co to jest, jakie ma właściwości? 

Sodium Hyaluronate jest lepiej znany pod polskimi nazwami, takimi jak: kwas hialuronowy, sól sodowa kwasu hialuronowego czy hialuronian sodu. Wszystkie te nazwy stosuje się naprzemiennie do określenia jednego związku organicznego.

Z biologicznego punktu widzenia Sodium Hyaluronate to polisacharyd znajdujący się we wszystkich organizmach żywych. To bardzo silnym humektant. Oznacza to, że wykazuje właściwości absorbujące i wiążące wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody.

Jakie funkcje pełni sól kwasu hialuronowego w organizmie? 

Kwas hialuronowy stanowi jeden z najważniejszych składników w ciele człowieka. W organizmie występuje w postaci soli sodowej. Związek znajduje się w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (głębokiej warstwy), gdzie wpływa na jej gęstość, jędrność i nawilżenie.

Sodium Hyaluronate jest również podstawowym składnikiem mazi stawowej – odpowiada m.in. za jej lepkość i odżywianie chrząstki stawowej. Jego cząsteczki znajdują się także w ciele szklistym oka, gdzie zwiększają lepkość i sprężystość, stanowią element filtru łzowego. Sól sodowa kwasu hialuronowego znajduje się też w płynach ustrojowych i ścianach naczyń krwionośnych.

Zastosowanie Sodium Hyaluronate w kosmetyce 

U osoby młodej poziom soli sodowej kwasu hialuronowego jest wysoki. Każdego dnia ok. 30% substancji ulega naturalnej wymianie na nową. Niestety wraz z wiekiem zdolność regeneracji komórek kwasu hialuronowego do odbudowy maleje i dochodzi do spadku nawilżenia skóry. W konsekwencji staje się ona cienka, skłonna do powstawania zmarszczek i pozbawiona napięcia. Sodium Hyaluronate można jednak dostarczać do skóry dzięki kosmetykom z jego zawartością.

Dzięki zdolności do wiązania cząsteczek wody hialuronian sodu jest szczególnie pożądaną substancją w kosmetyce. Zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Zapewnia skórze intensywne nawilżenie, zmiękcza ją i wspomaga transport substancji odżywczych.

Ten związek znajduje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. To doskonały składnik dedykowany nawet bardzo suchej skórze. Sól kwasu hialuronowego działa również antyoksydacyjnie. Wspomaga więc walkę z wolnymi rodnikami, a tym samym spowalnia procesy starzenia.

Działanie przeciwrodnikowe w połączeniu z intensywnym nawilżaniem skóry jest szczególnie pożądane u osób z cerą dojrzałą, ale także u tych, które dbają o profilaktykę anti-age. Kosmetyki z kwasem hialuronowym warto więc wybierać już po 25. roku życia.

Do kolejnych właściwości kwasu hialuronowego zalicza się zdolność neutralizowania zanieczyszczeń poprzez tworzenie z nimi rozpuszczalnych w wodzie połączeń. Sodium Hyaluronate łagodzi podrażnienia, koi i zabezpiecza. Może być stosowany niezależnie od pory roku, zawsze poprawiając kondycję skóry.