





Spierzchnięte usta to problem, który zazwyczaj pojawia się jesienią i zimą. Warunki atmosferyczne panujące w czasie tych pór roku sprawiają, że usta zostają niemal całkowicie pozbawione bariery ochronnej. Warto jednak pamiętać, że spierzchnięte usta mogą pojawić się również latem. Będą wynikiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Popękana czerwień wargowa (bez względu na porę roku) będzie wywoływać dyskomfort – pieczenie, swędzenie, ból. Jak sobie z tym radzić? Poznaj sposoby na spierzchnięte usta.
Spierzchnięte, pękające usta to problem, z którym każda z nas spotkała się przynajmniej raz w życiu. Mogą pojawić się zarówno zimą, jak i latem. Podatność ust na pierzchnięcie wynika z tego, że skóra na nich jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż na innych częściach twarzy. Dodatkowo na wargach nie ma gruczołów łojowych, co powoduje, że brakuje im lipidowej warstwy ochronnej, zapewnianej przez wydzielinę gruczołów.
Mianem spierzchniętych ust określamy podrażnienie czerwieni wargowej. Wywołuje to dyskomfort i ciągłe oblizywanie. Objawem spierzchniętych ust jest przesuszona i łuszcząca się skóra warg. Może być również zaczerwieniona i powodować uczucie rozpalenia. Kolejne objawy, które mogą się pojawić, to nieprzyjemne pieczenie, pękanie naskórka, krwawienie.
Symptomy spierzchniętych ust mogą występować z różnych przyczyn. Wśród tych najczęstszych wymienia się:
Spierzchnięte usta mogą mieć również przyczyny zdrowotne. Najczęściej wywołują je niedobory witamin z grupy B, witaminy A lub żelaza. Zdarza się także, że dolegliwość jest wywołana wahaniem poziomu hormonów. Nadmiar progesteronu lub estrogenu negatywnie wpływa na kondycję warg. Dlatego spierzchnięte usta to częsty problem kobiet w okolicach miesiączki.
Częste pękanie warg może też mieć podłoże chorobowe i wynikać z:
Suche usta można leczyć na różne sposoby. Większość osób w kuracjach wykorzystuje domowe rozwiązania, jeśli jednak mocno spierzchnięte usta zaczynają krwawić lub mimo pielęgnacji ich stan się nie poprawia, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Do odwiedzenia lekarza powinny też skłonić bolesne pęknięcia szczególnie w kącikach warg, zmiana barwy ust na czerwoną lub ciemnoróżową, pojawienie się białego nalotu, guzków, wrzodów.
Podstawą leczenia spierzchniętych ust jest ich regeneracja, nawilżenie i natłuszczenie. Takie działania wykazują balsamy do ust oparte o naturalne składniki aktywne. Ich nakładanie jest łatwe, szybkie i wygodne. Aby nawilżyć suche usta, należy na nie nałożyć Lip Care, czyli odżywczą i ochronną pomadkę do ust. Wyróżnia się organicznym składem, który intensywnie regeneruje i pielęgnuje czerwień wargową. Zawdzięcza to takim składnikom, jak:
Ratunkiem dla mocno spierzchniętych ust będzie natomiast maść do skóry suchej. Dzięki kompozycji naturalnych składników aktywnych silnie nawilża i ujędrnia wargi. Za jej działanie odpowiada gliceryna, masło shea, witamina E oraz alantoina. Wszystkie te składniki łagodzą podrażnienia i zaczerwienienie skóry, działają przeciwzapalnie, pozwalają utrzymywać optymalny poziom nawilżenia, natłuszczają i chronią skórę przed negatywnym działaniem wolnych rodników.
Przed nałożeniem kosmetyków regenerujących i nawilżających, warto wykonać delikatny peeling. Można do tego użyć specjalnego preparatu do ust lub tego drobnoziarnistego do twarzy. Najlepiej sprawdzi się organiczny FACE SCRUB SWEDERM, który jest przeznaczony do cery suchej i odwodnionej. Miąższ z liści aloesu, masło shea, olejek ze słodkich migdałów, olej z kiełków pszenicy, ekstrakt z kwiatów rumianku oraz puder z pestek moreli sprawiają, że kosmetyk jest suplementem dla popękanych i podrażnionych ust, oczyszcza je i nawilża.
Leczenie popękanych ust trwa ok. 7 dni, w tym czasie należy unikać:
W przypadku, gdy spierzchnięte usta są wynikiem choroby, to oprócz standardowej pielęgnacji, nawilżania i regeneracji, konieczne jest specjalistyczne leczenie. To ordynuje lekarz - ma ono na celu wyeliminować podłoże pękania warg.
Działanie nawilżających kosmetyków do ust warto uzupełniać domowymi sposobami. Ulgę przyniosą peelingi i maseczki wykonane z jadalnych składników. Można je nakładać do kilkunastu razy dziennie.
Najskuteczniejsze działanie na mocno spierzchnięte usta wykazuje maseczka z awokado. Aby ją wykonać, owoc należy rozgnieść widelcem, wcześniej dodając kilka kropel oleju roślinnego. Papkę nakładaj na 20 minut. Maseczki na spierzchnięte usta możesz wykonywać również ze śmietany, twarogu, naturalnych olei, masła, ogórka, banana.
W walce z suchymi ustami skuteczny będzie też aloes. Roślina zawiera substancje nawilżające, które przyspieszają odnowę komórkową skóry. Do spierzchniętych ust wystarczy przyłożyć liść rośliny. Podobne działanie wykazuje miód. Zapobiega wysychaniu, pielęgnuje i działa antybakteryjnie. Warto go nakładać 2-3 razy dziennie na 15 minut.
Domowym sposobem można wykonać również peeling, łącząc łyżeczkę cukru z łyżeczką miodu i ulubionego olejku roślinnego. Składniki zmieszaj i nałóż na usta, a następnie wmasuj je miękką szczoteczką do zębów. Resztki papki zmyj letnią wodą.
Spierzchnięte usta powodują ból, a także obniżenie atrakcyjności, sprawiają, że trudno wykonać estetyczny makijaż, jeść czy pić. To dlatego warto kierować się zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka nie jest trudna do wdrożenia. Aby zadbać o usta, potrzebujesz tylko ochronnej pomadki, jej działanie możesz uzupełnić wegańskim, delikatnie koloryzującym błyszczykiem Chameleon lub pomadką o takich samych właściwościach.
Zasady profilaktyki mówią, aby:
Spierzchnięte usta to problem, który może pojawić się w każdym wieku. Często popękane wargi pojawiają się u dzieci, które nadmiernie je oblizują na wietrze lub zimnie. Spierzchnięte usta u dziecka leczy się tak samo, jak u dorosłego. Organiczne, naturalne kosmetyki Swederm można stosować w każdym wieku. Ochronna pomadka przyniesie natychmiastową ulgę. U najmłodszych warto też wykorzystywać domowe sposoby.
Naturalne kosmetyki, a także nawilżające maseczki na usta bezpiecznie stosować mogą również kobiety w ciąży. Zmiany hormonalne powodują, że ciężarne często borykają się z suchymi ustami.
Popękane usta to dolegliwość, którą w większości przypadków można leczyć samodzielnie, w domu. Aby pozbyć się problemu, wystarczy dobra pomadka ochronna o właściwościach regeneracyjnych i nawilżających. Regularne aplikowanie przyniesie ulgę i pozwoli pozbyć się spierzchniętych ust w ciągu kilku dni. Z jej nakładaniem nie warto jednak czekać, aż usta wyschną. Ochronne szminki warto stosować profilaktycznie przez cały rok. Pozwoli to uniknąć bólu, pieczenia i zaczerwieniania warg. Po ochronne pomadki do ust powinien sięgnąć każdy, bez względu na wiek czy płeć.