Skóra na kolanach szybko się wysusza, łatwo się łuszczy, może pękać i swędzieć. Przyczyną może być nieodpowiednia pielęgnacja, ale też niektóre choroby. Sam balsam do ciała może być niewystarczający, aby skutecznie nawilżyć i zregenerować wysuszoną skórę w tym miejscu. Przedstawiamy sposoby na kompleksową pielęgnację suchej skóry na kolanach.

Sucha skóra na kolanach – przyczyny

Skóra na kolanach ma większe tendencje do rogowacenia niż pozostałe obszary na ciele. Podobnie zachowuje się skóra na łokciach. Naskórek w tych miejscach szybko wysycha i rogowacieje. Charakterystycznym objawem jest wówczas biała, sucha skóra na kolanach, która mocno się łuszczy, a czasem nawet pęka aż do krwi.

Problem suchej skóry na łokciach i kolanach pojawia się najczęściej zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche, a na zewnątrz panuje mróz, ale też latem, kiedy skóra częściej jest eksponowana na słońce. 

Nadmiernie sucha skóra na kolanach może być również wynikiem:

  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków,
  • niewystarczającej pielęgnacji,
  • uwarunkowań genetycznych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • stosowania drażniących detergentów do prania,
  • kontaktu z chlorowaną wodą na basenie,
  • niewystarczającego nawodnienia organizmu od wewnątrz (picia zbyt małej ilości wody),
  • niewłaściwej diety.

Nieco innym objawem jest ciemna, sucha skóra na kolanach (tzw. brudne kolana), która może (ale nie musi) świadczyć o problemach hormonalnych lub chorobie autoimmunologicznej. Skóra w tym miejscu robi się ciemniejsza przez nadmierne rogowacenie naskórka, częste pękanie i wysuszenie, co sprzyja powstawaniu przebarwień. Kolana sprawiają wówczas wrażenie brudnych, choć w rzeczywistości są czyste. Jeżeli pomimo częstego nawilżania skóry kolan objawy nie ustępują, przyczyną problemu może być: egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy niedoczynność nadnerczy. Dlatego jeśli ten problem utrzymuje się u Ciebie przez dłuższy czas, zgłoś się z nim do dermatologa i/lub endokrynologa. Lekarz wykona dokładną diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie.

Złuszczające zabiegi na suchą skórę na kolanach

Ważnym elementem pielęgnacji suchej skóry na kolanach jest jej regularne złuszczanie przy pomocy odpowiednio dobranego peelingu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wybierz peeling gruboziarnisty, na przykład Swederm® PEONY SWEET BODY SCRUB na bazie cukru. W przypadku bardzo wrażliwej skóry lepiej sprawdzi się delikatniejszy, drobnoziarnisty scrub, np. BODY SCRUB, na bazie nawilżającej gliceryny i alantoiny.

Peeling kolan wykonuj nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Jeśli skóra jest popękana, zadbaj najpierw o jej nawilżenie i regenerację. Dopiero gdy uszkodzenia naskórka całkowicie się zagoją, możesz wrócić do stosowania zabiegów złuszczających.

Peeling na suchą skórę kolan możesz również wykonać samodzielnie z produktów dostępnych w kuchennej szafce, np. z mielonej kawy, cukru lub gruboziarnistej soli. Wymieszaj je z oliwą z oliwek lub innym olejem roślinnym tłoczonym na zimno, po czym zrób delikatny masaż skóry peelingiem. Zabieg wykonuj przy wyprostowanych nogach, żeby skóra na kolanach nie była naprężona. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych uszkodzeń naskórka. Po 10-15 minutach dokładnie zmyj produkt i przejdź do kolejnego kroku pielęgnacji, czyli nawilżenia skóry.

Pielęgnacja suchej skóry na łokciach i kolanach

Pielęgnacja suchej skóry na kolanach powinna odbywać się przy użyciu kosmetyków na bazie emolientów. To obojętne biologicznie substancje, których zadaniem jest utrzymanie lub przywrócenie prawidłowego natłuszczenia, nawilżenia i elastyczności naskórka. Do przykładowych emolientów, które regenerują uszkodzoną barierę naskórkową oraz łagodzą stan zapalny, należą m.in.: wazelina, ceramidy, parafina, kwas hialuronowy, mocznik, kwasy tłuszczowe, cholesterol.

Suchy i podrapany naskórek stanowi wrota do wnikania mikroorganizmów, których obecność dodatkowo nasila uszkodzenie bariery lipidowej skóry i wywołuje świąd. Właściwe natłuszczenie oraz nawilżenie naskórka niweluje te problemy. Efekt po zastosowaniu emolientów utrzymuje się około 4–6 godzin, dlatego w przypadku szczególnie suchej skóry na kolanach, ich aplikacja powinna odbywać się 2-3 razy dziennie. Niezwykle istotne jest użycie tłustego balsamu wieczorem, bezpośrednio po umyciu i delikatnym osuszeniu skóry.

Skuteczna regeneracja suchej skóry na kolanach jest możliwa dzięki zastosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych, zawierających takie składniki, jak:

  • mocznik – należy do naturalnych czynników nawilżających, zwiększa wiązanie wody przez białka i lipidy, a w wyższych stężeniach (powyżej 12%), działa także złuszczająco;
  • alantoina – intensywnie nawilża, koi i wygładza skórę. Działa regenerująco oraz przeciwzapalnie, wspomagając gojenie, łagodząc podrażnienia. Pozostawia uczucie gładkiej skóry;
  • skwalan – wykazuje pośrednie działanie nawilżające – dzięki silnym właściwościom natłuszczających odbudowuje barierę lipidową naskórka, co zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z jego powierzchni. Zmiękcza i wygładza skórę;
  • kwas hialuronowy (hialuronian sodu) – tworzy na powierzchni skóry film, który wiąże wodę. W efekcie ogranicza TEWL (ang. Transepidermal Water Loss), czyli przeznaskórkową utratę wody, i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Kondycjonuje skórę, zmiękcza ją i wygładza;
  • gliceryna – ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania – ułatwia transport substancji odżywczych i nawilżających w głąb skóry;
  • witamina E – wbudowuje się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu wzmacnia jego barierę ochronną. Utrudnia wnikanie substancji obcych, niweluje podrażnienia oraz hamuje TEWL, dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Odpowiednim kosmetykiem do pielęgnacji suchej skóry na kolanach będzie na przykład balsam do ciała Swederm® GEL TRAP, który zawiera szereg substancji odpowiedzialnych za nawilżenie i regeneracją nadmiernie suchej skóry: alantoinę, glicerynę, hialuronian sodu, skwalan oraz witaminę E. Poprawia wygląd skóry już po pierwszym użyciu. Dodatek substancji przeciwzapalnych sprawia, że produkt łagodzi zaczerwienienia i zmiany zapalne skóry.

W bardziej zaawansowanych przypadkach, suchą skórę na kolanach można zredukować przy pomocy zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Najprostszy jest zabieg parafinowy, który najczęściej stosuje się w przypadku dłoni oraz stóp, ale równie dobrze sprawdza się jako sposób na wygładzenie suchej skóry na kolanach. Jeśli podłożem problemów jest choroba skóry, np. AZS (atopowe zapalenie skóry), lekarz dermatolog może zaproponować fototerapię, czyli terapię światłem UV.

Domowe sposoby na regenerację suchej skóry na kolanach

Istnieje również wiele domowych sposobów, które skutecznie wspomagają regenerację suchej skóry na kolanach. Jeśli właśnie skończył Ci się balsam nawilżający, możesz sięgnąć po domowe „kosmetyki”. Sprawdzone rady to:

  • Do kąpieli dolej oliwy z oliwek.
  • Zmiel siemię lniane i wymieszaj je z odrobiną ciepłej wody. Taką papkę nałóż na skórę kolan i pozostaw na 15 minut.
  • Posmaruj wysuszoną skórę maseczką zrobioną z łyżki miodu, łyżki jogurtu naturalnego i połówki awokado. Zmyj ją po około 20 minutach.
  • Aby zniwelować efekt ciemnej skóry na kolanach, posmaruj ją świeżym sokiem z cytryny. Po 10 minutach zmyj sok i posmaruj skórę kremem nawilżającym. Nie stosuj tego zabiegu, jeśli naskórek jest uszkodzony.

Jak zapobiegać wysychaniu skóry na kolanach?

Zdecydowanie nie powinnaś pomijać skóry kolan podczas codziennej pielęgnacji. To miejsce bardziej narażone na wysuszenie niż inne części ciała, dlatego często wymaga dodatkowej troski, na przykład zastosowania intensywniejszego peelingu, nałożenia grubszej warstwy balsamu czy użycia natłuszczającej maski regenerującej.

Powstawaniu suchej skóry na kolanach lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Do mycia stosuj więc łagodne żele i kremy pod prysznic z dużą ilością składników oleistych. Unikaj zwykłego mydła w kostce oraz kosmetyków zawierających detergenty. Pamiętaj, aby nie moczyć ciała zbyt długo, ponieważ sprzyja to wysuszaniu skóry. Z tego względu lepiej częściej wybierać szybki prysznic niż kąpiel w wannie. Od czasu do czasu warto jednak zdecydować się na zanurzenie ciała w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, np. Swederm® LILAC BODY BATH SALT, bogatej w minerały i ekstrakty roślinne. To bardzo odprężający rytuał, który przy okazji oczyszcza, odświeża, zmiękcza i wygładza skórę.

Po każdym umyciu pamiętaj o nałożeniu na ciało balsamu o właściwościach nawilżających. W tej roli znakomicie sprawdzi się Swederm® BLISS HAND and BODY CREAM bogaty w składniki nawilżające (miąższ z liści aloesu, oleje roślinne i kwas hialuronowy), a także ekstrakty roślinne o działaniu antyoksydacyjnym. Zaletą tego kosmetyku jest też zniewalający zapach.

W celu zapewnienia skórze kolan intensywnej regeneracji, nałóż grubszą warstwę maści HUDSALVA SENSITIVE. Dzięki zawartości alantoiny i gliceryny, już po pierwszym użyciu skóra zostanie głęboko odżywiona, zmiękczona i ukojona. Mimo bogatej konsystencji, produkt nie pozostawia tłustej warstwy. 

Wymienione powyżej zabiegi oraz rytuały wykonuj systematycznie. Żadne kosmetyki pielęgnacyjne nie pomogą, jeśli będą stosowane tylko od czasu do czasu. Staraj się zachować regularność, a Twoja skóra na kolanach odwdzięczy się gładkością, jednolitym kolorytem i brakiem podrażnień.

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222