





Złocista, muśnięta słońcem skóra to symbol udanych wakacji. Niestety nie zawsze promienie słoneczne są naszymi sprzymierzeńcami. Niektóre z nas zamiast złotej opalenizny z urlopu wracają z podrażnionym, krwistoczerwonym i swędzącym ciałem. Takie objawy to reakcja alergiczna na słońce. Z czego ona wynika i jak jej zapobiec? Oto najważniejsze fakty o uczuleniu na słońce, które musisz znać przed udaniem się na letni odpoczynek.
Czekamy na nie przez długie jesienne i zimowe miesiące. Chętnie wystawiamy się na jego ekspozycję. Uwielbiamy ciepło. Słońce – jego promienie budzą nas do życia, dodają energii, a także dostarczają organizmowi cennej witaminy D. Niestety słońce ma na nas nie tylko pozytywny wpływ. Promienie, które emituje, mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Obwinia się je za:
Promieniowanie słoneczne u niektórych osób może wywołać również uczulenie na słońce. Wbrew pozorom nadwrażliwość występuje bardzo często. Pojawia się ono u nas przede wszystkim po zimie, kiedy to nasza skóra nie jest przyzwyczajona do dużej dawki promieniowania UV.
Reakcje alergiczne, które pojawiają się pod wpływem promieniowania słonecznego, nazywa się fotodermatozami. Dermatolodzy wyróżniają alergie słoneczne nazywane:
To, co odróżnia je od zwykłego poparzenia słonecznego, to fakt, że objawy pojawiają się nawet przy niewielkiej i krótkiej ekspozycji na słońce.
uczulenie na słońce pojawić może się w każdym wieku. Równie często jak u dorosłych pojawia się również u dzieci. W przypadku najmłodszych jest ono wyjątkowo nieprzyjemne i mało komfortowe. Wynika to z tego, że wysypce niemal zawsze towarzyszy uciążliwe swędzenie. Intensywniejsze objawy uczulenia na słońce u dzieci to efekt ich wrażliwej skóry i nie w pełni rozwiniętych funkcji ochronnych. Dodatkowo skóra dziecka do 4 lat nie jest jeszcze przyzwyczajona do promieni UV. To, dlatego najmłodszych trzeba szczególnie przed nimi chronić. Nie powinni oni być zbyt długo być wystawieni na ich ekspozycję, a jeśli wychodzą na słońce powinny zawsze być posmarowane kosmetykami do opalania o wysokim współczynniku ochrony SPF. Przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz aplikacje kremów z filtrem UV trzeba powtarzać co 2-3 godziny. Przy pojawieniu się wysypki od słońca ulgę przyniosą balsamy i kremy z miąższem z liści aloesu i alantoiną np. Hudlotion.
Przyczyny uczulenia na słońce nie są jednorodne. W przypadku fotodermatozy idiopatycznej wskazuje się, że przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Uczulenie na słońce typu egzogennego wywołują natomiast czynniki zewnętrzne takie jak:
Objawy uczulenia na słońce mogą pojawić się u każdej osoby. Najczęściej pojawiają się one przy nagłej zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Oznacza to, że symptomy fotouczulenia zaobserwujesz u siebie najpewniej po zimie. Skóra wczesną wiosną nie jest przyzwyczajona do intensywnych promieni i nadmiernie na nie reaguje.
Pierwsze symptomy pojawiają się od 30 minut do kilkunastu godzin po ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęstszym objawem nadwrażliwości są zmiany na skórze przypominające typową pokrzywkę. Zaobserwujesz więc czerwone plamy pokryte pęcherzykami. Typowym objawem jest też wysypka od słońca. Obejmuje ona te fragmenty skóry, które w czasie przebywania na zewnątrz były odsłonięte oraz te przylegające do nich. Większość osób pierwsze objawy uczulenia zauważa na rękach i dekolcie, może też pojawić się ono na twarzy. Wysypka jest swędząca i powoduje dyskomfort. Inne typowe objawy uczulenia na słońce to:
Reakcja alergiczna na słońce jest ogólnoustrojowa, czyli mogą jej towarzyszyć objawy takie jak gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, wymioty.
Objawy uczulenia na słońce znikają zazwyczaj po ok. tygodniu- dwóch. W czasie rekonwalescencji należy stosować kosmetyki bogate w składniki nawilżające, a także unikać kąpieli słonecznych.
W przypadku uczulenia na słońce objawy pojawiają się nawet przy stosunkowo krótkim okresie wystawiania skóry na promienie UV – to odróżnia uczulenie od zwykłego poparzenia słonecznego. Oznacza to, że alergiczną skórę trzeba szczególnie chronić. Jeśli wiesz, że twoja skóra jest nadwrażliwa na promienie UV, powinnaś unikać opalania, a także zachować ostrożność przy wystawianiu jej na słońce. Profilaktyka radzi, aby:
Zauważając u siebie pierwsze objawy uczulenia na słońce, przede wszystkim schowaj się w cieniu. W zwalczaniu wysypki, swędzenia i uczucia spierzchnięcia skóry pomogą Ci kosmetyki. Najlepiej sięgaj po te organiczne, pełne świeżych składników i minimalnej ilości konserwantów – nie będą one dodatkowo podrażniać. Ulgę skórze z objawami alergii na słońce przyniesie Gel Trap, który zawiera alantoinę będącą substancją łagodzącą podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Z uczuleniem poradzi sobie Swederm Hudsalva. Tę maść do skóry suchej aplikuje się punktowo na fragmenty ciała wymagające nawilżenia i regeneracji. Jej składniki aktywne redukują przesuszenia już po pierwszym użyciu, a dzięki dodatkowi alantoiny i bisabololu działają łagodząco i kojąco. Kosmetyki te sprawdzą się również, jeśli obawy uczulenia na słońce pojawią się na dekolcie, nogach, brzuchu i udach. Jeśli natomiast wystąpią one na dłoniach to z pomocą przyjdzie Breeze Sea Waves. Jednym ze składników aktywnych tego kremu jest miąższ z liści aloesu. Jego zadaniem jest łagodzenie i nawilżanie. Face cream złagodzi natomiast objawy fotouczulenia na twarzy.
Oprócz kosmetyków w niektórych przypadkach konieczne będzie przyjęcie leków histaminowych lub terapia kortykosteroidami w postaci maści/ tabletek. Takie metody leczenia wdraża się przy zaawansowanym stopniu uczulenia i zawsze prowadzone są pod okiem lekarza.
Jeśli zmagasz się z uczuleniem na słońce, na nadejście lata wcale nie czekasz z niecierpliwością. Promienie słoneczne bardziej cię martwią, niż cieszą. Pamiętaj jednak, że zastosowanie profilaktyki w postaci dobrej jakości kosmetyków chroniących zminimalizuje reakcję alergiczną. Warto więc uzupełnić o nie kosmetyczkę już wiosną. Dzięki temu będziesz mogła czuć się bezpiecznie i nie obawiać się nadejścia pierwszych dni pełnych słońca.