Pierwsze zmarszczki najczęściej uwidaczniają się w okolicach oczu i ust, czyli tam, gdzie cera jest cienka i najbardziej delikatna. Proces ten jest niemożliwy do zatrzymania, jednak można go nieco spowolnić, stosując odpowiednią pielęgnację skóry. Aby zabiegi te były skuteczne, należy najpierw poznać mechanizmy, które stoją za pojawianiem się zmarszczek. Skąd biorą się poziome, pionowe i skośne bruzdy na naszej twarzy? W jaki sposób odmłodzić wizualnie swój wygląd? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to są zmarszczki mimiczne?

Pod pojęciem zmarszczek kryją się różnego typu zagniecenia i załamania skóry. Tworzą się one w wyniku działania na organizm różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Zmarszczki mimiczne powstają wyłącznie na twarzy i są powiązane z indywidualnym dla każdego człowieka sposobem wyrażania ekspresji. Linie i wgłębienia są tym wyraźniejsze, im bogatsza jest nasza mimika twarzy.

Oprócz zmarszczek mimicznych wyróżniamy również m.in. zmarszczki grawitacyjne, zmarszczki starcze oraz zmarszczki powstające na skutek nagłej, znaczącej utraty masy ciała. Znane są również pojęcia zmarszczek sennych i zmarszczek posłonecznych, a także zmarszczek liniowych oraz genetycznych.

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się na naszej twarzy już około 25. roku życia jako efekt procesu starzenia się skóry. Włókna kolagenowe, które stanowią jej naturalny składnik, z wiekiem zaczynają zanikać. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska jest utrata jędrności i elastyczności tkanek.

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy – marszczenia czoła, mrużenia oczu czy też uśmiechania się. Wszystkie te gesty (zwane mimiką twarzy) sprawiają, że naskórek naprzemiennie załamuje się i wygładza. Po latach takiej "gimnastyki" pojawiają się na nim trwałe ślady, które nazywamy zmarszczkami.

Rodzaje zmarszczek mimicznych

Skóra twarzy jest bardziej delikatna niż skóra obecna na innych częściach naszego ciała. Łatwiej ulega uszkodzeniom i wpływom szkodliwych czynników z otoczenia. Pojawiające się na niej zmiany znacząco oddziałują na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Zmarszczki mimiczne możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów.

Zmarszczki na czole

Zmarszczki mimiczne na czole przebiegają poprzecznie przez cały obszar nad naszymi brwiami. Ich liczba i głębokość jest zależna od siły obecnych pod skórą w tym miejscu mięśni. Zmarszczki na czole zazwyczaj są raczej symetryczne po obu stronach twarzy. Mogą mieć nieco inny kształt np. wówczas, gdy częściej unosimy jedną brew od drugiej.

Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda znajdująca się pomiędzy brwiami. Pojawia się, gdy często ściągamy brwi np. w wyrazie dezaprobaty. Z czasem może utrwalić się na tyle, że nie znika nawet wówczas, gdy mięśnie twarzy są w pełni rozluźnione.

Zmarszczki królicze

Są to poziome lub lekko skośne bruzdy tworzące się u nasady nosa. Zmarszczki królicze, podobnie jak lwia zmarszczka, rzucają się w oczy i nadają twarzy surowego wyrazu. Powstają w wyniku częstego marszczenia tej części ciała, co zwykle jest wywołane nadmierną ekspresją.

Zmarszczki wokół oczu

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i wrażliwa. W związku z tym pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się zazwyczaj właśnie na niej. Możemy je zaobserwować na dolnej powiece, gdzie często dochodzi dodatkowo do przesuszenia naskórka.

Szczególnym rodzajem zmarszczek wokół oczu są tzw. kurze łapki. Pojawiają się one w zewnętrznych kącikach i są efektem częstego załamywania się skóry, najczęściej podczas uśmiechania się. Za powstawanie kurzych łapek odpowiedzialna jest zarówno delikatna skóra, jak i wyjątkowo silnie pracujący mięsień okrężny oka.

Bruzdy nosowo-wargowe

Biegną od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust. Pojawiają się w wyniku częstego poruszania dolnym obszarem twarzy – np. podczas mówienia, uśmiechania się czy jedzenia. Z wiekiem stają się coraz głębsze. Ich widoczność może się zwiększyć po nagłej utracie masy ciała.

Zmarszczki wokół ust

Zmarszczki wokół ust są nazywane zmarszczkami palacza. Rozchodzą się promieniście od górnej wargi w kierunku nosa i policzków. Tym samym zmieniają nieco ułożenie ust, tworząc z nich charakterystyczny "dziubek". Zmarszczki tego typu są wyraźniejsze u osób, które mają braki w uzębieniu.

Zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to pionowe bruzdy biegnące od kącików ust do brody. Nazwa pochodzi od sposobu montowania dolnej szczęki u drewnianych kukiełek, które mają możliwość poruszania ustami. Zmarszczki marionetki są również nazywane zmarszczkami smutku.

Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne

Procesu powstawania zmarszczek mimicznych nie da się powstrzymać. Można go jednak spowolnić i złagodzić, tak aby niekorzystne zmiany skóry pojawiły się jak najpóźniej i były jak najmniej widoczne. Warto wiedzieć, że wiele zabiegów poprawiających kondycję skóry można wykonywać samodzielnie w domu.

Masaż twarzy

Aby zlikwidować zmarszczki mimiczne, zaleca się regularne masowanie skóry twarzy. Poruszanie w różnych kierunkach powięzi umożliwia lepsze ukrwienie i dotlenienie poszczególnych komórek danego obszaru ciała. To z kolei przekłada się na ich odżywienie i optyczne odmłodzenie. Jak masować twarz?

Możesz do tego użyć specjalnych kamieni, rollerów lub własnych dłoni. Aby przyrząd swobodniej przesuwał się po skórze, na początku nałóż na nią serum lub krem o konsystencji żelu, np. SWEDERM® ANTI AGEING GEL. To organiczny żel aloesowy, który stanowi świetny podkład pod masaż, dodatkowo działając przeciwstarzeniowo. Wykonuj jednostajne ruchy w następujących kierunkach:

 • od obojczyków, przez szyję, do brody,
 • od brody, przez linię żuchwy, do ucha,
 • od żuchwy, przez policzek, do kości jarzmowej,
 • od grzbietu nosa, przez policzek, do skroni,
 • od nasady nosa, przez czoło, do linii włosów.

Wykonując masaż, przesuwaj się z dołu do góry. Wykonuj czynności symetrycznie, najpierw na jedną, a następnie na drugą stronę twarzy. Jeśli używasz narzędzia, nie dociskaj go zbyt mocno do skóry. Kamienie i rollery warto przed użyciem schłodzić przez kilka minut w lodówce.

Filtry przeciwsłoneczne

Ekspozycja na słońce to jeden z kluczowych czynników przyspieszających starzenie się skóry. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF o wysokim fakturze, który umożliwia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Krem z filtrem SPF50, który jednocześnie pielęgnuje skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo to SWEDERM® FACE CREAM SPF 50. W miarę możliwości warto także unikać opalania skóry, zwłaszcza na twarzy, szyi i dekolcie.

Kremy przeciwzmarszczkowe

W kremie na zmarszczki warto szukać składników takich jak kolagen czy kwas hialuronowy. Skuteczne w usuwaniu oznak starzenia się skóry są również peptydy i antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Inne ważne składniki odżywcze to m.in.:

 • retinol,
 • witamina C,
 • nierafinowane oleje roślinne (np. olej z opuncji figowej),
 • ekstrakt z kopru morskiego,
 • miąższ z liści aloesu,
 • ekstrakt z liści tytoniu,
 • ekstrakt z kawy,
 • cynk,
 • miedź,
 • selen,
 • koenzym Q10,
 • masło shea,
 • kwas mlekowy.

Nawadnianie organizmu

Jeżeli chcesz zredukować swoje zmarszczki lub spowolnić powstawanie nowych, pamiętaj o regularnym piciu wody. Odwodnienie organizmu skutkuje nie tylko zachwianiem jego naturalnej równowagi. Skóra staje się wysuszona, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia. Łatwiej też ulega szkodliwym wpływom otoczenia. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe i nawilżające nie wystarczą, aby powstrzymać niekorzystne zmiany. Optymalne nawadnianie ciała powinno przebiegać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Skuteczne zabiegi na zmarszczki mimiczne

Oczywiście zadbać o swoją cerę możesz nie tylko w zaciszu własnego domu. Profesjonalne zabiegi na zmarszczki to między innymi:

 1. mikrodermabrazja – polega na bezinwazyjnym złuszczaniu martwego naskórka. Pobudza tkanki do przyspieszonej wymiany komórkowej, dzięki czemu powierzchnia ciała staje się gładsza i bardziej sprężysta;
 2. mezoterapia mikroigłowa – polega na ostrzykiwaniu tkanek preparatem zawierającym substancje aktywne o właściwościach anti-aging. W miejscach nakłuć powstają drobne punkty koagulacji, co dodatkowo pobudza skórę do regeneracji oraz wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny;
 3. botoks (botox) – preparat wprowadza się płytko pod skórę metodą iniekcji. Paraliżuje on mięśnie twarzy, ograniczając ich mimikę. Dzięki temu nie tworzą się nowe zmarszczki, a stare zostają tymczasowo wygładzone;
 4. modelowanie twarzy – zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę substancji wypełniającej. Celem jest uzupełnienie ubytków tkankowych (np. zapadniętych policzków) i wygładzenie zmarszczek. Jednym z najpopularniejszych wypełniaczy jest kwas hialuronowy, który dodatkowo nawilża tkanki, zwiększając ich elastyczność i sprężystość. W medycynie estetycznej często stosuje się również przeszczep niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Materiał do takiego zabiegu jest pobierany bezpośrednio od pacjenta.