.

Jaką mam cerę?

Powróć do poprzedniej strony

Jaką mam cerę? – Odpowiedź na to pytanie powinna stanowić punkt wyjścia do decyzji o podstawach codziennej pielęgnacji. Jest ważna, aby móc świadomie dokonywać wyborów kosmetycznych i skrupulatnie analizować składy preparatów pod kątem konkretnych, dedykowanych danej cerze potrzeb. Bo każda cera jest inna. Ma inne wymagania i problemy. Ma inny potencjał. Aby móc go w pełni wydobyć i wykonać pierwszy krok na drodze do zdrowej i pięknej skóry musimy znać na nie odpowiedź.

 

 

Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: sucha, mieszana, tłusta, naczyniowa. Co je charakteryzuje:

Cera sucha: 

 • szorstkość
 • matowość
 • niska elastyczność
 • tendencja do łuszczenia i uczucia ściągnięcia

Cera mieszana: 

 • błyszczenie w strefie T
 • nadmierne miejscowe przesuszenie (na policzkach)
 • zaskórniki
 • wrażliwość

Cera tłusta:

 • rozszerzone pory
 • nadmierne błyszczenie cery
 • ziemisty koloryt
 • liczne zaskórniki

Cera naczyniowa:

 • widoczne naczynka
 • nadwrażliwość
 • rumień
 • niskie nawodnienie

 

Jak rozpoznać jaki mamy typ cery?

 

 1. Umyj skórę dokładnie wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Oceń reakcję skóry bezpośrednio na mycie. Czy jest ona ściągnięta? Czy czujesz ten dyskomfort na całej twarzy, czy tylko w jej wybranych partiach. A może dodatkowo jest zaczerwieniona i swędzi. A może żaden z powyższych problemów w ogóle Cię nie dotyczy?
 2. Po kilkunastu minutach stań przed lustrem i ponownie oceń swoją cerę? Czy skóra jest jeszcze bardziej ściągnięta? Zaczyna się łuszczyć? Masz wrażenie, że zaraz „pęknie”. Jest cienka, matowa, bez rozszerzonych porów? Z pewnością to skóra sucha. Jeśli dodatkowo wystąpił rumień lub widzisz na niej rozszerzone naczynka – masz cerę naczyniową.
 3. Jeśli dyskomfort nadmiernego napięcia skóry Cię nie dotyczy, skóra jest gruba, zaczęła się równo świecić, widzisz na niej w różnych obszarach rozszerzone pory i zaskórniki – masz cerę tłustą. Jeśli efekt błyszczenia się skóry występuje tylko w strefie T (czoło, nos, broda) natomiast na policzkach czujesz suchość i ściągnięcie, widzisz nieliczne zaskórniki, a rozszerzone pory występują miejscowo – masz cerę mieszaną.
 4. Wykonaj test chusteczki. Przyłoż chusteczkę higieniczną do twarzy i delikatnie ją dociśnij. Sprawdź czy i w jakich miejscach pojawiły się na niej tłuste plamy. Jeśli nie pojawiły się wcale – masz cerę suchą lub naczyniową, jeśli pojawiły się w strefie T – masz cerę mieszaną, jeśli pojawiły się na całej chusteczce – masz cerę tłustą.Utwierdź się w swojej ocenie po całodziennej obserwacji skóry. Czy jest wrażliwa na czynniki atmosferyczne i pomimo zastosowania kosmetyków wraca uczucie szorstkości i łuszczenia? (Cera sucha) Czy dodatkowo ma skłonność do zaczerwienień, albo pieczenia? (Cera naczyniowa) Nie odczuwasz wrażliwości na wiatr, czy różnicę temperatur, a Twoja skóra nieustająco się błyszczy i jest śliska w dotyku? (Cera tłusta) Błyszczy się tylko miejscowo, a w innych obszarach jest sucha, napięta albo się łuszczy (Cera mieszana)
 5. Zgodnie z nabytą wiedzą troszcz się o swoją skórę dokonując właściwych decyzji pielęgnacyjnych i trafnych wyborów kosmetycznych.

Przeczytaj również:

Konturowanie twarzy dla początkujących – jak wymodelować twarz?
Makijaż wieczorowy krok po kroku – pomaluj się bez pomocy wizażystki
Aloes – występowanie, właściwości, zastosowanie miąższu z aloesu
Lawenda i jej zastosowanie w kosmetyce – jakie ma właściwości?
Atopowe zapalenie skóry – czym jest? Jak radzić sobie z objawami?
Kwas hialuronowy – poznaj jego właściwości i zastosowanie
Olej arganowy – poznaj jego właściwości i zastosowanie
Oczyszczanie twarzy – jak powinno prawidłowo przebiegać? Co daje?
Oparzenia słoneczne – jak im zapobiegać? Jak łagodzić podrażnienia?
Co odstrasza komary? Kosmetyk, który ochroni Twoją skórę przed ugryzieniami!
Lawenda – jak ją uprawiać w ogrodzie? Jakie ma właściwości?
Cienie pod oczami – co je powoduje? Jak się ich pozbyć?
Piękna skóra po oczyszczaniu wodorowym Oczyszczanie wodorowe – na czym polega? Jak wspomagać skórę po zabiegu?
Najważniejszy kosmetyk dla Twojej skóry – krem z filtrem