Matowa, szorstka, cienka, szczypiąca, zaczerwieniona. Taki opis skóry nie brzmi i nie wygląda dobrze. Wyżej wymienione symptomy to objawyskóry, która stawia przed nami duże wyzwania pielęgnacyjne.  Potrzebuje nie tylko nawilżania, lecz także natłuszczania. Zabiegi pielęgnacyjne koniecznie trzeba też przeprowadzać właściwymi kosmetykami, które dodatkowo nie będą jej podrażniać. Zobacz, jak powinnaś dbać o suchą skórę i jakie preparaty pomogą poprawić jej kondycję.

Sucha skóra – po czym ją poznać?

Sucha skóra może pojawić się na całym ciele. Najczęściej objawy przesuszenia są widoczne na twarzy, głowie, łokciach, dłoniach i stopach. Suchą skórę w tych obszarach ciała bardzo łatwo rozpoznać. Charakteryzuje się tym, że jest jasna i dość cienka. Cechą tego rodzaju skóry jest też zaczerwienienie, będące efektem prześwitywania naczyń krwionośnych. Na twarzy może też przybierać szary odcień. wygląda na zmęczoną, starszą niż rzeczywiście, pozbawioną blasku i świeżości. Atrakcyjność cery obniżają też pojawiające się powierzchniowe złuszczenia, mikropęknięcia, a nawet stany zapalne. Może się zdarzyć, że ich następstwem będą rozwijające się choroby. W dotyku sucha skóra twarzy, dłoni czy stóp jest szorstka i pozbawiona miękkości. Co więcej, reaguje na niego uczuciem ściągnięcia, pieczenia, swędzenia.

Rodzaje suchej skóry

W kosmetologii można spotkać się aż z czterema typami skóry suchej. Różnią się od siebie przyczyną występowania przesuszenia, objawami, a także zaleceniami pielęgnacyjnymi.

  • Pierwszym rodzajem jest skóra sucha, która objawia się uczuciem napięcia i niewielkiego ściągnięcia, co wywołuje dyskomfort.
  • Drugi typ to bardzo sucha skóra. Można ją poznać po nasilonych objawach suchości - intensywnym uczuciem ściągnięcia, licznymi mikropęknięciami, łuszczeniem, wyraźną szorstkością.
  • Jako trzeci typ suchej skóry wymienia się cerę przesuszoną. W jej przypadku pojawiają się nasilone objawy przesuszenia, a wywołane są przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi.
  • Ostatnim typem suchej skóry jest cera odwodniona. Mając ją, zauważysz u siebie silne uczucie ściągnięcia po myciu, nadmierne łuszczenie się naskórka, swędzenie. Odwodnienie skóry jest stanem przejściowym i wielu kosmetologów zaznacza, że nie zawsze jest związane ze skórą suchą. Odwodnienie może pojawiać się również przy cerze mieszanej czy tłustej, na skutek np. złej pielęgnacji.

Sucha skóra – przyczyny

Suchość naskórka może wynikać z różnych przyczyn. W wielu przypadkach pojawia się pod wpływem czynników zewnętrznych, np. ubogiej diety, niewystarczającego nawodnienia organizmu, stresu, zanieczyszczenia środowiska, promieniowania UV, nieodpowiedniej pielęgnacji. Odwodnionej skórze szybko jednak można poprawić kondycję. Trudniej jest natomiast nawodnić i nawilżyć suchą skórę wynikającą z uwarunkowań genetycznych. Z takim rodzajem  boryka się ok. 15-20% populacji kaukaskiej, czyli ludzi o białej skórze.

Do przyczyn nadmiernej suchości  zdecydowanie należą schorzenia dermatologiczne (AZS, łuszczyca, alergie) oraz choroby ogólne, np. niedoczynność tarczycy. Sucha skóra wokół oczu, czy też ogólnie na twarzy może być naturalnym efektem starzenia się organizmu. W wyniku tych procesów występuje niedobór lipidów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego. Starzenie się skóry zmniejsza też ilość naturalnego czynnika nawilżającego i zmniejsza zdolności wiązania wody.

Bardzo sucha skóra twarzy - co robić?

Bez względu na to, czy twoim problemem jest sucha skóra na dłoniach, czy bardzo sucha skóra twarzy, przede wszystkim musisz postawić na odpowiednią pielęgnację. Jej podstawą jest nawilżanie. Skóra, którą ,,nakarmisz’’ odpowiednią ilością wody, będzie sprawiać mniej problemów, stanie się odporniejsza na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne, a także procesy starzenia się.

W pielęgnacji suchej skóry pomogą preparaty nawilżające. Najlepiej sprawdzą się te naturalne, organiczne. Mogą być stosowane w każdym wieku, bez względu na schorzenia dermatologiczne. Stanowią również doskonałą odpowiedź na suchość naskórka pojawiająca się czasem w okresie ciąży wynikająca ze zmian hormonalnych. Substancje pochodzenia naturalnego w kosmetykach do tego rodzaju cery pozwalają im na skuteczne nawilżanie, a także usprawnianie fizjologicznych zdolności do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dodatkowo naturalne kosmetyki do skóry suchej nie będą jej podrażniać oraz zatykać porów. Ich roślinne składniki działają na ciało, wykorzystując trzy mechanizmy:

  • higroskopijność - zatrzymywanie i wchłanianie wody,
  • odbudowę bariery hydrolipidowej naskórka,
  • działanie okluzyjne – tworzenie fizycznej bariery nieprzepuszczalnej dla wody.

Sucha skóra - jak nawilżyć?

Sucha skóra na rękach, nogach czy twarzy potrzebuje delikatnej i specjalistycznej pielęgnacji. Ta jednak się nie uda, jeśli będzie przeprowadzana nieodpowiednimi kosmetykami. Obowiązkowo muszą one zawierać nawilżające składniki. Takie odnajdziesz w kremie do rąk BREEZE SEA WAVES. Miąższ z liści aloesu, masło shea oraz olejek z kiełków pszenicy sprawią, że sucha skóra dłoni stanie się tylko wspomnieniem. Stosowany regularnie krem nawilży naskórek i wygładzi ręce, nie pozostając na nich uczucia lepkości. Ma także działanie ochronne i przeciwstarzeniowe, dzięki czemu mogą sięgać po niego panie ze skórą dojrzałą.

Objawy przesuszenia mogą wystąpić również na stopach i nogach. Aby nawilżyć te części ciała, również musisz sięgnąć po kosmetyki bogate w składniki aktywne o działaniu nawilżającym. Bardzo sucha skóra na nogach wymaga regularnego kremowania maścią Hudsalva z witaminą E. Gliceryna, masło shea i właśnie witamina E wykazują silne działanie regenerujące, natłuszczające oraz nawilżające.  Doskonale radzi sobie ze skórą suchą i odwodnioną. Kosmetyk można nakładać na całe ciało. Polecany jest więc osobom, u których występuje nadmierna szorstkość  naskórka  na  dłoniach na łokciach. Po maść mogą sięgnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także dzieci. Jej naturalne składniki sprawiają, że jest absolutnie bezpiecznai nie wywołuje podrażnień..

Bardzo sucha skóra twarzy - jaki krem?

Z suchą skórą twarzy poradzi sobie natomiast FACE CREAM z miąższem z liści aloesu, kwasem hialuronowym, betainą, olejkiem jojoba, masłem shea, olejkiem z kiełków pszenicy, czy koprem morskim. Substancje zawarte w FACE BOOSTER będą znakomitą suplementacją również dla skóry odwodnionej – pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, odbudowują i wzmacniają barierę lipidową. Najlepszym wyborem przy skórze dojrzałej będzie WONDER CREAM i serum z tej samej linii PURE COMPLEX PROTECT REPAIR. Preparaty z tej linii wykazują wielokierunkowe działanie regenerujące, odżywcze, odmładzające i ochronne. Olej arganowy i z pestek winogron, granat, aloes, organiczny ekstrakt z tytoniu i opuncji, witamina E pobudzą, intensywnie nawilżą, wygładzą zmarszczki.  Jeśli dodatkowo występuje u ciebie sucha skóra na powiekach, do codziennej pielęgnacji włącz serum pod oczy. Pomoże zadbać o cienką i wrażliwą skórę powiek. Jej nawilżenie zapewnią takie składniki, jak olejek ze słodkich migdałów, miąższ z liści aloesu, hialuronian sodu, olej z nasion winogron.  

Suchą skórę nie tylko trzeba kremować, lecz także myć, tonizować i peelingować. Odpowiednie do tego preparaty, to chociażby kremy myjące pod prysznic bogate w witaminę E oraz drogocenne oleje. Pozytywnie działają też witamiy, ceramidy  oraz algi morskie. Specjalne linie kosmetyków do skóry suchej znajdziesz u producenta naturalnych kosmetyków - w firmie Swederm. Będą nawilżać delikatny naskórek i odżywiać go tak, aby był piękny oraz zdrowy.