W pielęgnacji skóry naszej twarzy niezwykle istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Mają bezpośredni wpływ na stan naszej skóry i jakość pielęgnacji. Źle dobrane kosmetyki bardzo często prowadzą do problemów skórnych, takich jak stany zapalne, zaczerwienienia czy przesuszenia. Jak wobec tego wybrać najlepszy kosmetyk do mycia twarzy? Czym powinnyśmy się kierować, sięgając po dany żel czy piankę? Jakie właściwości naszej skóry decydują o wyborze kosmetyków?
Spis treści:
Oczyszczanie twarzy - podstawowe informacje
Oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważnym etapem w pielęgnacji naszej skóry. W ciągu dnia, w czasie wykonywania różnych aktywności, na powierzchni twarzy gromadzą się liczne zanieczyszczenia, takie jak nadmiar sebum, substancje zawieszone w atmosferze, kurz czy też pot. Obecność tego typu zanieczyszczeń może prowadzić do negatywnego stanu naszej skóry twarzy - traci swój naturalny blask, szybciej pojawiają się na niej pierwsze oznaki starzenia, może również dochodzić do zablokowania porów i powstawania wyprysków. Dlatego poranne oraz wieczorne oczyszczanie twarzy to podstawa dbania o piękną i zdrową cerę.
Twarz powinniśmy oczyszczać specjalnie przeznaczonymi do tego kosmetykami, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Po umyciu twarzy specjalną pianką SWEDERM® FACE CLEANSER lub SWEDERM® FACE GEL bardzo ważny jest również zabieg tonizacji - dzięki temu wspieramy utrzymywanie naturalnego pH skóry. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ w ten sposób nasza skóra twarzy staje się nawilżona i gotowa do przyjęcia pozostałych substancji pielęgnujących. Przykładem organicznego toniku przeznaczonego do każdego typu skóry jest FACE TONER, który dodatkowo nawilży skórę i złagodzi podrażnienia.
Regularnie powinniśmy więc korzystać z produktu oczyszczającego oraz toniku wyrównującego pH naszej skóry. Równie ważne jest to, aby co jakiś czas poddawać naszą skórę działaniu peelingów złuszczających, warto jednak wybierać delikatne peelingi enzymatyczne, które nie będą nadmiernie naruszać naszej skóry twarzy.
W oczyszczaniu skóry twarzy ważna jest również technika, z jakiej korzystamy. Dobrym pomysłem jest na pewno mycie twarzy zimną wodą, która pobudza krążenie i usprawnia w ten sposób przyjmowanie substancji pielęgnujących. Dodatkowo możemy skorzystać z technik myjących, na przykład z coraz popularniejszej i chętnie wykorzystywanej techniki 4-2-4. Nazwa metody odnosi się do czasu trwania poszczególnych etapów oczyszczania twarzy.
- Pierwsze 4 minuty to czas na masowanie twarzy przy pomocy oleju.
- Kolejne 2 minuty to czas na mycie twarzy przy wykorzystaniu żelu lub pianki oczyszczającej.
- Ostatnie 4 minuty to moment na zmycie wcześniej nałożonych preparatów, stosując naprzemiennie zimną i ciepłą wodę.
Typ cery a wybór kosmetyków do mycia twarzy
Wybierając kosmetyki do mycia twarzy, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jaką cerą mamy do czynienia. Wyróżniamy następujące typy:
- cera sucha - napięta, odwodniona, skłonności do łuszczenia się;
- cera tłusta - nadprodukcją sebum, powiększone pory, zaskórniki i wypryski;
- cera mieszana - przetłuszczająca się w strefie T, sucha na policzkach;
- cera wrażliwa - nadreaktywna, napięta, skłonności do swędzenia;
- cera normalna - wyrównany koloryt, sprężysta, dobrze nawilżona.
W przypadku cery suchej niezwykle ważne jest to, aby korzystać z delikatnych substancji oczyszczających, które nie będą jej wysuszać. Korzystnymi substancjami są niacynamid, retinol, d-panthenol, wyciąg z aloesu czy ekstrakt z algi brunatnej. Cera tłusta również stanowi wyzwanie w pielęgnacji, dobrze sprawdzą się tutaj na przykład kwas salicylowy, kwasy owocowe czy olejek z drzewa herbacianego, który możemy wykorzystać na przykład w technice 4-2-4. Ważne jest również to, aby w przypadku cery tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych, wybrać kosmetyki niekomedogenne, które nie będą obciążać gruczołów łojowych i otwartych porów, co oznacza, że nie prowadzą do ich zatykania. Natomiast w przypadku cery mieszanej warto zadbać o obecność takich substancji, jak mocznik, kwas hialuronowy czy kwas PHA. Cera wrażliwa jest wdzięczna za wszelkie naturalne wyciągi, które mają charakter kojący. To na przykład wyciąg z alg, aloesu, ale również naturalne olejki, jak na przykład konopny oraz woda kwiatowa.
Naturalne kosmetyki do mycia twarzy
Naturalne kosmetyki do mycia twarzy są coraz częściej wybierane przez szerokie grono konsumentek i konsumentów. Czym się charakteryzują? Kosmetyki naturalne to takie, które nie zawierają SLS-ów, czyli Sodium Lauryl Sulfate, który wykazuje zdolności myjące, pianotwórcze i emulgujące. SLS niszczy naturalną barierę ochronną skóry, czyli, krótko mówiąc, barierę hydrolipidową. Efektem tego jest szybka utrata wody przez naskórek. Dlatego warto wybierać kosmetyki naturalne, nieposiadające w swoim składzie SLS-ów, które są zastępowane na przykład ekstraktami z kokosa.