Wegańskie kosmetyki nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, a w trakcie ich produkcji nie używa się surowców pozyskanych od zwierząt. Informacja na etykiecie „kosmetyk wegański” nie oznacza, że został on wytworzony wyłącznie z roślin, może bowiem zawierać składniki syntetyczne i związki chemiczne. Kosmetyki wegańskie bazują jednak przede wszystkim na ekstraktach roślinnych i substancjach organicznych, a skład vegan-friendly jest przyjazny dla skóry. Kosmetyki wegańskie – co to właściwie znaczy? Tłumaczymy!

Czym są kosmetyki wegańskie?

Jeszcze niedawno na hasło „kosmetyki wegańskie” wiele osób reagowało pytaniem: co to? Teraz wegańskie kosmetyki stanowią rozbudowaną kategorię niejednego sklepu internetowego, a widuje się je także w zwykłych drogeriach. Coraz więcej producentów oraz obecnych na polskim rynku firm kosmetycznych oferuje produkty wegańskie. Na półkach znajdziemy szampony i odżywki do włosów, kremy oraz toniki do twarzy, a także mydła, żele i balsamy do ciała z oznaczeniem vegan lub cruelty-free. Klienci wybierający na co dzień kosmetyki wegańskie chcą mieć świadomość, że dobór odpowiednich składników pielęgnacyjnych wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale także środowisko naturalne.

Kosmetyki wegańskie - czym są?

Dlaczego warto wybierać kosmetyki wegańskie?

Wegańskie kosmetyki to najczęściej zdrowe produkty, a przy ich powstawaniu nie stosuje się składników zwierzęcych. Dlaczego warto wybierać takie kosmetyki? Istnieje przekonanie, że produkty wegańskie powinny składać się wyłącznie z naturalnych olejków eterycznych, ekstraktów z liści i kwiatów, wyciągów z pestek i skórki owoców. To jednak błędne stwierdzenie, a w dodatku wspomnianych substancji także nie powinno się lekceważyć, ponieważ są skuteczne. Warto stosować naturalne kosmetyki do pielęgnacji, które tworzy się na bazie wyciągów roślinnych lub mineralnych. Jednocześnie należy pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki wegańskie są w 100 proc. naturalne, a niektóre z nich nie mają certyfikatów. Producenci tańszych serii kosmetycznych rzadko starają się o uzyskanie polskich czy międzynarodowych oznaczeń, a dodawanie w procesie produkcji składników chemicznych nie wyklucza preparatu z grona kosmetyków wegańskich.

Czym różnią się kosmetyki wegańskie od naturalnych?

Różnice między wegańskimi kosmetykami a naturalnymi preparatami na bazie składników roślinnych są często trudne do wykrycia. Marka Swederm stawia na roślinne składniki w formułach serum, kremów czy masek odżywczych na twarz. Ich naturalny skład nie sprawia, że kosmetyk jest również wegański. Zamiennikiem retinolu, który standardowo pozyskuje się z tłuszczu zwierzęcego, jest jego roślinny odpowiednik: bakuchiol, który znajdziesz w linii GREEN RETINOL SERUM i GREEN RETINOL CREAM. Do związków aktywnych pozyskiwanych z ekstraktów roślinnych należą m.in. ceramidy, flawonoidy, peptydy, pektyny, proteiny, witamina C i E oraz wiele innych.

Czy kosmetyki wegańskie są lepsze dla skóry i środowiska?

Skóra łatwo przyswaja składniki roślinne. Ponadto rzadziej niż syntetyki produkowane chemicznie działają one drażniąco. Warto więc szukać kosmetyków wegańskich, które mają skład jak najbardziej naturalny, z korzyścią dla skóry i środowiska naturalnego. Do kategorii produktów wegańskich nie można zaliczyć na przykład kremów czy balsamów z miodem i woskiem pszczelim – pomimo ich naturalnego pochodzenia. W końcu te składniki wytwarzają pszczoły, czyli przedstawiciele świata zwierząt.

Składniki zakazane w kosmetykach wegańskich

Odpowiedni składniki kosmetyków wegańskich – co to znaczy w praktyce? Nie tylko miód, wosk pszczeli czy propolis są zakazane. Także laktoza i kazeina z mleka krowiego oraz takie produkty mleczne jak jogurt są niedozwolone w produktach kosmetycznych dla wegan. Wegańskie kosmetyki nie mogą zawierać kolagenu ze skóry lub kości zwierząt ani kolagenu morskiego z ryb. Niedopuszczalna jako składnik kosmetyków wegańskich jest też elastyna pochodząca z białka zwierzęcego. Do takich składników należą też jajka, które są składnikiem odzwierzęcym, oraz obecna w wielu produktach kosmetycznych witamina A, która może pochodzić z dorsza atlantyckiego lub rekina. W zwykłych mydłach, kremach czy piankach myjących występuje łój zwierzęcy pod postacią nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest on na liście składników, które dyskwalifikują produkt w oczach wegan. Inne składniki zakazane to jedwab, piżmo, ambra, keratyna, karmin, lanolina, śluz ślimaka, retinol, chityna.

Składniki w kosmetykach wegańskich

Składniki w kosmetykach wegańskich – jakie możemy wyróżnić?

Wyniki badań naukowych wskazują, że wiele z zakazanych w produktach dla wegan składników można zastąpić ekstraktami i olejami roślinnymi. Niezwykły świat roślin oferuje prawdziwe bogactwo składników. Na przykład algi morskie są doskonałym źródłem witaminy B12, która bardzo rzadko występuje w roślinach, a jest pozyskiwana standardowo z produktów odzwierzęcych.

Popularny składnik roślinny w kosmetykach wegańskich to miąższ z liści aloesu, który znakomicie nawilża skórę i włosy. Aloes można stosować na podrażnienia i oparzenia słoneczne, a także antybakteryjnie na skórę. Chryzarobina otrzymywana z drzew brazylijskich gatunku Andiia aiaioba zastępuje keratynę w wegańskich szamponach do włosów, a koszyczki rumianku działają kojąco na włosy i skórę. Krwawnik pospolity to popularne ziele, które wykazuje właściwości przeciwzapalne, a ekstrakt z krwawnika ujędrnia skórę, dlatego jest dodawany do kosmetyków dla cery dojrzałej.

Oleje i ekstrakty roślinne

Oleje roślinne są dla skóry bogatym źródłem składników odżywiających, zmiękczających i uelastyczniających. Olej z arniki górskiej zawiera znaczące ilości flawonoidów i sprawdza się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej. Wspomniany już ekstrakt z alg morskich z witaminą B12 wspomaga proces ujędrniania i napinania skóry. Krem z wyciągiem z alg morskich ma działanie przeciwstarzeniowe i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Oto kilka przykładów innych składników roślinnych w kosmetykach wegańskich:

  • oliwa z oliwek z powodzeniem zastępuje łój zwierzęcy, 
  • olej ze słodkich migdałów intensywnie nawilża i wygładza skórę,
  • olej z nasion opuncji figowej to jeden z najcenniejszych olejów w kosmetykach. Działa przeciwstarzeniowo i ma szereg właściwości pielęgnacyjnych,
  • masło shea (masło karité) to w gruncie rzeczy wegański olej, który pozyskuje się z nasion drzewa Masłosz Parka, rosnącego na kontynencie afrykańskim,
  • proteiny z pszenicy zastępują w kremach białko zwierzęce,
  • pektyna z jabłek ma właściwości żelujące i zagęszczające tak jak żelatyna z kości zwierząt, 
  • ekstrakt z nasion moringa to roślinne źródło witamin E i A – silnych przeciwutleniaczy, które jednocześnie wspierają utrzymanie dobrej kondycji skóry.

Minerały w kosmetykach wegańskich

W składzie kosmetyków Swederm znajdziemy minerały – organiczne składniki, które są w pełni tolerowane przez wegan. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym zawierają cynk oraz dwutlenek tytanu chroniący skórę przed promieniowaniem UV, a maski do twarzy z glinką mają dobroczynny wpływ na podrażnioną skórę. Glinka o nazwie Ziemia Fullera to mineralny składnik aktywny Swederm Face Mask 4w1, który wykazuje silne działanie ściągające i rozjaśnia przebarwienia. Maska zawiera również ekstrakt z kwiatów lawendy, który działa antyseptycznie na skórę.

Oleje, ekstrakty roślinne i minerały w kosmetykach wegańskich

Certyfikaty i oznaczenia kosmetyków wegańskich

Oznaczenia kosmetyków wegańskich na polskich produktach zawierają znak V od pierwszej litery słowa vegan. Certyfikaty przyznawane są przez Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Najbardziej znane międzynarodowe certyfikaty dla kosmetyków wegańskich to Vegan Trademark oraz V-Label. W drogeriach i sklepach internetowych oznaczenia takie znajdziemy nie tylko na kosmetykach, ale również na akcesoriach do makijażu. Pędzle kosmetyczne z syntetycznego włosia to akcesoria wegańskie, a do ich produkcji nie używa się żadnych składników odzwierzęcych.

Jakie certyfikaty są potrzebne dla kosmetyków wegańskich?

Vegan Trademark – wegański słonecznik lub wegański kwiatek – to najbardziej znany symbol, który umieszcza się na certyfikowanych kosmetykach wegańskich. Vegan Society to Brytyjskie Stowarzyszenie Wegańskie, które przyznaje go już od ponad 80 lat producentom przedstawiającym dokumentację potwierdzającą, że ich wyroby są zgodne z założeniami certyfikatu.

Oznaczenia na opakowaniach kosmetyków wegańskich

Oznakowania na opakowaniach kosmetyków są pomocne dla osób chcących wyeliminować produkty zwierzęce z codziennego życia. Dieta roślinna to często pierwszy krok na drodze do wegańskiego stylu życia, a następnym może być zrezygnowanie z kosmetyków, które zawierają np. śluz ślimaka, lanolinę lub mleko kozie czy propolis i miód pszczeli. Oznaczenia i logotypy certyfikatów, zaświadczają, że dany kosmetyk nie zawiera surowców pochodzenia zwierzęcego ani ich pochodnych chemicznych. Obecnie nie ma jednolitego wzoru, a w zależności od kraju pochodzenia, stosuje się kilka lub kilkanaście różnych logotypów na wyróżnienie na półkach produktów wegańskich.

Certyfikaty dla kosmetyków wegańskich

Jakie kosmetyki są naprawdę wegańskie?

Aby uzyskać oznaczenie Vegan, kosmetyk musi spełnić przynajmniej trzy warunki:

  • nie może zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego, a dotyczy to zawartych w nim substancji oraz wykorzystanych w procesie produkcji surowców,
  • sam produkt, jak i poszczególne składniki nie mogą być testowane na zwierzętach,
  • powinien być wolny od GMO i składników roślinnych, które pochodzą z upraw genetycznie modyfikowanych.

W Unii Europejskiej od 2004 roku obowiązuje zakaz testowania produktów na zwierzętach, a od 2009 roku także zakaz testowania na nich składników kosmetycznych. Od ponad dziesięciu lat w Polsce bezprawna jest sprzedaż kosmetyków, których komponenty były w ten sposób testowane.