Table of Contents
Sekretem perfekcyjnego makijażu są nie tylko wysokiej jakości kosmetyki, ale również techniki ich aplikacji i odpowiednie akcesoria. Jednym z najchętniej wybieranych narzędzi do nakładania produktów jest gąbeczka. Jak myć gąbkę do makijażu i jak jej używać? Odpowiadamy!
Jak używać gąbki do makijażu?
Płynne produkty, takie jak podkład, korektor, róż czy bronzer, można aplikować na różne sposoby – palcami, pędzlami lub specjalną gąbeczką. To właśnie tej ostatniej poświęcimy uwagę. To niepozorne akcesorium może naprawdę odmienić wygląd Twojego makijażu!
Prawdziwy szał na gąbeczki do makijażu rozpoczął się ponad dekadę temu. To właśnie wtedy marka Beautyblender wypuściła na rynek charakterystyczną, różową gąbkę w kształcie jajka. Obecnie gąbeczki do makijażu można znaleźć w rozmaitych kolorach, wielkościach czy kształtach.
Wiedząc, jak nakładać podkład gąbką, możesz uzyskać bardzo naturalny efekt. Dzięki temu akcesorium płynny kosmetyk jest równomiernie rozprowadzony i idealnie wtapia się w skórę. Ryzyko pojawienia się nieestetycznych smug czy efektu maski jest znikome. Kolejnym atutem gąbeczki jest to, że wchłania ona znacznie mniej produktu niż pędzel. Dzięki temu możesz znacznie dłużej cieszyć się ulubionym podkładem czy korektorem.
Dowiedz się więcej: Jak i czym czyścić pędzle do makijażu?
Gąbeczka do makijażu ma bardzo delikatną strukturę, więc bez obaw mogą z niej korzystać posiadacze każdego typu naskórka – również tego wrażliwego. Co ważne, nie musisz być profesjonalnym wizażystą, by umieć posługiwać się gąbeczką. Nawet początkujący miłośnicy makijażu mogą z łatwością uzyskać równomierny i estetyczny rezultat.
Pora przejść do konkretów, czyli wyjaśnić, jak nakładać podkład gąbeczką. Zacznij od namoczenia akcesorium w wodzie, a następnie odciśnij płyn w dłoniach lub przy użyciu ręcznika papierowego. W ten sposób gąbka nie będzie absorbowała nadmiaru produktu.
Podkład, róż czy korektor nałóż bezpośrednio na skórę lub na gąbkę – efekt będzie taki sam, niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz. Delikatnie wklepuj produkt w skórę, wykonując stemplujące ruchy. Nie rozcieraj go, ponieważ może to skutkować pojawieniem się plam.
Podczas pracy z gąbeczką używaj wszystkich jej stron – kształt jajka nie jest kwestią przypadku. Zaokrąglona część akcesorium jest idealna do aplikacji produktów na większe partie twarzy, np. policzki i czoło, z kolei lekko szpiczasty koniec sprawdzi się do rozprowadzania korektora pod oczami i w okolicach nosa.
Za pomocą gąbeczki do makijażu możesz również nałożyć puder. To popularna metoda „bakingu”, która na długo matowi cerę. Warto wiedzieć, jak skutecznie używać gąbeczki, aby uzyskać idealny makijaż.
Czy gąbkę do makijażu trzeba moczyć?
Wiele osób zastanawia się, czy gąbkę do makijażu trzeba moczyć i po co w ogóle się to robi? Otóż zwilżenie jej wodą sprawia, że gąbka staje się bardziej miękka i elastyczna. To znacząco ułatwia etap blendowanie kosmetyków.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wilgotna gąbeczka wchłania zdecydowanie mniej produktu, co jest sporą oszczędnością. Zwilżenie akcesorium ma jeszcze jedną zaletę – kosmetyki lepiej się ze sobą stapiają, co chroni przed nieestetycznym efektem maski.
Pamiętaj o tym, że gąbka nie powinna ociekać wodą – ma ona być jedynie wilgotna.
Jak myć gąbkę do makijażu?
Gąbka do makijażu, jak każde inne akcesorium, wymaga regularnego mycia. Istnieje wiele metod czyszczenia gąbek, takich jak używanie delikatnych detergentów oraz pranie, które pozwalają skutecznie zadbać o higienę gąbek. Dlaczego to takie ważne? Otóż wilgotna struktura jest idealnym środowiskiem dla bakterii, które mogą powodować trądzik i inne problemy skórne. Gąbki do makijażu stanowią siedlisko bakterii, grzybów oraz zanieczyszczeń, co może prowadzić do problemów skórnych, takich jak podrażnienia czy trądzik.
Zobacz także: Rodzaje trądziku - poznaj najpowszechniejsze typy tej przypadłości
Kosmetyki aplikowane czystą gąbką o wiele łatwiej się rozprowadzają, a w efekcie skóra jest wolna od smug czy „ciastkowania się” podkładu. Regularne czyszczenie gąbek pomaga w usuwaniu resztek kosmetyków, co zapobiega ich gromadzeniu się i ułatwia prawidłowe nakładanie makijażu. Co więcej, czysta gąbka nie twardnieje i znacznie dłużej zachowuje swoją sprężystość.
W takim razie jak wyczyścić gąbkę do makijażu, żeby przywrócić ją do stanu świetności? Zamocz akcesorium pod ciepła wodą i nałóż na nie wybrany środek myjący. Ściskaj i masuj gąbkę, aż zacznie wypływać z niej czysta woda. Pamiętaj o tym, aby dokładnie ją wypłukać, by na jej powierzchni nie zostały resztki detergentów. Odciśnij z gąbki nadmiar wody i pozostaw ją do wyschnięcia.
Czym myć gąbkę do makijażu?
Już wiesz, jak umyć gąbeczkę do makijażu. Teraz zapewne zastanawiasz się, czym możesz to zrobić. Gąbkę do makijażu umyjesz rozmaitymi środkami, a w tym np. płynem przeznaczonym do demakijażu. Jednym z takich produktów jest płyn micelarny Micellar Water Sensitive od swederm.
Do mycia gąbki możesz także użyć mydła w kostce lub w płynie – najlepiej tego antybakteryjnego. Detergent dobrze rozpuszcza nawet tłuste kosmetyki.
Delikatnej struktury akcesorium nie uszkodzi naturalny szampon dla dzieci. Jego skład jest zwykle wolny od zbędnych parabenów, aromatów czy konserwantów, więc nie podrażni nawet skóry wrażliwej.
Mocno zabrudzone gąbki możesz czyścić dwuetapowo – najpierw olejem, który rozpuści tłuste resztki kosmetyków, a następnie oczyszczającym mydłem.
Sprawdź również: Oczyszczanie twarzy. Jak poprawnie wykonać demakijaż?
Jak często myć gąbkę do makijażu?
Częste mycie gąbki do makijażu jest konieczne, jeśli nie chcesz potem borykać się z niedoskonałościami cery. Należy czyścić gąbkę po każdym użyciu. Nawet szybkie opłukanie jej wodą z mydłem zapobiegnie rozwijaniu się bakterii. Postaraj się raz w tygodniu dokładnie oczyścić gąbkę. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kuracji z oleju i mydła lub delikatnego szamponu.
Co ile wymieniać gąbkę do makijażu?
Nawet regularnie myta gąbka do makijażu nie posłuży Ci przez lata. To akcesorium ma bezpośredni kontakt z twarzą, więc powinno być wymienianie co 2-3 miesiące. Koniecznie zaopatrz się w nowy egzemplarz, jeśli gąbka zaczyna się kruszyć, rozrywać lub zmieniać kształt. Alarmujący jest również nieprzyjemny zapach – na przykład wilgoci lub stęchlizny. Jeśli na Twojej skórze znikąd zaczęły pojawiać się wypryski, to także może być znak, że czas zakupić nową gąbeczkę.
Makijaż wykonujesz każdego dnia? Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w kilka gąbeczek. Możesz ich używać na zmianę, co pozwala na dokładne mycie i suszenie każdej z nich bez pośpiechu. Różne kształty gąbek mogą mieć w Twojej kosmetyczce odmienne zastosowanie. Ta klasyczna, o jajowatym kształcie, świetnie sprawdzi się do nakładania podkładu. Ścięta gąbka pozwala na wykonanie perfekcyjnego konturowania, natomiast mini gąbeczki bez problemu dostaną się do trudno dostępnych miejsc – nosa czy okolic pod oczami.
Wielofunkcyjną gąbkę do aplikacji płynnych i kremowych kosmetyków ma w swoim asortymencie marka swederm. Gąbka może być również stosowana do nakładania pudrów sypkich metodą bakingu, Jej płaska krawędź pozwala na szybką aplikację podkładu na większych obszarach twarzy, ostra końcówka sprawdzi się do precyzyjnego pokrycia trudno dostępnych miejsc, natomiast zaokrąglone boki zostały stworzone z myślą o konturowaniu na mokro.
Gąbka do makijażu – podsumowanie
Gąbka do makijażu to niepozorne akcesorium, które znacznie ułatwia codzienną pracę z kosmetykami. Uzyskany efekt jest naturalny i równomierny – nawet jeśli make-up wykonuje laik. Ważne jest jednak to, by wiedzieć, jak myć gąbki do makijażu i jak często to robić, by zadbać o swoją skórę.