Trądzik różowaty (z łac. acne rosacea) to przewlekła dermatoza, która obejmuje środkową część twarzy. Objawia się m.in. pod postacią grudek, krostek i wykwitów rumieniowych. Sprawdź, co zaostrza trądzik różowaty i jakie kosmetyki stosować, aby radzić sobie z tą popularną chorobą skóry. Poznaj zasady pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym i odzyskaj piękny, zdrowy wygląd.
Spis treści:
- Jakie są główne przyczyny trądziku różowatego?
- Trądzik różowaty – czynniki sprzyjające zaostrzeniom objawów
- Objawy trądziku różowatego – podtypy choroby
- Trądzik różowaty - kosmetyki na pielęgnację skóry
- Czego unikać mając trądzik różowaty? Czynniki zewnętrzne
- Dieta przy trądziku różowatym – jakie zmiany wprowadzić?
- Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
- Trądzik różowaty – zapobieganie dermatozie
Jakie są główne przyczyny trądziku różowatego?
Trądziku różowatego doświadcza od 1 do nawet 10% populacji. Najczęściej są to osoby po 30. roku życia (3 x częściej kobiety, niż mężczyźni). Ta choroba skóry odbiera pewność siebie, jest źródłem wstydu, kompleksów i często prowadzi do zubożenia życia towarzyskiego. Zastanawiasz się, co przyczynia się do rozwoju trądziku różowatego? Jak podkreślają eksperci, etiologia dermatozy nie jest do końca poznana, wciąż trwają badania odnośnie przyczyn tej postaci trądziku.
Stan zapalny obejmujący nos, policzki, czoło i podbródek, może mieć związek z:
- zaburzeniami naczyniowymi,
- stosowaniem niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidów),
- niewłaściwymi reakcjami o podłożu immunologicznym,
- nadreaktywnością naczyń krwionośnych w skórze,
- zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Na trądzik różowaty częściej chorują osoby o I i II fototypie skóry. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców chorowało na to schorzenie, bardzo możliwe, że również i Ty będziesz zmagać się z zaczerwienieniami, krostami i pozostałymi objawami acne rosacea. Dermatoza częściej jest diagnozowana u kobiet chorych na:
- celiakię,
- cukrzycę typu I,
- stwardnienie rozsiane,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Wzmożona zapadalność na trądzik różowaty jest zauważalna w czasie ciąży i menopauzy. Ta choroba dermatologiczna częściej dotyka osoby z wrzodami żołądka oraz pacjentów zakażonych bakterią Helicobacter Pylori.
Trądzik różowaty – czynniki sprzyjające zaostrzeniom objawów
Trądzik różowaty to choroba skóry, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Co sprzyja niepożądanym zmianom skórnym? Nadmierna ekspozycja słoneczna i brak stosowania kosmetyków z filtrami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zły wpływ na kondycję skóry może mieć też:
- intensywny wysiłek fizyczny,
- chroniczny stres,
- niewłaściwa dieta,
- chlorowana woda,
- korzystanie z sauny,
- nagłe zmiany temperatury,
- zanieczyszczenia występujące w powietrzu,
- stosowanie niektórych kosmetyków (np. z alkoholem w składzie).
Zaognienie objawów trądziku różowatego mogą spowodować używki, szczególnie nałogowe palenie papierosów oraz picie alkoholu.
Objawy trądziku różowatego – podtypy choroby
Jak wygląda skóra twarzy objęta trądzikiem różowatym? Może przyjmować postać rumieniową z teleangiektazjami. W początkowym stadium choroby rumień może pojawiać się chwilowo (np. pod wpływem stresu czy wahań temperatur), z czasem pozostając na twarzy na stałe. U wielu chorych pojawiają się też popękane naczynka tzw. pajączki. Bez wątpienia to najpopularniejszy podtyp acne rosacea.
Dermatoza może też występować w formie grudkowo-krostkowej. Wówczas zaczerwienieniom towarzyszą nieestetyczne grudki i krostki. Pojawia się też uczucie pieczenia skóry, które jest bardzo niekomfortowe.
Kolejnym podtypem trądziku różowatego jest postać przerostowo-guzowata, w przypadku której może dochodzić do zwłóknienia gruczołów łojowych. Część chorych obserwuje u siebie obrzęk twarzy, guzowate zmiany i zapalenie mieszków włosowych.
Ostatnim podtypem jest postać oczna, przy której zaczerwienienia obejmują okolice oczu oraz powieki. Wiele osób skarży się na światłowstręt, kłucie i pieczenie oczu.
Trądzik różowaty - kosmetyki na pielęgnację skóry
Trądzik różowaty - kosmetyki stosowane przy tym schorzeniu powinny cechować łagodnym składem, zmniejszać zaczerwienienia i stymulować procesy naprawcze skóry. Warto inwestować w kosmetyki przeznaczone dla cery wrażliwej i trądzikowej. Podstawą codziennej pielęgnacji jest odpowiednio dobrany krem na trądzik różowaty o działaniu przeciwzapalnym. Dobrze, jeśli dermokosmetyk zawiera w swoim składzie kwas azelainowy, który łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i złuszczająco. Aby wzmocnić naczynia krwionośne, wybieraj produkty kosmetyczne, które zawierają następujące składniki aktywne:
- rutynę,
- witaminy C i K,
- kasztanowiec,
- arnikę górską,
- miłorząb japoński.
Z kolei w odbudowie uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego pomocne będą substancje takie jak np.:
- kwas hialuronowy,
- pantenol,
- alantoina,
- skwalan,
- ceramidy.
Nie wiesz, czym myć zaczerwienioną skórę? Doskonale sprawdzi się w tej roli SWEDERM® FACE GEL. To bardzo łagodny żel myjący, który jednocześnie oczyszcza, tonizuje i nawilża skórę. Kosmetyk koi oraz łagodzi podrażnienia, nie narusza bariery lipidowej naskórka i co ważne, nie zawiera agresywnych detergentów. 40% składu to miąższ z liści aloesu. Możesz po niego sięgać zarówno podczas porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Jako że promieniowanie UV zaostrza zmiany trądzikowe, pamiętaj o stosowaniu kremu ochronnego z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Skuteczną ochronę przeciwsłoneczną zagwarantuje Ci SWEDERM® FACE CREAM SPF 50. To krem z filtrami mineralnymi (dwutlenkiem tytanu), który łatwo się rozprowadza, nie roluje i nie zapycha skóry, doskonale spełniając swoją ochronną rolę przez długie godziny. Zabezpiecza cerę przed przebarwieniami posłonecznymi i ze względu na brak filtrów chemicznych, nie powoduje reakcji alergicznej. Krem SPF 50 zawiera aloes i glicerynę, za których sprawą dodatkowo nawilża skórę i łagodzi podrażnienia. Z kolei ekstrakt z kwiatu lawendy hamuje rozwój zmian zapalnych.
Możesz też wdrożyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny SWEDERM® REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL. To lekkie i zarazem treściwe serum, które przywraca równowagę skórze skłonnej do zmian trądzikowych. Zawiera m.in. cynk, niacynamid, kwas hialuronowy, miąższ z liści aloesu. Dzięki ekstraktom roślinnym działa:
- antybakteryjnie,
- przeciwzapalnie,
- seboregulująco.
Organiczne składniki aktywne dają uczucie świeżości i doskonale nawilżają cerę, bez pozostawiania lepkości oraz świecenia. Serum reguluje wydzielanie łoju skórnego, zmniejsza widoczność zaskórników i ujednolica koloryt skóry. Kosmetyk może być stosowany na całą twarz lub punktowo na zmiany trądzikowe. Jak jeszcze pielęgnować skórę mając trądzik różowaty? Warto raz na jakiś czas używać glinki, ale najpierw dowiedz się jakie właściwości, zastosowanie i występowanie ma glinka.
Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja skóry pozwala zminimalizować ryzyko rozwoju tej dermatozy.
Czego unikać mając trądzik różowaty? Czynniki zewnętrzne
Przy trądziku różowatym należy unikać kosmetyków perfumowanych, ze sztucznymi barwnikami i innymi substancjami, które mogą działać drażniąco na zmienioną chorobowo cerę. Należy też odstawić używki i starać się unikać sytuacji stresowych. Niewskazane jest korzystanie z sauny (wysoka temperatura) i basenu (chlorowana woda). Należy unikać zabiegów silnie złuszczających z użyciem kwasów owocowych.
Zaleca się, aby w okresie zaostrzenia choroby ograniczyć intensywne ćwiczenia, na rzecz umiarkowanego wysiłku fizycznego. Skóra objęta dermatozą nie powinna być obciążana dodatkowo kosmetykami kolorowymi (lepiej zrezygnować na jakiś czas z makijażu). Warto też odstawić wszelkie produkty kosmetyczne, które mogą podrażniać i ściągać wrażliwą skórę np. zawierające silne środki myjące, parabeny, alkohol.
Dieta przy trądziku różowatym – jakie zmiany wprowadzić?
By nie nasilić przebiegu trądziku różowatego, warto zrezygnować z mocnej kawy, czekolady, ostrych przypraw i gorących dań. Zwróć uwagę, aby wykluczyć z codziennego jadłospisu produkty wysokoprzetworzone, fast foody, tłuste potrawy i ograniczyć spożycie cukrów prostych. Dieta powinna obfitować w antyoksydanty, błonnik pokarmowy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonałym źródłem tych składników będą warzywa i owoce, tłuste ryby morskie, produkty pełnoziarniste. Pij napary z mięty i szałwii lekarskiej, które ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu i mogą stanowić naturalne wsparcie w walce z acne rosacea.
Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Staranna pielęgnacja skóry to nie wszystko, szczególnie jeśli choroba rozwija się już od dłuższego czasu i przeszła w bardziej zaawansowaną fazę. Trądzik różowaty wymaga kompleksowego leczenia pod okiem doświadczonego dermatologa, który dostosowuje terapię w zależności od podtypu dermatozy. Najczęściej specjaliści zalecają metronidazol i kwas azelainowy. Leki te zmniejszają grudki, krostki, rumień, łagodząc zmiany zapalne. Bardzo rzadko powodują reakcję alergiczną i dają znakomite efekty terapeutyczne.
W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii (np. tetracykliny, klindamycyny, erytromycyny). Wskazana jest też suplementacja witaminy B2 i B3. W leczeniu trądziku wspomagająco stosuje się też oczyszczanie wodorowe. Coraz więcej osób decyduje się na zaawansowane technologie laserowe. Jednak tego typu zabiegi nie rozwiązują źródła problemu, a niwelują jedynie objawy takie jak rumień na twarzy, popękane naczynka.
Trądzik różowaty – zapobieganie dermatozie
Wszyscy znamy przysłowie "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Zastanawiasz się, jakie działania profilaktyczne podjąć, aby zapobiec rozwojowi acne rosacea? Przestrzegaj tych kilku zasad:
- unikaj mycia twarzy wodą z mydłem i nie stosuj agresywnych środków myjących,
- wykonuj regularnie badania kontrolne hormonów (szczególnie tarczycy),
- unikaj opalania i chroń skórę przed słońcem, używając przez cały rok kremów z wysokim filtrem UV,
- stosuj łagodne i hipoalergiczne kosmetyki oczyszczające i pielęgnujące o organicznym składzie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym poradom podejmiesz odpowiednie leczenie i zadbasz o odpowiednio dobraną pielęgnację, dzięki czemu skóra odwdzięczy Ci się pięknym kolorytem, brakiem grudek i krost.