Ekspozycja na słońce poprawia nastrój i pozwala uzyskać atrakcyjną dla wielu opaleniznę, jednak ma negatywny wpływ na kondycję skóry. By się skutecznie chronić przed promieniowaniem UV, sięgamy po krem ochronny z filtrem SPF. Co dokładnie oznacza ten skrót i dlaczego krem do twarzy z SPF powinien stanowić podstawę codziennej pielęgnacji dermatologicznej nie tylko latem, ale i przez cały rok?

Co oznacza skrót SPF? Kilka słów o wskaźniku ochrony przed UVB

SPF (Sun Protection Factor) to międzynarodowe oznaczenie wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB (jest bardziej toksyczne od promieniowania UVA) oraz oparzeniami słonecznymi. Dzięki temu wskaźnikowi możesz dowiedzieć się, jaka jest zdolność produktu do ochrony przed promieniem ultrafioletowym typu B. Przykładowo, aplikując na skórę krem z filtrem SPF 30, skóra zaczerwieni się 30 razy później, niż w przypadku braku zastosowania kosmetyku z tym filtrem przeciwsłonecznym. Tak więc, jeśli standardowo na twojej skórze oparzenia pojawiają się 15 minutach przebywania na słońcu, po użyciu kremu z SPF 30 takie same zmiany wystąpią na skórze dopiero po 15 × 30 = 450 minutach, tj. po 7,5 godziny ekspozycji słonecznej. Warto wspomnieć, że dla promieniowania ultrafioletowego typu A wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej jest określany skrótem PPD (Persistant Pigmentation Darkening). 

Najwyższą możliwą ochronę zapewniają produkty z filtrem SPF 50. Są one szczególnie polecane dzieciom, seniorom, a także osobom z jasną karnacją, skłonną do poparzeń słonecznych. Oprócz ochrony przed oparzeniami słonecznymi krem z filtrem SPF 50 zabezpiecza również skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV związanym z przyspieszeniem jej starzeniem się. Z tego względu krem z filtrem SPF 50 powinni stosować wszyscy, którym zależy na młodym wyglądzie skóry. 

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Filtr chemiczny a mineralny

Wyróżniamy:

  • filtry mineralne (fizyczne) – tworzą na powierzchni skóry film ochronny, który odbija promieniowanie ultrafioletowe. Występują w formie dwutlenku cynku, tlenku żelaza i tlenku tytanu. Są fotostabilne, czyli nie utleniają się zbyt szybko, ale mogą bielić skórę. Filtry fizyczne są uznawane za delikatniejsze i bezpieczniejsze od filtrów chemicznych,
  • filtry chemiczne – syntetyczne pochodne kwasów, wnikają w skórę i absorbują promieniowanie UV. Mogą powodować podrażnienia i reakcje uczuleniowe (nie są zalecane osobom w delikatną skórą skłonną do alergii).

Wpływ promieniowania UVA i UVB na skórę

Skoro wiemy już, co oznacza SPF, warto wyjaśnić, jak promieniowanie słoneczne wpływa na kondycję skóry. Zasada jest prosta. Podkreślmy, że promieniowanie UVA stanowi 95% całego promieniowania słonecznego, jakie dociera do Ziemi, za pozostałe 5% odpowiada promieniowanie UVB. Promienie UVA przenikają do warstw skóry właściwej, poprzez głęboką penetrację przyspieszają proces starzenia się skóry oraz zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy. Promienie typu A niszczą komórki produkujące kolagen i elastynę, oddziałują na skórę nawet w pochmurne dni, przenikając przez szyby. Natomiast promienie UVB powodują oparzenia, rumień, reakcje alergiczne i sprawiają, że pojawia się opalenizna. Oba typy promieniowania przyczyniają się do nowotworowych zmian skórnych (raka skóry), występowania plam i nierównomiernego kolorytu.

Dlaczego warto stosować krem z filtrem SPF? Postaw na skuteczną ochronę

Krem zawierający filtry mineralne lub filtry fizyczne ma za zadanie chronić skórę przed fotostarzeniem. Powinniśmy stosować go prewencyjnie przez cały rok, aby uniknąć nieestetycznych przebarwień i przedwczesnych zmarszczek (zahamować proces uszkadzania włókien kolagenowych). Konsekwentnie dbając o ochronę przeciwsłoneczną, możesz zapobiec szorstkości i przesuszeniu skóry, a także cieszyć się jej jednolitym kolorytem.

Oczywiście na proces starzenia skóry wpływają nie tylko promienie słoneczne. Dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, używki (szczególnie palenie papierosów) oraz niewłaściwe odżywianie. Nie bez znaczenia są też zanieczyszczenia powietrza, stres psychologiczny i niewłaściwa pielęgnacja. Wszystko to w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce sprawia, że wyglądasz starzej, niż wskazuje na to Twój wiek.

Kosmetyki z filtrem – jaki krem przeciwsłoneczny wybrać? 

Warto zainwestować w krem ochronny, który zabezpiecza skórę przed dwoma typami promieniowania ultrafioletowego. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli np. SWEDERM® FACE CREAM SPF 50. Odżywcza emulsja skutecznie chroni skórę twarzy przed słońcem (zawiera naturalne filtry mineralne tj. dwutlenek tytanu), a ponadto ją odżywia. Wszystko to zasługa wielu dobroczynnych składników aktywnych, takich jak m.in.:

  • Ekstrakt z kopru morskiego – zapobiega wiotczeniu skóry i powstawaniu zmarszczek,
  • Ekstrakt z krwawnika zwyczajnego – działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, łagodzi podrażnienia,
  • Ekstrakt z kwiatów lawendy – tonizuje, oczyszcza i regeneruje,
  • Ekstrakt z owoców oliwki europejskiej – natłuszcza skórę, niwelując jej szorstkość, działa przeciwstarzeniowo,
  • Krzemionka – skutecznie matuje i wygładza skórę,
  • Kwas salicylowy – reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza pory,
  • Masło Shea – nawilża, odżywia i natłuszcza,
  • Miąższ z liści aloesu – intensywnie nawilża i koi wszelkie podrażnienia skóry,
  • Olej jojoba – regeneruje barierę hydrolipidową, 
  • Olej z pestek granatu – napina i odmładza skórę, działa przeciwzapalnie,
  • Olej ze słodkich migdałów – intensywnie nawilża, nadaje skórze młodzieńczego blasku,
  • Witamina E – działa antyoksydacyjne, uelastycznia i wygładza skórę.

Co ważne krem ochronny SPF nie pozostawia tłustego filmu, dobrze się wchłania i może być stosowany solo lub pod makijaż (doskonale współpracuje z płynnym podkładem i pudrem prasowanym lub sypkim). Po aplikacji nie jest widoczny ani wyczuwalny na skórze.

Pamiętaj, aby krem mógł ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem, powinien być zaaplikowany co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu. Po około 2 godzinach powinnaś ponownie nanieść kosmetyk na skórę. Możesz w tym celu zastosować filtry w mgiełce lub delikatnie wklepać w skórę kolejną warstwę kremu ochronnego za pomocą opuszków palców czy gąbeczki.