Przejdź do treści
delivery

Wysyłka w ciągu 24h

samples

Darmowe próbki

delivery

Darmowa wysyłka

Poprzedni artykuł
Teraz czytane:
Masaż twarzy – efekty i jak go wykonać?

Masaż twarzy – efekty i jak go wykonać?

Aktywność fizyczna, a zwłaszcza ćwiczenia precyzyjnie wykonywane na siłowni, mają na celu wzmocnienie mięśni i poprawę wyglądu określonych partii ciała. Tkanki twarzy nieco trudniej wytrenować, ale jest to jak najbardziej w Twoim zasięgu. Wystarczy zdecydować się na masaż twarzy. Efekty, jakie możesz dzięki niemu uzyskać to m.in. stymulacja mięśni, poprawa krążenia krwi i odżywienie skóry. Przy okazji pozbędziesz się zmarszczek, spowolnisz powstawanie głębszych bruzd oraz poprawisz koloryt cery. Dowiedz się, jak wykonać masaż twarzy w domu i osiągnąć pożądane efekty!

Na czym polega masaż twarzy?

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się zabiegi, których zasada działania oparta jest na stymulacji tkanek do regeneracji. Wśród nich znajdują się m.in. mikrodermabrazja, podciśnieniowy drenaż limfatyczny czy leczenie światłem. Aby dbać o urodę, nie trzeba decydować się na profesjonalne zabiegi. Wiele prostych i skutecznych metod opartych na stymulacji naturalnych procesów można z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu, a wśród nich znajduje się masaż twarzy. Efekty takiego oddziaływania na skórę w postaci odprężenia widoczne są już po pierwszej sesji, a na większe rezultaty należy poczekać kilka tygodni lub miesięcy.

Sprawdź również: Zabiegi oczyszczające twarz - który wybrać? Jak wspierać skórę po zabiegu? 

Masaż twarzy polega na pobudzaniu aktywności komórek skóry za pomocą określonych ruchów. Jak zatem wykonać masaż twarzy krok po kroku? Wiele zależy od wybranej metody lub narzędzia. Możesz użyć specjalnego rollera czy kamienia gua sha, a także zrobić to palcami, np. podczas aplikacji ulubionych kosmetyków.

Jakie znaczenie ma masaż w pielęgnacji skóry?

Na twarzy znajduje się wiele mięśni, które umożliwiają wykonywanie ruchów mimicznych. Dzięki nim możemy m.in. mrugać, unosić czoło, poruszać ustami i nosem. Mięśnie te stanowią też podporę dla pozostałych tkanek, a w tym skóry. Dzięki nim twarz zachowuje naturalny owal. Niestety wraz z upływem lat wszystkie mięśnie organizmu, w tym te na twarzy stają się coraz słabsze, stopniowo mniej zwarte i wiotkie. Dodatkowo spada zdolność regeneracji komórek, przez co m.in. włókna kolagenu oraz elastyny ulegają rozciąganiu, a przestrzenie między nimi są poszerzone. W efekcie skóra traci naturalne napięcie i elastyczność.

Poprzez wykonywanie masażu można wzmocnić mięśnie, uzyskując efekt podobny do ćwiczeń fizycznych w przypadku innych partii ciała. Poszczególne techniki masażu wygładzają zmarszczki, redukują inne niedoskonałości lub oczyszczają tkanki z toksyn.

Masaż twarzy – efekty, które możesz uzyskać

Dzięki mechanicznej stymulacji tkanki stają się jędrne, napięte, młodsze. Procesy starzenia się skóry ulegają spowolnieniu – mocne tkanki są odporniejsze na wpływ grawitacji i czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że skóra stanowi naturalny płaszcz ochronny. Dbając o jej kondycję, zabezpieczasz się również przed negatywnym działaniem wolnych rodników, promieniowania UV i zanieczyszczeń. Dzięki prawidłowemu masowaniu twarzy możesz nawet cofnąć lub znacznie zredukować niektóre zmiany, a w tym drobne zmarszczki, bruzdy i przebarwienia.

Jeśli myślisz, że już wiesz dokładnie, co daje masaż twarzy, to wciąż nie wszystkie korzyści, które może Ci zaoferować. Jest on znany ze swoich właściwości anti-aging. Poprawia jędrność skóry, dlatego uzyskiwane efekty można porównać do naturalnego liftingu. Oczywiście nie można spodziewać się spektakularnych rezultatów w krótkim czasie, ale przy odpowiedniej technice i systematyczności, automasaż twarzy pomaga poprawić napięcie skóry oraz przywrócić jej młodzieńczy wygląd.

Ponadto masaż określonych partii twarzy może wpłynąć na zmianę jej rysów, przynajmniej w pewnym zakresie. Stymulując punkty z nadmiarem tkanki tłuszczowej, można wspomóc jej rozkład. Wzmacniając mięśnie, masaż przyczynia się do poprawy owalu twarzy, co skutkuje wyraźnym efektem liftingu. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, a jej wygląd – zdrowszy i bardziej promienny. Stymulując wybrane obszary, można również wpłynąć na ich uwydatnienie, poprzez wzmocnienie naturalnej mięśniowej podpory.

Kobieta wykonuje masaż twarzy, żeby zobaczyć efekty

Co jeszcze daje regularny masaż twarzy?

Warto zdecydować się na masaż twarzy w domu także ze względu na własne samopoczucie. Prawidłowo wykonywany działa na skórę:

  • odprężająco,
  • przynosi ukojenie,
  • redukuje dolegliwości związane z napięciem mięśniowym i nadmiernym odkładaniem się płynów w organizmie.

Takie działanie polecane jest zwłaszcza osobom zestresowanym i podatnym na odkładanie się limfy. Masowanie jest naturalnym sposobem drenażu, który usprawnia przepływ limfy, a tym samym redukuje obrzęki i wspomaga usuwanie toksyn z tkanek. Masaż przynosi także doskonałe efekty osobom, które chcą pozbyć się opuchlizny pod oczami.

Stymulacja wszystkich warstw skóry poprawia też krążenie. To z kolei ułatwia transport tlenu i składników odżywczych do komórek skóry oraz mięśni. Minerały i witaminy dostarczane do organizmu wraz z dietą mają wówczas większą szansę korzystnego oddziaływania na urodę. Masaż tkanek ma więc istotne znaczenie dla pielęgnacji wewnętrznej, ale także zewnętrznej. W trakcie masażu dochodzi do rozluźnienia wierzchniej warstwy skóry. Naskórek ulega złuszczeniu, a cera staje się gładka. To z kolei ułatwia wchłanianie składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Jak wykonać masaż twarzy? Przygotowanie cery

Rytuał masowania twarzy warto wykonywać wieczorem. Kiedy skóra i mięśnie są rozluźnione, lepiej przyjmą substancje aktywne w głąb skóry, co wzmacnia działanie kremów stosowanych na noc. Dzięki temu zapewnisz skórze potężną dawkę odżywienia i ułatwisz jej regenerację, która odbywa się najintensywniej właśnie w trakcie nocnego odpoczynku. Oczywiście masaż można wykonywać również rano, a nawet w ciągu dnia.

Zanim przystąpisz do masażu twarzy, musisz odpowiednio przygotować cerę i dłonie. Skóra powinna być idealnie czysta. W przeciwnym razie zanieczyszczenia i drobnoustroje mogą przedostać się do porów, co niekiedy przyczynia się do powstania wykwitów, krostek, a nawet stanu zapalnego. Automasaż twarzy powinien być poprzedzony umyciem dłoni łagodnym mydłem, które oczyszcza i odświeża, a także pielęgnuje skórę rąk.

Twarz natomiast w pierwszej kolejności oczyść z makijażu. Pomoże Ci w tym zestaw do dwuetapowego oczyszczania twarzy od swederm. Masełko CLEANSING BUTTER skutecznie usuwa makijaż, sebum i zanieczyszczenia, a w tym wodoodporne kosmetyki. Olej kokosowy i masło shea pielęgnują skórę, nawilżając ją i pozostawiając miękką oraz gładką. Następnie, aby przywrócić skórze świeżość i balans, sięgnij po piankę FACE CLEANSER. Zawarte w niej składniki, takie jak  gliceryna i betaina dbają o odpowiedni poziom nawilżenia, wygładzając skórę. Dodatkowo witamina E zapewnia jej ochronę i gotowość na kolejne kroki pielęgnacji.

Skuteczny masaż twarzy rollerem

Aby wykonać masaż twarzy, możesz wykorzystać specjalne przyrządy, takie jak np. roller, określany też jako wałeczek lub masażer. Urządzenie to zakończone jest ruchomym kamieniem. Zgodnie z medycyną Wschodu, kamienie takie posiadają pole energetyczne, które podczas masażu oddziałuje na organizm. Popularnymi kamieniami szlachetnymi o niezwykłych właściwościach są m.in. jadeit, kryształ górski, kwarc różowy czy rodolit. Każdy z kamieni ma inne właściwości, dlatego według medycyny Wschodu, wybór przyrządu warto kierować potrzebami skóry i umysłu.

Masaż twarzy rollerem powinien być wykonywany zgodnie z określonym kierunkiem, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Rolowanie najlepiej zacząć od szyi, co umożliwia otwarcie kanałów drenażu limfatycznego. Następnie, przesuwając roller od brody w kierunku kości policzkowych, pobudzamy krążenie w tej okolicy. Kolejnym krokiem jest masaż policzków – rolowanie wykonuje się od nosa ku uszom. Czoło masuje się, zaczynając od środkowej części brwi i przesuwając roller w stronę linii włosów.

Przeczytaj także:  Opuchnięta twarz - przyczyny, zapobieganie, likwidacja dolegliwości
Co daje masaż twarzy wykonywany rollerem? Wpływa on m.in. na poprawę krążenia krwi, wspomaga drenaż limfatyczny, redukuje obrzęki oraz ujędrnia skórę, dając efekt liftingu i młodszego wyglądu. Regularne stosowanie rollera pomaga także w wygładzaniu zmarszczek, poprawia wchłanianie kosmetyków oraz działa relaksująco, redukując napięcie mięśniowe.

Masaż twarzy kamieniem gua sha

Do masażu twarzy w domu przydaje się również kamień gua sha, często dostępny w zestawach z rollerem. Ten płaski przyrząd kształtem nieco przypomina serce i jest wykonany, podobnie jak rollery, z różnych kamieni szlachetnych. Każdy jego bok ma inne wskazania do masażu:

  • najdłuższy przeznaczony jest do masażu czoła, szyi i policzków,
  • krótszym bokiem także można masować czoło i szyję, ale też plecy, ręce i brzuch,
  • zagłębienie sprawdza się do masowania oczu, brwi, podbródka i nosa,
  • najbardziej wystająca krawędź służy do masażu okolicy ust.

Jak wykonać nim masaż twarzy krok po kroku? Najczęściej wykonuje się ruchy odśrodkowe, zaczynając od centralnej części twarzy, w kierunku jej konturów. Taki masaż powinien być przyjemny, dlatego siłę nacisku dobiera się indywidualnie i na podstawie masowanego obszaru. Trzeba też zapamiętać kilka podstawowych zasad:

  • przed masażem nałóż na skórę olejek, serum lub krem, który zapewni poślizg,
  • podobnie jak przy rolowaniu, zaczynaj od szyi, wykonując ruchy w kierunku żuchwy,
  • policzki masuj od środka na zewnątrz,
  • żuchwę masuj od środka do ucha, dzięki czemu możesz zredukować tzw. drugi podbródek,
  • okolice wokół ust masuj wystającą krawędzią, także na zewnątrz,
  • czoło masuj od dołu ku górze,
  • brwi masuj od środka w kierunku skroni,
  • wzdłuż nosa wykonuj pionowe ruchy,
  • powieki masuj poziomo.

Jednym z produktów, który możesz wykorzystać przy wykonywaniu masażu twarzy jest Magic Oil, który nawilża i regeneruje skórę. Starannie dobrana kompozycja olejów: jojoba, arganowego, migdałowego i z pestek granatu oraz ekstrakty roślinne, takie jak aloes i moringa, pomagają odbudować barierę lipidową skóry, poprawiając jej elastyczność i gładkość. Olejek koi podrażnienia, redukuje suchość oraz przywraca skórze naturalny blask.

Masaż twarzy i jego efekty

Jak wykonać odmładzający masaż twarzy dłońmi?

Niezależnie od tego, czy stosujesz specjalny przyrząd, czy masujesz skórę palcami, możesz uzyskać podobne efekty. Każdy kontrolowany nacisk ujędrnia skórę i pobudza krążenie krwi. Wystarczy, że będziesz wykonywać masaż twarzy, pamiętając o każdym obszarze. Technik masażu jest wiele, a ich wybór zależy od własnych potrzeb, jednak można wyróżnić kilka podstawowych zasad masowania poszczególnych partii:

  • broda – lekko uciśnij palce do skóry i wykonuj okrężne ruchy,
  • żuchwa – otwartą dłonią przesuwaj palce wzdłuż linii żuchwy w kierunku ucha,
  • usta – masuj okrężnie punkty przy kącikach ust, a także przesuwaj palce na boki w kierunku policzków i ucha,
  • nos – masuj skrzydełka nosa, po czym przesuń dłonie do jego centralnej części,
  • okolica oczu – wykonuj okrężne ruchy opuszkami palców, zaczynając od zewnętrznego kącika oka i powoli przesuwając palce w kierunku kącika wewnętrznego, skórę pod oczami masuj delikatnie, przykładając palec wskazujący tak, aby nie zaburzyć krążenia,
  • policzki – przyciskaj dłonie do skóry policzków i przesuwaj w kierunku szyi, kończąc w okolicy mostka,
  • czoło – ułóż palce na czole, lekko uciśnij i przesuwaj dłonie w poprzek całej twarzy, wykonuj też kręgi od środka czoła ku górze,
  • bruzdy wargowo-nosowe możesz masować, przykładając całe dłonie na boki twarzy i wykonując ruchy unoszące skórę w kierunku skroni, opuszkami palców unoś też skórę ku górze,
  • brwi – wykonuj ruchy poziome w kierunku skroni,
  • lwia zmarszczka (pomiędzy brwiami) – palcem środkowym i serdecznym zataczaj kręgi w poprzek i wzdłuż.

Jak zadbać o skórę po masażu?

Masaż skóry twarzy usuwa martwy naskórek, poprawia krążenie i rozluźnia, a tym samym doskonale przygotowuje tkanki do przyjęcia kosmetyków wzbogaconych o składniki o działaniu odżywczym.

Bezpośrednio po domowym masażu twarzy warto więc zaaplikować serum lub booster odżywczy, np. SWEDERM® FACE BOOSTER w formie emulsji, która dostarcza skórze potężną dawkę energii. Kosmetyk ten działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i ujędrniająco. Koi też podrażnienia, redukuje stany zapalne i dba o naturalną warstwę lipidową. Booster o skoncentrowanym składzie świetnie przygotowuje skórę przed aplikacją kremu. Po jego wchłonięciu zastosuj więc krem odpowiedni do typu Twojej cery.

Jak często warto masować skórę?

Najlepsze efekty uzyskasz, gdy zdecydujesz się masować skórę przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, ponieważ masaż twarzy wpływa na poprawę jej kondycji, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny. Skórę trzeba masować ok. 10-15 minut. Codziennie natomiast warto wykonywać delikatny masaż np. podczas aplikacji kosmetyków, zwracając szczególną uwagę na partie najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek. Jeśli chcesz ujędrnić skórę i na dłużej zachować młody wygląd, masuj twarz regularnie. Dzięki systematyczności poprawisz wygląd po kilkunastu tygodniach, ale pierwsze efekty, w postaci promiennej cery i relaksu zauważysz znacznie wcześniej.

Popularne techniki stymulacji tkanek w gabinetach

Istnieje wiele technik masażu, wśród których szczególnym uznaniem cieszy się japoński masaż twarzy. Jest on często oferowany przez renomowane gabinety. Metoda ta została opracowana przez Azjatkę Yukiko Tanaka, która przekonuje, że dzięki japońskiemu liftingowi można uzyskać efekt odmłodzenia nawet o 10 lat.

Podobną metodą jest masaż kobido. Efekty tego zabiegu to większe napięcie skóry, jej rozświetlenie oraz wygładzenie zmarszczek. W dłuższej perspektywie regularny masaż kobido wpływa na poprawę elastyczności skóry, redukcję oznak starzenia oraz ogólne wzmocnienie owalu twarzy.

Zobacz także: Poprawa owalu twarzy – w jaki sposób można ją osiągnąć? 

Warto wykonywać masaż twarzy kobido, jednak należy pamiętać, że jest on intensywniejszy pod względem nacisku i cechuje się brakiem użycia środka poślizgowego.

Japoński masaż kobido wykonywany przez profesjonalistów składa się czterech etapów:

  • relaksacyjny, rozluźniający mięśnie karku,
  • drenaż limfatyczny oczyszczający z toksyn i redukujący opuchliznę,
  • stymulacja mięśni twarzy,
  • energetyzujący, który polega na stymulacji określonych punktów akupresurowych.

Choć nieco trudniej wykonać go samodzielnie, nie jest to niemożliwe. Polega on na masowaniu i uciskaniu określonych części twarzy, początkowo całą dłonią. Ruchy wykonuje się ku górze, np. zaczynają od kącików ust w kierunku skroni. Czoło można masować w poprzek. Kolejno określone partie twarzy oklepuje się dwoma palcami. Masaż kobido w gabinetach trwa nawet ok. godzinę.

Masaż twarzy rękami i jego efekty

Przeciwskazania do masażu twarzy

Jeśli chcesz nauczyć się relaksować oraz poprawić kondycję swojej skóry, doskonałą praktyką będzie regularny masaż twarzy. Efekty tej pielęgnacji mogą być spektakularne, jednak zanim się na to zdecydujesz, warto poznać przeciwskazania do masażu twarzy. Osoby z aktywnymi zmianami trądzikowymi, opryszczką, stanami zapalnymi skóry, a także z guzami w obrębie twarzy i szyi, powinny unikać tego typu działań.

To jednak nie wszystkie przypadki, gdy chodzi o masaż twarzy. Przeciwskazania obejmują również stany po usunięciu zęba, rany, uszkodzenia skóry, infekcje w obrębie jamy ustnej lub gardła, czy też powiększone węzły chłonne. Warto również powstrzymać się od masażu w czasie przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych, gdyż może to pogorszyć stan zdrowia lub sprzyjać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Masaż twarzy w domu – podsumowanie

Już wiesz, co daje masaż twarzy i że jest to skuteczna metoda polepszenia kondycji skóry, która przynosi szereg korzyści, takich jak m.in. poprawa owalu twarzy czy redukcja zmarszczek. Warto jednak pamiętać, że istnieją przeciwskazania do masażu twarzy, takie jak choćby stany zapalne skóry.

Najlepsze efekty daje masaż twarzy połączony z pielęgnacją odpowiednimi kosmetykami. Jeśli szukasz sprawdzonych produktów, zapoznaj się z ofertą marki swederm. Zadbaj o swoją twarz każdego dnia – gładka i jędrna skóra, będzie warta każdej chwili poświęconej na ten rytuał!

 

Koszyk Zamknij

Twój koszyk jest obecnie pusty.

Zacznij zakupy