Mikrodermabrazja to popularny zabieg kosmetyczny, określany raczej jako metoda z zakresu medycyny estetycznej. To mechaniczny peeling, do którego wskazania są bardzo szerokie. Złuszczanie naskórka za pomocą urządzenia do mikrodermabrazji nie tylko wygładza, lecz także oczyszcza skórę i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Mikrodermabrazja może więc zredukować wiele niedoskonałości jednocześnie, wielowymiarowo poprawiając kondycję skóry, przy czym zabieg jest bezbolesny. Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie daje mikrodermabrazja.

Czym jest mikrodermabrazja? 

Kosmetologia i zabiegi medycyny estetycznej wciąż są doskonalone, oferując wiele metod poprawy urody – zarówno tych naturalnych, jak i bardziej restrykcyjnych. Mikrodermabrazja zyskała ogromne uznanie, ponieważ jej działanie opiera się na przyśpieszaniu i stymulacji naturalnych procesów zachodzących w obrębie skóry. Jednocześnie efekty mikrodermabrazji bywają porównywalne do ingerencji chirurgicznej, a to dodatkowo pogłębia fenomen tego prostego zabiegu.  

Urządzenie do mikrodermabrazji działa na wielu trybach pod względem intensywności i rodzaju stosowanych głowic. Dzięki temu poszczególne rodzaje mikrodermabrazji można dostosować do każdego typu skóry. Najbardziej popularny zabieg tego typu to mikrodermabrazja diamentowa, ale coraz większe uznanie zyskuje także mikrodermabrazja korundowa, tlenowa i wodna. 

Mikrodermabrazja – przebieg i opis zabiegu

Wykonywana w klinice medycyny estetycznej, kosmetycznej lub dermatologicznej mikrodermabrazja to zabieg o szerokim zastosowaniu. Przebieg zabiegu jest bezbolesny, choć złuszczanie naskórka pod ciśnieniem bywa określane przez osoby wrażliwe jako umiarkowany dyskomfort. Najczęściej jednak odczucia podczas mikrodermabrazji to przyjemny masaż i lekkie mrowienie. 

Cały zabieg złuszczający trwa ok. 15–60 minut. Czas potrzebny na intensywne złuszczanie naskórka zależy m.in. od partii ciała wymagającej regeneracji, a także tego, jak gruby jest zrogowaciały naskórek. Intensywność złuszczania dobiera się również do rodzaju skóry. 

W pierwszej kolejności specjalista dokładnie oczyszcza i dezynfekuje skórę, zwykle za pomocą wody utlenionej. Kolejno do twarzy lub innych partii ciała przykładana jest głowica urządzenia. Za pomocą łagodnych ruchów osoba wykonująca zabieg stopniowo, w sposób kontrolowany ściera martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami, zaskórnikami, zgromadzonym sebum i potem. Podczas zabiegu ścierane cząsteczki są od razu zasysane przez system próżniowy i gromadzone na filtrze, który w razie potrzeby jest wymieniany. 

Mikrodermabrazja nie wymaga szczególnego przygotowania. Po zabiegu od razu można wrócić do normalnej aktywności, jednak warto nieco bardziej zadbać o skórę. Ponieważ po złuszczeniu warstwy rogowej zostaje odsłonięta świeży naskórek, trzeba przede wszystkim zadbać o jego intensywne nawilżenie, a także ochronę. Należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, unikać zanieczyszczeń, a przez pierwszą dobę po zabiegu także kolorowych kosmetyków. 

Jak działa zabieg mikrodermabrazji? 

Złuszczanie naskórka w trakcie mikrodermabrazji przypomina peeling mechaniczny, jednak dodatkowo stosuje się działanie ciśnienia, które zasysa martwe komórki naskórka. Dzięki intensywnemu ścieraniu warstwy rogowej naskórka możliwe jest uzyskanie idealnie gładkiej skóry.

Usuwając martwy naskórek, odsłaniamy jego głębsze warstwy, dzięki czemu skóra dodatkowo się dotlenia i odżywia. Mikrodermabrazja jest więc również chętnie wybieranym zabiegiem przygotowującym do innych procedur kosmetycznych. Po mikrodermabrazji składniki aktywne obecne w kosmetykach odżywczych, znacznie lepiej się wchłaniają, a tym samym skuteczniej działają na skórę. To idealny moment, aby zastosować sera, kremy i boostery odżywcze.  

Ponadto wykonywanie mikrodermabrazji stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu po serii zabiegów skóra stopniowo zyskuje bardziej zwartą, elastyczną strukturę. Przyśpieszenie procesu wymiany martwego naskórka na nowy, a także intensywne, głębokie oczyszczenie skóry i stymulacja naturalnych procesów, to podstawowe działania mikrodermabrazji, które gwarantują spektakularne efekty przy jednoczesnym bezpieczeństwie i braku inwazyjności.

Efekty mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja pomaga uporać się ze specyficznymi niedoskonałościami skóry. Pożądane i jak najbardziej możliwe do uzyskania efekty mikrodermabrazji to m.in.:

 • intensywne, głębokie oczyszczenie i poprawa stanu skóry;
 • zwężenie porów skóry;
 • zmniejszenie nadmiernego wydzielania sebum;
 • eliminacja zaskórników;
 • redukcja przebarwień;
 • eliminacja drobnych zmarszczek i spłycenie tych głębszych;
 • poprawa gęstości i napięcia skóry, ujędrnienie skóry;
 • wygładzenie pozostałości po zmianach trądzikowych;
 • wyrównanie kolorytu cery;
 • regeneracja i wzmocnienie warstw skóry;
 • redukcja rozstępów;
 • zmniejszenie cellulitu.

Kto może zdecydować się na wykonanie mikrodermabrazji?

Zabieg mikrodermabrazji opiera się o naturalne, wysoce bezpieczne sposoby poprawy urody. Mikrodermabrazja jest jednak metodą o intensywnym działaniu, dlatego nie każdy jej typ może być stosowany przy wszystkich typach cery. 

Głowica urządzenia do mikrodermabrazji została wyposażona w cząsteczki przeznaczone do mocnego złuszczania, a jej działanie polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Skóra bardzo wrażliwa, zwłaszcza naczynkowa lub atopowa, może reagować niekorzystnie przy tak intensywnym postępowaniu. Cera ze skłonnością do nadmiernego rozszerzania i pękania naczynek może po mikrodermabrazji ulegać nadmiernemu podrażnieniu. Przy takim rodzaju skóry częściej tworzą się też sińce oraz zaczerwieniania. 

Pamiętaj jednak, że istnieją różne rodzaje mikrodermabrazji, dzięki czemu możliwe jest wybranie metody dostosowanej do własnych potrzeb. Przy skórze bardzo delikatnej należy postępować łagodnie, ale nadal można przeprowadzić zabieg oczyszczający. Uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod mechanicznego złuszczania warstw naskórka jest mikrodermabrazja diamentowa, a także nieco łagodniejsza mikrodermabrazja tlenowa i wodna. Zwykle takie zabiegi mogą być wykonywane także u kobiet w ciąży. Jeśli jednak chcesz zadbać o swoją skórę, nie wybierając zabiegu mikrodermabrazji, warto pamiętać o klasycznych peelingach do twarzy. Do wyboru masz peeling enzymatyczny przeznaczony nawet dla najbardziej wrażliwych skór, np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER lub peeling ziarnisty o intensywnym działaniu złuszczającym — SWEDERM® FACE SCRUB VITAMIN E + A.

Mikrodermabrazja – wskazania do zabiegu kosmetycznego

Mikrodermabrazja polecana jest głównie przy problemach, takich jak:

 • skóra zmęczona, zestresowana, pozbawiona blasku;
 • skóra dojrzała z widocznymi oznakami starzenia;
 • skóra zanieczyszczona;
 • zaburzenia łojotokowe;
 • nadmierne przetłuszczanie się skóry;
 • skłonność do zapychania porów i powstawania zaskórników;
 • zmiany pigmentacyjne, przebarwienia posłoneczne;
 • zmiany trądzikowe. 

Ponieważ mikrodermabrazja pobudza produkcję włókien kolagenu i elastyny, obszar ciała poddany zabiegowi ulega stopniowej przebudowie. To sprawia, że z czasem tkanka zostaje wymieniona na nową, zdrowszą i elastyczniejszą. Takie działanie wpływa korzystnie nie tylko na cerę, lecz także problemy skórne innych partii ciała, takie jak np.:

 • rozstępy,
 • blizny,
 • cellulit,
 • przebarwienia,
 • wiotkość.  

Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa?

Popularna, stosowana od lat jest mikrodermabrazja diamentowa. W tym przypadku głowica, w jaką wyposażono urządzenie do mikrodermabrazji, jest pokryta zakończeniem z odpowiedniego gradientu, wykonanego z naturalnego lub sztucznego diamentu. 

Wnętrze głowicy natomiast stanowi otwór, przez który pod wpływem ciśnienia zasysane są złuszczone, martwe komórki naskórka, a także zanieczyszczenia obecne na powierzchni skóry oraz w jej porach.

Zabieg mikrodermabrazji diamentowej jest stosunkowo łagodny. Przy wyborze głowicy o odpowiedniej grubości ziaren zwykle może być przeprowadzony także u osób z cerą wrażliwą. 

Czym wyróżnia się mikrodermabrazja korundowa?

Mikrodermabrazja korundowa działa na tej samej zasadzie, co mikrodermabrazja diamentowa. Różnica polega na intensywności ścierania oraz zastosowanej końcówce głowicy, która w tym przypadku jest wykonana z kryształów korundu. 

Uwalniające się mikrokryształki korundu, inaczej tlenku glinu, charakteryzują się wysoką neutralnością w stosunku do skóry, zdolnością ścierania i czystością chemiczną, dlatego pozwalają na uzyskanie efektu piaskowania. Ten rodzaj mikrodermabrazji cechuje się intensywniejszym działaniem i zwykle nie jest polecany osobom z cerą bardzo wrażliwą, skłonną do podrażnień. Sprawdza się natomiast przy skórze wymagającej remodelingu. Efekty mikrodermabrazji korundowej, w postaci redukcji zmarszczek, blizn czy rozstępów, będą lepiej widoczne w porównaniu do mikrodermabrazji diamentowej.    

Pozostałe rodzaje mikrodermabrazji 

Mikrodermabrazja diamentowa i korundowa są chętnie wybieranymi zabiegami, ale w zależności od rodzaju skóry można skorzystać także z łagodniejszych form złuszczania naskórka. Znane są również inne rodzaje mikrodermabrazji, takie jak np.:

 • mikrodermabrazja wodna (hydrabrazja) – w tym przypadku naskórek jest ścierany nie przez cząsteczki diamentu czy korundu, a roztwór soli fizjologicznej, generowany na skórę pod odpowiednim ciśnieniem. To jeden z najłagodniejszych rodzajów mikrodermabrazji, który zwykle może być przeprowadzany u osób z bardzo wrażliwą skórą;
 • mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja) – czynnikami złuszczającymi są roztwór soli fizjologicznej i tlen. Ten zabieg złuszczający również zalicza się do najłagodniejszych i nie ściera naskórka zbyt intensywnie, jednak gwarantuje doskonałe efekty odświeżające i oczyszczające. Mikrodermabrazja tlenowa działa też antybakteryjnie, dlatego świetnie sprawdza się przy stanach zapalnych skóry oraz zmianach trądzikowych.  

Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji 

Mikrodermabrazja to zabieg naturalny, a przy wyborze odpowiedniego rodzaju — jeden z najbezpieczniejszych, który pozwala na niemal natychmiastowe uzyskanie widocznych efektów. Jednak i w tym przypadku istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu u kosmetyczki i nie zaleca się go osobom ze skórą szczególnie wrażliwą. W razie wątpliwości przed jego wykonaniem warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji to:

 • przerwanie ciągłości skóry – zabieg nie może być wykonany w miejscu defektu, rany lub zadrapania przed jej całkowitym zagojeniem;
 • choroby dermatologiczne, takie jak np. łuszczyca, trądzik różowaty i ropowiczy; 
 • miejsca zajęte przez brodawki i znamiona;
 • choroby nowotworowe;
 • opryszczka w czynnej fazie;
 • infekcje skóry (grzybicze, bakteryjne, wirusowe);
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych.