Rozszerzone pory to częsty problem natury estetycznej, typowy dla wielu rodzajów cery, zwłaszcza tłustej i mieszanej. W rozszerzonych porach gromadzą się zanieczyszczenia, co może prowadzić do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych, także u osób dorosłych. Jak pozbyć się tego problemu? Czy istnieje skuteczny sposób na rozszerzone pory? Podpowiadamy, jakich kosmetyków używać i jak pielęgnować skórę, aby zmniejszyć widoczność porów.

Jak rozpoznać rozszerzone pory na skórze? 

Pory skóry to jednocześnie ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych. To minimalne otwory w skórze, z których wyrastają włosy i przez które wydzielany jest łój skórny, czyli sebum. Jest to więc naturalny element anatomiczny, którego nie można zlikwidować. 

U niektórych mikroskopijne dziurki na powierzchni skóry są praktycznie niewidoczne i trudno je dostrzec. Często jednak dochodzi do rozszerzenia porów, w których zaczynają gromadzić się zanieczyszczenia, martwe komórki naskórka i nadmiar sebum. Wówczas rozszerzone pory stają się bardziej widoczne, a z czasem mogą przerodzić się w nieestetyczne zaskórniki i wykwity skórne.

Najczęściej rozszerzone pory występują na czole, nosie oraz brodzie, czyli w tzw. strefie T, cechującej się zwiększoną ilością wydzielanego sebum. Możemy zaobserwować je także na policzkach, a nawet na ciele, np. na piersiach czy dekolcie.    

Jakie są przyczyny rozszerzonych porów? 

W wielu przypadkach typ cery z widocznymi porami jest uwarunkowany genetycznie. Niemniej rozszerzone pory mogą pojawić się u osób w każdym wieku - to defekt głównie cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. 

Często rozszerzone pory dotyczą nastolatków, jednak mogą utrwalić się w wieku dorosłym. Co więcej, pory zwykle powiększają się wraz z upływem lat, na co mogą wpływać czynniki, takie jak np.:

  • zmiany w budowie skóry, m.in. spadek poziomu kolagenu i elastyny,
  • odwodnienie skóry,
  • zaburzenia hormonalne, dlatego rozszerzone pory to częsty problem nastolatków, kobiet po ciąży i w okresie menopauzy,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • palenie papierosów, 
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • stosowanie niektórych leków, np. sterydowych. 

Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć? Zasady pielęgnacji skóry 

Przeszkadzają Ci rozszerzone pory i chcesz wiedzieć, jak się ich pozbyć? Widoczność porów możesz zredukować, praktykując odpowiednią pielęgnację skóry. Niektóre zabiegi, zarówno domowe, jak i te z zakresu medycyny estetycznej, pomagają na rozszerzone pory, działając obkurczająco. 

Warto wiedzieć, że niewłaściwa dbałość o skórę może wręcz przyczynić się do poszerzenia porów. Mowa zwłaszcza o preparatach komedogennych, czyli skłonnych do zapychania porów. Negatywnie na stan skóry z widocznymi, rozszerzonymi porami wpływa także nadmierne i zbyt częste złuszczanie naskórka. Do cery porowatej polecane są więc tylko łagodne preparaty o działaniu keratolitycznym, np. peelingi enzymatyczne

Podstawą redukcji rozszerzonych porów jest wybór odpowiednich kosmetyków do codziennego stosowania. Ponadto warto pamiętać o kilku zasadach:

  • myj skórę letnią wodą – zbyt wysoka temperatura rozszerza pory,
  • unikaj zanieczyszczeń, nie dotykaj twarzy dłońmi, często pierz pościel,
  • przed wyjściem zawsze stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym,
  • dbaj o nawilżenie skóry, ponieważ wysuszony naskórek sprzyja poszerzeniu i zapychaniu porów,
  • unikaj kosmetyków drażniących, z wysoką zawartością konserwantów, barwników lub alkoholu,
  • w razie potrzeby zadbaj o gospodarkę hormonalną,
  • nie popadaj w panikę – każdy ma pory, a idealnie równa skóra nie istnieje.  

Kosmetyki oczyszczające na rozszerzone pory 

Bardzo ważne przy pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami jest intensywne, ale łagodne oczyszczanie. Często maskujemy pory za pomocą fluidów i korektorów. Pamiętajmy jednak, że mogą one dodatkowo zapychać ujścia gruczołów łojowych.  

Należy więc zawsze wykonywać dokładny demakijaż, np. przy użyciu pianki FACE CLEANSER. Oczyszcza skórę z makijażu i zanieczyszczeń gromadzących się w porach. Dodatkowo działa nawilżająco, a dzięki zawartości antyoksydantów także ochronnie oraz przeciwstarzeniowo. 

Efekt oczyszczający możesz wzmocnić stosując maskę LEROSETT z marokańską glinką ghassoul. Maska normalizuje wydzielanie sebum, a tym samym zmniejsza ryzyko zapchania porów. Dodatkowo wykazuje właściwości antybakteryjne i ściągające.   

Tonik i serum do cery z rozszerzonymi porami 

Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy pamiętać o zastosowaniu toniku. Taki preparat pozwala na zachowanie prawidłowego pH skóry, a to kluczowe przy pielęgnacji każdego rodzaju cery. 

Następnym krokiem, po oczyszczeniu i tonizacji, jest nałożenie na skórę serum seboregulującego. Preparat doskonale przygotowuje cerę do nałożenia kremu. Wybierz REMEDY SERUM - idealne na rozszerzone pory. Serum działa antybakteryjnie i seboregulująco. Po jego zastosowaniu pory będą wyraźnie zwężone, a praca gruczołów łojowych uregulowana. Kosmetyk pozostawia skórę gładką, matową, jednolitą i wolną od niedoskonałości, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy cerze tłustej oraz problematycznej. 

Jaki krem stosować przy rozszerzonych porach? 

Rozszerzone pory trzeba oczyszczać i nie doprowadzać do ich ponownego zapchania. Należy więc wybierać kremy niekomedogenne, dobrze wchłanialne o lekkiej konsystencji. 

Takim kremem jest np. REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING. Ten matujący kosmetyk nadaje się do skóry tłustej i mieszanej. Zawiera całą gamę naturalnych składników, które redukują rozszerzone pory oraz niedoskonałości, niszczą drobnoustroje, zmniejszają wydzielanie łoju skórnego. Dzięki lekkiej konsystencji krem może być wygodnie stosowany pod makijaż. 

Czy istnieje domowy sposób na rozszerzone pory? 

Poza kosmetykami możesz sięgnąć także po inne, naturalne metody, które ułatwią zwężenie porów. Pamiętaj jednak, że wcześniej należy dokładnie oczyścić skórę. Sebum wydostające się z porów musi znaleźć ujście, w przeciwnym razie możesz pogorszyć stan skóry i zafundować sobie zaskórniki. 

Jako domowe sposoby na rozszerzone pory wymienia się m.in.:

  • kostki lodu – masowanie skóry zimnym okładem daje niemal natychmiastowe efekty w postaci obkurczenia porów; niestety, to działanie krótkotrwałe, 
  • sok z cytryny – odrobinę soku można wetrzeć w miejsce występowania poszerzonych porów; na skórę możesz też przyłożyć plaster cytryny; zadziała jak naturalny rozświetlacz i ściągacz; ten domowy sposób na rozszerzone pory nie jest jednak wskazany dla osób z cera wrażliwą,
  • sok i miąższ z aloesu – jeśli masz w domu roślinę aloesu, przetnij młody pęd i posmaruj skórę miąższem oraz sokiem; zadziała to ściągająco, kojąco, nawilżająco i przeciwbakteryjnie; wystarczy pozostawić aloes na skórze przez ok. 5-10 minut, po czym spłukać.