Prawidłowa higiena miejsc intymnych powinna być priorytetem w codziennej trosce o świeżość, komfort i zdrowie kobiecego ciała. Ten delikatny obszar jest szczególnie wrażliwy na zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej, co może prowadzić do infekcji czy podrażnień. Dowiedz się jak zadbać o tę intymną strefę z korzyścią dla Twojego ciała.

Zdrowie miejsc intymnych

Miejsca intymne to delikatny obszar charakteryzujący się pH nieco bardziej kwaśnym niż reszta ciała. Ta kwasowość jest jedną z naturalnych barier chroniących śluzówkę przed infekcjami, dlatego niezwykle ważne jest aby zadbać o jej utrzymanie. Okolice intymne zasiedlone są przez bakterie przyjazne naszemu ciału stanowiące mikroflorę, której nie możemy naruszać. Niestety dzieje się tak gdy stosujemy nieodpowiednie środki myjące na bazie mydła, drażniących składników pianotwórczych (SLES, SLS), mocnych substancji zapachowych i parabenów.

Dobór odpowiedniego produktu do higieny intymnej

Mydła czy żele pod prysznic mają odczyn zasadowy, co zaburza naturalne pH miejsc intymnych oraz może powodować ich przesuszenie, a w konsekwencji prowadzić do rozwoju niekorzystnych bakterii, powstawania podrażnień, alergii czy upławów. Dlatego tak niezbędne jest stosowanie kosmetyku dedykowanego do higieny intymnej, który będzie sprzyjał utrzymaniu kwaśnego pH i zdrowej flory bakteryjnej delikatnych okolic intymnych. O pH „fizjologicznym” mówimy wtedy, gdy pH produktu jest zbliżone do pH obszaru ciała, na którym ma być stosowany. W przypadku produktów do higieny intymnej nie bierze się pod uwagę pH pochwy, ponieważ należy myć tylko jej okolice – części zewnętrzne, a nie jamę pochwy. W związku z tym produkt do higieny intymnej należy dobrać odpowiednio do pH zewnętrznych części okolic intymnych. Do codziennego użytku, gdy nie występują żadne dolegliwości, odpowiednie będą produkty o pH około 5,5.
Wybierając kosmetyk do mycia miejsc intymnych zwróć uwagę na zawartość w jego składzie kwasu mlekowego, który obniża pH, chroni okolice intymne przed rozwojem niekorzystnych drobnoustrojów oraz reguluje odnowę komórkową. Pożądane są również składniki łagodząco-nawilżające takie jak pantenol, betaina czy gliceryna. Kosmetyk, który spełnia te kryteria to delikatna pianka myjąca do higieny intymnej Swederm Intimate Mousse. Dzięki obecności kwasu mlekowego oraz mleczanu sodu produkt wspiera naturalną mikroflorę okolic intymnych i jest zgodny z ich fizjologicznym pH. Obecny w formule pantenol działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. Forma pianki uławia i uprzyjemnia jej stosowanie.

Na zdrowie miejsc intymnych ma wpływ wiele naszych codziennych zachowań. Oprócz wyboru kosmetyków dedykowanych do tej strefy, ważne jest aby okolice intymne myć nie częściej niż dwa razy dziennie (za wyjątkiem czasu miesiączki i upałów). Niewskazane są długie i gorące kąpiele w wannie, które mogą naruszyć barierę ochronną, jeśli to możliwe – wybieraj prysznic w temperaturze 36°C. Unikaj używania myjek i gąbek do higieny intymnej, gdyż są siedliskiem patogenów. Podobnie jest w przypadku kierunku mycia – aby nie doprowadzić do przeniesienia szkodliwych drobnoustrojów w miejsca intymne, mycie zaczynaj od wzgórka łonowego w stronę odbytu, nigdy odwrotnie. Po umyciu sięgnij po miękki bawełniany ręcznik, przeznaczony tylko dla Ciebie i Twoich stref intymnych.
Bardzo ważny jest wybór odpowiednich środków higienicznych. Omijaj szerokim łukiem perfumowane podpaski i wkładki, a sięgaj po te jak najbardziej naturalne oraz przewiewne. Podobnie w przypadku papieru toaletowego – pachnący i kolorowy to nie najlepszy pomysł. Zdrowszą opcją będzie rolka białego, nieperfumowanego papieru.
Dbanie o zdrowie miejsc intymnych związane jest również z tym co ubierasz na co dzień. Bielizna powinna być wygodna, przewiewna, wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny. Noszenie zbyt ciasnej, syntetycznej bielizny podnosi temperaturę okolic intymnych i sprzyja podrażnieniom oraz rozwijaniu się drobnoustrojów. Również w przypadku spodni, dżinsów czy szortów unikaj tych nadmiernie obcisłych i wykonanych ze sztucznych materiałów.

Odpowiednie kosmetyki i środki do higieny, sposób mycia, ubiór to wszystko ma wpływ na Twój komfort oraz zdrowie intymne. Zadbaj o naturalną higienę intymną z pomocą SWEDERM.